اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
جهش تولید

  برترین های دیپلماسی

جهان به احترام امام رضا علیه الصلواه والسلام  بر خواهد خاست
سکه به نام علی ابن موسی الرضا علیه السلام  است
همایون زادروز سراسر نور و سرور سلطان سریر ارتضا، مولای تسلیم و رضا مبارک باد

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دانشگاهی/ بازخوانی 140 تفاهمنامه با دانشگاههای 37 کشور جهان توسط دانشگاه فردوسی مشهد

   |  چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398
دکتر احسان قبول روز چهارشنبه گفت: تفاهمنامه ها دارای مفاد مختلف و متفاوتی هستند که در زمان اجرا با مشکلاتی رو به رو می شوند به همین دلیل یک تفاهم نامه به صورت 100 درصد قابل اجرا نیست لذا در حال بررسی شرایط حداکثری بندهای قراردادهای منعقده هستیم. وی ادامه داد: این دانشگاه در مجموع بیش از 140 تفاهمنامه با دانشگاه های 37 کشور جهان به امضا رسانده است که 33 مورد آن ... 
... با 20 درصد اجرا در مفاد مربوط به سال 1397 است. 
مدیرهمکاریهای علمی بین المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: با توجه به سیاستهای جدید دانشگاه فردوسی مشهد تفاهمنامه ای به مرحله امضا خواهد رسید که قرارداد اجرایی اش نیز به تفاهمنامه پیوست شده باشد.
قبول افزود: هر تفاهمنامه دارای بندهای مختلفی از جمله تبادل استاد و دانشجو، برگزاری همایشهای مشترک، بازدید هیاتهای علمی دو طرف و انجام طرحهای پژوهشی مشترک می شود به عنوان مثال قراردادی اگر قرار دادی شامل 10 بند است و دو بند آن که در ارتباط با تبادل استاد و دانشجو و برگزاری همایشی مشترک است اجرایی شود می توان گفت 20 درصد از این قرارداد اجرایی شده است.
وی ادامه داد: در سال97 تعداد 66همکاری بین المللی توسط دانشگاه فردوسی مشهد صورت پذیرفته است و طی سالیان گذشته این دانشگاه توانسته است 70 درصد قرارداد با دانشگاه های کوفه، بغداد و لبنان را اجرایی کند. 
مدیرهمکاریهای علمی بین المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: یکی از دستاوردهای این قراردادها کسب اعتبار مالی است مثلا در یک مورد از این قراردادها اعتباری بیش از100 هزار یورو برای بخش پژوهش کسب شده و آورده مالی بسیار خوبی برای دانشگاه داشته است. 
قبول افزود: سال گذشته 20 دانشجوی آلمانی به مدت دوهفته در برنامه مدرسه پاییزه آب در دانشگاه فردوسی مشهد حضور یافتند و در موردی دیگر یک گروه 15 نفره از دانشکده الهیات این دانشگاه توانست با هزینه طرف مقابل به همایشی بین المللی اعزام شود.
وی ادامه داد: این قراردادها آورده مالی بسیار خوبی برای دانشگاه ایجاد کرده است به طوری که در سال گذشته بیش از30 فرصت مطالعاتی برای دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در دانشگاه های اروپایی ایجاد شد و یا این که تعداد زیادی از استادان این دانشگاه توانستند درهمایشهای کشورهای اروپایی، چین، ژاپن و روسیه با هزینه طرف مقابل شرکت کنند.
مدیرهمکاریهای علمی بین المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: اولین تفاهمنامه این دانشگاه با دانشگاههای خارج از کشور به سالهای قبل از انقلاب باز می گردد و اکنون از دستور کار خارج شده است.
قبول افزود: تفاهمنامه ای هم بین دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه جرج تاون آمریکا به عنوان خواهرخوانده دانشگاهی وجود داشته است که به دلیل شرایط سیاسی بعد از انقلاب اسلامی از دستور کار خارج شده است.
وی ادامه داد: دانشگاه فردوسی مشهد سعی دارد درهر کشور یک دانشگاه هم تراز خود را به عنوان خواهر خوانده دانشگاهی انتخاب کند.
مدیرهمکاریهای علمی بین المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: نخستین تفاهمنامه منعقده بعد از انقلاب اسلامی در دهه 70 با دانشگاه مختومقلی ترکمنستان به امضا رسید.
قبول افزود: به زودی قراردادی نیز با دانشگاه دمشق در مورد ایجاد رشته زبان و ادبیات فارسی به امضاء خواهد رسید که ازهم اکنون اعزام استاد به آن دانشگاه شروع شده است و به عبارتی 50 درصد تفاهمنامه ای که می خواهد به امضا برسد اجرایی شده است.
وی تاکید کرد: این قراردادها کمک شایانی به توسعه زبان فارسی ایجاد کرده است به عنوان مثال در قرارداد با دانشگاه کازان روسیه ایجاد کرسی زبان و ادبیات فارسی پیگیری و مطرح شد یا در قرارداد با دانشگاه کوفه ایجاد دوره کارشناسی زبان و ادبیات فارسی و در دانشگاه صلاح الدین ایجاد دوره کارشناسی ارشد در دستور کار قرار گرفت. 
مدیرهمکاریهای علمی بین المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به نیازهای علمی این دانشگاه در ارتباط با دانشگاههای خارجی گفت: سعی می شود در انتخاب رشته‌ها برای اعزام دانشجو به دانشگاههای اروپایی و آمریکایی رشته هایی انتخاب شود که ما نیازمند دانش وعلم آنها هستیم به عنوان مثال رشته های علوم پایه، علوم انسانی و مهندسی در اولویت این دانشگاه هستند.
قبول انتخاب دانشگاههای خارجی برای انعقاد تفاهمنامه را بر اساس جدول رتبه بندی وزارت علوم تحقیقات و فناوری دانست و گفت: وزارت علوم تحقیقات و فناوری بر اساس تحقیقات خود دانشگاههای جهان را رتبه بندی کرده و تمام سعی ما در این است تا بتوانیم ازدانشگاههای گروه الف و سپس ب برای همکاری مشترک استفاده کنیم. 
ایرنا 
آخرین ویرایش: چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232      اجتماعی/  دیپلماسی   214      آفریقا   206      استاندار   199      حمل  و نقل (هوایی، ریلی و زمینی) / دیپلماسی   188      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   175      کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها
15 تا تیر ماه 99
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic