اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

سیاسی/ شهرآرا نوشت: آغاز دیپلماسی «عمران خان نیازی» از مشهد؛ نخست‌وزیر پاکستان سفر خود به ایران را از جوار مرقد مطهر امام رضا(ع) شروع کرد + یادداشت فرهیخت

   |  دوشنبه 2 اردیبهشت 1398
عمران‌خان، بیست‌ودومین نخست‌وزیر پاکستان، عصر دیروز با ورود به مشهد، سفر خود به ایران را آغاز کرد. آن‌طور که رفعت مسعود، سفیر پاکستان در تهران، پیش‌تر گفته بود، آقای نخست‌وزیر سفرش را از مشهد و از جوار حرم امام رضا(ع) آغاز کرد چون «اگر از امام اجازه بگیرد، سفرش آسان می‌شود». عمران‌خان که در پاکستان به علت افتخارات ورزشی‌اش به «کاپیتان» مشهور است و یک بار تیم ملی کشورش را ...
... به قهرمانی در جام جهانی کریکت هم رسانده، به همراه مقامات عالی‌رتبه کابینه خود نظیر اسد عمر، وزیر اقتصاد و دارایی، شیرین مزاری، وزیر فدرال در امور حقوق بشر، فهمیده میرزا، وزیر فدرال در امور هماهنگی بین‌ایالتی، سید علی حیدر زیدی، وزیر فدرال در امور دریانوردی، ‌سید ذوالفقار بخاری، مشاور نخست‌وزیر در امور پاکستانی‌های مقیم خارج، و ‌عبدالرزاق داوود، مشاور نخست‌وزیر در امور بازرگانی، سرمایه‌گذاری، صنایع و تولید، راهی ایران شده است. نخست‌وزیر پاکستان عصر دیروز بود که وارد فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد شد و مورد استقبال رسمی استاندار و مقامات محلی خراسان رضوی قرار گرفت. سپس آقای نخست‌وزیر و استاندار خراسان رضوی راهی پاویون فرودگاه شدند تا دیداری کوتاه‌ با یکدیگر داشته باشند. 

عمران‌خان در این دیدار گفت: امیدواریم با برقراری امنیت در افغانستان، امکان سفر زمینی شهروندان پاکستانی به مشهد از طریق این کشور فراهم شود. وی افزود: تلاش می‌کنیم درهای پاکستان را به روی گردشگران خارجی بگشاییم. لذا در این سفر، وزیر گردشگری پاکستان با هدف توسعه روابط دوجانبه در حوزه گردشگری هیئت پاکستانی را همراهی می‌کند. آقای نخست‌وزیر با اشاره به سفر ١٠٠ هزار زائر پاکستانی به مشهد اضافه کرد: ٣ نفر از وزرای همراه من تاکنون با سفر به ایران به زیارت اولاد پیامبر‌(ص) در مشهد مشرف شده‌اند. 

وی گفت: هر مسلمان معتقدی به طور قطعی به خاندان پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمد(ص)، محبت و ارادت دارد. بنده نیز همیشه خواستار زیارت اولاد گرامی پیامبر(ص) در سفر به مشهد بوده‌ام. عمران‌خان همچنین به بروز سیل در مناطقی از کشورش و ایران اشاره کرد و افزود: از وقوع این حادثه طبیعی در بخشی از ایران متأثر شده‌ام و با آسیب‌دیدگان از این حادثه همدردی می‌کنم. 

وی همچنین با اشاره به شخصیت‌های تاریخی نادر‌شاه افشار و ابوالقاسم فردوسی ادامه داد: خراسان جایگاه مهمی در تاریخ و اعصار گذشته در منطقه داشته است. علاقه‌مندم در صورت امکان از مزار نادر‌شاه در مشهد بازدید کنم. علیرضا رزم حسینی، استاندار خراسان رضوی، نیز ضمن بر شمردن توانمندی‌های اقتصادی، گردشگری و علمی ‌استان گفت: سالانه ٢ میلیون زائر عراقی و صدها هزار زائر و مسافر از کشورهای دیگر منطقه از جمله ترکیه به مشهد سفر می‌کنند. پاکستان می‌تواند از این ظرفیت در مشهد برای تداوم سفر این افراد به پاکستان بهره گیرد. 

در ادامه، عمران‌خان با استقبال سید رضا فاطمی‌ امین، قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی، به زیارت بارگاه منور امام علی‌‌‌بن‌‌موسی الرضا(ع) مشرف شد. نخست‌وزیر پاکستان پس از زیارت مرقد نورانی امام رضا(ع) با حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی، در تالار ولایت حرم مطهر رضوی دیدار و گفت‎وگو کرد. 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی در این دیدار بیان کرد: به جناب‌عالی که سفر خود به ایران را با استعانت از حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) آغاز و متبرک کردید خوشامد می‌گویم. یقینا الطاف خاصه حضرت علی‌بن‌موسی الرضا(ع) شامل حال ٢ ملت خواهد بود و جناب‌عالی نیز از برکات آن بهره‌مند خواهید شد.

وی تصریح کرد: ایمان و اعتقاد دینی در مردم پاکستان ‌اعتقادی ریشه‌دار و خالص است و اوج این ایمان در ابراز ارادت آنان -چه شیعه و چه سنی- به پیامبر اکرم(ص) و اهل‌بیت طاهرین ایشان متجلی است.تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: محبت مردم پاکستان به انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای یک پدیده بی‌نظیر و فرصت استثنایی برای گسترش همکاری‌های ٢ کشور است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی با بیان اینکه ارتباط ٢ ملت ایران و پاکستان فراتر از همسایگی، و ‌ارتباطی برادرانه است افزود: مهم‌ترین زمینه برای تقویت ارتباطات ٢ ملت، عشق و ارادت به پیشگاه مقدس حضرت علی‌بن‌موسی الرضا(ع‌) است. وی گفت: زائران عزیز پاکستانی که بیشترین زائران خارجی این آستان مقدس هستند‌ در مشهد و در این آستان ملکوتی در خانه خود و در میان برادرانشان هستند و احساس غربت ندارند.

تولیت آستان قدس رضوی اظهار کرد: نگاه استعمار به منطقه شبه‌قاره همیشه ‌دست‌اندازانه بوده است و برای هموار کردن دست‌اندازی‌های خود، برای اختلاف‌افکنی‌های قومی و مذهبی سرمایه‌گذاری ویژه‌ای کرده‌اند.وی تصریح کرد: بهترین زمینه برای خنثی کردن توطئه‌های تفرقه‌افکنانه مستکبران و قطع دست استعماری آن‌ها از منطقه، تقویت مشترکات ایران و پاکستان به‌ویژه اشتراکات معنوی و در رأس آن‌ها ابراز ارادت به حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) از طریق تسهیل زیارت زائران پاکستانی است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی گفت: آستان قدس رضوی از طریق وزارت امور خارجه کشورمان تسهیل زیارت عزیزان پاکستانی را با جدیت دنبال می‌کند. همچنین برای تسهیل زیارت اربعین و عبور عزیزانمان از مرز میرجاوه به مقصد کربلای معلی برنامه‌هایی در چند سال گذشته داشته‌ایم که ‌با قدرت ادامه خواهد یافت. همچنین ‌عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان، در این دیدار با تأکید بر اینکه پاکستان می‌خواهد روابط خود با ایران را به سطح عالی برساند گفت: من در دوران مسئولیت خود تمام تلاشم را می‌کنم تا روابط با ایران را به بهترین سطح ممکن برسانم. 

وی دلیل بسیاری از مشکلات پیش روی امت مسلمان را فاصله گرفتن از آموزه‌های ناب اسلام خواند و تصریح کرد: پاکستان از دوران سختی در حال عبور است و ما می‌خواهیم طبق اصول و آموزه‌های نبوی کشور را اداره کنیم. نخست‌وزیر پاکستان در این تشرف همچنین از موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی بازدید کرد.پس از این نیز نخست‌وزیر پاکستان و هیئت همراه با بدرقه مقامات استان، مشهد را به مقصد تهران ترک کرد‌ تا امروز با مقامات ارشد کشورمان دیدار و گفت‌وگو کند.

یادداشت فرهیخت:

از آنجایی که این نوشتار با بدسلیقگی تمام، متأسفانه با تیتر: آغاز دیپلماسی «کاپیتان» از مشهد در روزنامه ی شهرآرا منتشر شده و ما به دلایلی که در «یادداشت فرهیخت» به طور مبسوط به آن اشاره کردیم، آن را توهین آمیز و دور از شأن یک رهبر سیاسی کشور اسلامی و زائر مسلمان می دانیم، لذا تیتر بدین شکل اصلاح کردیم: آغاز دیپلماسی «عمران خان نیازی» از مشهد ...

در این یادداشت، در یک کلام، خواسته ایم بگوییم که نه از نظر اخلاقی و دینی زیبنده ی شأن مسلمانی ما و سمت میزبانی و اکرام زائرین رضوی است و نه از نظر عرف متعارف در روابط دیپلماتیک و آداب بین الملل، مرسوم هست که رهبران میهمان و رؤسای جمهور کشورهای خارجی را در کشور میزبان، با القابی بخوانند که صرفاً در زمان هایی مصرف داخلی داشته و اکنون دور از شئونات اجتماعی و سیاسی آن شخصیت های برجسته است که همچنان با آن القاب خطاب شوند!

متن کامل این یادداشت را می توانید از اینجا بخوانید.
 

آخرین ویرایش: یکشنبه 15 اردیبهشت 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»


مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht