اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

سیاسی/ تحلیل: عمران خان: اگر از امام اجازه بگیرم، سفر آسان می‌شود؛ آغاز سفر به ایران، چرا ابتدا از مشهد؟ آفتاب یزد

   |  دوشنبه 2 اردیبهشت 1398
آغاز سفر به ایران از مشهد؛ « اگر از امام اجازه بگیرم، سفر آسان می‌شود.» نقل قولی از عمران‌خان در آستانه سفرش به ایران. این جمله یعنی بر خلاف تصورات نخست وزیر پاکستان به جای آمدن به تهران به مشهد رفته است به بارگاه امام رضا(ع)، اظهارنظری که ناخود آگاه تداعی کننده آبان ماه سال 1374 است. همان زمانی که بی نظیر بوتو چادر بر سر به بارگاه امام رضا (ع) رفت و سفرش ...
... به ایران را اینگونه متفاوت کرد. از همین رو شاید اقدام عمران‌خان به عنوان یک نخست وزیر از این حیث عجیب و بی سابقه نباشد اما از جهتی دیگر قابل توجه است. بی نظیر بوتو یک شیعه بود، اما عمران‌خان نخست وزیر پشتون پاکستان چطور؟ عمران‌خان در مشهد پس از دیدار و گفت و گو با استاندار خراسان رضوی در فرودگاه مشهد به زیارت بارگاه منور امام رضا(ع) مشرف شد.
به راستی چرا مشهد را برای این آغاز سفر انتخاب کرده است این موضوع به چه معنا می‌تواند باشد؟ 

چرا از مشهد شروع شد 
پیر محمد ملازهی کارشناس مسائل پاکستان به آفتاب یزد در این باره می‌گوید: «آغاز این سفر از مشهد به محاسباتی که عمران‌خان در داخل پاکستان انجام می‌دهد، برمی‌گردد. حدود 20تا 25 درصد جمعیت 220 میلیونی پاکستان، شیعه مذهب هستند که به لحاظ ایدئولوژیکی دیدگاه‌های فقهی‌شان نزدیک به دیدگاه‌های فقهی‌ای است در ایران وجود دارد. در شرایط کنونی منطقه، نگرانی‌هایی برای دولت پاکستان وجود دارد که اگر تضاد میان شیعه و سنی در منطقه شدت بگیرد، گرایش شیعیان پاکستان به ایران می‌تواند مسائل را برایشان مشکل‌تر کند. برای همین، هم خانم بوتو که البته خود شیعه‌مذهب بود با ورود به ایران سفرش را از مشهد شروع کرد و هم عمران‌خان که جزو پشتون‌های پاکستان است.» 
وی ادامه می‌دهد: «سفر عمران‌خان به مشهد چنین محاسبات داخلی را در نظر گرفته است.»
ملازهی می‌گوید: «اما تنها این مورد نیست اگر کمی واقع بینانه تر به این موضوع نگاه کنیم باید بگوییم پاکستان یک کشور بزرگ اسلامی است و ارتش قدرتمندی دارد از همین رو خودش را در جایگاهی می‌بیند که به اصطلاح با همه کشورهای اسلامی شیعه یا سنی مناسبات توسعه‌یافته‌ای داشته باشد. این آغاز سفر از مشهد می‌تواند این پیام را نیز منتقل کند. »
این کارشناس تاکید می‌کند: « آغاز سفر عمران‌خان به ایران از مشهد، به گونه‌ای نبوده که او بی‌گدار به آب زده باشد بلکه یک نوع توافقی با قدرت خارجی ایران نیز داشته که ابتدا به مشهد برود و سپس رهسپار تهران شود.»
اظهارات پیر محمد ملازهی اما همگی بیانگر این مطلب است که پاکستان در این سفر تنها توجه‌اش به مسائل داخلی کشور خود است و بیشتر تلاش می‌کند تا مقاصد و منافع خویش را به دست آورد و کمتر به تعاملات دو جانبه می‌اندیشد.
اما همان طور که این کارشناس نیز به آن اشاره می‌کند آغاز سفر عمران‌خان از مشهد بدون رضایت ایران نمی‌تواند باشد. 

جلب نظر شیعیان 
از ملازهی سوال می‌کنیم که دلیل استقبال ایران از این حرکت عمران‌خان چیست؟ آن هم وقتی آغاز سفر نخست وزیر پاکستان از مشهد می‌تواند به معنای این باشد که اساسا هدف پاکستان در سفر به ایران تنها فراهم‌آوردن منافع پاکستان و جلب نظر شیعیان این کشور است و دیدار با مقامات ایرانی در تهران در اولویت دوم این سفر قرار دارد؟ نکته‌ای که این کارشناس درباره آن اینگونه پاسخ می‌دهد: «واقعیت آن است که ایران در حال حاضر تحت فشار تحریم‌های آمریکاست و بیشتر بانک‌های دنیا و شرکت‌های بزرگ تجاری حاضر نیستند با ایران همکاری بکنند، ایران در شرایط فعلی می‌داند که کشورهایی مثل ترکیه و پاکستان به عنوان کشورهای همسایه می‌توانند تا آنجایی که امکان داشته باشد تحریم‌ها را دور بزنند. بنابراین استقبال کشورمان از عمران‌خان واقع‌بینانه است چه این سفر از مشهد شروع شود چه تهران. ایران باید از آمدن عمران‌خان در هر سطحی از توافق خوشحال باشد چرا که به هر روی این موضوع به نفع ایران نیز تمام خواهد شد. علاوه بر این حل و فصل مسائل امنیتی را نیز نباید از یاد برد.» 
این کارشناس ادامه می‌دهد: «از سویی این احتمال را نیز از یاد نبریم که پاکستان این موضوع را نیز محاسبه می‌کند که آیا زمینه‌های این مطلب فراهم است تا بتواند نقش میانجی بین ایران و عربستان را بازی کند؟»
وی اظهار می‌دارد: «به هر صورت، این سفر یک سفر کاری مهم است. اگر دو کشور بتوانند نسبت به خیلی از مسائل دوجانبه و چه تردیدهایی که طرفین نسبت به یکدیگر دارند به نتایج مثبتی برسند این موضوع اتفاق مثبتی است. ایران تصور می‌کند که پاکستان از مخالفان حکومت جمهوری اسلامی حمایت می‌کند و پاکستان هم متقابلا چنین تصوری از ایران دارد. از همین رو دو طرف باید دراین زمینه به یک تفاهم برسند. در سطح منطقه نیز همین طور است. متاسفانه در حال حاضر بحران در منطقه و کشورهایی مثل سوریه، یمن، بحرین و... در قالب شیعه و سنی طبقه بندی شده است، باید این بحران دنیای اسلام برطرف شود. پاکستان نیز این بیم را دارد که اگر همین نگاه، میان شیعه و سنی در پاکستان هم شکل بگیرد، آن موقع مشکلات امنیتی خیلی جدید می‌تواند گریبان پاکستان و مناسباتش با ایران را بگیرد.» 

طرحی که به نفع پاکستان است 
زمانی که عمران‌خان سکان مدیریت اجرایی کشورش پاکستان را برعهده گرفت، برخی می‌گفتند او این بار ایران را به عنوان اولین مقصد برای سفرهای خارجی برمی گزیند. هنوز به طور رسمی نخست وزیر پاکستان نشده بود که سفیر ایران در پاکستان دیداری با او انجام داد و در همین دیدار چنین گمانه‌زنی ایجاد شد. برخی کارشناسان اظهارات او را در دیدار با سفیر ایران نشانی از تعدیل روابط پاکستان با عربستان و نزدیکی اش به ایران در آینده‌ای نه چندان دور می‌دانستند و از همین رو معتقد بودند که ممکن است این بار نخست وزیر پاکستان برای اولین سفرش ایران را به جای عربستان انتخاب کند. اتفاقی که هرگز نیفتاد. عمران‌خان چندین ملاقات با ولیعهد عربستان داشت و سفرش به ایران را مدام به عقب می‌انداخت تا بالاخره بعد از ماه‌ها تاخیر او اینگونه رهسپار ایران شود و سفرش را از مشهد آغاز کند. از همین رو عده زیادی به این سفر خوشبین نیستند و اعتقاد دارند که خواسته‌های ایران در این ملاقات برآورده نخواهد شد.
ملازهی درباره این سوال که بسیاری می‌گویند این سفر نمی‌تواند آنچه که کشورمان انتظار دارد را برآورده کند و اسلام آباد همواره به عربستان بیش از ایران نزدیکتر است می‌گوید: «همان نگاه سابق همچنان وجود دارد. اما پاکستانی‌ها در روابطشان به دنبال ایجاد یک توازن در مناسباتشان میان ایران و عربستان می‌گردند و مطمئنا جهت گیری خاصی به نفع ایران نخواهند داشت و به عربستان فاصله نزدیکتر از چیزی که الان می‌بینید، دارند. به هر روی پاکستان در عربستان دارای یک مناسبات راهبردی استراتژیک است اما ارتباطش با ایران به صورت تاکتیکی است.»
وی اظهار می‌کند: «من اعتقاد دارم که پاکستانی‌ها اهداف خاص خودشان را دارند و در آن اهداف الزاما مسائلی که ایران مدنظرش است قابل وصول نیست، مگر اینکه اتفاق خاصی بیفتد و ایران و پاکستان با توجه به اینکه هر دو کشور تحت فشار آمریکا قرار دارند به هم نزدیکتر شوند. شاید این موضوع زمینه‌ای هست که نزدیکی بیشتری به ویژه در مسائل امنیتی داشته باشند. پاکستان طرح شش ماده‌ای برای امنیت مرزی دارد که البته آن طرح هم خیلی به نفع ایران نیست بلکه به نفع پاکستان است. بدیهی است که پاکستانی‌ها منافع خودشان را ارجح بر هر چیز دیگری بدانند اما اینکه باید خوشبین یا بدبین بود باید دید که پاکستانی‌ها چه معذوریت‌هایی دارند به هر حال پاکستان به عربستان سعودی و کشورهای عربی خیلی نزدیک است، در حالی که ایران از عربستان و برخی کشورهای عربی فاصله بسیار گرفته است. از آن طرف اما آمریکا فضا را بر پاکستان دشوار کرده و پاکستان نیز به دنبال یارگیری‌هایی است که در این یارگیری ایران، روسیه و چین را مدنظر دارد. همه این موارد را باید در نظر گرفت و سپس قضاوت کرد.»
به هر روی دولتمردان معتقدند که سفر نخست وزیر پاکستان به ایران می‌تواند موجب گسترش روابط میان دو کشور به ویژه در حوزه همکاری‌های منطقه‌ای برای مبارزه با تروریسم و تقویت امنیت مرزها در سایه حسن همجواری و ریشه‌های تاریخی و دینی مشترک باشد.
خط لوله صلح گاز ایران به پاکستان، رقابت در بندر گوادر، مسائل کشاورزی و... هزاران مسائل دیگر از جمله نکات دیگری است که در این میان مطرح است. 
بی تردید عمران‌خان در ملاقات با مقامات ایران دراین راستا نیز اظهار نظرهایی خواهد داشت و سعی می‌کند تا از گسترش تعاملات فی مابین نیز سخن بگوید. چه بسا حتی بحث عربستان و میانجی گری در این رابطه را نیز وسط بکشد اما حقیقت این است که باید دید طی ماه‌های آینده آنچه که در عمل اتفاق می‌افتد چه چیزی است و پاکستان تا چه میزان می‌تواند خواسته‌های ایران را در زمینه‌های گوناگون فراهم کند بی آنکه تنها به دنبال منافع کشورش باشد.
آیا پاکستان می‌تواند آزادی عملش را در این راستا نشان دهد و بتواند تغییراتی در سیاست‌هایش به خرج دهد و از سویی تصور نکند لطف عربستان همیشه شامل حال این کشور می‌شود؟

روزنامه آفتاب یزد


آخرین ویرایش: دوشنبه 2 اردیبهشت 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»


مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht