اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

اجلاس بین المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری خراسان رضوی
با حضور 200 سرمایه گذار خارجی و ایرانیان خارج از کشور - خرداد ماه 1399
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

سیاسی/ یادداشت فرهیخت: چرا یک کنفرانس بین المللی که «آستان قدس رضوی» مشارکت کننده اول و اصلی است، به جای «مشهد»، باید در «تهران» و «قم» برگزار شود؟

   |  جمعه 30 فروردین 1398
align=bottom
یادداشت فرهیخت: به قلم عبدالرضا زرگری | در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود. در این یادداشت، ضمن تقدیر از دست اندرکاران برپایی این کنفرانس بین المللی، مویه کنان هامشی می نویسیم و مبتنی بر دو حرف حساب:...

الف) اگر «آستان قدس رضوی»، اولین و مهمترین حامی و اصطلاحاً اسپانسر و تأمین کننده ی هزینه های برپایی این کنفرانس بین المللی است، به این استناد که:

1. امین انصاری، دبیرکل سازمان جوانان حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در نخستین مصاحبه خود - آن گونه که در وبگاه اطلاع رسانی و رسمی «آستان نیوز» ذکر شده - تصریح دارد که این کنفرانس با مشارکت «آستان قدس رضوی» و 40 مجموعه ی دیگر برگزار می شود و اسم «آستان قدس رضوی» به طور مجزا از چهل نهاد دیگر آورده شده است. (لینک: https://bit.ly/2UKHLE0)

2. در وبگاه اصلی خود کنفرانس نیز، نام «آستان قدس رضوی» به عنوان اولین حامی و اصطلاحاً اسپانسر این کنفرانس ذکر شده و نماد و آرم یا همان لوگوی «آستان قدس رضوی» در پوستر اصلی کنفرانس و فراخوان که علاوه بر زبان فارسی، به زبان های عربی، انگلیسی، اردو، اسپانیولی، روسی و فرانسوی نیز تهیه و منتشر شده، در صدر همه ی نهادها آمده است. (لینک: https://bit.ly/2VbH3Ps)

3. «آستان نیوز» وبگاه خبری و رسمی «آستان قدس رضوی» نیز، نخستین تارنما و سایت از میان این چهل نهاد همکار است که خبر برپایی این رویداد را به طور ویژه و با سوتیتر «با مشارکت آستان قدس رضوی برگزار می شود» درج و منتشر کرده است.

4. در فهرست چهل سازمانی حامیان و مشارکت کنندگان کنفرانس، علاوه بر «آستان قدس رضوی»، ارگان هایی دیگر از این استان و مرتبط یا نزدیک به «آستان قدس رضوی» از جمله «مرکز مدیریت حوزه های علمیه خراسان» و نیز «دانشگاه علوم اسلامی رضوی» در بالای این فهرست قرار دارند که خود حاکی از نقش مؤثر این مراکز در برپایی این کنفرانس است. 

ب) بنابراین، به ما حق بدهید که بپرسیم حال که «آستان قدس رضوی» حامی و تأمین کننده ی اصلی و یا دست کم، یکی از مهمترین تأمین کننده های هزینه های برپایی این کنفرانس بین المللی است، آیا شایسته نبود که در راستای تمرکز زدایی در برگزاری رویدادهای بین المللی از پایتخت به کلان شهرهای دیگر، میزبانی این رویداد بین المللی به جای «تهران»، به «مشهد» و «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» و «پایتخت معنوی کشور»، سپرده می شد و نه صدالبته به «قم»!

اگر به پایگاه های رصدکننده رویدادهای بین المللی کشور نگاهی گذرا بیندازیم، می بینیم که تاکنون بیش از 3123 همایش و کنفرانس و... برای برگزاری در تهران فهرست شده و هر یک از کلان شهرهای کشور، فاصله ی بسیار معناداری با این عدد نجومی دارند و این در حالی است که بسیاری از این همایش ها و سمینارها مانند همین کنفرانس مورد اشاره، می توانند در شهری غیر از تهران برگزار شوند.

اتفاقی که اگر برای نخستین دور این کنفرانس رخ دهد، از آن جهت که بذر این نهال نوپا در سرزمین «شهر بهشت» و در جوار مضجع منور و مطهر «عالم آل محمد(ص)»، توفیق نضج و نمو پیدا می کند، قطعاً ثمرات معنوی مکان برپایی این کنفرانس، آثار خجسته ی خود را بر روح و جان این کنفرانس می گذارد و خیرات و برکات آن چندین برابر می شود. 

مضافاً، در این خصوص موارد زیر شایان ذکر است:

1. شاید گفته شود که در این صورت، تمام هزینه های اصلی و جانبی برپایی کنفرانس، بر دوش «آستان قدس رضوی» گذاشته می شود، از جمله تأمین هزینه ی سفر و اقامت و پذیرایی و ایاب و ذهاب درون شهری تمام میهمانان اعم از داخلی و خارجی و اهدای هدایا و ...، در حالی که این نظر صحیح نیست! چراکه فارغ از مکان برگزاری یک رویداد ملی یا بین المللی، تمام هزینه ها می بایست بر اساس میزان درصد مشارکت از پیش اعلام شده و نیز بهره برداری های تبلیغاتی و رسانه ای حامیان و اسپانسرها، تقسیم گردد.

2. به همین دلیل، از آنجایی که «آستان قدس رضوی»، حامی و اسپانسر اصلی این رویداد بین المللی است، بنابراین، حق طبیعی اوست که متقاضی برپایی این برنامه در شهر متبوع و مد نظر خود باشد و در کم توقع ترین حالت، روز دوم آن به جای برپایی در شهر قم، در کلان شهر مشهد برگزار شود! 

3. و نکته ی آخر آن که بر فرض محال، اگر دست اندرکاران این کنفرانس، چنین شرط می گذاشتند که در صورت برگزاری هر دو روز کنفرانس در مشهد، می بایست «آستان قدس رضوی»، تا 50 درصد هزینه های برپایی کنفرانس را متقبل شود - از آنجایی که چهل نهاد و سازمان در برپایی این کنفرانس مشارکت دارند، لذا این عدد، به خودی خود، برای آستان قدس رضوی سهم بزرگی است و نباید اندک دیده شود - باز ارزش پذیرش و هزینه کرد را داشت!

بدین جهت که اساساً برپایی رویدادهای بزرگ خصوصاً با رویکرد بین المللی، ارزش افزوده و دستاوردهای بسیار زیادی برای کلان شهرهای میزبان - چه در بعد مادی و چه در بعد معنوی - به همراه دارد و بدین جهت است که یکی از بزرگترین رقابت ها و پرهزینه ترین لابی های کشورها در عرصه ی بین المللی، پذیرش میزبانی «جام های جهانی رشته های پرطرفدار ورزشی» از جمله فوتبال است که چندین برابر هزینه های صورت گرفته، ارزش افزوده های بسیاری را نصیب کشور میزبان کرده و علاوه بر کسب وجهه و افزایش اعتبار بین المللی، باعث رونق و آبادانی اقتصاد ملی آن کشور نیز می شود.

همین نکته در سطح و اشلی بسیار کوچک تر، در خصوص میزبانی از همایش ها و کنفرانس های اثرگذار بین المللی در کلان شهر مشهد صدق می کند و علاوه بر ارتقای چهره ی بین المللی و برون مرزی میزبان یعنی «آستان قدس رضوی»، باعث ارتقای شاخص توسعه ی مناسبات روابط خارجی مشهد و نمایش آن به عنوان کلان شهری جهانی، اثرگذار در چند دیپلماسی مهم از جمله «دیپلماسی عمومی (حاکمیتی)»، «دیپلماسی زیارت»، «دیپلماسی دینی»، «دیپلماسی شهری»، «دیپلماسی سیاسی»، «دیپلماسی گردشگری» و... می شود.

بگذریم که اگر چنین رویه ای باب شود، به تدریج در کنار مزیت های بالادستی که ذکر شد، در لایه های بعدی، بسیاری از بخش های تأثیرپذیر اقتصاد گردشگری شهر همچون صنایع هتل داری، حمل و نقل برون و درون شهری، غذا و نوشیدنی، تفریحات و ورزش و سرگرمی ها، سوغات و هدایا و ... نیز به سهم خود تأثیر می پذیرفتند!

به هر تقدیر، امیدواریم با توجه به زمان معتنابه باقی مانده تا زمان برگزاری، آستان قدس رضوی با رایزنی و گفت و گوی مجدد با دست اندرکاران برپایی این کنفرانس، آنان را نسبت به برگزاری این برنامه بین المللی در مشهد متقاعد کند.

بدیهی است در صورت عدم پذیرش، «آستان قدس رضوی» این حق را دارد که سطح مشارکت خود را در این برنامه تنزل داده و یا از جمع مشارکت کنندگان آن خارج شود، چراکه ار جمله حقوق هر مشارکت کننده ی اول آن است که حق و حقوق و منافع و ملاحظات مهم وی، مد نظر قرار گیرد و الا اگر قرار باشد این همایش پرهزینه با مشارکت اصلی آستان قدس اما به میزبانی تهران و قم برگزار شود، همان بهتر که همین بودجه، به برنامه ای بومی و تعریف شده در جغرافیای «مشهدالرضا» اما با رویکردی ملی و بین المللی اختصاص یابد!

آخرین ویرایش: یکشنبه 15 اردیبهشت 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic