اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا و تاکنون به کشورهای تاجیکستان - دوشنبه و افغانستان - کابل
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

فرهنگی/ با حضور مقامات دو کشور؛ نوروزگاه مشترک ایران و ترکمنستان آغاز شد+ گزارش های تصویری

   |  پنجشنبه 15 فروردین 1398
align=bottom
مراسم نوروزگاه مشترک بین ایران و ترکمنستان در مرز ترکمنستان با حضور مقامات دو کشور در مرز ترکمنستان آغاز شد. آنا گلدی قراجایف، وزیر فرهنگ ترکمنستان و علی اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران در این مراسم حضور داشتند و از نمایشگاه غرفه های مشترک صنایع دستی دو کشور دیدن کردند. علی اصغر مونسان در این مراسم ...
... ضمن تبریک عید نوروز به همه پاسداران این آیین بزرگ گفت: نوروز جشنی فرامرزی است، میراث هزاران ساله مردمانی ست که به رستاخیز انسان و طبیعت ایمان داشتند، ستایشگر نور و راستی و صلح بودند و مذمت گوی ظلمات و دروغ و جنگ. 

وی ادامه داد: در طول تاریخ مرزها جابجا می شود، تقسیمات جغرافیایی و سیاسی شکل تازه‌ای می گیرند، اما فرهنگ ملل همواره رها از هجوم نسیان و تقید به مرزهای سیاسی، در این آزادی و رهایی، مبشر صلح و دوستی است. نوروز پیام آور مودت و نوع دوستی، امید به آینده بهتر و تلاش برای شکوفایی است. 

مونسان خاطر نشان کرد: سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی ملل متحد(یونسکو) نوروز را در فهرست میراث جهانی ثبت کرد و 21 مارس نیز در تقویم سازمان ملل متحد با عنوان روز جهانی نوروز نامگذاری شد،که تا امروز بیش از 300 میلیون نفر با ملیت های گوناگون و در قالب حدود 30 کشور، نوروز، این جشن نوزایی طبیعت را جشن می گیرند. نوروز علاوه بر آنکه بشارت دهنده صلح و دوستی میان اقوام و ادیان و خویشاوندان است نگرشی است مبتنی بر تکریم زمین و طبیعت. 

معاون رئیس جمهور اظهار کرد: برگزیدن نخستین روز از اعتدال بهاری به عنوان آغاز سال نو بر پایه ای از سنت های دیرینه شبانی و کشاورزی استوار و جشنی است که برکت زمین را یادآوری می کند و آن را که نشانه ای بارز از قدرت پروردگار است، می ستاید. 

مونسان با بیان اینکه نوروز تصویری از پیکره عظیم جامعه جهانی را ترسیم می کند که در اوج بالندگی و تعاون، انسان ها را به مدارا و خویشتن‌داری فرا می‌خواند، گفت: جان نجیب و روح بزرگوار نوروز، جهانیان را برآن داشته که نخستین روز فروردین در تقویم جلالی را پاس بدارند تا پیام انسانی نوروز به سراسر جهان مخابره شود. 

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور تصریح کرد: ما امروز در مرز مشترکمان گرد هم آمده ایم تا بگوییم مرز مشترک ما فرهنگ ماست. این مرز مشترک چیزی بر روی خاک نیست. این مرز مشترک، فرهنگ، تمدن و خلقیاتی هزاران ساله است که قلب‌های ما را به هم و جان‌های ما را در هر جای این جغرافیای فرهنگی، از ایران تا هند و از ترکمنستان تا آلبانی، به هم پیوند می‌زند.

بر اساس اعلام مسئولان سازمان میراث فرهنگی با توجه به بین‌المللی بودن این رویداد و از قبل برنامه‌ریزی شدن آن امکان لغو این مراسم با توجه به حوادث اخیر کشور که منجر به عزادار شدن جمعی از هموطنانمان شده وجود نداشته است.

ایسناخبر دیگر در همین زمینه از ایرنا حاکی است:

معاون رئیس جمهوری: روابط ایران و ترکمنستان رو به گسترش است

مشهد - ایرنا - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: سطح پیوندهای دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکمنستان از طریق بسط روابط و تبادلات فرهنگی در حال گسترش است.

به گزارش ایرنا، علی اصغر مونسان روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در حاشیه آیین نوروزگاه مشترک ایران و ترکمنستان در محل گذرگاه مرزی باجگیران واقع در شمال خراسان رضوی افزود: برگزاری مناسبت های فرهنگی مشترک نقش مهمی در هم افزایی و شناخت دوجانبه و نیز افزایش سطح روابط و تحکیم دوستی دارد. 

وی فرهنگ را گشاینده مسیر و جلودار گسترش روابط دو کشور تاریخی ایران و ترکمنستان با اشتراکات فرهنگی غنی توصیف و بیان کرد: خرسندیم که با همکاری عشق آباد اکنون شاهد برپایی نخستین نوروزگاه مشترک ایران و ترکمنستان در مرز باجگیران هستیم. 

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین گفت: 300 میلیون نفر از ملل مختلف در این بخش از جهان آیین نوروز را پاس داشته و به آن اعتقاد دارند. 

* روابط فرهنگی را نردبانی برای پیشرفت 

وزیر فرهنگ ترکمنستان نیز نوروز را عید همه مسلمانان ذکر و بیان کرد: گسترش روابط مشترک فرهنگی مانند جشن نوروزگاه نقش مهمی در ارتقا سطح روابط بین دو کشور دوست و همسایه ایران و ترکمنستان دارد. 

«آتا گلدی شاه مرادوف» روابط فرهنگی را نردبانی برای پیشرفت توصیف و بیان کرد: این در حالی است که تبادلات فرهنگی بین دو کشور ایران و ترکمنستان مختص امروز نیست و از دیرباز وجود داشته، هم اینک و در آینده نیز ادامه دارد. 

نخستین نوروزگاه فرهنگی مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکمنستان با حضور معاونان روسای جمهوری دو کشور امروز 15 فروردین ماه در محل گذرگاه مرزی باجگیران واقع در شمال خراسان رضوی برگزار ‌شد 


خبر دیگری از ایرنا در همین زمینه حاکی است:

نوروزگاه مشترک ایران و ترکمنستان برگزار شد

مشهد- ایرنا- نخستین نوروزگاه فرهنگی مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکمنستان با حضور معاونان رییس جمهوری دو کشور امروز ۱۵ فروردین ماه در محل گذرگاه مرزی باجگیران واقع در شمال خراسان رضوی برگزار ‌شد.

علاوه بر علیرضا رزم‌ حسینی استاندار خراسان رضوی، مسئولان فرهنگی عالیرتبه ایران و جمهوری ترکمنستان و نیز هنرمندان دو کشور در این مراسم حضور دارند. 

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه در این مراسم گفت: نوروزگاه مشترک بین ایران و ترکمنستان پیام آور صلح و دوستی است و ما امروز در مرز مشترکمان گرد هم آمده ایم تا بگوییم مرز مشترک فرهنگ ما است.

علی اصغر مونسان افزود: این مرز مشترک چیزی بر روی خاک نیست بلکه فرهنگ، تمدن و خلقیاتی هزاران ساله است که قلبهای ما را به هم و جانهای ما را در هر جای این جغرافیای فرهنگی از ایران تا هند و از ترکمنستان تا آلبانی پیوند می زند. 

وی ادامه داد: در طول تاریخ مرزها جا به جا می شوند، تقسیمات جغرافیایی و سیاسی شکل تازه ای می گیرند اما فرهنگ ملل همواره رها از هجوم نسیان و تقید به مرزهای سیاسی، در این آزادی و رهایی مبشر صلح و دوستی است. 

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از سوی جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت ترکمنستان و 'قربانقلی بردی محمدوف' رئیس جمهور آن کشور برای برپایی مراسم مشترک نوروزگاه قدردانی و بیان کرد: نوروز پیام آور مودت و نوعدوستی، امید به آینده بهتر و تلاش برای شکوفایی است. 

وی گفت: نوروز تصویری از پیکرهای عظیم جامعه جهانی را ترسیم می کند که در اوج بالندگی و تعاون انسانها را به مدارا و خویشتنداری فرا می خواند. نوروز جشنی فرامرزی است، میراث هزاران ساله مردمانی است که به رستاخیز انسان و طبیعت ایمان داشتند، ستایشگر نور و راستی و صلح بودند و مذمتگوی ظلمات و دروغ و جنگ.

مونسان افزود: سازمان یونسکو نوروز را در فهرست میراث جهانی ثبت کرده و 21 مارس نیز در تقویم سازمان ملل متحد با عنوان روز جهانی نوروز نامگذاری شده است. امروز افزون بر 300 میلیون نفر با ملیتهای گوناگون در قالب 30 کشور، نوروز این جشن نوزایی طبیعت را جشن می گیرند. جان نجیب و روح بزرگوار نوروز جهانیان را برآن داشته که نخستین روز فروردین در تقویم جلالی را پاس دارند تا پیام انسانی نوروز به سراسر جهان مخابره شود. 

وی ادامه داد: نوروز علاوه بر آنکه بشارت دهنده صلح و دوستی میان اقوام و ادیان و خویشاوندان می باشد نگرشی است مبتنی برتکریم زمین و طبیعت و جشنی است که برکت زمین را یادآوری می کند. 

معاون رئیس جمهوری از اهتمام ویژه دولتهای ایران و ترکمنستان در بسط و توسعه روابط دوجانبه و تبادل هیاتهای فرهنگی دو کشور تقدیر و اظهار امیدواری کرد: با گسترش فرهنگ همجواری و توسعه گردشگری میان کشورهای برخوردار از فرهنگ و جشن نوروز، هرچه بیشتر به شناخت و معرفتی دست یابیم که نیاکان ما پایه گذار آن بودند.

شهر باجگیران از توابع شهرستان قوچان در شمال شرق خراسان رضوی، نقطهٔ صفر مرزی بین ایران و ترکمنستان است. باجگیران در ۷۸ کیلومتری شمال شهر قوچان واقع است. قوچان در فاصله 125 کیلومتری شمال مشهد قرار دارد. 
آخرین ویرایش: سه شنبه 20 فروردین 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic