مهمترین رویداد «دیپلماسی سیاسی» استان

دیدار استاندار با جابر انصار سرکنسول جدید افغانستان در مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

هنری/ حضور دیوارنگاران و نقاشان بین‌‌المللی از تجربه حضور و کار هنری در مشهد از کشورهای روسیه، کره، اردن و ...

   |  جمعه 24 اسفند 1397
align=bottom
گروهی از دیوارنگاران و نقاشان بین‌المللی این روزها در قالب بخش بین‌الملل خانه بهار ۹۸، از کشورهای روسیه، کره، اردن و ...در مشهد حضور پیدا کرده‌اند تا عمدتاً در بخش دیوارنگاری فعالیت داشته باشند. النا تاچنگو نقاش، طراح لباس و عضو انجمن هنرمندان روسیه دعوت شهرداری مشهد را پذیرفته و برای شرکت در نخستین رویداد بین‌المللی هنر شهری به ایران آمده است. این هنرمند قرار است که ...
... طرح خود را روی یکی از دیوارهای بوستان کوهسنگی مشهد نقاشی کند. در ادامه نظر این نقاش روسی درباره سطح هنرهای تجسمی در ایران و دلیل انتخاب طرح گل برای دیوارنگاری را می‌خوانید.

وی می‌گوید: نخستین چیزی که در مشهد نظرم را جلب کرد تعداد زیاد پارک‌ها بود و روی بیشتر دیوارها نقاشی‌های زیبایی کشیده شده بود، تمام مسیر از فرودگاه تا هتل و از هتل تا این پارک بزرگ (کوهسنگی) پر از درختان بزرگ و بلند بود و این موضوع بیشتر از همه نظر من را به خودش جلب کرد.

این نقاش بین‌المللی ادامه می‌دهد: عاشق گل‌ها هستم و چقدر خوب است که این شهر پر از گل‌های رنگارنگ است، حتی نقاشی‌ای که توسط من روی این دیوار کشیده می‌شود، طرح گل‌هایی است که هر کدام نماد کشوری هستند. گل النا نماد روسیه، گل لوتوس یا همان نیلوفر آبی نماد ایران، گل بین‌المللی رز و چند گل دیگر در طرح من وجود دارند. با این نقاشی می‌خواهم مجموعه گل‌هایی را که نماد کشورهایی است که دوستان نقاشم از آنجا به ایران آمده‌اند نقاشی کنم.

 وی می‌گوید: به‌دلیل اینکه تازه وارد ایران شدیم و بلافاصله به مشهد آمدیم هنوز موفق به گشت‌وگذار در این شهر نشدم. اما در دانشگاه درباره تاریخ هنر ایران چیزهایی خوانده‌ام و می‌د‌انم این کشور آثار هنری متنوعی دارد و حتی برخی از آنها در موزه‌های کشورهای دیگر نگهداری می‌شود.

این نقاش اهل کشور روسیه عنوان می‌کند: می‌دانم قدیمی‌ترین نقاشی‌های مینیاتوری در ایران و توسط نقاشان ایرانی متولد شده و بعد به کشورهای دیگر رفته است. قصد دارم به موزه‌های این شهر بروم با سایر هنرهای ایرانی و سبک‌های نقاشان و هنرمندان اینجا آشنا شوم. به‌نظرم ایران در زمینه هنرهای تجسمی سطح بالاتری نسبت به بقیه کشورها دارد و البته زیباهای الهام‌بخش زیادی را هم در دل خود جا داده است. فکر می‌کنم زیبایی‌های زیادی در این شهر وجود دارد که می‌توان آنها را دوست داشت و از تصویر و مفهوم آنها نقاشی‌ کشید.

وی می‌گوید: وقتی وارد هتل شدم، مراسمی برگزار می‌شد و وقتی پرسیدم این چه مراسمی است، گفتند: «جشن عروسی». به‌نظرم این کشور پر از رسم و رسوم‌های جالب است و مردم همیشه کنار هم هستند و شاد به‌نظر می‌رسند.

این نقاش اهل کشور روسیه ادامه می‌دهد: این رویداد بین‌المللی بهانه‌ای شد که به‌همراه دوستانم برای اولین بار به ایران سفر کنیم و از نزدیک با هنرهای این کشور و هنرمندان بی‌نظیرش آشنا شویم. امیدوارم این اتفاق، زمینه تبادل اطلاعات در رشته‌های مختلف با هنرمندان سایر کشورها به‌ویژه روسیه را ایجاد کند و ما بتوانیم در فراتر از مرزها تجربیات بیشتری را با هم به‌اشتراک بگذاریم.

آغاز دیوارنگاری نقاش اردنی در مشهد

کمال ابوحلاوه، رئیس انجمن هنرمندان اردن نیز این روزها مهمان مردم مشهد است؛ وی می‌گوید: زندگی مدرن فرصت آشنایی مردم عادی با هنر را گرفته است. آنها به‌خاطر مشغله‌ها و مسائل روزمره فراغتی برای بازدید از گالری‌های نقاشی و نمایشگاه‌ها ندارند، پس لازم است ما هنرمندان، هنر خودمان را به خیابان ببریم تا پل ارتباط هنر و مردم قطع نشود.

رئیس انجمن هنرمندان اردن خاطرنشان می‌کند: آنها روزانه در مسیر رفت‌وآمد در سطح شهر هستند و با دیوارهای نقاشی‌شده روبه‌رو می‌شوند و تاحدودی با هنر و موضوعات هنری آشنا می‌شوند. با این دیدگاه و شناخت، به اجرای دیوارنگاری با موضوع مردم عادی در مکان‌های عمومی شهر تصمیم گرفتم به ایران سفر کنم و سبک و وضعیت زندگی مردم عادی را به‌تصویر بکشم، حتی نقاشی‌ای که برای این دیوار در نظر گرفتم، تصویر چند خانم به‌همراه کودکانشان است که در فصل بهار به خیابان آمدند و به‌خاطر عید خوشحال هستند.

ابوحلاوه خاطرنشان می‌کند: در بدو ورود به ایران، تهران نخستین شهری بود که به‌قصد دیدن هنرهای شهری در آن گشت‌وگذار کردم. نقاشی‌های دیواری، کاشی‌کاری‌ها و مجسمه‌ها و نماهایی که در میدان‌ها و خیابان شهر وجود داشتند مهم‌ترین چیزهایی بود که نظرم را به خودشان جلب کردند.

وی می‌گوید: مجموعه زیادی از هنرهای تجسمی در ایران شگفت‌انگیز است البته نشان می‌دهد مردمان هنردوستی دارد و قدر هنر را می‌دانند و از آن لذت می‌برند. باید اعتراف کنم که رؤیای من سفر کردن به ایران بود. آرزوی این را داشتم که هنرم را به ایران بیاورم و کنار هنرمندان ایرانی بیاموزم و نقاشی کنم.

ابوحلاوه عنوان می‌کند: حتی زمانی که دوستانم متوجه شدند برای حضور در این رویداد هنری در مشهد آماده شدم، سعی داشتند از این کار منصرفم کنند، می‌گفتند "تو هنرمند هستی و سفر کردن به ایران می‌تواند مشکلاتی در آینده برای سفر کردن به کشورهای اروپایی ایجاد کند"، اما برایم مهم نبود، دوست داشتم به آرزویم که سفر به ایران بود برسم. از اینکه اینجا هستم به‌شدت خوشحالم، اما چیزی بیشتر از همه خوشحالم می‌کند این است که هنرم را روی یکی از دیوارهای کشوری که دوستش دارم به‌یادگار می‌گذارم و به اردن برمی‌گردم.

دیوارنگاران و نقاشان بین‌‌المللی از تجربه حضور در مشهدمقدس می‌گویند

نقاش کره ای: ایران فرهنگ را به‌خوبی حفظ کرده است

بوسوک لی، رئیس انجمن بین‌المللی هنرمندان خلاق قرن 21 نیز این روزها برای دیوارنگاری در مشهد حاضر شده است. وی هم می‌گوید: زمانی که از سوی شهردار مشهد دعوتنامه‌ای برای شرکت در این جشنواره بین‌المللی دریافت کردم بسیار خوشحال شدم، به همین دلیل طراحی برای نقاشی دیواری انتخاب کردم که تلفیقی از لغات فارسی و کره‌ای است، با این کار می‌خواستم تلفیق فرهنگ این دو کشور را کنار هم به‌تصویر بکشم.

وی بیان می‌کند: فرهنگ ایران برایم جالب است هرچند تفاوت‌های بسیاری با فرهنگ کره دارد اما باز هم علاقه زیادی به آن دارم و می‌خواهم ارتباطی بین این دو فرهنگ به‌وجود بیاید.

بوسوک لی خاطرنشان می‌کند: این موضوع که مردم ایران فرهنگ خودشان را حفظ کرده‌اند برایم الهام‌بخش است. مطالب زیادی درباره تاریخ ایران مطالعه کردم و تا حدودی با فرهنگ، تاریخ و آداب و رسوم این کشور آشنا هستم. تمایل دارم که میزبان هنرمندان ایرانی در کشورم باشم و این‌گونه رویدادها بیشتر اتفاق بیفتد. کره با شدت زیادی به‌سمت مدرنیته حرکت می‌کند و این موضوع باعث شده تا از فرهنگ خودش فاصله بگیرد و در این زمینه ضعف‌هایی به‌وجود آمده که ارتباط با ایران می‌تواند تا حدودی این ضعف را جبران و آنچه را در نتیجه پیشرفت در فرهنگ مردم کره پیش‌آمده احیا کند.

وی عنوان می‌کند: با تاریخ نقاشی در ایران آشنا هستم و می‌دانم قدمت زیادی دارد و البته بکر بودن خودش را طی سال‌های متمادی حفظ کرده است. ایران از سطح بالایی در رشته‌های مختلف هنری برخوردار است حتی نقاشی مینیاتوری اولین بار از ایران به چین می‌رود و برمی‌گردد و ایران به‌نوعی مهد هنرهای متنوع است.

وی ادامه می‌دهد: نقاشی‌ای که برای این دیوار انتخاب کردم تلفیق حروف کره‌ای و فارسی است، واژه‌های زندگی، عشق و امید در دل یک سیب جا گرفته و سیب نماد عشق و سلامتی است. بالای این سیب برگ کوچک سبزی وجود دارد که نشانه امیدواری است، همچنین دانه‌های سیب در دل این نقاشی دیده می‌شود، می‌خواستم با کشیدن این دانه‌های کوچک، انتقال ژن اصیل را به‌تصویر بکشم.

خبرگزاری تسنیم 


خبر دیگر در این زمینه از همشهری حاکی است:

جشن بین‌المللی رنگ کنار دیوارهای مشهد

شهرداری مشهد طرحی نو در انداخته و در بخش بین‌الملل جشنواره هنرهای شهری از 4نقاش شاخص کشورهای روسیه، اردن و کره‌جنوبی برای هنرنمایی دعوت کرده است.
به گزارش همشهری،  بوسوک لی، نقاش نامدار کره‌جنوبی یکی از آنهاست. او برای شرکت دراین جشنواره طرحی را انتخاب کرده که تلفیقی از کلمات فارسی و کره‌ای است. وی می‌گوید: با این طرح می‌خواستم فرهنگ 2کشور را کنار هم قرار دهم و از اینکه مردم ایران در حفظ فرهنگ‌شان موفق هستند الهام گرفتم. او مطالعات خوبی درباره تاریخ و فرهنگ کشورمان دارد و این توانسته در انتخاب طرح و اجرای آن به او کمک کند. اوهمانطور که به فرهنگ ایران علاقه‌مند است، دوست دارد میزبان هنرمندان ایرانی در کشورش باشد.
النا تاچنگو، عضو انجمن هنرمندان روسیه در مشهد هم می‌گوید: آمده‌ام تا با طرحی از گل‌های تازه کشورهایمان را به هم پیوند بزنم.

 النا بیشتر توضیح می‌دهد که در طرحش هر گلی نماد یک کشور است؛ گل نیلوفر آبی یا لوتوس نماد ایران و گل النا نماد روسیه است. گل بین‌المللی رز و چند گل دیگر  هم در طرحم وجود دارد. او دیوار یکی از بوستان‌های پارک کوهسنگی را برای کشیدن طرحش انتخاب کرده و برای او در مشهد وجود پارک‌های بسیار و نقاشی‌های دیواری در خیابان‌های مختلف مسیر فرودگاه تا هتل جالب بوده است. از نظر او ایران سرشار از آداب و رسوم زیبا و دارای فرهنگی غنی است.

ایگور آندریوخین از روسیه برای طرح نقاشی دیواری‌اش، آخرین دیوار در پارک کوهسنگی را انتخاب کرده و در حال کشیدن درختی است که هم سیب دارد و هم انار؛ شکوفه‌های فانتزی آن در اطراف طرح جان را تازه می‌کند. ایگورمی‌گوید: هنر ایران را دوست دارم و از قدمتش باخبرم. می‌دانم که نقاشی‌هایی از دوران غارنشینی در غارهای اطراف لرستان وجود دارد و این قدمت هنر در این کشور را نشان می‌دهد.

کمال ابوحلاوه، رئیس انجمن هنرمندان اردن است. او هم در بخش بین‌الملل جشنواره شهری با طرحی که نشان از تکاپو و زندگی شهر دارد شرکت کرده است.  ابوحلاوه می‌گوید: چند خانم را می‌کشم که همواره با فرزندانشان در فضای بهاری شهر قدم می‌زنند و بااین طرح می‌خواهم هنر و احساسم را روی یکی از دیوار‌های شهر مشهد به یادگار بگذارم. 
او همیشه آرزوی سفر به ایران را داشته و حالا که آمده بسیار خوشحال است و آنچه بیشتر از هر چیز توجه کمال ابوحلاوه را در ایران به‌خود معطوف کرده، کاشی کاری‌ها و نقاشی‌ها، مجسمه‌ها و نماد‌هایی بوده که به شهر زیبایی خاصی داده‌اند.آخرین ویرایش: یکشنبه 26 اسفند 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht