بازدید 15 تن از  روزنامه‌نگاران برجسته هندی   از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

دیدار  بزرگان طوایف کشور عراق   با حجت الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی

تقدیر از موکب داران حسینی از  11 کشور جهان   در دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی

پیوستن شرکت هواپیمایی  تاجیک ایر   به مسیر جدید پروازی مشهد - دوشنبه


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی

رونمایی از نشان بین المللــی
کرامت امام رضا علیه السلام

در حضور فعالان مذهبی از یازده کشور جهان در
حاشیه برپایی دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی ، مشهد

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

شهری/ رئیس شورای اسلامی شهر مشهد خبر داد؛ مخالفت هیئت حل اختلاف با اخذ عوارض‌ از‌ زوار غیرایرانی رضوی

   |  جمعه 24 اسفند 1397
align=bottom
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد از رد طرح اخذ عوارض از زوار غیرایرانی رضوی توسط هیئت حل اختلاف استان خبر داد. محمدرضا حیدری روز گذشته و در حاشیه پنجاه‌ و‌ سومین جلسه علنی شورای شهر مشهد در پاسخ به سؤال خبرنگاران درباره آخرین وضعیت طرح اخذ عوارض از زوار غیرایرانی رضوی گفت: ما در این حوزه دفاعیات لازم را انجام دادیم؛ با این حال هیئت حل اختلاف استان با این موضوع مخالفت کرد. وی افزود:...
... اعضای کمیته حل اختلاف علی‌رغم آنکه اذعان داشتند که باید شهرداری درآمدی پایدار داشته باشد، با این موضوع مخالفت کردند.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا هیئت حل اختلاف این موضوع را قانونی رد کرده است یا بر‌اساس مصلحت زمان حال، گفت: به نظر می‌رسد که این موضوع براساس مصلحت زمان حال رد شده است.
رئیس شورای شهر مشهد در پاسخ به وضعیت بودجه‌ای سازمان‌های وابسته به شهرداری مشهد نیز بیان کرد: اظهارنظر در‌این‌باره منوط‌به بررسی شاخص‌ها و آمار بودجه‌ای سازمان‌هاست. بنابراین اگر بخواهیم اظهار‌نظری در‌این‌زمینه داشته باشیم قضاوت ما واقعی و حقیقی نیست. با‌‌این‌حال می‌توانیم به عملکرد مطلوب سازمان فاوا در حوزه بودجه اشاره کنیم.
همکاری خوب شهرداری و آستان قدس
حیدری در پاسخ به سؤالی مبنی‌بر همکاری آستان قدس در زمان حضور حجت‌الاسلام رئیسی به‌عنوان تولیت آستان قدس رضوی نیز گفت: در دوره حضور حجت‌الاسلام رئیسی، مجموعه آستان قدس همکاری مناسبی با مدیریت شهری مشهد در پیشبرد اهداف و پروژه‌های شهری داشت. امیدواریم این تعامل و همراهی با حضور تولیت جدید آستان قدس رضوی ادامه داشته باشد.
رئیس شورای شهر مشهد بیان کرد: بی‌شک حضور حجت‌الاسلام رئیسی در قوه قضائیه می‌تواند در حل مسائل و چالش‌های قضایی مشهد مؤثر باشد و ما نیز از این ظرفیت استفاده می‌کنیم.
حیدری ضمن تبریک انتصاب حجت‌الاسلام رئیسی به ریاست قوه قضائیه، گفت: موضوع عدالت، شفافیت دستگاه قضایی و دفاع از حقوق شهروندی، از مطالبات مردمی است. امیدواریم ایشان در این سمت به این خواست مردمی جامه عمل بپوشانند.
میزبانی با راه و رسمی احسنz 
حیدری در ابتدای پنجاه‌و‌سومین جلسه علنی شورای شهر مشهد به مناسبت‌های تقویمی اشاره کرد و گفت: ٢٢‌اسفند، روز بزرگداشت شهداست. شهدا عزیزترین سرمایه خودشان را که جانشان بود، تقدیم کردند. حفظ نام و یاد شهدا وظیفه‌ای است که بر دوش همه ما قرار دارد. رئیس شورای شهر مشهد ادامه داد: باتوجه‌‌به اینکه روزهای پایانی سال را سپری می‌کنیم، مراسم گرامیداشت یاد شهدا هم‌زمان با غبارروبی گلزار آنان برگزار می‌شود.
وی به سالگرد شهادت شهید‌باکری اشاره کرد و افزود: شهید‌باکری قبل از شهادت، شهردار ارومیه بود. او در دوران خدمتش، مدیریتی خالصانه و مردمی در حوزه مدیریت شهری داشت؛ به همین‌دلیل ٢۵‌اسفند را روز شهردار نام‌گذاری کرده‌اند.
وی به جایگاه مشهد برای میزبانی از زائران رضوی نیز اشاره کرد و گفت: در آستانه سال نو باید همه در خدمت مردم باشیم تا راه و رسم میزبانی را به نحو احسن انجام دهیم. از مدیران شهری نیز تقاضا داریم سرکشی‌های لازم را انجام دهند تا میزبانی شایسته باشیم.
رئیس شورای شهر مشهد در بخش دیگری از سخنانش به پرداخت حقوق و مزایای کارگران شهرداری در روزهای پایانی سال اشاره کرد و گفت: از شهرداری انتظار داریم در پرداخت حقوق زحمت‌کشان پاکبان و فضای سبز شهر توسط پیمانکاران و کارگزاران دقت جدی داشته باشند تا این مطالبات به نحو احسن پرداخت شود.
وی ادامه داد: اقدام شهردار مشهد در میزبانی از ٣٢‌هزار نفر از پاکبانان و کارگران خدمات شهری، شایسته است. در همین راستا شهرداری مشهد از امشب (دوشنبه) به مدت هشت‌شب میزبان این پاکبانان و کارگران فضای سبز حوزه خدمات شهری 
است.
وی همچنین به توجه و عزم جدی شورای پنجم شهر مشهد به‌منظور ساخت مسکن ارزان برای خانواده‌های کم‌بضاعت و بی‌بضاعت، اشاره کرد و گفت: مدیریت شهری مشهد با هم‌افزایی نهادهایی از‌جمله آستان قدس رضوی و کمیته امداد آمادگی دارد این موضوع را با جدیت پیگیری کند؛ این همکاری از‌سوی شورای شهر می‌تواند با تخصیص پروانه رایگان باشد.حیدری افزود: مشکل تأمین مسکن خانوارهای مستضعف با حرکتی جهادی می‌تواند رفع شود. در همین راستا همکاری اخیر مدیریت شهری مشهد با خیران مسکن‌ساز سبب عملیاتی‌شدن ساخت بیش‌از ٣٠٠٠واحد مسکونی 
شد. ﷯

شهرآرا
یادآور می شود دهم بهمن ماه 1397، طی نامه استاندار خراسان رضوی به مونسان، ابطال مصوبه شورای شهر مشهد در خصوص اخذ عوارض از گردشگران خارجی به فرمانداری مشهد اعلام شد.

با پیگیری های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ابطال مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد، در خصوص اخذ عوارض از گردشگران خارجی ورودی به این کلانشهر، از سوی استانداری خراسان رضوی به فرمانداری مشهد اعلام شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شورای اسلامی شهر مشهد چندی پیش مصوبه ای را به تصویب رسانده بود که بر اساس آن، مقرر شده بود از هر گردشگر خارجی ورودی به مشهد در حوزه سلامت و درمان مبلغ ۱۰ یورو یا معادل آن به عنوان عوارض گردشگری دریافت شود.

بلافاصله بعد از اعلام خبر این مصوبه، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی اصلی حوزه سفر و گردشگری در کشور، نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و در مکاتباتی با مسئولان استان خراسان رضوی خواستار ابطال این مصوبه شد.

با پیگیری های صورت گرفته از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابطال این مصوبه شورای شهر مشهد به فرمانداری مشهد  اعلام شده است و این موضوع  در نامه ای رسمی از سوی علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی به علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام شد.

در نامه استاندار خراسان رضوی خطاب به مونسان آمده است:

«عطف به نامه شماره ۳۸۹۰۰/۹۷۲۱۰۰ مورخ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹ مبنی بر تقاضای ابطال مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد که مقرر می دارد " از گردشگران خارجی ورودی به شهر مشهد در حوزه سلامت و درمان برای یک بار در هر سال شمسی مبلغ ۱۰ یورو یا معادل آن به عنوان عوارض گردشگری دریافت گردد" به استحضار می رساند، مراتب طی نامه شماره ۳۲۸۶۳/۶۷/۳۸ مورخ ۹۷/۱۰/۲۶ به فرمانداری محترم مشهد برای ابطال مصوبه مذکور اعلام گردید. پیشاپیش از بذل توجه حضرتعالی به خطه زرخیز خراسان رضوی کمال امتنان را دارم.»
آخرین ویرایش: جمعه 24 اسفند 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»