اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی

پنجشنبه25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی هنری/ آغاز به کار کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با همکاری 100 نهاد فعال از داخل و خارج از کشور در مشهد

کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با همکاری 100 نهاد فعال از داخل و خارج از کشور در مشهد آغاز به کار کرد  این کنفرانس بین‌المللی که طی دو روز در تاریخ 13 و 14 اسفندماه سال جاری به همت معاونت علمی آستان قدس رضوی در حال برگزاری است، 8 نشست تخصصی و 5 تجربه تربیتی ارائه خواهد شد. همچنین 8 سخنرانی کوتاه از شخصیت‌هایی که دارای تجربه در حوزه تعلیم و تربیت دینی هستند از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده این رویداد بزرگ است .....

دیپلماسی ...

شهری/ رئیس شورای اسلامی شهر مشهد خبر داد؛ مخالفت هیئت حل اختلاف با اخذ عوارض‌ از‌ زوار غیرایرانی رضوی

   |  جمعه 24 اسفند 1397
align=bottom
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد از رد طرح اخذ عوارض از زوار غیرایرانی رضوی توسط هیئت حل اختلاف استان خبر داد. محمدرضا حیدری روز گذشته و در حاشیه پنجاه‌ و‌ سومین جلسه علنی شورای شهر مشهد در پاسخ به سؤال خبرنگاران درباره آخرین وضعیت طرح اخذ عوارض از زوار غیرایرانی رضوی گفت: ما در این حوزه دفاعیات لازم را انجام دادیم؛ با این حال هیئت حل اختلاف استان با این موضوع مخالفت کرد. وی افزود:...
... اعضای کمیته حل اختلاف علی‌رغم آنکه اذعان داشتند که باید شهرداری درآمدی پایدار داشته باشد، با این موضوع مخالفت کردند.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا هیئت حل اختلاف این موضوع را قانونی رد کرده است یا بر‌اساس مصلحت زمان حال، گفت: به نظر می‌رسد که این موضوع براساس مصلحت زمان حال رد شده است.
رئیس شورای شهر مشهد در پاسخ به وضعیت بودجه‌ای سازمان‌های وابسته به شهرداری مشهد نیز بیان کرد: اظهارنظر در‌این‌باره منوط‌به بررسی شاخص‌ها و آمار بودجه‌ای سازمان‌هاست. بنابراین اگر بخواهیم اظهار‌نظری در‌این‌زمینه داشته باشیم قضاوت ما واقعی و حقیقی نیست. با‌‌این‌حال می‌توانیم به عملکرد مطلوب سازمان فاوا در حوزه بودجه اشاره کنیم.
همکاری خوب شهرداری و آستان قدس
حیدری در پاسخ به سؤالی مبنی‌بر همکاری آستان قدس در زمان حضور حجت‌الاسلام رئیسی به‌عنوان تولیت آستان قدس رضوی نیز گفت: در دوره حضور حجت‌الاسلام رئیسی، مجموعه آستان قدس همکاری مناسبی با مدیریت شهری مشهد در پیشبرد اهداف و پروژه‌های شهری داشت. امیدواریم این تعامل و همراهی با حضور تولیت جدید آستان قدس رضوی ادامه داشته باشد.
رئیس شورای شهر مشهد بیان کرد: بی‌شک حضور حجت‌الاسلام رئیسی در قوه قضائیه می‌تواند در حل مسائل و چالش‌های قضایی مشهد مؤثر باشد و ما نیز از این ظرفیت استفاده می‌کنیم.
حیدری ضمن تبریک انتصاب حجت‌الاسلام رئیسی به ریاست قوه قضائیه، گفت: موضوع عدالت، شفافیت دستگاه قضایی و دفاع از حقوق شهروندی، از مطالبات مردمی است. امیدواریم ایشان در این سمت به این خواست مردمی جامه عمل بپوشانند.
میزبانی با راه و رسمی احسنz 
حیدری در ابتدای پنجاه‌و‌سومین جلسه علنی شورای شهر مشهد به مناسبت‌های تقویمی اشاره کرد و گفت: ٢٢‌اسفند، روز بزرگداشت شهداست. شهدا عزیزترین سرمایه خودشان را که جانشان بود، تقدیم کردند. حفظ نام و یاد شهدا وظیفه‌ای است که بر دوش همه ما قرار دارد. رئیس شورای شهر مشهد ادامه داد: باتوجه‌‌به اینکه روزهای پایانی سال را سپری می‌کنیم، مراسم گرامیداشت یاد شهدا هم‌زمان با غبارروبی گلزار آنان برگزار می‌شود.
وی به سالگرد شهادت شهید‌باکری اشاره کرد و افزود: شهید‌باکری قبل از شهادت، شهردار ارومیه بود. او در دوران خدمتش، مدیریتی خالصانه و مردمی در حوزه مدیریت شهری داشت؛ به همین‌دلیل ٢۵‌اسفند را روز شهردار نام‌گذاری کرده‌اند.
وی به جایگاه مشهد برای میزبانی از زائران رضوی نیز اشاره کرد و گفت: در آستانه سال نو باید همه در خدمت مردم باشیم تا راه و رسم میزبانی را به نحو احسن انجام دهیم. از مدیران شهری نیز تقاضا داریم سرکشی‌های لازم را انجام دهند تا میزبانی شایسته باشیم.
رئیس شورای شهر مشهد در بخش دیگری از سخنانش به پرداخت حقوق و مزایای کارگران شهرداری در روزهای پایانی سال اشاره کرد و گفت: از شهرداری انتظار داریم در پرداخت حقوق زحمت‌کشان پاکبان و فضای سبز شهر توسط پیمانکاران و کارگزاران دقت جدی داشته باشند تا این مطالبات به نحو احسن پرداخت شود.
وی ادامه داد: اقدام شهردار مشهد در میزبانی از ٣٢‌هزار نفر از پاکبانان و کارگران خدمات شهری، شایسته است. در همین راستا شهرداری مشهد از امشب (دوشنبه) به مدت هشت‌شب میزبان این پاکبانان و کارگران فضای سبز حوزه خدمات شهری 
است.
وی همچنین به توجه و عزم جدی شورای پنجم شهر مشهد به‌منظور ساخت مسکن ارزان برای خانواده‌های کم‌بضاعت و بی‌بضاعت، اشاره کرد و گفت: مدیریت شهری مشهد با هم‌افزایی نهادهایی از‌جمله آستان قدس رضوی و کمیته امداد آمادگی دارد این موضوع را با جدیت پیگیری کند؛ این همکاری از‌سوی شورای شهر می‌تواند با تخصیص پروانه رایگان باشد.حیدری افزود: مشکل تأمین مسکن خانوارهای مستضعف با حرکتی جهادی می‌تواند رفع شود. در همین راستا همکاری اخیر مدیریت شهری مشهد با خیران مسکن‌ساز سبب عملیاتی‌شدن ساخت بیش‌از ٣٠٠٠واحد مسکونی 
شد. ﷯

شهرآرا
یادآور می شود دهم بهمن ماه 1397، طی نامه استاندار خراسان رضوی به مونسان، ابطال مصوبه شورای شهر مشهد در خصوص اخذ عوارض از گردشگران خارجی به فرمانداری مشهد اعلام شد.

با پیگیری های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ابطال مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد، در خصوص اخذ عوارض از گردشگران خارجی ورودی به این کلانشهر، از سوی استانداری خراسان رضوی به فرمانداری مشهد اعلام شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شورای اسلامی شهر مشهد چندی پیش مصوبه ای را به تصویب رسانده بود که بر اساس آن، مقرر شده بود از هر گردشگر خارجی ورودی به مشهد در حوزه سلامت و درمان مبلغ ۱۰ یورو یا معادل آن به عنوان عوارض گردشگری دریافت شود.

بلافاصله بعد از اعلام خبر این مصوبه، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی اصلی حوزه سفر و گردشگری در کشور، نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و در مکاتباتی با مسئولان استان خراسان رضوی خواستار ابطال این مصوبه شد.

با پیگیری های صورت گرفته از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابطال این مصوبه شورای شهر مشهد به فرمانداری مشهد  اعلام شده است و این موضوع  در نامه ای رسمی از سوی علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی به علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام شد.

در نامه استاندار خراسان رضوی خطاب به مونسان آمده است:

«عطف به نامه شماره ۳۸۹۰۰/۹۷۲۱۰۰ مورخ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹ مبنی بر تقاضای ابطال مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد که مقرر می دارد " از گردشگران خارجی ورودی به شهر مشهد در حوزه سلامت و درمان برای یک بار در هر سال شمسی مبلغ ۱۰ یورو یا معادل آن به عنوان عوارض گردشگری دریافت گردد" به استحضار می رساند، مراتب طی نامه شماره ۳۲۸۶۳/۶۷/۳۸ مورخ ۹۷/۱۰/۲۶ به فرمانداری محترم مشهد برای ابطال مصوبه مذکور اعلام گردید. پیشاپیش از بذل توجه حضرتعالی به خطه زرخیز خراسان رضوی کمال امتنان را دارم.»
آخرین ویرایش: جمعه 24 اسفند 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 9 اسفند ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.660
 اخبار  3352   بین الملل  2758    آسیا  2319   مراسم بین المللی / داخل و خارج  976   دیپلماسی اقتصادی    673    دیپلماسی دانشگاهی  669   دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)   638   افتخارات/خبرخوش/مفاخر  599   دیپلماسی گردشگری    561    دیپلماسی علمی  538   جهان اسلام  522    اروپا  494   میهمان/میهمانان خارجی  480    دیپلماسی آموزشی  458   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)  456   دیپلماسی فرهنگی  453   آیا می دانید که مشهد...  421    دانشگاه فردوسی مشهد  395    شهرداری مشهد  331    تصاویر / گزارش های تصویری  288    آستان قدس رضوی  286    دیپلماسی نمایشگاهی  283   استانداری خراسان رضوی  258    سرمایه گذاری  253    عراق  253   پاکستان  221   دیپلماسی شهری  210   صادرات و واردات  210    دیپلماسی هنری    205    افغانستان  199   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت  193   دیپلماسی سیاسی  191   دیپلماسی ورزشی  191   استاندار  173   دیپلماسی اجتماعی   163    آفریقا  163   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی  150   مشهد 2017  139    سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  137   جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج  136   نمایشگاه بین المللی مشهد  127    سرمایه گذاری خارجی  115    دیپلماسی عمومی (حاکمیتی)  112   پایتخت معنوی ایران  103    آمریکا  92   فرودگاه بین المللی مشهد  90    دانشگاه علوم پزشکی مشهد  89    شهردار مشهد  89


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»