اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

گردشگری/ مکرمی فر: گردشگری دینی نه تنها در آسیا بلکه در اروپا نیز رواج داشته و هنوز هم پر رونق ترین نوع گردشگری است

   |  پنجشنبه 23 اسفند 1397
align=bottom
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: گردشگری مذهبی قدیمی ترین و پر رونق ترین نوع گردشگری و محور اصلی گردشگری در این استان است. ابوالفضل مکرمی فر در 'همایش فقه گردشگری با موضوع بررسی ظرفیتهای استان خراسان رضوی در حوزه گردشگری حلال' روز چهارشنبه در مشهد گفت: قبل از این که افراد برای گردشگری تاریخ، فرهنگ و طبیعت ... 
... به سفر بپردازند گردشگری دینی وجود داشته است.
وی ادامه داد: گردشگری دینی نه تنها در آسیا بلکه در اروپا نیز رواج داشته و هنوز هم پر رونق ترین نوع گردشگری است.
مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: شهر مشهد نیز سال گذشته پذیرای 31.5 میلیون نفر گردشگر داخلی و سه میلیون نفر گردشگر خارجی بوده است.
مکرمی فر با بیان این که مهم ترین مراکز مورد علاقه گردشگران بعد از زیارت، بازدید از جاذبه های میراث فرهنگی است افزود: با ورود اسلام به ایران معماری متاثر از این هویت شد و اعتقاد قلبی و خلاقیت در بناهای تاریخی بعد از اسلام به نمایش گذاشته شد.
وی به معنویت آثار معماری دوره اسلامی اشاره کرد و ادامه داد: اگر در محراب مسجد فرومد سبزوار یا در بنای عظیم رباط شرف که متاثر از معماری اسلامی است قرار بگیرید آرامشی وصف ناپذیر بر شما حاکم می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: وقتی در فضای مدرسه غیاثیه خرگرد قرار بگیرید دلتان نمی خواهد خارج شوید، چون انرژی مثبت را به شما منتقل می کند و یکی از دلایل این حس معنوی و جاذبه قوی این است که ساخت این بناها با اعتقاد و تفکر الهی آغاز شده و ادامه پیدا کرده است.
مکرمی فر افزود: مسجد بزرگ گوهرشاد حدود 800 سال قبل بدون هیچ ستون و سیمان و میلگردی ساخته شده است و ترکیباتی که در جداره یا هر بخش از اجرای ایوان مسجد استفاده شده به مخاطب آرامش می دهد و فضا و جو این مسجد سرشار از معنویت است.
وی به فرهنگ ایرانی اسلامی مردم خراسان رضوی به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری دینی اشاره کرد و گفت: بیش از 10 هزار آئین در مراسم محرم هر سال خراسان رضوی برگزار می شود به عنوان مثال از چند صد سال قبل تاکنون در همین خراسان مراسم سلام علم ها وجود دارد که از دو روستا به راه می افتند و زمانی که به یکدیگر می رسند به صورت نمادین با علم به یکدیگر سلام می دهند که یقین دارم معنویت این مراسم هر فرد گردشگری را تحت تاثیر قرار می دهد.
مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: سالانه یک میلیارد و 300 میلیون نفر در دنیا گردشگری می کنند و از حدود یک میلیارد و 600 میلیون مسلمان دنیا هم حدود شش میلیون نفر به ایران می آیند.
مکرمی فر افزود: عایدی کشورهای دنیا از گردشگری 2.3 تریلیون دلار است و آن چه عاید کشور ما می شود 700 میلیون دلار است بنابراین فاصله زیادی بین درآمد ما و دیگر کشور ها وجود دارد.
وی با بیان این که تعداد زیادی از گردشگران علاقمند برای سفر به ایران هستند اضافه کرد: خوشبختانه با توجه به زیرساختهای موجود هیچ گونه کمبودی برای حضور گردشگران خارجی در استان خراسان رضوی و مشهد نداریم.
مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی با اشاره به روند صعودی ورود زائران خارجی به کشور و مشهد گفت: آمار ورود گردشگران خارجی به ایران در سال 95 حدود پنج میلیون نفر بود که اکنون به شش میلیون نفر افزایش یافته است.
مکرمی فر افزود: گردشگران خارجی خراسان رضوی هم از 20 ملیت هستند اما بیشترینشان را گردشگران و زائران عراقی تشکیل می دهند.
او ادامه داد: گردشگران خارجی خاطره میهمان نوازی ایرانیها را به عنوان سوغات با خود به کشورهایشان می برند چون ایران کشوری است که با رافت و رحمت اسلامی و روی خوش از میهمانانش پذیرایی می کند.
دبیر علمی همایش فقه گردشگری نیز دراین مراسم گفت: با وجود قدمت و رونق گردشگری مذهبی و حلال، اتحادیه و تشکلی بین المللی برای گردشگری مذهبی و حلال اسلامی وجود ندارد.
حجت الاسلام والمسلمین رحیم قربانی افزود: هم اکنون با حمایتهای پرفسور حیدری استاد دانشگاه تبریز مقدمات ایجاد اتحادیه بین المللی گردشگری حلال فراهم شده است تا به سازمان تجارت جهانی ارائه شود.
وی ادامه داد: ظرفیتهای زیادی در کشورهای اسلامی به خصوص ایران در زمینه گردشگری حلال وجود دارد اما هنوز ازعایدات این نوع گردشگری کم بهره هستیم و باید با کمک دانشگاهیان این بخش توسعه پیدا کند.
دبیرعلمی همایش بین المللی فقه گردشگری گفت: در این زمینه کار جامعی که ما را به فعالیتهای آکادمیک دنیا برساند هم وجود ندارد و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به دنبال درسنامه ای است که رشته ای دانشگاهی در این زمینه راه اندازی کند اما هنوز منابع کامل نیست چون هنوز مراکز علوم دینی محتوای لازم را تولید نکرده اند که باید با برگزاری سمینارها زمینه این اقدام را فراهم کرد.
قربانی افزود: اگر چه برخی نهادها اقداماتی در زمینه گردشگری حلال انجام داده اند اما ارتباطی ارگانیک بین این بخشها وجود ندارد که امید است راه اندازی دبیرخانه دائمی همایش بین المللی فقه گردشگری در این زمینه بتواند موثر باشد.
وی با اشاره به مستندات دینی در خصوص جایگاه گردشگری ادامه داد: مستندات و روایات موجود در این زمینه می تواند مبنایی برای توسعه و ترویج گردشگری باشد.
دبیرعلمی همایش بین المللی فقه گردشگری گفت: هر گردشگر سفیر فرهنگی کشور مقصد برای کشور مبدا است و گردشگری که به کشور ما می آید فرهنگ ما را به کشور خود معرفی خواهد کرد.
قربانی افزود: 80 درصد کسانی که به ایران سفر کرده اند تفکرشان نسبت به این کشور تغییر کرده است در حالی که این تغییر تفکر گردشگران در خصوص خیلی از کشورهای اروپایی کمتر از 50 درصد بوده است.


آخرین ویرایش: پنجشنبه 23 اسفند 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»


مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht