اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی

پنجشنبه25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی هنری/ آغاز به کار کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با همکاری 100 نهاد فعال از داخل و خارج از کشور در مشهد

کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با همکاری 100 نهاد فعال از داخل و خارج از کشور در مشهد آغاز به کار کرد  این کنفرانس بین‌المللی که طی دو روز در تاریخ 13 و 14 اسفندماه سال جاری به همت معاونت علمی آستان قدس رضوی در حال برگزاری است، 8 نشست تخصصی و 5 تجربه تربیتی ارائه خواهد شد. همچنین 8 سخنرانی کوتاه از شخصیت‌هایی که دارای تجربه در حوزه تعلیم و تربیت دینی هستند از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده این رویداد بزرگ است .....

دیپلماسی ...

گردشگری/ مکرمی فر: گردشگری دینی نه تنها در آسیا بلکه در اروپا نیز رواج داشته و هنوز هم پر رونق ترین نوع گردشگری است

   |  چهارشنبه 22 اسفند 1397
align=bottom
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: گردشگری مذهبی قدیمی ترین و پر رونق ترین نوع گردشگری و محور اصلی گردشگری در این استان است. ابوالفضل مکرمی فر در 'همایش فقه گردشگری با موضوع بررسی ظرفیتهای استان خراسان رضوی در حوزه گردشگری حلال' روز چهارشنبه در مشهد گفت: قبل از این که افراد برای گردشگری تاریخ، فرهنگ و طبیعت ... 
... به سفر بپردازند گردشگری دینی وجود داشته است.
وی ادامه داد: گردشگری دینی نه تنها در آسیا بلکه در اروپا نیز رواج داشته و هنوز هم پر رونق ترین نوع گردشگری است.
مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: شهر مشهد نیز سال گذشته پذیرای 31.5 میلیون نفر گردشگر داخلی و سه میلیون نفر گردشگر خارجی بوده است.
مکرمی فر با بیان این که مهم ترین مراکز مورد علاقه گردشگران بعد از زیارت، بازدید از جاذبه های میراث فرهنگی است افزود: با ورود اسلام به ایران معماری متاثر از این هویت شد و اعتقاد قلبی و خلاقیت در بناهای تاریخی بعد از اسلام به نمایش گذاشته شد.
وی به معنویت آثار معماری دوره اسلامی اشاره کرد و ادامه داد: اگر در محراب مسجد فرومد سبزوار یا در بنای عظیم رباط شرف که متاثر از معماری اسلامی است قرار بگیرید آرامشی وصف ناپذیر بر شما حاکم می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: وقتی در فضای مدرسه غیاثیه خرگرد قرار بگیرید دلتان نمی خواهد خارج شوید، چون انرژی مثبت را به شما منتقل می کند و یکی از دلایل این حس معنوی و جاذبه قوی این است که ساخت این بناها با اعتقاد و تفکر الهی آغاز شده و ادامه پیدا کرده است.
مکرمی فر افزود: مسجد بزرگ گوهرشاد حدود 800 سال قبل بدون هیچ ستون و سیمان و میلگردی ساخته شده است و ترکیباتی که در جداره یا هر بخش از اجرای ایوان مسجد استفاده شده به مخاطب آرامش می دهد و فضا و جو این مسجد سرشار از معنویت است.
وی به فرهنگ ایرانی اسلامی مردم خراسان رضوی به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری دینی اشاره کرد و گفت: بیش از 10 هزار آئین در مراسم محرم هر سال خراسان رضوی برگزار می شود به عنوان مثال از چند صد سال قبل تاکنون در همین خراسان مراسم سلام علم ها وجود دارد که از دو روستا به راه می افتند و زمانی که به یکدیگر می رسند به صورت نمادین با علم به یکدیگر سلام می دهند که یقین دارم معنویت این مراسم هر فرد گردشگری را تحت تاثیر قرار می دهد.
مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: سالانه یک میلیارد و 300 میلیون نفر در دنیا گردشگری می کنند و از حدود یک میلیارد و 600 میلیون مسلمان دنیا هم حدود شش میلیون نفر به ایران می آیند.
مکرمی فر افزود: عایدی کشورهای دنیا از گردشگری 2.3 تریلیون دلار است و آن چه عاید کشور ما می شود 700 میلیون دلار است بنابراین فاصله زیادی بین درآمد ما و دیگر کشور ها وجود دارد.
وی با بیان این که تعداد زیادی از گردشگران علاقمند برای سفر به ایران هستند اضافه کرد: خوشبختانه با توجه به زیرساختهای موجود هیچ گونه کمبودی برای حضور گردشگران خارجی در استان خراسان رضوی و مشهد نداریم.
مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی با اشاره به روند صعودی ورود زائران خارجی به کشور و مشهد گفت: آمار ورود گردشگران خارجی به ایران در سال 95 حدود پنج میلیون نفر بود که اکنون به شش میلیون نفر افزایش یافته است.
مکرمی فر افزود: گردشگران خارجی خراسان رضوی هم از 20 ملیت هستند اما بیشترینشان را گردشگران و زائران عراقی تشکیل می دهند.
او ادامه داد: گردشگران خارجی خاطره میهمان نوازی ایرانیها را به عنوان سوغات با خود به کشورهایشان می برند چون ایران کشوری است که با رافت و رحمت اسلامی و روی خوش از میهمانانش پذیرایی می کند.
دبیر علمی همایش فقه گردشگری نیز دراین مراسم گفت: با وجود قدمت و رونق گردشگری مذهبی و حلال، اتحادیه و تشکلی بین المللی برای گردشگری مذهبی و حلال اسلامی وجود ندارد.
حجت الاسلام والمسلمین رحیم قربانی افزود: هم اکنون با حمایتهای پرفسور حیدری استاد دانشگاه تبریز مقدمات ایجاد اتحادیه بین المللی گردشگری حلال فراهم شده است تا به سازمان تجارت جهانی ارائه شود.
وی ادامه داد: ظرفیتهای زیادی در کشورهای اسلامی به خصوص ایران در زمینه گردشگری حلال وجود دارد اما هنوز ازعایدات این نوع گردشگری کم بهره هستیم و باید با کمک دانشگاهیان این بخش توسعه پیدا کند.
دبیرعلمی همایش بین المللی فقه گردشگری گفت: در این زمینه کار جامعی که ما را به فعالیتهای آکادمیک دنیا برساند هم وجود ندارد و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به دنبال درسنامه ای است که رشته ای دانشگاهی در این زمینه راه اندازی کند اما هنوز منابع کامل نیست چون هنوز مراکز علوم دینی محتوای لازم را تولید نکرده اند که باید با برگزاری سمینارها زمینه این اقدام را فراهم کرد.
قربانی افزود: اگر چه برخی نهادها اقداماتی در زمینه گردشگری حلال انجام داده اند اما ارتباطی ارگانیک بین این بخشها وجود ندارد که امید است راه اندازی دبیرخانه دائمی همایش بین المللی فقه گردشگری در این زمینه بتواند موثر باشد.
وی با اشاره به مستندات دینی در خصوص جایگاه گردشگری ادامه داد: مستندات و روایات موجود در این زمینه می تواند مبنایی برای توسعه و ترویج گردشگری باشد.
دبیرعلمی همایش بین المللی فقه گردشگری گفت: هر گردشگر سفیر فرهنگی کشور مقصد برای کشور مبدا است و گردشگری که به کشور ما می آید فرهنگ ما را به کشور خود معرفی خواهد کرد.
قربانی افزود: 80 درصد کسانی که به ایران سفر کرده اند تفکرشان نسبت به این کشور تغییر کرده است در حالی که این تغییر تفکر گردشگران در خصوص خیلی از کشورهای اروپایی کمتر از 50 درصد بوده است.


آخرین ویرایش: چهارشنبه 22 اسفند 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 9 اسفند ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.660
 اخبار  3352   بین الملل  2758    آسیا  2319   مراسم بین المللی / داخل و خارج  976   دیپلماسی اقتصادی    673    دیپلماسی دانشگاهی  669   دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)   638   افتخارات/خبرخوش/مفاخر  599   دیپلماسی گردشگری    561    دیپلماسی علمی  538   جهان اسلام  522    اروپا  494   میهمان/میهمانان خارجی  480    دیپلماسی آموزشی  458   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)  456   دیپلماسی فرهنگی  453   آیا می دانید که مشهد...  421    دانشگاه فردوسی مشهد  395    شهرداری مشهد  331    تصاویر / گزارش های تصویری  288    آستان قدس رضوی  286    دیپلماسی نمایشگاهی  283   استانداری خراسان رضوی  258    سرمایه گذاری  253    عراق  253   پاکستان  221   دیپلماسی شهری  210   صادرات و واردات  210    دیپلماسی هنری    205    افغانستان  199   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت  193   دیپلماسی سیاسی  191   دیپلماسی ورزشی  191   استاندار  173   دیپلماسی اجتماعی   163    آفریقا  163   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی  150   مشهد 2017  139    سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  137   جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج  136   نمایشگاه بین المللی مشهد  127    سرمایه گذاری خارجی  115    دیپلماسی عمومی (حاکمیتی)  112   پایتخت معنوی ایران  103    آمریکا  92   فرودگاه بین المللی مشهد  90    دانشگاه علوم پزشکی مشهد  89    شهردار مشهد  89


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»