گشایش نمایشگاه بین المللی گل و گیاه

از 23 تا 27 خرداد ماه جاری - نمایشگاه بین المللی مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

گردشگری/ بیدخوری: از پنج میلیون گردشگری خارجی سال 96 کشور، سه میلیون نفر زائران غیرایرانی مشهدالرضا بوده اند و یک میلیون و 400 هزار نفر آنان زوار عراقی با ضریب ماندگاری 5 تا 6 روز

   |  جمعه 17 اسفند 1397
align=bottom
ماندگاری زائران ایرانی مشهد فقط سه روز است / علاوه بر فرهنگ زیارت روی بوم گردی هم کار می کنیم / زائران غیرایرانی توجه ویژه ای به بوم گردی خراسان رضوی دارند/ معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی خراسان رضوی گفت: در صدد هستیم اقامتگاه‌های بوم گردی را با توجه به کیفیت افزایش دهیم ، خصوصا برای گردشگران خارجی که تمایل به مکان‌های سنتی دارند و اخیرا جذب خراسان رضوی شده اند....

قدس آنلاین- تکتم بهاردوست: خراسان رضوی سالانه میزبان حجم انبوهی از زائران ایرانی و غیر ایرانی است. آمار میراث فرهنگی نشان از رشد هر ساله گردشگران دارد ولی اینکه مشهد و خراسان رضوی تا چه میزان می‌توانند در ماندگاری این زائران موثر باشند بحثی است که در گفت‌وگوی قدس آنلاین با یوسف بیدخوری معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی خراسان رضوی بررسی شده است .

قدس آنلاین: چه تعداد زائر امسال وارد مشهد شده‌اند. با ذکر داخل و خارجی... اینکه هرکدام چند روز ماندگاری داشته‌اند. ایرانی ها میانگین چند روز و زوار غیر ایرانی میانگین چند روز را داشته اند؟

بیدخوری: هر چند آمار ما فقط مربوط به مبادی ورودی استان است ولی بنا بر تجارب ما و بررسی‌های انجام شده در سال گذشته بیش از ۳۱میلیون و ۵۰۰هزار نفر زائر ایرانی وارد خراسان رضوی شدند که ازاین تعداد ۵میلیون گردشگر غیرایرانی بوده‌اند و حدود ۳میلیون نفر آن‌ها برای زیارت به مشهد آمده‌اند . از این تعداد گردشگر غیرایرانی ۱میلیون و ۴۰۰هزار نفر عراقی هستند که به مشهد سفرکرده اند و استان خراسان رضوی از این نظر مقام اول در کشور را دارد.

اما در خصوص بخش دوم سئوالتان باید بگویم که تعداد روزهایی که زائران ایرانی در مشهد حضور دارند سه روز و این رقم برای زوار غیرایرانی پنج الی شش روز است.

قدس آنلاین: این ماندگاری طی سالهای گذشته ، حداقل دو دهه گذشته چه مقدار تغییر داشته و  چند روز کاهش داشته است؟

بیدخوری: در سالهای نه چندان دور افرادی که به مشهد می‌آمدند به خاطر مشکلات رفت و آمدی مجبور بودند حداقل ده روز درمشهد اقامت کنند،  اما الان با توجه به سهل شدن رفت و آمد و سرعتی که وسایل نقلیه در جابه جایی زائران و مسافران دارند ، ماندگاری در حوزه گردشگری خیلی موثر است .خوشبختانه در این دو سه سال اخیر کارهای خیلی خوبی برای افزایش ماندگاری زائران در استان خراسان رضوی انجام شده است مثل یکسری رویدادها، نمایشگاه‌ها و برنامه هایی که در مشهد اتفاق افتاده است و کمک کرده که مردم علاوه بر بحث زیارت بخشی از زمانشان را به این رویدادها اختصاص دهند.

قدس آنلاین: در این خصوص در حوزه شهرستان‌ها چه کارهایی انجام داده اید؟

بیدخوری: الان در سطح استان ۴۵اقامتگاه بوم گردی دارای مجوز داریم که دفاتر خدمات سفر آمده‌اند و در قالب تورهایی به مقاصد رادکان، گناباد، کلات، سبزوار و... از زائران و مجاوران برای بازدید ثبت نام می‌کنند و این‌ها باعث شده که افراد علاوه بر بحث زیارت وارد مباحث بوم گردی هم بشوند. البته نا گفته نماند که امسال به صورت کاملا ویژه به بحث نوروزگاه‌ در ایام نوروز خواهیم پرداخت که در اکثر شهرستان‌های استان برگزار خواهد شد و برنامه هایی نظیر موسیقی سنتی و هنرهایی آیینی برای بهبود نشاط اجتماعی  خواهیم داشت.

قدس آنلاین: چه مسایلی در ماندگاری زائر تاثیر دارد ؟ آیا فقط مسایل اقتصادی است یا شاخصهای دیگری هم تاثیر دارند؟

بیدخوری: مسائل اقتصادی بی تاثیر نیست ولی به هر شکل زمینه‌های دیگری هم مثل رویدادهای فرهنگی و اماکن تفریحی و...را باید برای حضور بیشتر گردشگران غیرایرانی ایجاد کنیم تا به این ماندگاری کمک بیشتری بشود.

قدس آنلاین: آیا فقط سازمان گردشگری باید برای افزایش ماندگاری کار کند یا سایر سازمانها هم دخیلند؟

بیدخوری: قطعاً سازمان گردشگری به تنهایی نمی‌تواند کاری انجام دهد. گردشگری یک امر بین بخشی است و اگر سازمان میراث فرهنگی آمده و به عنوان متولی این کار را انجام می‌دهد به این معنی نیست که خودمان بخواهیم به تنهایی این کار را انجام بدهیم .ما در قالب ستاد اجرایی خدمات سفر که استاندار در صدر این ستاد است در کنار تمام دستگاه‌های اجرایی استان پای کار هستیم.

قدس آنلاین: چه کسانی از افزایش ماندگاری زائر سود میبرند؟

بیدخوری: سازمان‌های دولتی تا حدی منافع مالی برایشان متصور است. میراث فرهنگی در این میان سود چندانی نمی‌برد حتی ورودی هایی که برای موزه‌ها پرداخت می‌شود به خرانه دولت وارد می‌شود و در واقع بخشی از درآمد دولت به حساب می‌آید.

قدس آنلاین: چه طرحهایی برای افزایش ماندگاری زائر دارید و به نظر شما چند روز ماندگاری زائر نرمال است؟

بیدخوری: مقدار سه روزی که اعلام کردم برای ماندگاری زائران مقدار کمی نیست ودرواقع یکی از وظایف ما این است که همین مقدار را حفظ کنیم. ما باید به سمت فضاهایی برویم که حضور گردشگر را زیاد کند که این فضاها در اطراف مشهد مانند طرقبه و شاندیز در حال توسعه است. ما در استان خراسان رضوی برنامه‌های مناسبتی خوبی داریم که این‌ها باید به مرور افزایش پیدا کند.

نمونه‌اش اینکه در خصوص اقامتگاه‌های بوم گردی در صدد هستیم به حسب کیفیتی که دارند آن‌ها را افزایش دهیم خصوصا برای گردشگران غیرایرانی که به سراغ مکان‌های سنتی می‌روند که اخیرا هم به خراسان رضوی خیلی اقبال نشان می‌دهند.

قدس آنلاین: آیا ماندگاری زائر را فقط برای مشهد محاسبه میکنید یا ماندگاری زائر در کل استان و شهرهای دیگر را هم محاسبه می کنید؟

بیدخوری: ما در سال آینده بحث نمایشگاه مشهد را دوباره تکرار خواهیم کرد. در اکثر شهرستانهایمان برنامه مفصلی را با توجه به قابلیت هایی که دارند اجرا خواهیم کرد. رالی‌های مختلف و برنامه‌های فرهنگی متعدی را خواهیم داشت و کلی برنامه دیگر که به صورت خیلی گسترده‌تر در سطح استان برگزار خواهیم کرد.

انتهای پیام
آخرین ویرایش: جمعه 17 اسفند 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht