اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

اجلاس بین المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری خراسان رضوی
با حضور 200 سرمایه گذار خارجی و ایرانیان خارج از کشور - خرداد ماه 1399
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دینی/ آغاز همایش بین المللی «امام‌ رضا(ع) و نهضت علمی - تمدنی جهان اسلام» در مشهد به همت جامعه المصطفی

   |  چهارشنبه 1 اسفند 1397
align=bottom
همایش بین المللی امام رضا(ع) و نهضت علمی تمدنی جهان اسلام روز چهارشنبه با حضور مهمانان داخلی و خارجی در سالن بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی مشهد آغاز شد. دبیر اجرایی این همایش، تبیین جایگاه و مرجعیت علمی امام رضا(ع) و آشنایی جامعه علمی با میراث علمی، تمدنی اسلامی را از جمله اهداف همایش ذکر و بیان کرد: همایش یاد شده در سه محور نهضت علمی،...
... نهضت تمدنی، و تاثیر متقابل تمدن ایرانی و اسلامی با محوریت امام رضا (ع) در حال برگزاری است.
هادی هاشمی با بیان اینکه فراخوان برای حضور در این همایش اردیبهشت ماه امسال داده شد افزود: 180 اثر به دبیرخانه همایش ارسال شد که 110 اثر به صورت اصل مقاله و 70 اثرهم به صورت چکیده ارائه شده است.
وی ادامه داد: از این تعداد30مقاله به عنوان آثار برگزیده در مجموعه مقالات همایش منتشر و از پنج مقاله هم قدردانی می شود.
دبیر اجرایی همایش بین المللی امام رضا (ع) و نهضت علمی تمدنی جهان اسلام گفت: بیشتر صاحبان آثار ارسالی از طلاب جامعه المصطفی(ص) و از کشورهای دیگر هستند و همچنین از کشورهای عربستان، آمریکا و تایلند نیز مقالاتی به این همایش ارسال شده است.
هاشمی افزود: خرافه ستیزی در سیره امام رضا(ع)، شیوه های مقابله امام هشتم(ع) با انحرافات عقیدتی، نقش آن حضرت در تحکیم فرهنگ تمدنی و وحدت مسلمانان و واکاوی تواناییهای فرآیندی یک مدیر در تمدن رضوی از جمله مقالاتی است که صاحبان آنها در کمیسیونهای تخصصی همایش یادشده ارائه می دهند.
وی ادامه داد: این همایش با برنامه ریزی معاونت پژوهش جامعه المصطفای مشهد و مشارکت علمی و اجرایی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی و همکاری حوزه علمیه خراسان، بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، دفتر تبلیغات حوزه علمیه، معاونت تبلیغات آستان قدس رضوی، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه، دانشگاه مجازی المصطفی، نمایندگی های جامعه المصطفی در لبنان، اندونزی و گرگان برگزار می شود.
مراسم پایانی این همایش هم فردا در تالار قدس حرم امام رضا(ع) برگزار می شود.
ایرنا 

گزارش دیگر در همین زمینه حاکی است: 

مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل جامعه‌المصطفی مشهد گفت: همایش بین‌المللی «امام علی‌بن موسی‌الرضا(ع) و نهضت علمی تمدنی جهان اسلام» یکم و دوم اسفند ماه با حضور اساتید، پژوهشگران و فرهیختگان در مشهد برگزار می‌شود.

مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل جامعه‌المصطفی مشهد گفت: همایش بین‌المللی «امام علی‌بن موسی‌الرضا(ع) و نهضت علمی تمدنی جهان اسلام» یکم ودوم اسفند ماه با حضور اساتید، پژوهشگران و فرهیختگان در مشهد برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی جامعه‌المصطفی مشهد، هادی هاشمی در مورد برنامه‌های این همایش اظهار کرد: این همایش دوازدهمین همایش بین‌المللی جامعه‌المصطفی مشهد است که با برنامه‌ریزی معاونت پژوهش جامعه‌المصطفی مشهد و مشارکت علمی و اجرایی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و همکاری حوزه علمیه خراسان، معاونت تبلیغات آستان قدس رضوی، بنیاد بین‌المللی امام‌رضا (ع)، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، دفتر تبلیغات حوزه علمیه، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه، دانشگاه مجازی المصطفی، نمایندگی‌های جامعه‌المصطفی در لبنان- اندونزی و گرگان در سطح بین‌المللی برگزار می‌شود.

وی ضمن بیان این‌که این همایش با هدف تبیین جایگاه مرجعیت علمی امام‌رضا (ع) و آشنایی جامعه علمی با میراث علمی تمدنی اسلامی برگزار می‌شود، افزود: این همایش در سه محور امام‌رضا (ع) و نهضت علمی، امام‌رضا (ع) و نهضت تمدنی، امام‌رضا (ع) و تاثیر متقابل تمدن ایرانی و تمدن اسلامی، از اردیبهشت امسال فراخان شد که پس از اتمام مهلت فراخوان، تعداد ۱۸۰ اثر به دبیرخانه همایش ارسال شده است.

دبیر اجرایی همایش ادامه داد: از این میزان، تعداد ۱۱۰ اثر اصل مقاله و الباقی به صورت چکیده ارائه شده است. از تعداد ۳۰ مقاله به عنوان آثار برگزیده در مجموعه مقالات همایش منتشر و از پنج مقاله برتز نیز تقدیر به عمل می‌آید.

هاشمی خاطرنشان کرد: در این همایش از دو کتاب «مجوعه مقالات همایش» در دو جلد و «مجموعه چکیده مقالات همایش» رونمایی می‌شود.

وی در خصوص مراسم افتتاحیه این همایش بیان کرد: افتتاحیه و سه کمیسیون تخصصی همایش، روز چهارشنبه (یکم اسفند ماه) از ساعت هشت صبح به صورت همزمان در سالن‌های شیخ طوسی، شیخ طبرسی و سالن نمایشگاهی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار می‌شود.

مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل جامعه‌المصطفی مشهد در مورد کمیسیون‌های تخصصی این همایش عنوان کرد: در هر کمیسیون چهار نفر از برگزیدگان به ارائه مقالات خود خواهند پرداخت و توسط هیئت رئیسه هر پنل مورد بررسی و نقد قرار خواهند گرفت.

هادی هاشمی در خصوص اختتامیه خاطرنشان کرد: مراسم اختتامیه با حضور و سخنرانی مهمانان داخلی و خارجی دوم اسفند ماه از ساعت هشت صبح در محل تالار قدس کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: سخنرانان ویژه این مراسم حجت‌السلام رئیسی (تولین آستان قدس رضوی)، آیتالله عبدخدایی (نماینده استان خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری)، حجت‌السلام و المسلمین خالق‌پور (جانشین رئیس جامعه‌المصطفی) و مهمانان خارجی از کشورهای تایلند و عمان هستند.

مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل جامعه‌المصطفی مشهد ادامه داد: برنامه‌های پایانی این همایش شامل قرائت بیانیه، گزارش دبیر علمی، رونمایی از آثار و تجلیل از برترین‌های همایش می‌شود.

انتهای پیام
منبع: جمهوریت


خبر دیگر حاکی است:

کمیسیون های علمی همایش «امام رضا (ع) و نهضت علمی تمدنی جهان اسلام» برگزار شد 

حوزه/ کمیسیون های علمی همایش بین المللی «امام رضا (ع) و نهضت علمی تمدنی جهان اسلام» با ارائه و نقد مقالات برتر در بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی برگزار گردید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه از مشهد،  همایش بین المللی همایش بین المللی «امام رضا (ع) و نهضت علمی تمدنی جهان اسلام» که این روزها به روز اختتامیه آن نزدیک می شود، با حضور نویسندگان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه از سراسر کشور و از میهمانانی از کشورهای افغانستان، هندوستان، نیجریه  عمان و تایلند سه کمسیون علمی و پژوهشی برگزار کرد؛ با موضوعات امام رضا (ع) و نهضت علمی؛ امام رضا (ع) و نهضت تمدنی؛ امام رضا (ع) و تاثیر متقابل تمدن ایرانی و تمدن اسلامی  در سالن های کنفراس بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی اجرا شد، که در هریک از این کمسیون هانویسندگان مقالات برتر در حوزه هئیت رئیسه و پژوهشگران حوزه و دانشگاه به ارائه مقاله خود پرداختند، که در پایان ارائه هر مقاله ، نقدو بررسی صورت گرفت.

  علی جلائیان، معاون پژوهشی بنیادپژوهش های آستان قدس رضوی، در کمیسیون علمی امام رضا(ع) و نهضت تمدنی اسلامی خطاب به پژوهشگران گفت: زمانی که از یک تمدن بزرگ سخن به میان می آید، امری فراتر از یک میراث و ارزش است .

وی با بیان اینکه تمدن یعنی ایجاد یک جریان، شاهراه و جاده ای است که بشریّت در آن زندگی کند، افزود: لازمه ساختن تمدن عناصر مختلفی است، یک تمدن نیاز به قوانین و دولت، زبان و خطر دارد. اعتقادات پیشنیه ایدئولوژیک در یک تمدن لازم است  علوم و تکامل بخشی آن یکی دیگر از عناصر تمدن است

وی با تاکید بر اینکه زمانی تمدن اسلامی تحقق پیدا می کند، که تمام ارکان آن اسلامی باشد، افزود: امام رضا(ع) با یک نهضت علمی در پایان قرن دوم و ابتدای قرن سوم  این تمدن اسلامی را به پیش برد ورهبری کردند .

وی اظهار داشت: نگاه به نقش امام رضا(ع) در تمدن سازی و نهضت علمی تمام رفتار ایشان، رفتار الهی است وامام هم نماینده خدا در روی زمین است و راه را برای وصول به خدا فراهم می آورد و بازگو نمی کند مگرآنکه خداوند گفته است؛ امام رضا(ع)به عنوان  فردی که در میان اهل بیت علیهم السلام بوده است و کسی که در خاندان رسالت رشد کرد و بالندگی یافته این نهضت علمی را ایجاد کرده است.

در کمبسیون علمی امام رضا و نهضت تمدنی حجت الاسلام و المسلمین رضا وطن دوست، دکتر نجفیان، دکتر محسن شرفابی، دکتر مرتضی نجفی هر یک به ارائه به مقاله پیرامون نقش امام رضا (ع) در تحکیم فرهنگ تمدنی و وحدت میان مسلمانان، تبیین شاخصه های مناظرات عالم ال محمد(ع) با علمای سایر ادیان، مناظرات رضوی ؛هویت تمدنی و تاریخی ادیان خراسان و واکاوی توانایی های فرآیندی یک مدیر در تمدن رضوی پرداختند .

همچنین حجت الاسلام و المسلمین مجید خالق پور، معاون پژوهشی جامعه المصطفی در حاشیه بازدید از کمسیون های علمی  همایش بین المللی «امام رضا (ع) و نهضت علمی تمدنی جهان اسلام»به خبرنگاران گفت: روش های علمی امام رضا (ع) ، به خصوص در مناظرات باعث شد، که از علوم اسلامی از دورن اسلام به خارج اسلام هم نشر پیداکند، در سایر ائمه علیهم السلام بنیه علمی  جامعه اسلامی را قوی کردند و امام رضا(ع) این علوم در خارج از اسلام، به خصوص سایرادیان و مذاهب گسترش دادند.

وی با بیان اینکه این همایش هم در راستای تبیین فرمایشات امام رضا(ع) در عرصه بین الملل است ، افزود:زیرا جامعه المصطفی به دنبال گسترش تفکر فرهنگ رضوی در دنیا است .

این گزارش می افزاید: در کمیسیون علمی امام رضا (ع)و تاثیر متقابل تمدن ایران و تمدن اسلامی دکترلمبونگ کاومکل از تایلند به ئقش شیعه در گسترش اسلام در تایلند در این کمسیون پرداخت، همچنین دکتر بهزاد نعمتی ، دکتر جوادابوالقاسمی و زهرا علیزاده هر یک پیرامون آرایه های حجازی در حرم مطهر رضوی جلوه ای هنر و تمدن ، هجرت امام رضا(ع) و تاثیرآن برشکل گیری و ماندگاری فرهنگ و تمدن اسلامی و مدیریت خشم مبتنی بر سیره رضوی به ارائه مقاله پرداختند .

همچنین در سومین کمسیون علمی با عنوان امام رضا علیه السلام و نهضت علمی ، با ارائه چهار مقاله از اساتید دانشگاه تهران ، جامعه المصطفی مشهد ، پیرامون جایگاه روایات امام رضا(ع) در معناشناسی قرآن ، خرافه سیتزی در سیره امام رضا(ع)، شیوهای مقابله امام رضا(ع) با انحرافات عقیدتی و.. دکتر سیدمحمدرضا میرسید،دکترفاطمه علوی علی آبادی ،دکترنسرین هژبری به ارائه مقاله پرداختند .

 
آخرین ویرایش: پنجشنبه 2 اسفند 1397
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic