دیپلماسی های دینی و سلامت، فعال ترین های هفته در مشهد

بسیج آستان قدس رضوی برای خدمت رسانی به   زوار اربعین حسینی   از میرجاوه تا کربلا

آغاز به کار   ششمین کنگره‌ی بین‌المللی هیپنوتیزم   با حضور ۲۴ کشور در مشهد

آغاز سفر قطار بین المللی گردشگران خارجی از قاره های   آمریکا، اروپا و آسیا   از مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


امکان تهیه بلیت هوایی مشهد
از شصـت و چهـار کشور جهـان

آیا می دانستید که امکان تهیه بلیت هوایی مشهد از شصت و چهار کشور جهانبه مشهد وجود دارد
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دانشگاهی/ برگزاری جشن ملل در چله انقلاب همراه با سفیران صلح و دوستی در دانشگاه فردوسی مشهد + گزارش تصویری

   |  پنجشنبه 25 بهمن 1397
align=bottom
در سالروز چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، جشن ملل در چله انقلاب همراه با سفیران صلح و دوستی با حضور مسئولان دانشگاه، اساتید، شخصیت‌های علمی فرهنگی و سیاسی کشور و میهمانان خارجی همچنین دانشجویان بین‌المللی این دانشگاه روز چهارشنبه 24 بهمن ماه 1397 در تالار اجتماعات دکتر رحیمی زاده دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد. دکتر محمد کافی ...
... رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، افتخارات پیروزی انقلاب اسلامی ایران را فقط مختص ایران ندانست و افزود: سایر کشورهای منطقه خاورمیانه در این پیروزی و افتخارات ایران نقش به سزایی داشتند و مفتخریم که امروز در کنار کشورهای همسایه خودمان توانستیم در تولید علم و فرهنگ و تمدن در جهان نقش‌آفرین باشیم.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور را کاری سخت و دشوار برای دانشجویان دانست و اذعان داشت: در دانشگاه فردوسی مشهد سعی کرده‌ایم تا با همکاران محترم و همت شما دانشجویان گرامی فضایی مناسب و آکنده از مشکلات و مسائل مختلف برای دانشجویان بین‌المللی که از کشورهای مختلف بافرهنگ و سنت‌های مختلف حضور دارند فراهم کنیم بااین‌حال امیدواریم دانشجویان بین‌المللی تحصیل‌کرده در این دانشگاه پس از بازگشت به کشورهای خود سفیران صلح و دوستی و فرهنگ باشند و خوبی‌ها و افتخارات کشور ایران را برای مردمان کشور خود بازگو نمایند. وی تحصیل دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه فردوسی مشهد را مایه مباهات برای جامعه دانشگاهی مشهد و ایران دانست و گفت: هر یک از دانشجویان تحصیل‌کرده در این دانشگاه با تلاش خود می‌توانند جزو دانشمندان بزرگ و بنام در جهان شوند و این برای دانشگاه فردوسی مشهد و جامعه علمی ایران بسیار ارزشمند است که فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها توانسته‌اند به مدارج بالای علمی در جهان دست پیدا کنند و امید است با تلاش و کوشش فراوان بتوانیم به این مهم دست پیدا کنیم.

دکتر احسان قبول مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی مشهد نیز حضور دانشجویان بین‌المللی از کشورهای مختلف در دانشگاه فردوسی مشهد را مایه مباهات برای این دانشگاه و جامعه علمی کشور دانست و اذعان داشت: با تلاش و کوشش فراوان سعی کرده این تا فضایی مناسب برای دانشجویان بین‌الملل در دانشگاه فردوسی مشهد ایجاد گردد و این عزیزان بتوانند به بهترین نحو از دانش به‌روز اساتید دانشگاه بهره‌مند شوند و هر یک بتوانند علاوه بر سفیر فرهنگی یک دانشمند بالقوه در رشته خود باشند و برای ایران و کشور خود نقش‌آفرین و افتخارآفرین باشند.

دکتر زینب مؤذن‌زاده رئیس اداره دانشجویان بین‌الملل دانشگاه فردوسی مشهد  و دبیر همایش نیز  ضمن عرض خیرمقدم به دانشجویان و میهمانان این مراسم، هدف از برگزاری این جشن را آشنایی دانشجویان بین‌المللی دانشگاه  با جلوهای هنر و فرهنگ و تمدن ایران، همچنین دست آوردهای علمی و تخصصی ایران بیان کرد  و ابراز خوشحالی نمود که این دانشجویان بهترین زمان زندگی خود یعنی دوران جوانی را در کشور ما و در دانشگاه فردوسی مشهد به سر می برند.

رئیس اداره دانشجویان بین‌الملل دانشگاه فردوسی مشهد افزود: هر یک از دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل در ایران،  سفیر صلح و دوستی  هستند و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک شاهد برقراری صلح و دوستی و آرامش  در سرتاسر دنیا باشیم.

دکتر یاسر عبد الزهراء الحجاج رایزن فرهنگی کشور عراق در ایران در این مراسم با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، افتخارات ایران پس از انقلاب اسلامی را بسیار بزرگ و ارزشمند دانست و افزود: ما شاهد پیشرفت‌ها و افتخارآفرینی‌های ایران هستیم و امیدواریم دانشجویان عراقی در حال تحصیل در ایران که تعداد آنان به بیش از 5 هزار نفر می‌رسند بتوانند از دستاوردهای علمی و فرهنگی ایران بهره‌مند شوند و هرکدام بتوانند در کشور عراق نقش‌آفرین باشند و موجب رشد و آبادی کشور خود شوند. وی تمایل دانشجویان عراقی به حضور در کشور ایران برای ادامه تحصیل را نشان از قرابت فرهنگی و دینی بین دو کشور دانست و ابراز امیدواری کرد با ایجاد نقش راه مناسب و با افزایش تبادل دانشجو و اساتید و شرکت‌های دانش‌بنیان زمینه‌های گسترش همکاری بین‌المللی بین دو کشور برقرار گردد.

آقای حیدری از کنسولگری افغانستان در مشهد دیگر سخنران این مراسم بود که ضمن تشکر از برگزارکنندگان این مراسم با شکوه از دانشجویان افغانستانی شاغل به تحصیل در دانشگاه فردوسی مشهد درخواست نمود از فرصت بدست آمده وتحصیل در این دانشگاه برای توسعه و حل مشکلات افغانستان استفاده کنند.

لازم به ذکر است در این مراسم که با تلاش اداره دانشجویان بین الملل دانشگاه فردوسی مشهد و با حضور مدیران مسئولان و اعضای هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد همچنین معاون مدیر کل امور دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مشاور وزیر و رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شرق و شمال شرق کشور، معاون نمایندگی کمیساریای سازمان ملل در امور پناهندگان ، رایزن فرهنگی سفارت عراق در تهران ، سرپرست کنسولگری عراق در مشهد، معاون کنسولگری پاکستان و نماینده کنسولگری تاجیکستان در مشهد برگزار شد، از دانشجویان ممتاز علمی دانشگاه  تقدیر به عمل آمد و جوایز برندگان مسابقات ورزشی نیز به آنان اهدا گردید.

ارسال کننده خبر: الهی نژاد
روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد 


گزارش دیگری از ایرنا در همین زمینه حاکی است:

جشن چله انقلاب در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

مشهد- ایرنا- دانشجویان خارجی و بین المللی دانشگاه فردوسی مشهد شامگاه چهارشنبه چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران را در قالب جشنی با عنوان 'چله انقلاب' گرامی داشتند.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در این مراسم گفت: از دانشجویان کشورهای دیگر که در این دانشگاه تحصیل می کنند انتظار داریم نکات و دستاوردهای خوبی را که در ایران به دست می آورند به عنوان هدیه به کشور خود انتقال دهند. 

دکتر محمد کافی افزود: حضور دانشجویان خارجی در دانشگاه فردوسی مشهد خوبیها و اثرات مثبتی نیز برای دانشجویان ایرانی دارد و از آن جمله این که دانشجویان ایرانی با فرهنگهای مختلف و متنوع آشنا می شوند و از حضور دانشجویان خارجی به عنوان همکلاسی بهره می گیرند.

رایزن فرهنگی سفارت عراق در ایران نیز در این مراسم با اشاره به تحصیل پنج هزار دانشجوی عراقی در ایران گفت: دولت عراق به صورت هدفمند علاقه دارد تا دانشجویانش در ایران تحصیل کنند. همچنین خانواده های عراقی به دلیل تشابه فرهنگی زیادی که بین عراق و ایران وجود دارد علاقه مند هستند فرزندانشان در دانشگاههای ایران تحصیل کنند. 

یاسر عبدالزهرا الحاج افزود: بدون شک نتایجی که جمهوری اسلامی در 40 سال اخیر به دست آورده در همه ابعاد مهم بوده ولی مهمترین این نتایج پیشرفتهای علمی و آکادمیک است که جمهوری اسلامی ایران به آن دست یافته است. 

وی ادامه داد: در راستای تبادلات علمی بین دو کشور ایران و عراق هفته گذشته قصی عبدالوهاب السهیل وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق در ایران حضور یافت و با مقامات ایرانی در مورد تاسیس شرکتهای دانش بنیان و مراکز علمی و همچنین تبادل استاد و دانشجو به گفت و گو پرداخت.

معاون فرهنگی سرکنسول افغانستان در مشهد نیز در این مراسم به وظایف دانشجویان و دانشگاهیان اشاره و بیان کرد: دانش و تخصص دانشجویان هر کشوری باید به حل مشکلات کشور خودشان کمک کند و آنها با تحقیقات و پایان نامه هایی که تهیه می کنند باید توانایی علمی را در کشورشان افزایش دهند. 

حسین رحیمی افزود: ایران جزو 10 کشور برتر در رشته نانو است ولی کشورهای همسایه در این رشته علمی بهره ای نبرده اند.

مدیر همکاریهای علمی بین المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این مراسم با اشاره به ظرفیتهای زبان فارسی گفت: زبان فارسی به عنوان یکی از بزرگترین زبانها در تولید علم و محصولات فرهنگی جایگاه ویژه ای دارد.

احسان قبول افزود: در همین راستا تاکنون هزار و 700 دانشجو از 21 کشور جهان زبان فارسی را در دانشگاه فردوسی آموخته اند و این رسالت برعهده دانشجویان خارجی دانشگاه فردوسی است که علاوه بر آموختن دروس علمی و تخصصی سفیران سخن فارسی در کشورهای خود باشند. 

رئیس اداره دانشجویان بین الملل دانشگاه فردوسی مشهد هم در این مراسم گفت: امید است که دانشجویان خارجی این دانشگاه در بازگشت به کشورشان سفیران صلح و دوستی باشند.

زینب موذن زاده افزود: با توجه به گستردگی دانشکده های دانشگاه فردوسی مشهد در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و حتی پسادکتری متقاضی تحصیل وجود دارد. بیشترین تعداد دانشجویان خارجی از کشورهای افغانستان و عراق هستند و همچنین از کشورهای سوریه، لبنان، آمریکا و روسیه نیز دانشجویانی در دانشگاه فردوسی تحصیل می کنند. 

وی ادامه داد: دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان قطب آموزش فارسی به غیرفارسی زبانان، به آنان در دوره های سه ، شش و 9 ماهه زبان فارسی را آموزش می دهد.

دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان بزرگترین دانشگاه فعال در شرق کشور 810 عضو هیأت علمی دارد. افزون بر 30 هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای حرفه ای در 435 رشته و در قالب 63 گروه آموزشی در دانشگاه فردوسی مشهد تحصیل می کنند. همچنین این دانشگاه با هزار و 700 دانشجوی خارجی بیشترین تعداد دانشجویان خارجی را در بین دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ایران جذب کرده است.


melall97122


melall97124


melall97127


melall97126


melall97125


melall97128


melall97129


melall971210


melall971211


melall971213
آخرین ویرایش: شنبه 27 بهمن 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»