اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

رسانه ای/ یادداشت فرهیخت: و باز هم غفلت مسئولان صدا و سیمای استانی در رعایت یک رفتار ساده در تشریفات بین المللی در دیدار مسئولان رسانه ای افغانستان!

   |  پنجشنبه 25 بهمن 1397
به قلم محمد منصف پور| به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی، نهادها و مؤسسات دولتی و خصوصی متأسفانه رعایت نمی شود! خاصه اگر رعایت این مهم، توسط سازمان هایی که خود فعال رسانه ای اند و با رسانه ها و افکار عمومی در داخل و خارج از کشور ...
... سر و کار دارند و رکن چهارم دموکراسی به شمار می آیند، مورد غفلت قرار گیرد! دیروز چهارشنبه 24 بهمن 97، شاهد حضور هیئتی بلندپایه از مقامات شبکه رسانه ای رادیو و تلویزیونی معراج افغانستان در مشهد و دیدار و گفتگو با قائم مقام مدیرکل صدا و سیمای خراسان رضوی بودیم.

اما همچون برخی از دیدارها و ملاقات های اخیر مسئولان استانی با میهمانان غیر ایرانی، این بار نیز متأسفانه ساده ترین و متعارف ترین آداب در تشریفات بین الملل که همانا استقرار یک پرچم رومیزی از کشور میهمان در کنار پرچم میزبان باشد، رعایت نشده بود همچنین این که هیچ یک از مقامات طرف میزبان، در صدر میز گفتگو یا حتی متمایل به آن نیز ننشیند تا احترام متقابل در دیداری پایاپای، حفظ و حراست گردد!
 
البته این سریال تکراری، گویا قرار نیست در این استان و شهر پایانی داشته باشد چون چندی پیش، چنین غفلتی را از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی شاهد بودیم، سپس در کتابخانه ی آستان قدس رضوی در دیدار با مقامات پاکستانی و امروزه هم در دیدار سلجوقی قائم مقام صدا و سیمای خراسان رضوی با مسئولان رادیو و تلویزیونی جمهوری اسلامی افغانستان شاهدیم که هم پرچم کشور میهمان وجود ندارد و هم این که یکی از مقامات میزبان، متمایل به صدر میز نشسته است! در صورتی که اگر ایشان، نفر اول طرف میزبان هستند، می بایست صندلی خود را در وسط هیئت ایرانی قرار می دادند نه نزدیک به صدر میز!

تکرار این رویداد ناخوشایند و بسیار متعارف و ساده در استان، ما را به این نگاه و سئوال می رساند که شاید از نگاه برخی مسئولان، رعایت این آداب متعارف در رفتار با میهمانان غیر ایرانی خصوصاً میهمانانی از کشورهای همسایه ی شرقی مانند افغانستان، پاکستان و... چندان مهم و ضروری نباشد، اما پاسخ به چند سئوال ساده، این ابهامات را روشن تر می سازد:

1. اگر به جای این میهمانان معزز از کشور جمهوری اسلامی افغانستان یا پاکستان و ...، قرار به حضور مقاماتی از رادیو و تلویزیون یکی از کشورهای اروپایی مانند آلمان، فرانسه و...  می بود، الحق و الانصاف باز هم مسئولان ذیربط در صدا و سیمای استانی، رعایت این آداب متعارف تشریفات بین المللی را چنین ساده انگارانه می پنداشتند؟ قطعاً خیر... چون سر تیم تشریفات این هیئت، قبل از حضور میهمانان در سالن ملاقات، خود شخصاً حضور می یافت و در صورتی که پرچم کشور میهمان کنار پرچم کشور میزبان وجود نداشته نباشد، چه بسا ملاقات را تا تهیه و استقرار پرچم به تعویق بیندازد یا این که بخواهد پرچم کشور میزبان نیز از محل نشست خارج شود که در هر دو صورت، چنین رفتاری، اصلاً زیبنده و شایسته نیست!

2. فراموش نکنیم که در هر صورت، از این نشست ها و گفتگوها، عکس و فیلم تهیه شده و در رسانه های کشور میزبان و میهمان منتشر می شود! رسانه هایی که امروزه در 85 میلیون گوشی هوشمند در دست 81 میلیون هموطن ایرانی به سرعت و سهولت سرک می کشند، مضافاً این تصاویر به همان سرعت و سهولت در کشورهای دیگر بویژه در کشور میهمان دست به دست می شود! آن موقع مخاطبانی که این تصاویر را با پی نوشت های مطلعین در ذیل آن می بینند، از این رفتار غیر متعارف مسئولان شهر امام مهربانی ها و عطوفت و رحمت و رأفت، آیا گلایه مند نمی شوند؟ آیا اگر رفتارهای مشابهی را از سوی کشورهای میزبان در برابر هیئت های ایرانی شاهد باشیم، آیا خود ما به عنوان یک ایرانی پس از مشاهده ی تصاویر آن در رسانه ها، آزرده خاطر و گلایه مند نمی شویم؟!

3. به راستی چه ارتباط معقول و توازن همگنی میان کثرت و بزرگی ادعاهای مقامات مسئول در حوزه های مختلف بویژه در عرصه های دیپلماسی عمومی، مذهبی، شهری، فرهنگی، اجتماعی و ... در مشهد هست که مشهد را از سویی «کلان شهری جهانی» می خوانیم و از سوی دیگر، «بزرگترین کلان شهر مذهبی جهان» بر می شمریم! از سویی «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» لقبش می دهیم تا قرار است تا سال 2029 نیز میزبان شایسته ای برای این عنوان پر طمطراق باشد و از سوی دیگر «قطب اول جهان تشیع» می گوییم!  اما حقیقتاً چرا در مواجهه با هیئت های غیر ایرانی که اکثراً از جهان اسلام به پابوسی آستان ملک پاسبان حضرت امام ابالحسن الرضا علیه السلام مشرف می شوند و باید نهایت احترام و ادب را به نمایندگی از سوی مجاوران آن امام رئوف نسبت به زائران ایرانی و غیر ایرانی اش به عمل آورد، اما رعایت ساده ترین، پیش پا افتاده ترین و معمولی ترین رفتار متعارف در تشریفات بین المللی برایمان اینقدر سخت و سنگین است؟! 

4. اگر این ملاقات ها و دیدارهای دیپلماتیک، در شهر دیگری رخ می داد که وزارت امور خارجه ی کشورمان در آن شهر، دفتر نمایندگی نیز نمی داشت، چه بسا می توانستیم به خود بقبولانیم که این اتفاقات همه حاصل غفلت، نبود نظارت یا عدم آشنایی کافی مسئولان و متصدیان امر با این آداب متعارف بین المللی است، اما مادامی که بیش از سی سال، دفتر نمایندگی شمال و شرق وزارت امور خارجه در مشهد مستقر بوده و طبق قوانین و دستورالعمل های پذیرفته شده در عرف همه ی کشورها، همیشه یکی از کارشناسان وزارت امور خارجه ی کشور میزبان در جلسات هیئت های میهمان حضور دارد و علاوه بر حضور و مشارکت فعال در گفتگوها، به سایر امور مرتبط با هیئت مانند رعایت اصول احترام متقابل بویژه آداب و تشریفات دیپلماتیک، نظارت می کند، چگونه می شود که این امور ساده و بدیهی در پایتخت فرهنگی جهان اسلام! به سادگی و به تسامح و تساهل، به حاشیه رانده شده و این گونه مورد بی توجهی قرار می گیرد؟

5. باعث شرمندگی است که این بحث تکراری و ملال آلود را با این سئوال و این پیشنهاد پایان می بریم مادامی که پرچم رومیزی کشورهای همسایه و پر میهمان، در اکثر هتل های مشهد حتی هتل آپارتمان ها به وفور دیده می شود و در مقابل رزرواسیون هتل ها و پیشخوان آنها مقابل چشم قرار گرفته، مضافاً فروشگاه های بسیاری در سطح شهر وجود دارند که اقلام فرهنگی از جمله پرچم های بزرگ و کوچک کشورها را در معرض فروش قرار داده اند و چه بسا عنقریب شاهد فروش آنها در سوپرمارکت های بزرگ شهر و در بخش لوازم التحریرها هم باشیم و حتی از طریق اینترنت هم می توان آنها را سفارش داد و خرید و تحویل گرفت، پس چرا تهیه ی چند پرچم رومیزی ساده و ارزان و در دسترس، در این شهر همچون اجرای یک پروژه رخ می نمایاند؟! 

هرچند به عنوان آخرین راه و در حالت فورس ماژور و اضطرار، می توان طرح دو پرچم ایران و کشور میهمان را از طریق یک دستگاه چاپگر رنگی بر روی کاغذ A4 منتشر و هر دو را پس از برش، به صورت مجزا، با یک اندازه و به یک شکل و هیئتی واحد اما موزون و زیبا بر روی پایه های پرچم رومیزی که به وفور در ادارات و سازمان ها وجود دارد، تعبیه و مستقر کرد و  بر روی میز قرار داد!

و اما سخن پایانی، حال که مسئولان ذیربط خصوصاً در روابط عمومی ها و امور بین الملل ادارات و نهادها و مؤسسات دولتی و خصوصی در مشهد، بارها و بارها از رعایت این ادب ساده در عرف تشریفات بین المللی غفلت کرده و شانه خالی می کنند، به نظر می رسد با تذکر و درخواست اهالی اندیشه و قلم و رسانه و  دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد، حل نشود و علی الظاهر این دوستان منتظرند تا نفر اول این استان یعنی شخص استاندار، طی دستورالعمل یا بخشنامه ای، رعایت چنین مهمی را تعیین تکلیف و گوشزد کند که هرچند چنین انتظار و توقعی دور از شأنیت عالی ترین مقام دولت در استان است، اما گویا چاره ای جز این مکاتبه و درخواست و رسانه ای کردن آن، برایمان باقی نمانده که دیگر خود ما نیز از تکرار این تذکار، خسته شده ایم!


آخرین ویرایش: یکشنبه 15 اردیبهشت 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات