اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


امکان تهیه بلیت هوایی مشهد
از شصـت و چهـار کشور جهـان

آیا می دانستید که امکان تهیه بلیت هوایی مشهد از شصت و چهار کشور جهانبه مشهد وجود دارد
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دانشگاهی/ مدیر روابط بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کردآ حضور در تمام رتبه‌بندی‌های علمی دنیا پس از انقلاب اسلامی

   |  جمعه 19 بهمن 1397
align=bottom
مدیر روابط بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مشهد دستاوردهای علمی بین المللی این دانشگاه را پس از انقلاب اسلامی ایران تشریح کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تمام رتبه‌بندی‌های علمی دنیا پس از انقلاب اسلامی حضور داشته است.سیامک زارعی قنواتی با اشاره به دستاوردهای علمی بین‌المللی دانشگاه علوم پزشکی مشهد پس از انقلاب اسلامی ایران، اظهار کرد: خوشبختانه در...
... چندسال اخیر این دانشگاه در تمام رتبه‌بندی‌های دانشگاه‌های دنیا از جمله تایمز، لایدن و کیو. اس حضور یافته است؛ مهمترین رنکینگی که اخیراً به آن ورود یافتیم، رتبه بندی تایمز است؛ دانشگاه علوم پزشکی مشهد و تهران در بازه رتبه بین ۶۰۱ تا ۸۰۰ در این رتبه بندی قرار گرفته‌اند و باقی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در رتبه بالای ۸۰۰ این رتبه بندی قرار دارند.

وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد جزو بهترین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور محسوب می‌شود و حضور در این رتبه‌بندی‌های باعث افزایش تعداد دانشجویان خارجی در سال‌های اخیر شده است؛ اما مهترین عامل حفظ حضور ما در این رتبه بندی‌ها، حفظ و ارتقا تولید علم و پژوهش در دانشگاه علوم پزشکی مشهد است که نیازمند تأمین بودجه‌های پژوهشی مناسب و ارتباطات بین‌المللی است.

مدیر روابط بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: اساس ۷۰ درصد رتبه بندی‌ها براساس تولید علم است. رتبه ما در جهان از نظر تولید علم در سال‌های اخیر بین ۱۶ تا ۱۸ در حال نوسان بوده است و در خاورمیانه رتبه اول را دارا هستیم و رشد علمی ایران نیز بالاترین رشد علمی در دنیا بوده است. وضعیت ما قطعاً در سال‌های آتی بهتر خواهد شد به شرط آنکه وضعیت تولید و رشد علمی ما مثل سال‌های قبل بماند

زارعی قنواتی با اشاره به اینکه زیرساخت‌ها و ارتباطات بین المللی دانشگاه در کنار تولید علم برای صعود رتبه ما در رنکینگ‌های دنیا اهمیت دارد، اظهار کرد: زیرساخت‌های یک دانشگاه بسیار مهم است زیرا دانشگاهی که بودجه و امکانات پژوهشی ندارد یا سیستم آموزش ضعیفی دارد و دانشجویان بین‌المللی کمی جذب می‌کند قطعاً رتبه خوبی نخواهد داشت.

وی عنوان کرد: اخیراً دانشگاه علوم پزشکی مشهد با همکاری وزارت امور خارجه در تبادلات علمی بین‌المللی خود را با سفارتخانه‌‎ها و کنسول‌های کشورهای همسایه آغاز کرده است. ما همچنین به دنبال این هستیم که اتاق همکاری‌های علمی با کشور چین را راه اندازی کنیم زیرا منشأ ارتباط با دانشگاه‌های مختلف کشور چین خواهد شد.

مدیر روابط بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: طی سال‌های اخیر در دانشگاه‌ها توجه ویژه‌ای به حوزه بین‌المللی‌سازی و دیپلماسی علمی شده است؛ در همین راستا معاونت بین‌الملل در دانشگاه‌‎ها راه‌اندازی شده که رسالت آن، بین‌المللی‌سازی دانشگاه‌ها است، امری مهم که تاکنون مغفول باقی مانده بود چراکه ما فعالیت‌های خوبی داشتیم اما دیده نشده بود.

وی ادامه داد: ما اکنون در حوزه علمی به ویژه حیطه پزشکی به دنبال این هستیم که خود را به کیفیت مطلوب در عرصه بین‌المللی برسانیم و مخاطبمان از عرصه ملی فراتر ببینیم تا مورد توجه کشورهای منطقه و تراز اول دنیا قرار بگیریم و با آن‌ها تبادل داشته باشیم که این یک روند دیپلماسی علمی است.

زارعی قنواتی در حوزه بین‌المللی سازی دانشگاه‌ها و تبادلات علمی میان کشورها هیچ رفتاری یکسویه نخواهد بود و همه چی بر اساس داد و ستد دوطرفه است و به نفع دوطرف خواهد بود، چراکه در هر کشوری نقاط مثبتی برای الگو گرفتن وجود دارند. هر کشوری می‌تواند در یک یا چند حوزه قوی و یا ضعیف باشد که تعامل با آن‌ها منجر به تبادل و انتقال این نقاط قوت میان کشورها می‌شود.

افزایش ۵ تا ۱۰ برابری تعداد دانشجویان خارجی پس از انقلاب اسلامی

وی با بیان اینکه پذیرش دانشجو خارجی پیش از انقلاب و از ابتدای ایجاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد وجود داشته اما در مقاطعی بسیار کم و در مقاطعی به صورت بورس تحصیلی بوده است، تصریح کرد: اما از حدود ۱۰ سال گذشته دانشگاه به دنبال مخاطب در کشورهای منطقه رفته و تعداد دانشجویان خارجی نسبت به سال‌های قبل رشد چند برابر داشته و بین ۵ تا ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: اکنون بسیاری از متقاضیان ما وضعیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد را در رنکینگ‌های بین المللی بررسی کرده‌اند و حتی بدون اطلاع دولت‌هایشان در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. دانشجویان خارجی پذیرفته شده در این دانشگاه شهریه پرداز و دارای سطح علمی بالایی هستند و سابقه تحصیلی آنان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و آنان باید پس پایان دوره تحصیل خود به کشورشان بازگردند و اجازه کار و فعالیت در ایران را ندارند.

وی با تاکید بر اینکه ما رقبای علمی بسیاری برای جذب دانشجویان خارجی در میان کشورهای منطقه داریم اما با این وجود، تعداد متقاضیان ما بسیار بالا است، بیان کرد: بسیاری از ارتباطات بین‌المللی می‌تواند از تفاهمات علمی سرچشمه گیرد و حضور دانشجویان خارجی در کشور می‌تواند به کاهش تنش‌های سطح منطقه، نفوذ منطقه‌ای و سیاسی و فرهنگی ما را افزایش دهد.

عضو هیأت علمی گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه بیشترین دانشجویان غیرایرانی ما از کشورهای عراق و افغانستان است، بیان کرد: ما همچنین از میان کشورهای اروپایی نظیر دانمارک و سوئد و ایرانیان مقیم کشورهای اروپایی و آمریکا متقاضی داریم.

زارعی قنواتی با اعلام اینکه ما به صورت فعال در ۱۶۰ تا ۱۹۰ رشته در تمام مقاطع تحصیلی و در هفت دانشکده این دانشگاه دانشجو می‌پذیریم، تاکید کرد: بر اساس مجوز اخذ شده از سوی وزارت بهداشت ما می‌توانیم ۲۰ درصد ظرفیت خود را به دانشجویان خارجی اختصاص دهیم ولی فعلاً ۵ تا ۱۰ درصد آن را اختصاص داده‌ایم.

وی با اشاره رشته‌های موردعلاقه دانشجویان خارجی برای تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: رشته‌های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پیراپزشکی، جراحی، چشم، رادیوتراپی، هماتولوژی و… در مقاطع تحصیلات تکمیلی با استقبال بالای این دانشجویان روبرو است.

وی خاطرنشان کرد: مدرک فارغ التحصیلان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در منطقه و فراتر منطقه معتبر است و به همین دلیل تعداد متقاضیان خارجی ما روزبه روز درحال افزایش است.

زارعی قنواتی ادامه داد: بخاطر جریان نوسانات ارزی اخیر در کشور، درحال حاضر پرداخت‌های دانشجویان غیرایرانی به صورت ریالی است ولی احتمالاً در ماه‌های آینده شاید به واحدی غیر از ریال تغییر کند.

مدیر روابط بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید براینکه آمریکا حوزه علمی و درمانی را در تحریم‌های اخیر خود مستثنی نکرده و در سطح کلان اختلال ایجاد کرده است، یادآور شد: این تحریم‌ها باعث شده که اختلالی در حوزه‌های مختلف دانشگاه نظیر فرصت‌های مطالعاتی، همایش‌های بین المللی ایجاد شود اما منتظر این نیستیم این اختلالات رفع یا کمرنگ شوند چون به آینده تعاملات بین‌المللی خود خوشبین هستیم.

انتهای پیام

ایسنا 
آخرین ویرایش: جمعه 19 بهمن 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»