هفته پرکار دیپلماسی های عمومی، سیاسی، شهری و دینی

برپایی آیین پایانی هفدهمین جشنواره بین المللی امام رضا علیه السلام

میزبانی ماری و مرو تاریخی ترکمنستان از فعالان فرهنگی خراسان رضوی

دیدار رزم حسینی با   شهرداران شهرهای اسلامی   و پارسی‌زبان


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  بیش از یک دهه  مستند نگاری  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی   به روز شده

جهان به احترام امام رضا برخواهد خاست
سکه به نام علی ابن موسی الرضاست
آئین بدرقه خدام کاروان‌های زیرسایه خورشید
و تبرک پرچم های گنبد رضوی برای ارسال به هفت کشور جهان
شامل کشورهای عراق، هندوستان، گرجستان، ترکیه، آذربایجان، افغانستان و ترکمنستان

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی رسانه/ پنج هزارمین پست تارنمای اندیشکده بین المللی فرهیخت منتشر شد!

پنج هزارمین رویداد بین المللی شهر و رخداد رویکرد روابط خارجی مشهد در ۳,۶۴۱ روز تأسیس اندیشکده بین المللی فرهیخت ( 1388/03/03) و در دومین روز دهه باعظمت کرامت و همزمان با ایام فرخنده میلاد کریمه ی اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و در آستانه ی زادروز سراسر نور ولی نعمت مان، مولای تسلیم و رضا، سلطان سریر ارتضاء، حضرت امام علی ابن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثناء منتشر شد. خداوند متعال را بر این توفیق سپاس و شکر می گذاریم که بیش از یک دهه، توفیق رصد و پایش تحولات و مناسبات و تعاملات بین المللی شهر منسوب به امام مهربانی ها، نصیب تیم مردمی «خادمان بین المللی» حضرتش نصیب گشت. در فرصتی دیگر، بیشتر در این باره خواهیم نوشت. عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

حمل و نقل / راه‌اندازی مجدد پرواز مشهد به تاجیکستان از 25 بهمن ماه سال جاری

   |  سه شنبه 9 بهمن 1397
align=bottom
نایب رییس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان از راه‌اندازی مجدد پرواز مشهد به تاجیکستان از 25 بهمن ماه سال جاری خبر داد. عبدالرضا محمدی صبح امروز در اولین نشست خبری اتاق مشترک ایران و تاجیکستان در اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی با بیان اینکه متاسفانه 4 ماه است که شرکت هواپیمایی آسمان پروازهای مستقیم مشهد به شهر دوشنبه را قطع کرده است، تاکید کرد: ...
...همچنین حدود یک ماه است که شرکت تاجیک ایر نیز پروازهای خود را با ایران قطع کرده است.
وی گفت: لذا در این مدت به سمت آسیای میانه هیچگونه پروازی نداشتیم و ما برای رفتن به این کشورها باید از سمت استانبول تعیین مسیر کنیم.
نایب رییس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان با بیان اینکه در این اتاق مشترک تصمیم بر آن گرفتیم که با همکاری مسئولان ذی‌ربط این پرواز را فعال کنیم، اضافه کرد: در نهایت موفق شدیم اولین پرواز قشم ایر را در تاریخ 25 بهمن ماه از مشهد به تاجیکستان را راه‌اندازی کنیم. علاوه بر آن برنامه ما این بوده که تا پایان سال پرواز دوم خود را نیز برقرار کنیم.
محمدی در خصوص علت لغو پروازهای شرکت آسمان، تاکید کرد: دلیل عمده این اتفاق مسائل اقتصادی بوده و این شرکت ایرانی و وابسته به تامین اجتماعی بوده در حدود چهار ماه پیش مطرح شد که به دلیل مقرون به صرفه نبودن پرواز؛ خواستار لغو پروازهای خود هستند.
وی اظهار کرد: ما نیز اعلام کردیم که حاضر به این هستیم که پروازها را به صورت چارتر انجام شود و طی مذاکرات به 20 هزار دلار دست پیدا کردیم تا پروازها چارتر شود و مانع لغو آن شویم. در این زمینه حتی حاضر به پرداخت هزینه 25 هزار دلاری بودیم؛ اما با همه این وجود این شرکت‌ قبول نکرد.
نایب رییس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان افزود: در نهایت شرکت تاجیک ایر یک پرواز کوچک کانادایی 50 نفره را خریداری کرد و دو مورد را در تهران و یک مورد را در مشهد قرار داد؛ اما به دلیل تخلف مالی که مدیرعامل این شرکت انجام داده بود، رییس جمهور تاجیکستان در کل پروازهای این کشور به سایر کشورها نیز لغو کرد و در نهایت با ساماندهی جدید این پروازها را راه‌اندازی کرد.
محمدی با بیان اینکه کوچک و یا بزرگی یک کشور اقتصاد آن را تعیین نمی‌کند، بیان کرد: تاجیکستان شاید کشوری کوچک باشد، اما با این وجود تاجیکستان یک رای در سازمان ملل است.
وی ادامه داد: نقش جمهوری اسلامی ایران در صلح تاجیکان به قدری پررنگ بوده که در ذهن و یاد همه مردم و مسئولان این کشور مانده است.
نایب رییس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان عنوان کرد: اما بین دو کشور سوء تفاهماتی حاکم شده که این موارد در حال رفع شدن است. اگر این سوء برداشت‌ها رفع شود، یقینا مشکلات ما نیز حل خواهد شد.
محمدی خاطرنشان کرد: یک یادداشت غیر حرفه‌ای می‌تواند روابط بین دو کشور را دچار مشکل کند که باید در این زمینه هوشیار باشیم.
نایب رییس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان افزود: با توجه به بحران‌های اقتصادی جهان، بحران‌ کشور ما دو چندان شده و دلیل آن دشمنی آمریکا با ما بوده که در حال حاضر 50 درصد اقتصاد را در دست دارد.
وی ادامه داد: ما تنها راه برون رفت از این شرایط را صادرات غیرنفتی می‌دانیم، زیرا صادرات نفتی ما مشتریان محدودی دارد و معمولا به دولت‌ها فروخته می‌شود.
نایب رییس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان افزود: صادرات غیرنفتی، به صورت معاملات ما با ملت‌های مختلف انجام می‌گیرد.
محمدی عنوان کرد: تمام توان دولت باید این باشد که از صادرات غیرنفتی حمایت کند تا در سایه آن اقتصاد پویا را رقم بزند، همچنین در کنار آن زمینه افزایش تولید و برون رفت از شرایط تحریم را نیز رقم خواهد زد.
وی با بیان اینکه نگاه ما به نفت به عنوان کالایی است که نیازهای روزمره خود را رفع کنیم، خاطرنشان کرد: در نتیجه سیاست دولت باید این باشد که از صادرات غیرنفتی حمایت کند و مسائل پیمان‌های ارزی را نیز به گونه‌ای حل و فصل کند.
نایب رییس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان بیان کرد: ما در رابطه با اتاق مشترک جلسات مختلفی را برگزار کردیم تا بتوانیم به اهداف خود دست پیدا کنیم، ما همواره به دنبال اجرایی کردن تصمیمات خود خواهیم بود.
وی در خصوص دادگاه اقتصادی شهر دوشنبه، بیان کرد: ما حدود 500 شرکت ثبت شده در تاجیکستان داریم که این شرکت‌ها باید برنامه کاری خود را به اداره دارایی ارائه کنند و مالیات خود را نیز پرداخت کنند.
نایب رییس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان ادامه داد: از این تعداد شرکت 50 مورد که در این کشور فعال بوده و مالیات خود را پرداخت می‌کنند، باقی آن‌ها به ایران آمدند و نه تنها شرکت خود را تعطیل نکردند، بلکه مالیات و صورت‌حساب ماهانه خود را نیز پرداخت نمی‌کنند.

قدس آنلاین به نقل از ایسنا
آخرین ویرایش: سه شنبه 9 بهمن 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید

ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»