اهم رویدادهای دیپلماسی های عمومی، سیاسی، شهری و دینی

برپایی همایش بین المللی دین، معنویت و کیفیت زندگی در مشهد

دیدار فائق زیدان، رئیس شورای عالی قضایی عراق با تولیت آستان قدس رضوی

برپایی نشست  شهرداران و سفرای شهرها   و کشورهای اسلامی


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  بیش از  یک دهه مستند نگاری  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی   به روز شده

جهان به احترام امام رضا (ع) برخاست
سکه به نام علی ابن موسی الرضاست
برپایی جشن های زیرسایه خورشید ویژه برنامه هایی
در هفت کشور عراق، هندوستان، گرجستان، ترکیه آذربایجان، افغانستان و ترکمنستان

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی رسانه/ پنج هزارمین پست تارنمای اندیشکده بین المللی فرهیخت منتشر شد!

پنج هزارمین رویداد بین المللی شهر و رخداد رویکرد روابط خارجی مشهد در ۳,۶۴۱ روز تأسیس اندیشکده بین المللی فرهیخت ( 1388/03/03) و در دومین روز دهه باعظمت کرامت و همزمان با ایام فرخنده میلاد کریمه ی اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و در آستانه ی زادروز سراسر نور ولی نعمت مان، مولای تسلیم و رضا، سلطان سریر ارتضاء، حضرت امام علی ابن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثناء منتشر شد. خداوند متعال را بر این توفیق سپاس و شکر می گذاریم که بیش از یک دهه، توفیق رصد و پایش تحولات و مناسبات و تعاملات بین المللی شهر منسوب به امام مهربانی ها، نصیب تیم مردمی «خادمان بین المللی» حضرتش نصیب گشت. در فرصتی دیگر، بیشتر در این باره خواهیم نوشت. عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

شهری/ آقامحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: مشهد تنها شهری است که قابلیت مرکز جهان اسلام شدن را داراست

   |  پنجشنبه 4 بهمن 1397
align=bottom
گروه سیاست و اقتصاد ـ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه تنها شهری که در جهان اسلام قابلیت مرکزیت جهان اسلام شدن را داراست، مشهد مقدس است، گفت: علی‌بن موسی‌الرضا(ع) زمانی به این شهر وارد شد که اینجا مرکز جهان اسلام بود و این را ما نیز باید مدنظر قرار دهیم؛ یعنی هر طراحی ما باید با توجه به این قابلیت باشد و این شهر را به‌عنوان یک شهر جهانی بشناسیم....
مشهد تنها شهری است که قابلیت مرکز جهان اسلام شدن را داراست. علی آقامحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز، ۲۸ دی‌ماه در نشست هم‌اندیشی فعالان و اثرگذاران اقتصادی در صنعت و گردشگری در تالار سپید شهر مشهد اظهار کرد: در هر کاری، اول از همه باید هویت آن مشخص باشد. هویت فرهنگی بسیار مهم است. 
وی افزود: درست نیست که در شهر امام رضا(ع) از تکثر فرهنگی سخن گفته شود. تکثر فرهنگی امری پذیرفته شده است اما زمانی که مشهد نماد امام رضا(ع) است، باید در همه جا این نماد دیده شود زیرا هدف و محور، آن است؛ لذا نمی‌شود گردشگری در معنای خالص آن را به مشهد اختصاص داد زیرا تمام انواع گردشگری در آن وجود دارد؛ لذا این مفهوم در مشهد کمی محدود می‌شود و این محدودیت نیز ضرری ندارد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: همچنین برای مشهد می‌توان از ظرفیت‌های دیگر بهره برد اما این شهر دارای هدف دیگری است و مشتری خود را دارد. مردم در درجه اول مشهد را برای گردش انتخاب نمی‌کنند بلکه هدف آنان زیارت است.

هر مکانی باید هویت خود را داشته باشد
آقامحمدی بیان کرد: اگر می‌خواهیم در مشهد از گردشگر صحبت کنیم، این گردشگر تبدیل به گردشگر حلال می‌شود. در ایران نمی‌شود کاری خلاف شرع انجام داد. هر مکانی باید هویت خود را داشته باشد و التقاط چیزی را حل نمی‌کند اما این امر متأسفانه اتفاق افتاده است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه تنها شهری که در جهان اسلام قابلیت مرکزیت جهان اسلام شدن را داراست، شهر مشهد مقدس است، افزود: علی‌بن موسی‌الرضا(ع) زمانی به این شهر وارد شد که اینجا مرکز جهان اسلام بود و این را ما نیز باید مدنظر قرار دهیم؛ یعنی هر طراحی ما باید با توجه به این قابلیت باشد و این شهر را به عنوان یک شهر جهانی بشناسیم. این یک مزیت انحصاری ویژه است.
آقامحمدی مطرح کرد: چشم‌انداز مشهد با دیگر شهرها متفاوت است و ما نسبت به این چشم‌انداز باید دیدی اصولی داشته و آن را به ۱۰ برنامه تقسیم کنیم و تغییر مقامات تأثیری در این برنامه‌ها نداشته باشد. برای رسیدن به این چشم‌‌انداز نیازی به دولت و اعتبارات دولتی نیست بلکه اقتصاد سرمایه و کار باید اثرگذار باشد. سال ۸۹ که برای جلسه‌ای در استانداری خراسان رضوی به مشهد آمدیم، این موضوع مورد توجه قرار گرفت که فرودگاه مشهد باید در درجه اول مرکزیتی برای اسلام‌آباد، بغداد، شام و عمان باشد و تمام ارتباطات آن با هند و دیگر نقاط نیز برقرار شود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دست یابی به این هدف نیازمند طراحی است؛ یعنی در وهله اول شوق زیارت باید در سراسر منطقه ایجاد شود. علاوه بر حمل و نقل هوایی، راه‌آهن نیز باید در این شهر توسعه یابد. البته منظور ما از توسعه راه‌آهن فقط مسیر مشهد تهران نیست بلکه مشهد، تهران و استانبول باید یکی از مسیرهای آن باشد.
آقامحمدی تصریح کرد: مشهد، شیراز و قم نقاطی است که مقام معظم رهبری روی آن تأکید ویژه دارند و ما این ۳ را باید به یکدیگر گره بزنیم. لازم است گردشگری به گونه‌ای تعریف شود که هر فرد به راحتی بتواند به زیارت در هر ۳ نقطه مشرف شود. این حرفی است که تا به حال کسی به آن توجه نکرده است. صحبت از جاده حرم تا حرم شده ولی برنامه‌ریزی در این خصوص صورت نگرفته است.

وضعیت سوغات مشهد 
وی با اشاره به وضعیت سوغات مشهد افزود: در خیابان امام رضا(ع) فقط زعفران و اجناس مربوط به خراسان جنوبی به فروش  می‌رسد؛ یعنی اگر از کسی که به مشهد آمده، بپرسند در مشهد چه چیزی وجود دارد، آدرس خیابان امام رضا(ع) را می‌دهد که آنجا می‌توان زعفران با انواع برندها را پیدا کرد. در مشهد نوعی خود کم‌بینی وجود دارد. چرا تبلیغات مشهد در فرودگاه همچون تبلیغات تهران است؟ ما در فرودگاه مشهد یک نمایشگاه نداریم تا از تولیدات شهر مشهد مطلع شویم. سرمایه‌گذاران مشهد کجا هستند؟ این وضعت بر راه‌آهن آن نیز حاکم است.
آقامحمدی خاطرنشان کرد: ما در یک رصد ۴۰ ساله شاهد تغییراتی زیادی در مشهد بوده‌ایم ولی خود مردم مشهد این را نمی‌دانند. در وهله اول باید نقش مردم مردم مشهد را به خودشان معرفی کنیم تا مسیر توسعه فراهم شود. امکان فکر اقتصادی در مشهد فراهم است. هر ایده‌ای که در دفتر مقام معظم رهبری شکل گرفته می‌شود، بعد از دریافت ایده، توسط مقام معظم رهبری در نقاط مختلف پرورش داده می‌شود و نظرات همه قشرها شنیده و بعد از اطمینان از اجماع نظرات، همه بر روی آن اجماع می‌کنند. برای همین است که به سیاست‌های ایشان در خصوص اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی هیچ نقدی وارد نشد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: اقتصاد مقاومتی یکی دیگر از این ایده‌هاست که در نظر دارد ایران مناطق چشم‌انداز خود را پوشش دهد. از لحاظ امنیتی و نظامی منطقه را پوشش داده و در ۲۶ کشور، یعنی از مصر تا ترکیه و از قزاقستان تا آسیای میانه تحت پوشش منطقه‌ای ایران است به صورتی که همه کشورها می‌دانند که بدون مشارکت ایران، امکان هیچ تدبیر و تغییر ساختاری وجود ندارد ولی از نظر اقتصادی این اتفاق رخ نداده است و به همین منظور مقام معظم رهبری یک برنامه اجرایی را پیشنهاد دادند و گفتند که ایران به مناطق تقسیم و رقابت منطقه‌ای تقسیم شود. آمایش سرزمینی در سال گذشته ۹ منطقه اقتصادی را تعریف کرده و خراسان نیز به عنوان یکی از این مناطق است.
وی ادامه داد: منظور این است که وظیفه ۳ استان خراسان اداره، هماهنگی و همکاری اقتصادی با خراسان بزرگ است؛ یعنی کل ارتباطات این منطقه برعهده آنان است؛ کمااینکه مأموریت اقتصادی منطقه صفر در غرب کشور که شامل همدان، لرستان، ایلام و کرمانشاه است شامل منطقه اقتصادی عراق، سوریه و لبنان است.

ضرورت آموزش
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: در این مسیر آموزش بسیار ضروری است؛ زمانی که می‌خواهیم شهری را متفاوت از دیگران تعریف کنیم، باید برای آن برنامه ویژه‌ای داشته باشیم. به عنوان مثال یک سال مشهد را شهر بدون دروغ نام‌گذاری کنیم و رادیو تلویزیون، منبرها، ائمه جمعه و نویسندگان به آن بپردازند. به عقیده من اگر روی دروغ و غیبت در مشهد کار شود، وضعیت آن به طور کلی تغییر خواهد کرد ولی کاری صورت نمی‌گیرد. در مشهد یک‌ مکان وجود ندارد که در رابطه با دروغ و غیبت مطلبی نوشته شده باشد.
وی اظهار کرد: سال ۹۰ طرحی وجود داشت که حال نیز باید پیگیری شود؛ این طرح نام منطقه ساعت داشت و بر اساس آن باید میان کشورهای سوریه، ایران، عراق و ترکیه ویزا یکی شود.

انتهای پیام

ایکنا خراسان رضوی
آخرین ویرایش: یکشنبه 7 بهمن 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»