دیپلماسی دینی، فعال ترین دیپلماسی هفته

برپایی همایش بین المللی   تکریم خادمان و موکب داران   اربعین حسینی در مشهد

تشرف   خادمین حرمین کربلای معلی   به حرم مطهر رضوی

استقبال از   میهمانان عراقی  همایش در فرودگاه بین المللی مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


امکان تهیه بلیت هوایی مشهد
از شصـت و چهـار کشور جهـان

آیا می دانستید که امکان تهیه بلیت هوایی مشهد از شصت و چهار کشور جهانبه مشهد وجود دارد
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

عمومی/ رئیس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خراسان رضوی: تفکر و دیدگاه محمدعلی جناح از زمان خود جلوتر بود

   |  چهارشنبه 3 بهمن 1397
align=bottom
رئیس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خراسان رضوی گفت: محمدعلی جناح دو دهه آخر زندگی خود را وقف رویای زیبا و هوشمندانه‌ استقلال کشور پاکستان نمود. محمد اورعی کریمی امروز در مراسم گرامی‌داشت سالروز تولد محمدعلی جناح، بنیان‌گذار پاکستان، در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد، اظهار کرد: جناح سال‌ها کوشید تا مسلمانان شبه قاره را از چنگ استعمار انگلیس رها کند....
... خاندان پدری او از شبه قاره بودند اما خواهرش فاطمه جناح که در تمام سال‌های مبارزه دوشادوش او ایستاد، روایت می‌کند که خاندان مادری آن‌ها ایرانی الاصل بودند.

وی افزود: ایشان مبارزه علیه انگلیس را شروع کردند و با بهره‌‌گیری از ظرفیت عظیم انسانی مسلمانان، سال‌های شکوه اسلام در شبه قاره را بار دیگر رقم زدند. سال‌هایی که ندای اسلام در گوشه و کنار شبه قاره به گوش می‌رسید و هر روز شهر و قومی را به سوی توحید فرا می‌خواند، وضعیت مسلمانان زیاد مناسب نبود و از سوی دیگر بیم آن می‌رفت که با از بین رفتن شکوه زبان فارسی در شبه قاره و تهاجم فرهنگ غربی که توسط بومیان متعصب انجام می‌شد، موجودیت اسلام در شبه قاره را به خطر بیندازد.

اورعی کریمی بیان کرد: این شخصیت رویایی بزرگ در سر می‌پروراند و آزادی مسلمانان شبه قاره را هدف قرار داده بود اما در ابتدا طرح کاملی ترسیم نکرد. وی در لندن که برای تحصیل سفر کرده بود، برای اولین بار با علامه اقبال ملاقات نمود و تفکرات اقبال، روح آزادی‌خواه و پرتلاش جناج را بیدارتر از قبل کرد. در سن 29 سالگی برای اولین بار وارد دنیای سیاست شد، سیاستی که هیچ‌گاه بر محمدعلی جناح تاثیر نگذاشت بلکه او بود که بر سیاست تاثیر گذاشت. او در راه آزادی مسلمانان حتی همسرش را از دست دارد.

رئیس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خراسان رضوی ادامه داد: در سال 1918 گاندی پا به عرصه سیاست گذاشت. گاندی و جناح در میدان سیاست مواضع مشترک فراوانی داشتند اما موضوعی که سبب اختلاف آن‌ها می‌‌شد، ایده اقبال لاهوری بوده که جناح در پی انجام و اجرای آن بود. در سال ۱۹۴۰ اتفاق تازه‌ای رقم خورد و در یک جلسه رسمی و بزرگ در شهر لاهور جناح با شور فراوان رویای علامه اقبال را برای مردم بازگو کرد و به این ترتیب  مبارزات برای جوانه زدن یک بیداری اسلامی بزرگ در شبه قاره وارد مرحله تازه‌ای شد.

وی با بیان اینکه در پی تلاش هفت ساله جناح، سرانجام در سال ۱۹۴۷، کشور جمهوری اسلامی پاکستان به رسمیت شناخته شد، عنوان کرد: وی حدود ۱۳ ماه در راس حکومت پاکستان قرار داشت و خط مشی کلی سیاست خارجی آن را مشخص کرد. وی همواره به دنبال حل مساله کشمیر برای ایجاد روابط دوستانه با هندوستان بود و همچنین در گره‌گشایی از مساله فلسطین اصرار می‌ورزید. او از تمام مسلمانان به نیکی یاد می‌کند، آنان را به سوی وحدت و تشکیل امت اسلامی فرا می‌خواهند و از مسلمانان مصر، اندونزی، عربستان، ایران و افغانستان می‌خواهد تا برای همکاری، مساعدت و اتحاد جهان اسلام با هم تلاش کنند.

اورعی کریمی اضافه کرد: یکی از نظرات ایشان این بود که وظیفه ما این است که به برادران مسلمان خود در هر جای دنیا که هستند کمک کنیم. او سنبل مبارزه عقلانی و مذهبی مسلمانان است، به همین دلیل به او لقب قائد اعظم دادند. اقبال لاهوری او را منجی مسلمانان هند و‌ حتی تمام مسلمانان جهان می‌دانست. بیداری اسلامی که او رقم زد، عزت و اعتبار از دست رفته مسلمانان شبه قاره را به آنان بازگرداند. او قدرت جهان اسلام را منوط به همبستگی دولت‌ها و ملت‌های اسلامی می‌دانست.

رئیس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خراسان رضوی با اشاره به اینکه محمدعلی جناح دو دهه آخر زندگی خود را وقف رویای زیبا و هوشمندانه‌ استقلال کشور پاکستان نمودف تصریح کرد: نوع تفکر اندیشه‌ها و دیدگاه ایشان از زمان خود جلوتر بود و امروز نیز قابل تحسین است. اگر بصیرت، درایت و استقامت قائد اعظم و همکاران فداکار او نبود، مسلمانان شبه قاره دچار همان سرنوشتی می‌شدند که نصیب مسلمانان اسپانیا گردید.

وی افزود: جناح اعتقاد داشت که اسلام همواره آزاد زیسته و از این پس نیز باید آزاد بماند. وی آرزو داشت که مسلمانان ایمان از دست رفته خود را به دست آورند و برای به دست آوردن استقلال از هیچ مانعی نترسند، گرچه جهانی به مخالفتشان قیام کنند. وی برای انجام این منظور شعار اتحاد، ایمان و انضباط را سرلوحه زندگی خود و مسلمانان قرار داد.

اورعی کریمی گفت: جناح در یکی از آخرین سخنرانی‌های خود بیان می‌کند که سیستم اقتصادی غرب برای انسانیت مسائل لاینحلی را به وجود آورده است و از نظر بسیاری از ما این مصیبتی که جهان حاضر با آن مواجه است را تنها یک معجزه می‌تواند نجات دهد و بس. این سیستم نتوانسته در میان افراد بشر عدالت را استقرار دهد و از رفع و دفع عواملی که موجب این همه کثرت در روابط بین المللی گردیده، عاجز مانده و تا حد زیادی مسئولیت دو جنگ در قرن اخیر مربوط به آن است.

رئیس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خراسان رضوی عنوان کرد: وی در ادامه بیان می‌کند که جهان غرب با وجود استفاده‌هایی که از فعالیت‌های ماشینی و کوشش‌های صنعتی کرده، امروز دچار عظیم‌ترین اضطراب‌ها و نگرانی‌هایی بوده که هیچگاه در تاریخ سابقه نداشته است. ارتباط تئوری اقتصادی غرب ما را در وصول به هدفی که داریم و می‌خواهیم ملتی خرسند و راضی به وجود آوریم، موفق نخواهد کرد.

وی اضافه کرد: جناح بیان می‌کند که ما باید در طریق خودمان حرکت کنیم،  مقدرات خود را در دست بگیریم و بر جهان یک نوع سیستم اقتصادی مبتنی بر نظریه اسلامی صحیح دایر بر تساوی بشریت و عدالت اجتماعی نشان دهیم، در آن صورت خواهیم توانست رسالت خود را به عنوان مسلمان ایفا کرده و به انسانیت پیام صلح و دوستی را ابلاغ کنیم که همان وسیله و راه می‌تواند بشریت را نجات دهد و خرسندی جامعه انسانیت را تامین کند.

اورعی کریمی تصریح کرد: فعالیت‌ها و تلاش‌های محمدعلی جناح قائد اعظم و بنیان‎گذار جمهوری اسلامی پاکستان، منشا نهضت‌ها، جریان‌ها و سیر حوادث شبه قاره هند و پاکستان بوده است.

ایسنا

آخرین ویرایش: پنجشنبه 4 بهمن 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»