اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
جهش تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان و افغانستان و در نهایت به دوحه قطر و بغداد
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

عمومی / برپایی ویژه برنامه گرامیداشت سالروز ولادت بنیانگذار پاکستان با حضور سفیر این کشور در مشهد + گزارش تصویری

   |  سه شنبه 2 بهمن 1397
align=bottom
دانشگاه فردوسی مشهد امروز میزبان ویژه برنامه گرامیداشت سالروز ولادت بنیانگذار پاکستان بود که با حضور سفیر این کشور در ایران برگزار شد. به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، ویژه برنامه گرامیداشت سالروز ولادت «محمد علی جناح» بنیانگذار و و معمار نخستین بیداری اسلامی در شبه قاره که منجر به استقلال کشور پاکستان شد به همت دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد...

در این مراسم که با حضور صدها استاد، دانشجو و دیگر فرهنگ دوستان برگزار شد «رفعت مسعود» سفیر پاکستان در ایران نیز حضور پیدا کرد.

علاوه بر سفیر پاکستان، «احسان قبول» مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه فردوسی مشهد، «جعفر مروارید» مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، «عرفان محمود بخاری» سرکنسول پاکستان در مشهد مقدس و «محمد اورعی» رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی از دیگر سخنرانان این برنامه بودند.

در این همایش «دکتر عباس فیاض، دکتر احمد فاطمی و دکتر محسن خلیلی» به عنوان سخنرانان علمی در خصوص فراز و نشیب های زندگی بنیانگذار پاکستان سخنرانی کردند.

رونمایی از تمبر بزرگداشت تولد محمد علی جناح یکی دیگر از قسمت های برنامه بود که با استقبال پر شور مخاطبان همراه شد.

گفتنی است جناح که در پاکستان به قائد اعظم مشهور است پس از سال ها تلاش و مبارزه توانست مسلمانان شبه قاره را از بند استعمار انگلیس و ظلم دست نشانده های آنان رها کرده و کشور مسلمان پاکستان را تاسیس کند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی: محمد علی جناح در سلسله اصلاح گران فکری دینی قرار می گیرد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: محمد علی جناح بنیانگذار پاکستان در سلسله اصلاح گران فکر دینی قرار می گیرد این نگاه که اصلاح جامعه، فکر و فهم دینی است.
جعفر مروارید مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در گرامیداشت سالروز تولد محمد علی جناح بنیانگذار پاکستان که در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد با بیان اینکه شعار جناح در تاسیس پاکستان به کارگیری اسلام و قوانین اسلامی بود اظهار کرد:اسلامی که جناح از آن سخن می گفت اسلام هویت بخش و اسلامی که مرزهای جغرافیایی و فکری مسلمانان را به منزله یک کل واحد ترسیم می کرد.

وی با بیان اینکه جناح مسلمانان را توانا می دید افزود:  اسلامی که مسلمان را عزیز و با عزت  می داند و آنها را به خود آگاهی تاریخی و بازگشت به خویشتن اسلامی دعوت می کند و تفسیری که جناح ارائه می داد در عین حفظ ارزش های اسلامی سازگار با دموکراسی و زبان جهان معاصر بود.

مروارید تصریح کرد: محمد علی جناح بنیانگذار پاکستان در سلسله اصلاح گران فکر دینی قرار می گیرد این نگاه که اصلاح جامعه، فکر و  فهم دینی است اگر فکر و فهم مسلمانان عوض شود شیوه زیست تفکر اجتماعی و موقعیت مسلمانان در جهان تغییر می کند به همین منظور جناح به ظرفیت های قانون اساسی توجه می کند.

وی با اشاره به  کتاب اصلاح فکر دینی در اسلام  گفت: جناح به خوبی در این کتاب فلسفه خود اندیشی و بازگشت به قرآن و نگاه نقادانه و عقلانیت معاصری که ما نیازمند رجوع به آن هستیم برای معرفی و فهم اسلام نشان می دهد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی زبان قرآن را یک زبان فراگیر خواند و افزود: قرآن یک منبع الهام بخش وحدت بخش است که چشم انداز  فعالان سیاسی و اجتماعی را در جامعه اسلام نشان می دهد که قرآن را بخوانیم  و چگونه عقلانیت معاصر را برای فهم آن به کار گیریم.

وی تصریح کرد: ما به عنوان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در خراسان رضوی در جوار مضجع شریف حضرت رضا (ع) که منبع گفتگوی بین ادیان و بینادینی است مفتخریم  و آمادگی این را داریم که گفتگوی فرهنگی را داشته باشیم و دغدغه های فرهنگی را بین پاکستان را داشته باشیم.
آخرین ویرایش: سه شنبه 2 بهمن 1397
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها
15 تا تیر ماه 99
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic