در دیدار استاندار با سفیر ایران در هند مطرح شد

دیپلماسی مذهبی: تلاش برای جذب   شیعیان هند   به منظور زیارت بارگاه منور امام رضا(ع)

دیپلماسی حمل و نقل: پیگیری برای راه اندازی پرواز   مشهد - حیدرآباد  پایتخت ایالت تلنگانای هندوستان

دیپلماسی شهری: آمادگی برای انعقاد   قرارداد خواهرخواندگی میان مشهد و حیدرآباد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


امکان تهیه بلیت هوایی مشهد
از شصـت و چهـار کشور جهـان

آیا می دانستید که امکان تهیه بلیت هوایی مشهد از شصت و چهار کشور جهانبه مشهد وجود دارد
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

عمومی / برپایی ویژه برنامه گرامیداشت سالروز ولادت بنیانگذار پاکستان با حضور سفیر این کشور در مشهد + گزارش تصویری

   |  سه شنبه 2 بهمن 1397
align=bottom
دانشگاه فردوسی مشهد امروز میزبان ویژه برنامه گرامیداشت سالروز ولادت بنیانگذار پاکستان بود که با حضور سفیر این کشور در ایران برگزار شد. به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، ویژه برنامه گرامیداشت سالروز ولادت «محمد علی جناح» بنیانگذار و و معمار نخستین بیداری اسلامی در شبه قاره که منجر به استقلال کشور پاکستان شد به همت دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد...

در این مراسم که با حضور صدها استاد، دانشجو و دیگر فرهنگ دوستان برگزار شد «رفعت مسعود» سفیر پاکستان در ایران نیز حضور پیدا کرد.

علاوه بر سفیر پاکستان، «احسان قبول» مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه فردوسی مشهد، «جعفر مروارید» مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، «عرفان محمود بخاری» سرکنسول پاکستان در مشهد مقدس و «محمد اورعی» رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی از دیگر سخنرانان این برنامه بودند.

در این همایش «دکتر عباس فیاض، دکتر احمد فاطمی و دکتر محسن خلیلی» به عنوان سخنرانان علمی در خصوص فراز و نشیب های زندگی بنیانگذار پاکستان سخنرانی کردند.

رونمایی از تمبر بزرگداشت تولد محمد علی جناح یکی دیگر از قسمت های برنامه بود که با استقبال پر شور مخاطبان همراه شد.

گفتنی است جناح که در پاکستان به قائد اعظم مشهور است پس از سال ها تلاش و مبارزه توانست مسلمانان شبه قاره را از بند استعمار انگلیس و ظلم دست نشانده های آنان رها کرده و کشور مسلمان پاکستان را تاسیس کند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی: محمد علی جناح در سلسله اصلاح گران فکری دینی قرار می گیرد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: محمد علی جناح بنیانگذار پاکستان در سلسله اصلاح گران فکر دینی قرار می گیرد این نگاه که اصلاح جامعه، فکر و فهم دینی است.
جعفر مروارید مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در گرامیداشت سالروز تولد محمد علی جناح بنیانگذار پاکستان که در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد با بیان اینکه شعار جناح در تاسیس پاکستان به کارگیری اسلام و قوانین اسلامی بود اظهار کرد:اسلامی که جناح از آن سخن می گفت اسلام هویت بخش و اسلامی که مرزهای جغرافیایی و فکری مسلمانان را به منزله یک کل واحد ترسیم می کرد.

وی با بیان اینکه جناح مسلمانان را توانا می دید افزود:  اسلامی که مسلمان را عزیز و با عزت  می داند و آنها را به خود آگاهی تاریخی و بازگشت به خویشتن اسلامی دعوت می کند و تفسیری که جناح ارائه می داد در عین حفظ ارزش های اسلامی سازگار با دموکراسی و زبان جهان معاصر بود.

مروارید تصریح کرد: محمد علی جناح بنیانگذار پاکستان در سلسله اصلاح گران فکر دینی قرار می گیرد این نگاه که اصلاح جامعه، فکر و  فهم دینی است اگر فکر و فهم مسلمانان عوض شود شیوه زیست تفکر اجتماعی و موقعیت مسلمانان در جهان تغییر می کند به همین منظور جناح به ظرفیت های قانون اساسی توجه می کند.

وی با اشاره به  کتاب اصلاح فکر دینی در اسلام  گفت: جناح به خوبی در این کتاب فلسفه خود اندیشی و بازگشت به قرآن و نگاه نقادانه و عقلانیت معاصری که ما نیازمند رجوع به آن هستیم برای معرفی و فهم اسلام نشان می دهد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی زبان قرآن را یک زبان فراگیر خواند و افزود: قرآن یک منبع الهام بخش وحدت بخش است که چشم انداز  فعالان سیاسی و اجتماعی را در جامعه اسلام نشان می دهد که قرآن را بخوانیم  و چگونه عقلانیت معاصر را برای فهم آن به کار گیریم.

وی تصریح کرد: ما به عنوان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در خراسان رضوی در جوار مضجع شریف حضرت رضا (ع) که منبع گفتگوی بین ادیان و بینادینی است مفتخریم  و آمادگی این را داریم که گفتگوی فرهنگی را داشته باشیم و دغدغه های فرهنگی را بین پاکستان را داشته باشیم.
آخرین ویرایش: سه شنبه 2 بهمن 1397
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»