اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
جهش تولید

  برترین های دیپلماسی

جهان به احترام امام رضا علیه الصلواه والسلام  بر خواهد خاست
سکه به نام علی ابن موسی الرضا علیه السلام  است
همایون زادروز سراسر نور و سرور سلطان سریر ارتضا، مولای تسلیم و رضا مبارک باد

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

زیارت/ ‌دانشجویان انقلابی با مسئولان شهری مشهد اتمام حجت کردند؛ جمله شهید ادواردو نیلی ایتالیایی در صدر طومار دانشجویان + تصاویر

   |  یکشنبه 30 دی 1397
align=bottom
اجازه نمی‌دهیم مشهد را از ریل زیارتی و انقلابی خارج کنند؛ دانشجویان انقلابی مشهد دیروز در حاشیه تشییع شهدا در مسیر منتهی به حرم مطهر، با تهیه طومار اعتراضی، نسبت به تغییر هویت فرهنگی مشهد واکنش نشان دادند. تغییر وضعیت فرهنگی مشهد الرضا چند وقتی است که در فضای ظاهری این شهر زیارتی ایجاد شده و عملا در فعالیت‌های فرهنگی شهرداری مشهد روند جدیدی آغاز شده است؛...
... عموما رنگ و بوی پیام های انقلابی و مذهبی شهر کاهش یافته است. این تغییر رویه‌ها و نگاه به مسائل فرهنگی توسط شهرداری مشهد در ایام هفته دفاع مقدس امسال هم خبرساز شده بود و بی توجهی شهرداری به این ایام مورد انتقاد تشکل‌های دانشجویی نیز قرار گرفت، اما اوج این تغییر هویت فرهنگی در مشهد این روز‌ها با تغییر نام دکه‌های اطلاعات زائر به اطلاعات مسافر در مشهد حاشیه ساز شده است و انتقاد‌های گسترده‌ای به این حرکت انجام گرفته است.

پیش از ظهر جمعه در حاشیه تشییع پیکر مطهر ۱۰ شهید دفاع مقدس و مدافع حرم در مشهد، دانشجویان انقلابی طوماری را در اعتراض به تغییر هویت فرهنگى مشهدالرضا تهیه کردند و مردم شهید پرور این شهر با حمایت از این حرکت انقلابی و امضای طومار، انتقاد خود را به سیاست‌های صورت گرفته توسط شهرداری مشهد را اعلام کردند.
 
در متن ابتدایی این طومار جمله ای از شهید شهید ادواردو آنیلی آمده بود: «در ایتالیا شهری بود که به عنوان مرکزی مذهبی شناخته می‌شد، کسانی که مخالف آن محل مذهبی بودند، کوشیدند چهره شهر را دگرگون کنند، شما مراقب باشید که مشهد را تنها با نام امام رضا(ع) بشناسند»
 
مسئولین شهری مشهد در پازل غرب بازی نکنند

در حاشیه امضا طومار توسط مردم، رضا ایرانمش، دانشجوی دانشگاه پیام نور مشهد به خبرنگار ما گفت: هدف ابتدایی هر شخصی که به مشهد مقدس مشرف می‌شود زیارت حضرت رضا (ع) می‌باشد؛ مسئولین شهری به جای پرداختن به سیاحتی سازی شهر مشهد، کمی به فکر معنوی‌تر کردن و افزایش خدمت به زائران رضوی باشند.

ایرانمش ادامه می‌دهد: حال که عده‌ای به بهانه‌ی پذیرش مفاهیم به اصطلاح بین المللی سعی در عوض کردن ماهیت زیارتی مشهد را دارند، دانشجویان سکوت نخواهند کرد و در مقابل این مسئله ایستادگی می‌کنند.
 
‌دانشجویان انقلابی با مسئولین شهری مشهد اتمام حجت کردند/اجازه نمی‌دهیم مشهد را از ریل زیارتی و انقلابی خارج کنند
این دانشجوی دانشگاه پیام نور مشهد می‌گوید: مردم مشهد نسبت به فرهنگ و هویت این شهر حساس هستند و قطعا در مقابل این انحراف هویتی ایستادگی می‌کنند، مسئولین به جای اینکه بخواهند پازل غرب بازی کنند و مشهد را از هویت خود دور کنند، به فکر خدمت رسانی به مردم باشند.

وی ادامه می‌دهد: سالانه ۳۰ میلیون زائر به قصد زیارت حضرت رضا (ع) به مشهد می‌آید؛ به جای اینکه به فکر استفاده از ظرفیت و ارائه خدمت به این زائران باشیم، متاسفانه می‌بینیم برخی از مسئولین به فکر سیاحتی سازی مشهد هستند؛ در صورتی که نمی‌دانند جاذبه‌ای که مردم را به مشهد می‌آورد حضرت رضا (ع) است نه چیز دیگری.
 
ا‌جازه نمی دهیم مشهد را از ریل زیارتی و انقلابی خارج کنند

رضا بابایی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه منتظری مشهد در خصوص طومار اعتراضی دانشجویان می‌گوید: مشهد الرضا شهری زیارتی و محوری از لحاظ فرهنگی در کشور است و همیشه این شهر مورد انتقاد و حمله تفکرات مسموم قرار گرفته تا مشهد از ریل انقلابی و مذهبی که در حال حرکت در آن است، خارج شود؛ اما ما این اجازه را نمی‌دهیم.
 
‌دانشجویان انقلابی با مسئولین شهری مشهد اتمام حجت کردند/اجازه نمی‌دهیم مشهد را از ریل زیارتی و انقلابی خارج کنند
بابایی ادامه می‌دهد: مردم انقلابی مشهد به خوبی می‌دانند که روند فعلی فرهنگی مشهد به هیچ وجه در طراز انقلاب نیست، بی توجه به مسائل کلان فرهنگی  و انقلابی در ظاهر شهر نمایان است و متاسفانه هویت فرهنگی شهر مشهد توسط عده‌ای در حال تغییر است که دانشجویان قطعا نسبت به این موضوع سکوت نخواهند کرد.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه منتظری مشهد می‌افزاید: طومار اعتراضی دانشجویان که در حاشیه تشییع شهدا در مشهد توسط مردم امضا شد، این نکته را به مسئولین یادآوری می‌کند که اگر بنا داشته باشند که این مسیر را ادامه دهند قطعا در پیشگاه ملت رسوا و خار می‌شوند.


وی در بخشی از صحبت هایش به هزینه‌های زیاد چاپ بنر در طرح لبخند شهر اشاره می‌کند و می‌گوید: شهرداری در این خصوص باید شفاف سازی مالی کند که برای این طرح به چه میزان خرج کرده است و در شرایط فعلی جامعه و مشکلات اقتصادی مردم، این طرح آن هم با محتوای ساده و بی مفهومش چقدر تاثیرگذار بوده است.
 
حرکت دانشجویان در حاشیه مراسم تشییع شهدا پیام زیبای فرهنگی داشت، اینکه شهدا رفتند اما جوانان دانشگاهی این شهر اجازه نمی دهند که تغییر فرهنگ در مشهد اتفاق بیفتد؛ که با استقبال بی نظیر مردم هم همراه شد.

خبرگزاری دانشجو - امید ملاییآخرین ویرایش: یکشنبه 30 دی 1397
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232      اجتماعی/  دیپلماسی   214      آفریقا   206      استاندار   199      حمل  و نقل (هوایی، ریلی و زمینی) / دیپلماسی   188      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   175      کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها
15 تا تیر ماه 99
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات