اهم رویدادهای دیپلماسی های عمومی، سیاسی، شهری و دینی

برپایی همایش بین المللی دین، معنویت و کیفیت زندگی در مشهد

دیدار فائق زیدان، رئیس شورای عالی قضایی عراق با تولیت آستان قدس رضوی

برپایی نشست  شهرداران و سفرای شهرها   و کشورهای اسلامی


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  بیش از  یک دهه مستند نگاری  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی   به روز شده

جهان به احترام امام رضا (ع) برخاست
سکه به نام علی ابن موسی الرضاست
برپایی جشن های زیرسایه خورشید ویژه برنامه هایی
در هفت کشور عراق، هندوستان، گرجستان، ترکیه آذربایجان، افغانستان و ترکمنستان

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی رسانه/ پنج هزارمین پست تارنمای اندیشکده بین المللی فرهیخت منتشر شد!

پنج هزارمین رویداد بین المللی شهر و رخداد رویکرد روابط خارجی مشهد در ۳,۶۴۱ روز تأسیس اندیشکده بین المللی فرهیخت ( 1388/03/03) و در دومین روز دهه باعظمت کرامت و همزمان با ایام فرخنده میلاد کریمه ی اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و در آستانه ی زادروز سراسر نور ولی نعمت مان، مولای تسلیم و رضا، سلطان سریر ارتضاء، حضرت امام علی ابن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثناء منتشر شد. خداوند متعال را بر این توفیق سپاس و شکر می گذاریم که بیش از یک دهه، توفیق رصد و پایش تحولات و مناسبات و تعاملات بین المللی شهر منسوب به امام مهربانی ها، نصیب تیم مردمی «خادمان بین المللی» حضرتش نصیب گشت. در فرصتی دیگر، بیشتر در این باره خواهیم نوشت. عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

شهری/ برگزیدگان جشنواره بین المللی کارتون جامعه ایمن تقدیر شدند + دو گزارش تصویری متفاوت

   |  سه شنبه 25 دی 1397
align=bottom
طی مراسمی با حضور رییس و اعضای شورای شهر مدیران شهری و هنرمندان کارتونیست؛ برگزیدگان دومین جشنواره کاریکاتور جامعه ایمن تقدیر شدند/ آثار برگزیده در کتابی چاپ و به صورت عمومی در شهر و مدارس اکران می شوند یکی از سیاست های شورای شهر استفاده از تمامی ظرفیت ها برای ارتقا سطح ایمن جامعه است که یکی از این ابزارها هنر از جمله کارتون است که می تواند در ارتقا ایمنی تاثیر گذار باشد....
طی مراسمی و در اختتامیه دومین جشنواره بین المللی کارتون جامعه ایمن، برگزیدگان این جشنواره تجلیل شدند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، مجید ادیبی دبیر دومین جشنواره بین المللی کارتون جامعه ایمن در مراسم اختتامیه این جشنواره که امشب با حضور رییس و اعضای شورای شهر مشهد، مدیران شهری و تعدادی از هنرمندان کارتونیست شرکت کننده در این جشنواره در تالار شهر مشهد برگزار شد، گفت: اولین دوره جشنواره کارتون جامعه ایمن سال گذشته و با ارسال 1100 اثر از 45 کشور در مشهد برگزار شد.
وی افزود: با توجه به استقبال خوب کارتونیست ها از این جشنواره، برنامه ریزی برای برگزاری دومین دوره جشنواره بین المللی کارتون جامعه ایمن انجام و پس از فراخوان 1700 اثر کارتون از 75 کشور به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش داشته است.
ادیبی با اشاره به اینکه استقبال خوب کارتونیست ها در سراسر جهان از این جشنواره نشان دهنده دغدغه هنرمندان کارتونیست نسبت به حوزه ایمنی و پیشگیری از بحران است، اضافه کرد: مدیریت شهری مشهد در نظر دارد برای ترویج و گسترش آموزش های حوزه ایمنی با استفاده از زبان هنر آثار برگزیده در این جشنواره را به صورت کتاب چاپ و این آثار را به صورت عمومی در شهر و مدارس اکران عمومی کند.

*اهدا تندیس و جایزه به برگزیدگان در سه بخش
در ادامه این مراسم مظفری عضو هیات داوران جشنواره نیز با بیان اینکه سطح آثار ارسالی به دومین جشنواره بین المللی کارتون جامعه ایمن بسیار بالا بود، اظهار کرد: آثاری که برای داوری انتخاب شد از سطح بالایی برخوردار بوده و داوران را در انتخاب با چالش روبرو کرد. 
وی تصریح کرد: در این جشنواره از برگزیدگان در سه بخش، اصلی، بخش کارتونیست های برتر ایرانی و بخش ویژه با موضوع زلزله در کلان شهرها تقدیر خواهد شد.

*هنر در زمینه آموزش شهروندان در رعایت ایمنی تاثیرگذار است
علیرضا شهریاری، عضو هیات رئیسه شورای شهر مشهد نیز در ادامه این مراسم با اشاره به اهمیت توجه به بحث ایمنی در جامعه گفت: عقل و منطق حکم می کند که به موضوع ایمنی و مقابله با بحران در جامعه به ویژه کلانشهری مانند مشهد توجه ویژه ای داشته باشیم.
وی افزود: زبان هنر به ویژه کارتون می تواند با نشان دادن آثار مخرب بی توجهی به ساخت وسازهای ناایمن، در ترویج رعایت ایمنی در ساخت و سازها و انتخاب محل مناسب برای احداث بنا کمک کند.

*هنر ابزار فرهنگساز است
در ادامه این مراسم مسعود ریاضی، رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس شورای شهر نیز اظهار کرد: معتقدم هنر از جمله کارتون می تواند فرهنگساز باشد و در راستای آموزش مقابله با بحران و توجه به نکات ایمنی تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.
وی اضافه کرد: ما نیز به عنوان شورای شهر به این موضوع تاکید داریم که در بحث شهرسازی باید نکات ایمنی مورد توجه جدی قرار گرفته و ناهنجاری ها در ساخت وسازها کاهش پیدا کرده و رفع شود.
*ارتقا سطح ایمنی با هر ابزاری مورد توجه شورای شهر است
همچنین در ادامه این مراسم بتول گندمی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و رئیس کارگروه بحران و ایمنی شورای شهر مشهد گفت: یکی از سیاست های شورای شهر استفاده از تمامی ظرفیت ها برای ارتقا سطح ایمن جامعه است که یکی از این ابزارها هنر از جمله کارتون است که می تواند در ارتقا ایمنی تاثیر گذار باشد.
وی افزود: مدیریت ساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد تاکنون با برگزاری دوره های آموزشی، برگزاری جشنواره های فیلم و کاریکاتور تلاش های زیادی را در راستای بالا بردن سطح آموزش های مورد نیاز مقابله با بحران انجام داده است.
*جشنواره کارتون جامعه ایمن را در راستای آموزش و فرهنگ سازی با زبان هنر برگزار کرده ایم
در ادامه مراسم اختتامیه دومین جشنواره بین المللی جامعه ایمن، امیر عزیزی سر پرست مدیریت ساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد نیز اظهارکرد: در دنیا بیشتر کنفرانس هایی که در رابطه با ایمنی و مقابله با بحران برگزار می شود برخی از آن را معمولا تنها کارشناسان و نخبگان می برند و کمتر به آموزش اقشار مختلف جامعه توجه می شود.
وی اضافه کرد: بر این اساس تصمیم گرفتیم که پیوست فرهنگی و هنری به هشتمین کنفرانس جامعه ایمن که قرار بود در مشهد برگزار شود بدهیم لذا پیشنهاد برگزاری جشنواره بین المللی کارتون جامعه ایمن را ارائه دادیم که پذیرفته شد و اولین دوره آن را سال گذشته برگزار کردیم که با استقبال خوبی روبرو شد.
وی گفت: لذا تصمیم برگزاری دومین دوره این جشنواره را گرفتیم که این دوره نیز با استقابل بیشتری از سال گذشته روبرو شد لذا قصد داریم این جشنواره را به عنوان الگو به سایر شهرهای کشور نیز ارائه دهیم.
در پایان این مراسم از دو کتاب در رابطه به موضوع کارتون و جامعه ایمن و همچنین کارتونهایی از چهره شهردار و اعضای شورای شهر مشهد رونمایی و از برگزیدگان دومین جشنواره بین المللی کارتون جامعه ایمن با اهدا تندیس و جایزه نقدی تقدیر شد.
مجید خبیری
(نشست صمیمی هنرمندان کاریکاتوریست جشنواره بین المللی جامعه ایمن با مدیران شهری)آخرین ویرایش: سه شنبه 25 دی 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»