دیپلماسی دینی، دیپلماسی فعال مشهد در هفته ی جاری

بسیج حداکثری امکانات آستان قدس رضوی در خدمت رسانی به   زوار اربعین حسینی   از میرجاوه تا کربلا

اعزام 15 هزار نفر زائر اربعین حسینی از   فرودگاه بین المللی مشهد   به کشور عراق


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


امکان تهیه بلیت هوایی مشهد
از شصـت و چهـار کشور جهـان

آیا می دانستید که امکان تهیه بلیت هوایی مشهد از شصت و چهار کشور جهانبه مشهد وجود دارد
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

اجتماعی/ برپایی همایش بین‌المللی «اسوه‌های صبر» با حضور خانواده های شهدای حوزه بین‌الملل و غیر ایرانی جهان اسلام از کشورهای سوریه و نیجریه در در حرم مطهر رضوی

   |  شنبه 22 دی 1397
align=bottomهمزمان با سالروز میلاد حضرت زینب(س) همایش بین‌المللی اسوه‌های صبر در حرم مطهر رضوی برگزار شد. این همایش به همت مرکز امور بین‌الملل آستان قدس رضوی، کانون خادمیاری خانواده شهدا و مدیریت زائران غیرایرانی آستان قدس و با حضور خانواده‌های معزز شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم در رواق حضرت زهرا(س) حرم مطهر رضوی برگزار شد. تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، قرائت صلوات خاصه امام رضا(ع)،...
... سخنرانی، نمایش آیینی گروه فرهنگی ترنم، مداحی و مرثیه‌خوانی، قرائت میثاق‌نامه و تقدیر از خانواده شهدای مدافع حرم از برنامه‌های این همایش بین‌ا‌لمللی بود.
حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم راشد یزدی در این مراسم به ایراد سخن پرداخت و با اشاره به جایگاه و شخصیت زن گفت: دین مبین اسلام تنها دینی است که برای زن شخصیت ویژه‌ای قائل است و در تمام مراحل زندگی یک زن از جمله دختر، همسر و مادری، او را به عنوان شخصیت مهمی در جامعه معرفی کرده است.
وی تصریح کرد: پنجم جمادی‌الاول مصادف با ولادت باسعادت حضرت زینب کبری(س) عقیله بنی‌هاشم است، بانوی بزرگی که حماسه سازی‌های شجاعانه، نطق‌های عارفانه و پیام‌رسانی‌های مبلغانه‌اش، ایشان را به قهرمان کربلا بدل کرده است.
تقدیر از خانواده شهدا
تقدیر و تجلیل از خانواده شهدای 8 سال دفاع مقدس و مدافع حرم  و شهدای حوزه بین‌الملل و غیر ایرانی جهان اسلام از کشورهای سوریه و نیجریه از جمله دختر خوانده شیخ زکزاکی و خانواده حسین الشهید و عباس الشهید از کشور سوریه از دیگر برنامه‌های این همایش بود.
زکیه زکزاکی خواهر 6 شهید و دختر خوانده ابراهیم یعقوب زکزاکی رهبر نهضت اسلامی نیجریه در این مراسم به تشریح اقدامت غیر انسانی دولت نیجریه علیه شیعیان این کشور پرداخت و گفت: ارتش نیجریه طبق اظهاراتی واهی مبنی بر اینکه شیعیان این کشور چندین روز پیش از این به رهبری شیخ ابراهیم یعقوب زکزاکی، رهبر نهضت اسلامی نیجریه به کاروان ژنرال توکور بوتای، رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور حمله کرده‌اند؛ اقدام به کشتار بیش از صدها نفر از شیعیان نیجریه در شهر زاریا مرکز شیعیان این کشور کرد. در همان ساعات نخست شیخ زکزاکی اقدامات را محکوم و آن دلایل واهی را تکذیب می‌کند.
وی ادامه داد: درست چند ساعت پس از این مصاحبه ارتش نیجریه به منزل پدرم حمله کرده و پس از به شهادت رساندن سه فرزند پسر و خواهرش، او و همسرش، را هم به رگبار گلوله بسته، سپس آنها را به مکانی نامعلوم منتقل کردند.
گفتنی است: در پایان این مراسم هدایای ویژه‌ای به خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگر اهدا شد.

گزارش دیگری حاکی است:

حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم راشد یزدی: اسلام تنها دینی ست که به زن شخصیت داده است

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم راشد یزدی در همایش بین‌المللی اسوه‌های صبر که همزمان با میلاد با سعادت حضرت زینب(س) به همت مرکز امور بین‌الملل ،کانون خادمیاری خانواده شهدا و مدیریت زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی، با حضور خانواده‌های معزز شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم در رواق حضرت زهرا(س) حرم مطهر رضوی برگزار شد، به جایگاه و شخصیت زن اشاره کرد.
وی گفت: دین مبین اسلام تنها دینی است که برای زن شخصیت ویژه‌ای قائل است و در تمام مراحل زندگی یک زن از جمله دختر، همسر و مادری، او را به عنوان شخصیت مهمی در جامعه معرفی کرده است.
راشد یزدی تصریح کرد: پنجم جمادی‌الاول مصادف با ولادت باسعادت حضرت زینب کبری(س) عقیله بنی‌هاشم است، بانوی بزرگی که حماسه سازی‌های شجاعانه، نطق‌های عارفانه و پیام‌رسانی‌های مبلغانه‌اش، ایشان را به قهرمان کربلا بدل کرده است.
این کارشناس مذهبی ادامه داد: خطبه آتشین حضرت زینب کبری در مجلس یزد نیز این بانوی بزرگ اسلام را در شجاعت، بصیرت و جسارت به مادرش حضرت فاطمه(س) تشبیه کردند، حضرت پس از قیام عاشورا وقتی که به همراه سرهای بریده شهدای کربلا به اسارت در مجلس یزید برده شد در حضور یزید سخنرانی مشهور و آتشینی کرد که یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین خطبه‌ها در دفاع از حقانیت امام حسین(ع) می‌باشد.
وی تصریح کرد: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: ما به هر کس بخواهیم فرزند دختر و به هر کس که بخواهیم پسر عطا می‌کنیم. در ابتدا نام دختر و پس از آن پسر را مطرح کرده است. این تقدم و تأخر واژه‌ها در قرآن بر اساس وحی است و نشانگر اهمیت شخصیت برجسته زنان است.
راشد یزدی ادامه داد: در علم فیزیولوژیک ،جنین شناسی و ژنتیک ثابت شده است که تاثیر مادر در ساخت‌وساز و انتقال اخلاق بر فرزند بیشتر از پدر است.
وی تصریح کرد: زن دارای دو سلسله صفات همسری و مادری است. صفات نجابت، اصالت،عفت و... که مستقیما به فرزند منتقل می شود.
این کارشناس دینی با بیان اینکه فرزند نه ماه تمام در رحم مادر کلاس درس می‌بیند، گفت: اگر رحم مادر سالم باشد فرزند سالمی را به جامعه تحویل می‌دهد. اگر شخص با اخلاقی را می‌بینید یقین داشته باشید که مادرش با اخلاق بوده است. رفتار و اعمال مادر به فرزندان بویژه فرزند دختر منتقل می‌شود.
وی با بیان اینکه خداوند متعال در مرحله همسری نیز از زن طرفداری کرده است، گفت: در قرآن به مردان تاکید شده است که با همسران خود با خشونت رفتار نکنید و با آنان به نیکویی سخن بگویید.
گفتنی است: نمایش آیینی گروه فرهنگی ترنم، مداحی و مرثیه‌خوانی، قرائت میثاق‌نامه و تقدیر و تجلیل از خانواده شهدای مدافع حرم از دیگر برنامه‌های این همایش بین‌ا‌لمللی بود.

آستان‌نیوز


آخرین ویرایش: شنبه 22 دی 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»