مشهد در آئینه ی دیپلماسی های فعال هفته

  دیپلماسی سیاسی:   تشرف   وزیر امور خارجه پاکستان  به حرم مطهر رضوی - مشهد

  دیپلماسی مذهبی:   تقاضای  هفتاد و یک کشور خارجی   برای شرکت در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم مشهد

  دیپلماسی مذهبی:   دیدار و گفتگوی جمعی از  شیوخ قبایل سوریه   با تولیت آستان قدس رضوی در مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

پروفسور میتسو یوشیدا
رییس کارگروه آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا):
شهرداری مشهد در زمینه مدیریت پسماند موفق عمل کرده است
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

اجتماعی/ برپایی همایش بین‌المللی «اسوه‌های صبر» با حضور خانواده های شهدای حوزه بین‌الملل و غیر ایرانی جهان اسلام از کشورهای سوریه و نیجریه در در حرم مطهر رضوی

   |  شنبه 22 دی 1397
align=bottomهمزمان با سالروز میلاد حضرت زینب(س) همایش بین‌المللی اسوه‌های صبر در حرم مطهر رضوی برگزار شد. این همایش به همت مرکز امور بین‌الملل آستان قدس رضوی، کانون خادمیاری خانواده شهدا و مدیریت زائران غیرایرانی آستان قدس و با حضور خانواده‌های معزز شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم در رواق حضرت زهرا(س) حرم مطهر رضوی برگزار شد. تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، قرائت صلوات خاصه امام رضا(ع)،...
... سخنرانی، نمایش آیینی گروه فرهنگی ترنم، مداحی و مرثیه‌خوانی، قرائت میثاق‌نامه و تقدیر از خانواده شهدای مدافع حرم از برنامه‌های این همایش بین‌ا‌لمللی بود.
حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم راشد یزدی در این مراسم به ایراد سخن پرداخت و با اشاره به جایگاه و شخصیت زن گفت: دین مبین اسلام تنها دینی است که برای زن شخصیت ویژه‌ای قائل است و در تمام مراحل زندگی یک زن از جمله دختر، همسر و مادری، او را به عنوان شخصیت مهمی در جامعه معرفی کرده است.
وی تصریح کرد: پنجم جمادی‌الاول مصادف با ولادت باسعادت حضرت زینب کبری(س) عقیله بنی‌هاشم است، بانوی بزرگی که حماسه سازی‌های شجاعانه، نطق‌های عارفانه و پیام‌رسانی‌های مبلغانه‌اش، ایشان را به قهرمان کربلا بدل کرده است.
تقدیر از خانواده شهدا
تقدیر و تجلیل از خانواده شهدای 8 سال دفاع مقدس و مدافع حرم  و شهدای حوزه بین‌الملل و غیر ایرانی جهان اسلام از کشورهای سوریه و نیجریه از جمله دختر خوانده شیخ زکزاکی و خانواده حسین الشهید و عباس الشهید از کشور سوریه از دیگر برنامه‌های این همایش بود.
زکیه زکزاکی خواهر 6 شهید و دختر خوانده ابراهیم یعقوب زکزاکی رهبر نهضت اسلامی نیجریه در این مراسم به تشریح اقدامت غیر انسانی دولت نیجریه علیه شیعیان این کشور پرداخت و گفت: ارتش نیجریه طبق اظهاراتی واهی مبنی بر اینکه شیعیان این کشور چندین روز پیش از این به رهبری شیخ ابراهیم یعقوب زکزاکی، رهبر نهضت اسلامی نیجریه به کاروان ژنرال توکور بوتای، رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور حمله کرده‌اند؛ اقدام به کشتار بیش از صدها نفر از شیعیان نیجریه در شهر زاریا مرکز شیعیان این کشور کرد. در همان ساعات نخست شیخ زکزاکی اقدامات را محکوم و آن دلایل واهی را تکذیب می‌کند.
وی ادامه داد: درست چند ساعت پس از این مصاحبه ارتش نیجریه به منزل پدرم حمله کرده و پس از به شهادت رساندن سه فرزند پسر و خواهرش، او و همسرش، را هم به رگبار گلوله بسته، سپس آنها را به مکانی نامعلوم منتقل کردند.
گفتنی است: در پایان این مراسم هدایای ویژه‌ای به خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگر اهدا شد.

گزارش دیگری حاکی است:

حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم راشد یزدی: اسلام تنها دینی ست که به زن شخصیت داده است

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم راشد یزدی در همایش بین‌المللی اسوه‌های صبر که همزمان با میلاد با سعادت حضرت زینب(س) به همت مرکز امور بین‌الملل ،کانون خادمیاری خانواده شهدا و مدیریت زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی، با حضور خانواده‌های معزز شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم در رواق حضرت زهرا(س) حرم مطهر رضوی برگزار شد، به جایگاه و شخصیت زن اشاره کرد.
وی گفت: دین مبین اسلام تنها دینی است که برای زن شخصیت ویژه‌ای قائل است و در تمام مراحل زندگی یک زن از جمله دختر، همسر و مادری، او را به عنوان شخصیت مهمی در جامعه معرفی کرده است.
راشد یزدی تصریح کرد: پنجم جمادی‌الاول مصادف با ولادت باسعادت حضرت زینب کبری(س) عقیله بنی‌هاشم است، بانوی بزرگی که حماسه سازی‌های شجاعانه، نطق‌های عارفانه و پیام‌رسانی‌های مبلغانه‌اش، ایشان را به قهرمان کربلا بدل کرده است.
این کارشناس مذهبی ادامه داد: خطبه آتشین حضرت زینب کبری در مجلس یزد نیز این بانوی بزرگ اسلام را در شجاعت، بصیرت و جسارت به مادرش حضرت فاطمه(س) تشبیه کردند، حضرت پس از قیام عاشورا وقتی که به همراه سرهای بریده شهدای کربلا به اسارت در مجلس یزید برده شد در حضور یزید سخنرانی مشهور و آتشینی کرد که یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین خطبه‌ها در دفاع از حقانیت امام حسین(ع) می‌باشد.
وی تصریح کرد: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: ما به هر کس بخواهیم فرزند دختر و به هر کس که بخواهیم پسر عطا می‌کنیم. در ابتدا نام دختر و پس از آن پسر را مطرح کرده است. این تقدم و تأخر واژه‌ها در قرآن بر اساس وحی است و نشانگر اهمیت شخصیت برجسته زنان است.
راشد یزدی ادامه داد: در علم فیزیولوژیک ،جنین شناسی و ژنتیک ثابت شده است که تاثیر مادر در ساخت‌وساز و انتقال اخلاق بر فرزند بیشتر از پدر است.
وی تصریح کرد: زن دارای دو سلسله صفات همسری و مادری است. صفات نجابت، اصالت،عفت و... که مستقیما به فرزند منتقل می شود.
این کارشناس دینی با بیان اینکه فرزند نه ماه تمام در رحم مادر کلاس درس می‌بیند، گفت: اگر رحم مادر سالم باشد فرزند سالمی را به جامعه تحویل می‌دهد. اگر شخص با اخلاقی را می‌بینید یقین داشته باشید که مادرش با اخلاق بوده است. رفتار و اعمال مادر به فرزندان بویژه فرزند دختر منتقل می‌شود.
وی با بیان اینکه خداوند متعال در مرحله همسری نیز از زن طرفداری کرده است، گفت: در قرآن به مردان تاکید شده است که با همسران خود با خشونت رفتار نکنید و با آنان به نیکویی سخن بگویید.
گفتنی است: نمایش آیینی گروه فرهنگی ترنم، مداحی و مرثیه‌خوانی، قرائت میثاق‌نامه و تقدیر و تجلیل از خانواده شهدای مدافع حرم از دیگر برنامه‌های این همایش بین‌ا‌لمللی بود.

آستان‌نیوز


آخرین ویرایش: شنبه 22 دی 1397
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو