اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی

پنجشنبه25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی هنری/ آغاز به کار کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با همکاری 100 نهاد فعال از داخل و خارج از کشور در مشهد

کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با همکاری 100 نهاد فعال از داخل و خارج از کشور در مشهد آغاز به کار کرد  این کنفرانس بین‌المللی که طی دو روز در تاریخ 13 و 14 اسفندماه سال جاری به همت معاونت علمی آستان قدس رضوی در حال برگزاری است، 8 نشست تخصصی و 5 تجربه تربیتی ارائه خواهد شد. همچنین 8 سخنرانی کوتاه از شخصیت‌هایی که دارای تجربه در حوزه تعلیم و تربیت دینی هستند از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده این رویداد بزرگ است .....

دیپلماسی ...

دینی/ کاردینال هانری دو لهوگ فرانسوی در مشهد: سکولاریسم عامل توجه کمتر خانواده‌ها در فرانسه به مباحث دینی است + گزارش تصویری

   |  پنجشنبه 20 دی 1397
رئیس حوزه علمیه مسیحیت کاتولیک گفت: با توجه به فضای سکولاری که در فرانسه وجود دارد، بسیاری از خانواده‌های فرانسوی سعی دارند تا در مورد مسائل دینی در خانه صحبت نکنند. کاردینال هانری دو لهوگ در دومین پیش نشست تخصصی نظام تربیت دینی در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه که با حضور اساتید حوزه و دانشگاه ایران و کاتولیک پاریس در دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد،...
... عنوان کرد: یکی از مسائلی که خیلی در اروپا مورد بررسی و توجه قرار گرفته خانواده‌های «میکس» یا همان مشترک است.
ریاست حوزه علمیه مسیحیت کاتولیک در توضیح خانواده میکس گفت: در این خانواده‌ها یکی مسیحی و دیگری مسلمان است و همین امر زمینه بعضی از مشکلات را برای اعضای خانواده ایجاد می‌کند.
وی ادامه داد: حداقل 7 درصد از ملت فرانسه را مسلمانان تشکیل داده‌اند و در تمام شهرها ازدواج‌هایی بین مسلمانان و مسیحیان اتفاق می‌افتد که اینگونه ازدواج‌ها با مراجعه به شهرداری و بدون اجازه کلیسا صورت می‌گیرد.
این استاد حوزه‌ علمیه مسیحیت کاتولیگ با اشاره به اینکه در همه دین‌ها از ازدواج با ادیان دیگر مخالفت شده است، عنوان کرد: اکنون که این اتفاق در جهان غرب به وقوع پیوسته این وظیفه علمای هر دینی است که برای حل این مشکل اندیشه و تحقیق کنند.
وی گفت: بسیاری از همین خانواده‌ها وقتی با مشکل برخورد می‌کنند به عالم دینی خودشان مراجعه کرده و از آنها راه حل مناسب و اجرایی می‌خواهند تا زندگی‌شان ادامه پیدا کند.
نویسنده کتاب «آیا خداوند خالق انجیل و قرآن است» ابراز کرد: همه سعی علمای مسیحیت این است که بنیاد خانواده حفظ شود و آن تعهد زندگی مشترک بین زن و شوهر پایدار باشد. البته کسی در فرانسه به خاطر گرایش به دین دیگری ازدواج نمی‌کند.
وی گفت: در حال حاضر ما سعی داریم در فرانسه این مدل تفکر را توسعه دهیم که «اگر زنی عاشق مردی شد یا بالعکس، به‌خاطر زیبایی‌های فردیِ طرف مقابل نیست بلکه از زیبایی‌های دینی آن شخص می‌باشد که آثارش در چهره آن فرد ظهور پیدا کرده است.»
ریاست حوزه‌ علمیه مسیحیت کاتولیک ادامه داد: با توجه به فضای سکولاری که در فرانسه وجود دارد خیلی از خانواده‌های مشترک(میکس) فرانسوی سعی دارند تا در مورد مسائل دینی در خانه صحبت نکنند، اما همیشه با تولد اولین فرزند این مسائل خودش را نشان می‌دهد و در بین اعضای خانواده اختلاف ایجاد می‌کند.
وی ابراز کرد: در بین خانواده‌های مشترک همیشه سؤالاتی از قبیل «در هنگام عبادتِ همسرم من باید چه کار کنم»، «آیا عبادت او در درگاه خداوند مورد قبول است»، «فرزندمان مسیحی باشند یا مسلمان»، «گوشت ذبح شده نیاز خانواده است یا معمولی»، «در مناسبت‌های دینی چه کار باید کرد» و ... مسئله‌ساز می‌شود.
هانری دو لهوگ ابراز کرد: برای پیدا کردن قوانینی که بتوان نظام زندگی این خانواده‌ها را حفظ کرد، جلسات و گروه‌های اندیشه‌ورز زیادی تشکیل شده است.
آستان نیوز


گزارش دیگر در همین زمینه حاکی است:


رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی عنوان کرد: آمادگی کامل دانشگاه علوم اسلامی رضوی برای برپایی نشست‌های بین ادیانی

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی با اشاره به اینکه گفت‌وگوی بین ادیان باعثِ از بین رفتن دشمنی‌ها می‌شود، گفت: دانشگاه علوم اسلامی رضوی آمادگی کامل برای برپایی نشست‌های بین ادیانی را دارد.
به گزارش خبرنگار آستان نیوز، حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن وحدتی شبیری در دومین پیش نشست تخصصی نظام تربیت دینی در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه که با حضور اساتید حوزه و دانشگاه ایران و مدرسه کاتولیک پاریس در دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد، عنوان کرد: مشهد مقدس آرامگاه یکی از ائمه هدی و پیشوایان الهی است، ایشان چون حضرت عیسی مسیح(ص) از خاندان مطهر و پاک رسالت و نبوت هستند.
رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی ادامه داد: گفت‌وگوی بین ادیان ابراهیمی افزون بر اینکه مورد تأیید و سفارش کتب آسمانی است، از دیدگاه عقل نیز مورد تأکید و تایید می‌باشد زیرا از طریق همین نشست‌ها ابواب علمی و معرفتی زیادی برای اهل خرد و اندیشه گشوده می‌شود.
وی با اشاره به اینکه گفت‌وگوی بین ادیان باعثِ از بین رفتن دشمنی‌ها می‌شود، عنوان کرد: دانشگاه علوم اسلامی رضوی آمادگی کامل برای برپایی نشست‌های بین ادیانی دارد و در این زمینه می‌تواند همراه دانشگاه‌های کاتولیک فرانسه باشد.
وحدتی شبیری با بیان اینکه توحید و اطاعت از پروردگار عالم سخن مشترک همه ادیان الهی است، عنوان کرد: امروز اسلام و مسیحیت دارای مشکلات مشترکی چون تروریست، فاصله گرفتن برخی از جوانان از باورها و اعتقادات دینی، سست شدن اعتقادات، تأثیر منفی فضای مجازی در باورهای مردمی است که با همفکری و هم‌اندیشی می‌توان برای حل آن به نتیجه مطلوب دست یافت.
وی تأکید کرد: اگرچه فطرت پاک انسان‌ها پیوسته به دنبال دین است، اما همه ما باید سعی کنیم تا موانع دینداری برای آحاد ملت‌ها برداشته شود.
رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی با اشاره به اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی ایران ظرفیت دینداری برای جوانان فراهم شد، گفت: اکنون با برپایی اعتکاف که اتفاقا در دین مسیحیت هم وجود ،دارد جوانان زیادی جذب معنویت دینی شده‌اند، پرچم عزای سیدالشهدا(ع) در تمام شهرها و روستاهای ایران به دست همین جوانان برافراشته می‌شود و به شکرانه الهی بخش عظیمی از زائران اربعین را جوانان تشکیل می‌دهند.
وی تأکید کرد: بنده از عزیزانی که از فرانسه به مشهد مشرف شده‌اند می‌خواهم تا در مورد پیاده‌روی اربعین حسینی بیشتر تحقیق و مطالعه کنند و در صورت امکان در این مراسم شرکت و از نزدیک حضور جوانان را مشاهده کنند.
وحدتی شبیری ادمه داد: تمام ادعیه‌های مسلمانان به ویژه دعای کمیل دارای مضامین عرفانی است لذا در صورت امکان جوانان فرانسوی را با مفاهیم این ادعیه آشنا کنید تا به سمت عرفان‌های کاذب گمراه نشوند.
شایان ذکر است، امروز چهارشنبه سومین پیش‌نشست تخصصی نخستین کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با عنوان «نظام تربیت دینی در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه» در دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد، سومین پیش نشست این کنگره نیز صبح فردا در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار می‎شود.
آخرین ویرایش: پنجشنبه 20 دی 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 9 اسفند ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.660
 اخبار  3352   بین الملل  2758    آسیا  2319   مراسم بین المللی / داخل و خارج  976   دیپلماسی اقتصادی    673    دیپلماسی دانشگاهی  669   دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)   638   افتخارات/خبرخوش/مفاخر  599   دیپلماسی گردشگری    561    دیپلماسی علمی  538   جهان اسلام  522    اروپا  494   میهمان/میهمانان خارجی  480    دیپلماسی آموزشی  458   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)  456   دیپلماسی فرهنگی  453   آیا می دانید که مشهد...  421    دانشگاه فردوسی مشهد  395    شهرداری مشهد  331    تصاویر / گزارش های تصویری  288    آستان قدس رضوی  286    دیپلماسی نمایشگاهی  283   استانداری خراسان رضوی  258    سرمایه گذاری  253    عراق  253   پاکستان  221   دیپلماسی شهری  210   صادرات و واردات  210    دیپلماسی هنری    205    افغانستان  199   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت  193   دیپلماسی سیاسی  191   دیپلماسی ورزشی  191   استاندار  173   دیپلماسی اجتماعی   163    آفریقا  163   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی  150   مشهد 2017  139    سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  137   جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج  136   نمایشگاه بین المللی مشهد  127    سرمایه گذاری خارجی  115    دیپلماسی عمومی (حاکمیتی)  112   پایتخت معنوی ایران  103    آمریکا  92   فرودگاه بین المللی مشهد  90    دانشگاه علوم پزشکی مشهد  89    شهردار مشهد  89


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»