اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

اجلاس بین المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری خراسان رضوی
با حضور 200 سرمایه گذار خارجی و ایرانیان خارج از کشور - خرداد ماه 1399
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

گردشگری/ تحلیل فرهیخت: به کجا چنین شتابان؟! رقابت تنگاتنگ «شورای شهر مشهد» با «بیمارستان رضوی» در زدن تیرهای خلاص به نهال تازه جان گرفته «زائر سلامت» و «زوار غیرایرانی»! یکی با تبر «دلار» و دیگری با گیوتین «یورو»!

   |  سه شنبه 18 دی 1397
align=bottom
به قلم عبدالرضا زرگری | به نام خدایی که همه ی روزها، روزهای خوب اویند، اما نمی دانم چرا دوشنبه هایی که اتفاقاً مصادف با شانزدهم یا هفدهم هر ماه می شوند، برای دیده بانان رویکرد بین المللی و توسعه ی روابط خارجی مشهد، اینقدر پر اضطراب و پر دلهره می گذرند؟ دوشنبه هایی که یکی بخیر می گذرد، اما دیگری همچون این دوشنبه ی سیاه از اولین روز ماه جماد، نه! نه تنها بخیر نمی گذرد، که ...
...دو قبضه، مصداق اشد شرّ می شود! کمی رحم هم خوب چیزی است! بگذارید جای میخ اولی بر تابوت «زائر سلامت» مرهم بخورد، بعد مسمارهای دومی و سومی را به طور همزمان بکوبید! اینطوری مسلمانی تر است!

دقیقاً دوشنبه 16 یا هفدهم مهر ماه 97 بود که اولین میخ را، رئیس بیمارستان فوق تخصصی رضوی وابسته به «آستان قدس رضوی» بر تابوت «زائر سلامت» کوبید و حالا هم، باز دقیقاً دوشنبه 17 دی ماه 97 هست که قرعه ی کوبیدن دومین و سومین میخ بر این تابوت، به نام «شورای شهر مشهد» و کمیسیون بهداشت و سلامت آن حک شده؛ با این فرق که خداوکیلی، این میخ دومی، دیگر از جنس «میخ و مسمار» معمولی نیست، بلکه دیگر یک «میخ طویله» است، چون دو قبضه است و خیلی گوشه اش باز!

اولی به تابوت «زائر سلامت» خورد و دومی به نهال تازه جان گرفته ی سفر «زائران غیر ایرانی» و خدا آخر و عاقبت سومی اش را که هفدهم تیرماه 98 و اتفاقاً دوشنبه هم هست، پیشاپیش خود بخیر کند که احتمالاً چنین خواهد بود: «به منظور توسعه زیرساخت های گردشگری شهر، از این پس هر زائر غیرایرانی به محض ورود به کشور، باید فقط و فقط در دو «بانک شهر!» و «بانک گردشگری!»، با حداقل موجودی یکصد یورو به اضافه 200 دلار و 300 بیت کوین، حساب سپرده درازمدت باز کند و حداقل یک سال، برداشت نکند، و الا ملزم به پرداخت «عوارض آلودگی هوا»، «عوارض تولید زباله»، «عوارض هتل زیستی» و... خواهد بود! 

شایسته است همین ابتدا، اول بگوییم قصه ی پر غصه ی میخ و مسمار و میخ طویله چیست؟ بعد بگوییم که «گویا انصاف از ما خراسانی ها رفته! چطور می شود یک سوزن به خود نزده، همزمان سه جوالدوز به دیگران می زنیم؟!» آن هم به زائر امام رئوف! به قول خداوند: فاین تذهبون؟ به کجا چنین شتابان؟

دوشنبه ی اول (دقیقاً سه ماه پیش)، دکتر «رضا سعیدی» رئیس بیمارستان فوق تخصصی رضوی طی مصاحبه ای عجیب و در بحبوحه ی افزایش افسارگسیخته ی دلار و کاهش ارزش پول ملی، به رسانه ها اظهار کرد که «تعرفه ی بیماران زائر سلامت در مراجعه به بیمارستان رضوی با «دلار» و برای بیماران داخلی با «ارز ثانوی» محاسبه می شود که به نفع کشور باشد!». تحلیلش پیشتر رفت، هرچند «خبر لغوش هرگز نیامد که گل به روی روابط عمومی بیمارستان فوق تخصصی رضوی با این ایفای عالی نقش گوش و زبان و پل میان مردم و مسئولان!»

اما این دوشنبه ی دوم، «بتول گندمی» رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر در اظهاراتی بس عجیب تر، گفت: «ما در شورای شهر می‌توانیم به وضع عوارض جدید بپردازیم؛ لذا ما هر سال، 10 یورو (معادل 127 هزار تومان) از هر زائر غیرایرانی در ابتدای ورودش به شهر مشهد به عنوان «عوارض گردشگری» اخذ می کنیم و اگر همین زائر در طول اقامتش، خدای نکرده مریض شد، 10 درصد هم مازاد بر هزینه درمانش، باید به عنوان «عوارض درمان» بپردازد!»

مدیر پایگاه اطلاع رسانی «شورای شهر مشهد» یا تنظیم کننده ی خبر، آن قدر از این هنرنمایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و نسخه ای که برای اعضای کمیسیون سلامت و بهداشت شورا پیچید، به وجد و سر ذوق آمده که در تیتر خبر، واژه ی «برای اولین بار در کشور» را هم از پیش خود، اضافه کرده است تا این گل، به سبزه نیز آراسته گردد! 

حال اگر تا آخر این نوشتار را از نظر بگذرانید، به ما حق خواهید داد تا از این پس، این چنین با خدای خود مویه کنیم که بارالها، چرا در این کلان شهر به اصطلاح جهانی که اتفاقاً یک سال هم به مرحمت «سازمان فرهنگی آموزشی آیسیسکو» وابسته به «سازمان کنفرانس اسلامی»، میزبان عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام بوده و با برگزاری قریب به 180 برنامه ی بین المللی، مهارت های خود را در عرصه صنعت گردشگری و تعامل با زوار غیر ایرانی، به حد اعلا رسانده، پس چرا برآیند حرکت مسئولانش، هیچگاه همسو یا دست کم، نزدیک و هماهنگ به هم نمی شود؟ بلکه در برخی موارد، دقیقاً برعکس هم و 180 درجه مخالف هم عمل می کنند و این مسأله بارها و بارها تکرار می شود و این یعنی این که خاک ارّه را، بارها ارّه می کنند؟! 

به عنوان نمونه، یک بزرگواری دستور می دهد اگر زائر رضوی مستمند بود و تمکن مالی نداشت، چه زائر داخلی باشد و چه زائر خارجی، اما خدای ناکرده مریض شد، هیچ وجهی بابت ارائه ی خدمات درمانی از وی دریافت نشود، بلکه تمام هزینه های دارو و درمان و جراحی را خود دارالشفاء یا بیمارستان بپردازد، اما مسئول تنگ نظر دیگری، 180 درجه برعکس، مصوب می کند تا از زائر غیرایرانی که بیمار شده، یا امید به درمان بیماری قبلی اش در مراکز درمانی شهر رضوی دارد، تمامی هزینه ها به «دلار» اخذ شود تا به نفع کشور باشد! یا آن دیگری مصوب می کند که به پاس مریض شدن زائر غیرایرانی در شهر امام رئوف، باید همچون خودروها که عوارض می پردازند، آنان نیز برای اولین بار در کشور، عوارض درمان بدهند و بلکه ده درصد بیشتر از زائران داخلی، هزینه بپردازند تا یادشان باشد، در شهر خود مریض شوند، نه در بلاد غربت!

یا یک مسئول کریم النفسی دستور می دهد در فاز نخست، دفاتر استانی این سو و آن سوی کشور جستجو کنند و در فازهای بعدی، دفاتر خارج از کشور در سطح جهان اسلام بگردند و اگر مشتاق زیارتی را می شناسند که در عمرش، حتی یک بار به پابوسی سلطان سریر ارتضاء مشرف نشده، او را مجاناً و با شرط تکریم، مسافر شهر رضوی اش کنند، تا در غذاخوری حضرت، اطعام شود و در رواق های مخصوص اسکان یابد و باز به شهرش مجاناً برگردانند و حتی سوغات متبرک هم به آنان بدهند.

کما این که اتفاقاً اخیراً بانویی را پس از 62 سال انتظار، به همراه سه فرزند معلولش با عزت آوردند و به همین طریق، 900 هزار زائر محروم و زائر اولی به این حریم مشرف شدند، اما دقیقاً در نقطه ی مقابل، یک مقام مسئول دیگر، ده دقیقه ای و در سکوت کامل خبری و بدون هیچ گونه فراخوان و با کمترین مشورت با مسئولان استانی و شهر و رایزنی با افاضل حوزه و دانشگاه و پژوهشگران این عرصه، مصوبه ای را شتاب آلود به رأی می گذارد که از هر زائر غیرایرانی رضوی هنگام ورود به مشهد، «ده یورو»، پول زور بگیرند و اسم آن را هم عوارض بگذارند تا آن زائر غیرایرانی به ازای دریافت وجه، از مسئولان مشهدی، طلب ارائه ی خدمات نکند!

ولا شنیده بودیم که اول اتوبان می سازند و بعد عوارض می گیرند، اما تاکنون نشنیده بودیم که هنوز اتوبانی ساخته نشده، از کسی پول پیش گرفته باشند و نام آن را هم «عوارض ورود» بگذارند! به راستی، از نظر شرعی، وجوهی که از هر زائر غیرایرانی بابت مثلاً توسعه ی زیرساخت های گردشگری مشهد بدون رضایت قلبی آنان و به زور گرفته می شود و قطعاً در سفر اول و حتی چه بسا در سفرهای سال های آتی وی نیز، هیچ منفعت و سودی از محل سرمایه گذاری های صورت گرفته، عائد وی نمی شود، آیا شرعاً و قانوناً حلال و مجاز است؟ خاصه مادامی که به ازای دریافت این مبالغ، هیچ خدمات خاص و تسهیلات ویژه ای مانند بیمه، اسکان، تغذیه، سوغات، ایاب و ذهاب، بهره مندی از فناوری های ارتباطی و اینترنت پرسرعت، تفریحات و سرگرمی و... حتی به صورت قرعه کشی، به آنان طی سفر 4 - 5 روزه یشان به مشهد ارائه نمی شود! قطعاً حرام بیّن و کاملاً غیر شرعی است!

یا مسئول «خادم»، دستور می دهد تا خدام رضوی تا اعماق روستاهای دورافتاده ی خواف و تا لب مرز افغانستان، غذای متبرک حضرت را ببرند و با عشق توزیع کنند و منت هم بکشند تا آن پیرمرد و پیرزن روستایی، از آنها طلب دو وعده غذا کنند تا به دیده ی منت ببخشند، چون «رئیس» بخشیده، چرا وزیر نبخشد! اما مسئول «قانع»، در حضور سفیر اسپانیا در مشهد، از تجربه ی شمردن لقمه های زوار و چرتکه انداختن ها می گوید و به به شهروندان اسپانیایی توصیه می کند حتماً به هتل های مشهد بیایند، چراکه میانگین قیمت صبحانه، ناهار و شام ما، 20 دلار هم نمی شود!»

یا مسئولی نه به صورت مکتوب، بلکه فیلمی مصاحبه می کند تا همه مجاب شوند آن چه شنیدند، وحی منزل و واقعیتی مسلم است و خطای انسانی در تنظیم خبر در کار نیست، بلکه واقعاً «سرمایه گذاری در عرصه زیرساخت های گردشگری استان (مانند احداث هتل ها) کاملاً اشباع شده است!!»؛ در حالی که مقام ارشد دیگری می گوید «شاید در لایه های میانی (هتل های 4و 5 ستاره) اشباع شده باشیم، اما شدیداً در دو لایه ی تحتانی (اقامتگاه های ارزان قیمت و حتی تک ستاره) و فوقانی یعنی هتل های هفت ستاره ی استاندارد و هوشمند، نیازمند سرمایه گذاری فعالان اقتصادی صنعت گردشگری هستیم و نباید آدرس غلط به آنان بدهیم!»

یا یکی اتوبانی به وسعت و بزرگی «اتوبان نماز» می سازد و دیگری با ادوات خاص لجستیکی، عرض اتوبان را مسدود می کند و «سد عن سبیل» و مانع عبور و مرور خودروها می شود! یکی می گوید پارکینگ فرودگاه بین المللی اش نباید عوارض بگیرد و دیگری می گوید، ما می گیریم، می توانید جلویمان را بگیرید! یکی می گوید عملکرد الیت غیر قانونی است و دیگری می گوید کاملاً قانونی است! 

یکی با هزار دوندگی و گفتگو با مسئولان استانی و کشوری، مجوز هیئت دولت را برای استفاده از ساختمانی چند طبقه در مرکز شهر برای دبیرخانه ی جشنواره 16 ساله، بین المللی، فرهنگی و هنری امام رضا(ع) می گیرد و دیگری در کمال تعجب و ناباورانه، دقیقاً همان ساختمان زیبا را خوابگاه کرده، ساختمان بلاوجه دیگری را گوشه ی دیگری از شهر، میلیون ها تومان اجاره می کند و میلیون ها تومان هم خرج دکوراسیون آن و کسی نیست به او بگوید چرا؟!
 
یکی بهره مندی مسافران فرودگاه بین المللی مشهد از سرویس اتوبوس شهری و حتی خودروهای عضو شرکت های حمل و نقل اینترنتی مانند اسنپ را جزو حقوق مسلم شهروندی می داند و دیگری آن دیالوگ معروف را می گوید که: اینجا واس ماست، یعنی کلاً واس ماست! و جز تاکسی زرد، نباید هیچ سرویس دیگری فعالیت کند!  
 
به مبحث خود برگردیم! با یادآوری این کلام جاودانه ی بنیانگذار فقید نظام که نقل به مضمون خطاب به دشمنان این مرز و بوم می فرمود: «هر چه می خواهید بر سر ما آورید! ملت ما هشیارتر می شود!» حال حقیقتاً باید گفت: حضرات مسئولان استانی و شهری! برای زوار غیر ایرانی امام الفقراء والضعفاء، حضرت امام موسی الرضا علیه السلام، دیگر چندان فرق زیادی نمی کند که بی عرضگی مفرط مدیران سابق بانک مرکزی و اقتصاددانان فشل تصمیم ساز در مراکز اقتصادی کشور را در موضوع حفظ ارزش و قدرت پول ملی «ریال» در برابر ارزهای خارجی، آیا با ارز شوم یعنی «دلار سیاه» جبران کنند یا با ارز روم یا همان «یوروی بلوند» که دیگر آب از سرشان گذشته است و وقاحت این گونه مسئولان بی کفایت از حد! 

برای زوار غیرایرانی که به عنوان مثال، سال های سال، هزینه ی اسکان در هتل های اصطلاحاً پنج یا چهار ستاره لوکس مشهد را داده اند، اما طبق استانداردهای بین المللی، شایسته این تعداد ستاره نبوده اند، دیگر فرقی نمی کند که هتل هوشمند باشد یا نباشد! بلکه عادت کردند به ارائه ی نامطلوب یک سری خدمات متعارف و بدیهی در تمام دنیا مانند ضعف در بخش پارکینگ خودرو و کارواش، نبود یا کمبود امکانات رفاهی، تفریحی و سرگرمی مانند استخر و سونا، سالن های ورزشی و ماساژ درمانی، فروشگاه های خرید مایحتاج عمومی و اولیه یا سوغات فاخر!

حال نمی گوییم اجرای موسیقی زنده هنگام صرف غذا که چه بسا با درنظر داشت شرایط مذهبی حاکم بر شهر، چنین توقعی درست نباشد، اما دست کم تأمین یک بستر ارتباطی و اینترنتی پایدار، پرسرعت و بدون محدودیت های زمانی و حجمی و بدون رمزهای دو سه لایه که جزو حقوق اولیه ی مسافران داخلی و خارجی است! یا وجود چند دستگاه چاپگر و پرینتر و اسکنر برای پرینت رایگان و امن اسناد و اوراق قراردادها، بلیت ها و یا ایمیل های مسافران به واسطه اتصال لب تاب های شخصی شان، یا بهره مندی از ترانسفر رایگان به فرودگاه و بالعکس و بسیاری از بدیهیات دیگر! 

زوار غیر ایرانی که در روزگاران قدیم، برای دریافت یک چادر 2 هزار تومانی، مجبور بودند گذرنامه ی خود را تحویل انتظامات حرم دهند یا برای دریافت کارت غذای متبرک حضرت، اجازه دهند گذرنامه ی آنان مهر بخورد یا از پنج صبح قبل از طلوع آفتاب در صف طولانی دریافت کارت غذای متبرک بایستند، دیگر برای آنان فرقی نمی کند که مسئولان دینی، فرهنگی و اجتماعی شهر یا رسانه ی ملی استانی و یا اصحاب رسانه و مطبوعات و...، آیا حاضرند به مدد خلاقیت های فردی خود و با استفاده از فناوری های نوین ارتباطی، قدمی بزرگ در راستای فرهنگ سازی و آموزش همگانی و نبوغ و بلوغ مردم و مجریان برای تعامل هرچه بهتر شهروندان با گردشگران خارجی و زوار غیر ایرانی بر دارند یا خیر؟

دیگر برای آنان عادی شده اگر چهل سال - که سهل است - صد سال هم بر این شهر بگذرد، قطعاً تابلوهای شهری بزرگراه های آن، که در آنها، بدیهی ترین اصول راهنمای ترافیکی شهری و مسیریابی متعارف طبق عرف بین المللی رعایت نشده (مانند: به طرف «مرکز شهر» و یا چهار جهت اصلی «به طرف شمال»، «به طرف جنوب»، «به طرف شرق» و «به طرف غرب»)، تغییری نخواهد کرد!

اگر باور نمی کنید، راه دور نروید و همین فردا از پنجره اتاق شورای شهر سمت ابتدای خیابان شیرازی را خوب بنگرید که نزدیک ترین خیابان غربی به «حرم رضوی» است و مهمترین میدان اصلی شهر یعنی «میدان شهدا» در آنجا واقع است. میدانی که دست کم، پنج ساختمان مرکز مهم راهبردی مانند «شهرداری مشهد»، «شورای شهر»، «تالار اجتماعات شهر»، «نگارخانه ی شهر» و «ایستگاه مترو و پایانه ی اتوبوسرانی» در آنجا قرار دارد و متأسفانه فاقد حتی یک تابلوی راهنمای: «به طرف حرم مطهر» است! و همین مسأله باعث سردرگمی و پرسش های مکرر زوار غیرایرانی از عابران پیاده می شود! (دقت شود، حتی یک تابلوی کوچک و صدالبته به زبان فارسی، وجود ندارد تا چه برسد که بخواهند گلایه کنند که چرا این تابلوها اکثراً فاقد درج به زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین المللی و مصوب در علائم راهنمایی درون شهری است!)

شاید بتوان چنین نیز گفت: مادامی که مشهد «بدون فرماندار» و خراسان رضوی «بدون استاندار»، اداره می‌شود، یا همکاران رسانه ای ما به عنوان «رکن چهارم دمکراسی» و گوش و چشم و زبان مردم، آن طور که باید و شاید به رسالت های آگاهی بخشی شفاف و جسورانه ی خود در قبال اهمال مسئولان عمل نمی کنند، نمی توان بهتر از این روزها را متصور شد! به عنوان نمونه، حتی یک رسانه یا یک خبرگزاری بومی و استانی نداریم که دارای «منوی بین الملل» ویژه مشهد باشد و اگر هم وجود داشته باشد که زیاد هست، همه، اخبار بین المللی و اغلب سیاسی کشور را پوشش می دهند و رویکرد بین المللی مشهد همچنان غریب و مهجور!

هنگامی که شرکت «نمایشگاه بین المللی مشهد»، سالهاست که نه تنها نمایشگاهی را در خارج از کشور ساماندهی نکرده، بلکه سالانه ده ها نمایشگاه را با عنوان «بین المللی» اما در حقیقت با رویکرد «ملی» برگزار می کند و برای خالی نبودن عریضه، در مصاحبه با رسانه ها اظهار می کند مثلاً 200 شرکت ایرانی و نمایندگان پنج یا نهایتاً بیست کشور خارجی در این نمایشگاه حضور دارند، اما بعدها کاشف به عمل می آید که چنین ادعایی صحت نداشته است!

مضافاً جمع زیادی از همکاران رسانه ای در نشست های خبری قبل و حین برپایی نمایشگاه نیز شرکت می کنند، اما یک نفر، حتی یک نفر از مسئولان نمایشگاه نمی پرسد که به عنوان نمونه، در بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی رایانه «ایرانکام»، چرا حتی یک کشور خارجی، من جمله از همسایگان شرقی بغل گوشمان مانند افغانستان، پاکستان، ترکمنستان حضور نداشتند؟! یا نمایندگان کشور چین، این ابرقدرت تکنولوژی های الکترونیک و رایانه و تلفن های همراه دنیا یا هندوستانی که اگر برنامه نویسان مجرب آن به آمریکا مهاجرت نمی کردند، الان سیلیکون ولی اصلی در هندوستان واقع بود، نه در آمریکا! یا دست کم، مگر گفته نشد هیئتی از فرانسه!!! حضور دارند، پس چرا در نمایشگاه دیده نشدند و حتی یک عکس از آنان توسط هیچ رسانه ای حتی رسانه های خود نمایشگاه منتشر نشد؟!

کوتاه سخن آن که با مرور این اتفاقات تلخ و کارشناسی نشده و عجولانه در هرم مدیریتی گردشگری استان و شهر، به این حکایت تلخ که قطعاً بسیار شنیده اید، بر می خوریم که سه شرکت خدماتی، طی یک پروژه ی حفاری مثلاً آب رسانی یا گازرسانی، متعهد می شوند تا شرکت اول، گودالی در زمین حفر کند؛ شرکت دوم لوله بگذارد و شرکت سومی هم چاله را پر کند؛ اما مادامی که نمایندگان هر دو شرکت اولی و آخری می بینند که نفر وسط غایب است و اصلاً لوله ای در کار نیست تا کار گذاشته شود، اگر اولی چاله را به راحتی می کند و سومی هم با خیال راحت آن را پر می کند تا به زعم خود، هر کس به خوبی وظیفه اش را عمل کرده باشد، چه احساسی به شما دست می دهد؟! همین حکایت، دقیقاً حس و احساس ماست!

اجازه دهید در سطور پایانی، زبان زوار غیر ایرانی حضرتش باشیم و از مسئولان و سیاست گزاران حوزه ی گردشگری استان بپرسیم که آیا زوار غیر ایرانی حریم رضوی، حق دارند با صدای رسا فریاد بزنند که حضرات مسئول: مگر به اعتراف خودتان، ورود زائر به این کلان شهر مذهبی شش میلیون نفری (چون همیشه سه میلیون مجاور دارد و در اغلب ماه های سال، قریب به همین تعداد زائر!)، سالانه بیش از 100 هزار میلیارد تومان گردش مالی ایجاد نمی‌کند؟! پس اگر چنین است که به راستی هست، ما نه تنها در شهر و کشورتان حاصل دسترنج یک سال خود را هزینه می کنیم، بلکه بخشی از وجوه خود را در بانک های شما به ودیعه می گذاریم و به همین دلیل است که مشهد شما پس از تهران، دومین حجم سپرده گذاری نقدینگی و گردش مالی بانکی و سرمایه گذاری را به نسبت سایر نقاط کشور دارد!

آیا حق دارند از صادرکنندگان ابلاغیه ی «عوارض ورود به شهر» این گونه گلایه کنند که سال های سال، ما فقط به عشق و دلدادگی به ساحت قبله ی دهم شیعیان جهان و هشتمین سپهر آسمان ولایت و امامت، اتوبوس ها و تاکسی های فرسوده تان را سوار شدیم و اضافه کرایه دادیم و گلایه ای نکردیم! درب اغلب دکه های راهنمای زائرتان در اکثر اوقات روز بسته است! یا متصدیان آنها اغلب به یکی از زبان های خارجی مسلط نیستند! حتی رانندگان تاکسی فرودگاه بین المللی تان نیز چنین هستند!

یا این که بگویند، تماشای مسابقات ورزشی فوتبال لیگ های کشور و شهرتان، از جمله حقوق ما زوار غیرایرانی بود، اما ماه ها و بلکه سالی هم گذشت، اما درب زیباترین ورزشگاه بین المللی خاورمیانه به نام «استادیوم امام رضا(ع)» همچنان به رویمان بسته بود! 

اما در نقطه ی مقابل، شما چطور؟ سال ها، از ارائه ی یک نقشه شهر خود به زبان انگلیسی یا عربی دریغ کردید! هیچ بروشور و کاتالوگ ارزشمند و مفیدی را به منظور آشنایی هرچه بیشتر ما با جاذبه های دیدنی شهر و استان تان نه در سفارت خانه ها و نه در رایزنی های فرهنگی و نه در مبادی ورود و خروج ترمینال های داخلی و خارجی فرودگاهتان، قرار ندادید! بارها به ایران و مشهد سفر کردیم و تازه فهمیدیم که یک بنا و مقبره ی تاریخی و فرهنگی عظیم همچون تخت جمشید در شیراز، به نام «آرامگاه فردوسی» در مشهد است!

یا این که ماه هاست ما را عین گوشت قربانی، وجه المصالحه ی دعواهای بی مزه ی بین «صنف آژانس های مسافرتی و تورگردانی» با «صنف جامعه ی هتل داران» کردید و همچون دعوا بر سر لحاف ملا، بالاخره اخیراً این جنجال ها سامان یافت. این که پس از افزایش نرخ برابری دلار در برابر ریال، آیا هزینه های اقامت و اسکان گردشگران زوار غیر ایرانی در هتل ها، به دلار اخذ شود یا به ریال؟

مگر 30 و اندی سال پیش در بزرگترین کشور دنیا یعنی فدراسیون روسیه که ارزش پول ملی آنان یعنی «روبل»، در یک مقطع زمانی کوتاه به یکباره سه برابر سقوط کرد و یک دلار به ازای هفت روبل شد یک دلار به ازای 21 روبل، آیا مقامات گردشگری روسیه به گردشگران خارجی این کشور ابلاغ کردند که حال بیایید شما جور بی عرضگی اقتصاددانان ما را بکشید؟

یا چرا به گذشته ی دور برویم؟ مگر ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا اخیراً کاهش فاحش نیافت؟! آیا دولتمردان و سیاست گزاران عرصه گردشگری، تصمیم گرفتند تمامی خدمات اسکان و تغذیه به گردشگران خارجی را با نرخ دلار محاسبه کنند یا همچنان بر تعهد حرفه ای خود به اصول و مبانی این صنعت مادر، پایبند ماندند و اکثر فعالان این عرصه، همچنان لیست های تعرفه در وبگاه های اطلاع رسانی هتل های شهرهای دور و نزدیک به پایتخت را، همچنان به لیر ارائه می کردند؟!

و دهها و بلکه صدها گلایه ی مستند دیگر، که به قدر ضرورت گفته شد، اما سخن پایانی آن که خود بریدن و خود دوختن و خود پوشیدن و الزام «زوار غیر ایرانی» به پرداخت هر گونه وجه اضافی، غیر قانونی و غیر متعارف در هر قالب و به هر بهانه ای، شاید در کوتاه مدت «زائر غیر ایرانی» را ملزم به پرداخت آن کند، اما فراموش نکنید ورود زائران داخلی و خارجی به این شهر، سالانه بیش از 100 هزار میلیارد تومان گردش مالی ایجاد می‌کند و اگر خدای نکرده، این خیل عظیم زوار از نحوه تصمیمات و عملکرد مسئولان شهر بویژه سیاست گزاران عرصه گردشگری گلایه مند شوند، روز به روز از حجم و گستره ی این گردش مالی کاسته شده و چه بسا در اثر قهر و خروج مقاصد گردشگری این دسته از زوار مذهبی - که احتمال وقوع آن با توجه به گسترش ابزارهای فناوریک و ارتباطی و نقش شبکه های اجتماعی در ایجاد کمپین های مردمی، چندان دور از ذهن هم نیست - خدای ناکرده «اقتصاد زائر» به عنوان استراتژیک ترین محور کسب درآمد سه میلیون مجاور این دیار زائرپذیر در عرصات مختلف از جمله «زائر سلامت»، به مخاطره افتاده و قطعاً، اقتصاد ملی را نیز تحت تأثیرات منفی خود قرار خواهد داد.  

کوتاه سخن؛ اجبار «زوار غیر ایرانی» به پرداخت هر پول زور چه به بهانه ی عامه پسند «عوارض» و چه به بهانه های محکمه پسند دیگر متصل به یکی از بندهای قانونی اصل فلان ذیل ماده فلان و بهمان، زمانی توجیه دار می شود که اکثریت مخاطبان تورهای گردشگری شما، «توریست های اروپایی» باشند که ارز غالب و وجه رایج آنان، «دلار» یا «یورو» باشد، نه این که بین 85 تا 90 درصد «زوار غیرایرانی» را، شیعیان کم بضاعت و بعضاً مستمندی تشکیل می دهند که صرفاً به عشق زیارت مولای تسلیم و رضا، از کشورهای دور و نزدیک و همسایه، با تحمل رنج و مشقت های بسیار، عازم «حج فقرا» می شوند تا ضمن تقویت معیشت جسمانی و تمشیت روحانی این دنیایی خود، ره توشه ای آخرتی نیز برای سرای باقی مهیا کرده و پیش فرستند!

حال اگر روز به روز بر حصر این دایره قواعد یک شبه بیفزایید و عرصه را بر آنان تنگ و تنگ تر کنید، مطمئن باشید هرچند آنان با سکه ی عفریت «سیاه دلار» و عجوزه ی «زرد یورو» غریبه اند و با ریال و تومان و روپیه و افغانی و درهم و دینار آشنا، اما چه فرقی می کند مادامی که خود یا عضوی از خانواده ی وی، در حین سفر، خدای ناکرده به بیماری یا مرضی مبتلا شده، آن هنگام مجبور خواهد شد ارز ملی خود را در کوچه پس کوچه های ثبت مشهد به «دلار» و «یورو» تبدیل و هزینه ها را بپردازد، اما همه سوی این سکه، این روی آن نیست!

روی دیگر سکه، مبحث مهمتر و خطرناکی به نام «ضریب ماندگاری» وجود دارد که اگر به خاطر داشته باشید، برای «زوار غیر ایرانی» پیشتر، ده روز بود و الان متأسفانه به 4 تا 5 روز رسیده، و اگر این مصوبات خلق الساعه - که بعضاً جنبه های روانی و امواج افکار عمومی آن، اثرات مخرب تری نسبت به جنبه های مالی آن دارد و همچون بهمنی ابتدا کوچک که با گذشت زمان و نشر و پیوست محتواهای منفی جنبی در شبکه های اجتماعی به آن، هی بزرگتر و بزرگتر می شود - همچنان ادامه یابد، تردید نکنید که آن هنگام، این عدد می شود 3 تا 4 روز و بلکه کمتر، و این یعنی دقیقاً برابر با «عدد ماندگاری زوار داخلی» حریم رضوی!! و این یعنی با دست خود، یکی از مهمترین مزیت های مطلق و نسبی اقتصاد ملی مان را در شمال شرق کشور و در ساحت «گردشگری دینی» متکی بر «اقتصاد میلیاردی زائر» با تمام زیرشاخه هایش از «اقتصاد سوغات» گرفته تا «صنایع غذای حلال» و ... از دست خواهیم داد و عرصه را برای رقبای خود، خالی خواهیم نمود.

پس، لطفاً بیشتر از این، جایگاه ارز خارجی «یورو» را در برابر ارزش پول ملی تقویت نکنید! تازه داشت نهال «گردشگری دینی» به دست «زوار غیر ایرانی» و پیشقراولی «زوار عراقی» جان می گرفت، لطفاً بی جانش نکنید! و کلام آخر، به تازگی هتلداران مشهدی به خاطر «آتش گرفتن کنسولگری عربستان» در مشهد، از خاک سیاه ورشکستگی بلند شدند، لطفاً آتش دیگر به جان آنان نیندازید! و کلام «ختامه مسک» و پایانی، تبعیت کورکورانه از «مکاتب شبه علم اقتصاد لیبرال در اقلیم غرب»، فرجامی جز شکست ندارد، پس به «حسن فرجام اقتصاد اسلامی» باور قلبی و ایمانی راسخ بیاورید، آن هنگام، قطعاً «زائر» را «توریست» نخواهید دید و «زیارت» را «سیاحت» نخواهید پنداشت و «پروسه ی زیارت» را «پروژه ی زیارت»! 

والسلام علی من اتبع الهدی
آخرین ویرایش: شنبه 22 دی 1397
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic