اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

شهری/ مقاله؛ میزان افتخار باید «تحقق اهداف چشم انداز شهر» با رویکرد «جهانی شدن» باشد نه «تسویه بدهی های شهرداری»!

   |  شنبه 8 دی 1397
align=bottom
دکتر علی حامد مقدم، مدرس دانشگاه و دانش آموخته ی رشته ی برنامه ریزی شهری و مدیرکل اسبق روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد در دوران خدمات پرافتخار مهندس محمد پژمان شهردار وقت مشهد، با نگارش یادداشتی با عنوان «فراموشی چشم انداز!»، از شورای اسلامی شهر به دلیل «فراموشی سند بالادستی چشم انداز شهر» انتقاد کرده است. ما نیز به این تذکر به چشم همراهی...

...  می نگریم که اگر محتوای این سند را با دقت رصد کنیم، پنج بار از «رویکرد جهانی شدن» شهر صحبت به میان آمده و ضرورت توجه به توسعه ی روابط خارجی و مناسبات بین المللی شهر تصریح و تأکید کرده است. سرفصل هایی همچون: زیارت با الهام بخشی در کلاس جهانی، آرامش در سایه هویت شهری مستقل با رویکرد جهانی، شهر روان با دسترسی مناسب با رویکرد رقابتی و برون گرا و جهانی شدن، توسعه فناوری های نوین و جهانی شدن و بالاخره امنیت شهری و جهانی شدن از جمله ی این محورها و مؤلفه های کانونی رویکرد بین المللی شهر است.

امید که از این پس، بیشتر شاهد تحقق و دستیابی به اهداف اسناد بالا دستی و منابع و مراجع هدایتگر سیاست های راهبردی و کلان شهر بوده و وجه همت مسئولان شهری اعم از نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر و نیز مسئولان مدیریت عالی شهری معطوف به تحقق این شاخص های تأثیرگذار در سبک زندگی و اقتصاد و معیشت جسمانی مردم و تمشیت روحانی زوار و مجاوران حضرت امام رضا علیه السلام، مصروف گردد.

یادداشت: علی حامد مقدم دکترای برنامه ریزی شهری: شورای اسلامی شهر مشهد طی اقدامی تخصصی، در جلسه علنی مورخ ۸۳/۱۰/۲۱چشم انداز شهر مقدس مشهد شامل محورهای شش گانه استراتژیک به شرح ذیل را در افق ۱۴۰۴تصویب نمود.

(۱): زیارتی، سیاحتی و مذهبی شامل ۴بعد؛
۱- الهام بخش در کلاس جهانی
۲- اعمال مدیریت زنجیره ای صنعت گردشگری
۳- ایجاد زیر ساختها و تأسیسات گردشگری
۴- بهره گیری از فن آوری اطلاعات

(۲): آرامش دهنده شامل۸بعد؛
۱- هویت شهری مستقل با رویکرد جهانی
۲- ایجاد محیط زیست سالم
۳- توسعه شهری متعادل و پایدار
۴- مشارکت مردمی وهوشیاری عمومی
۵- زندگی سالم
۶- شهر روان با دسترسی مناسب
۷- رویکرد رقابتی و برون گرا وجهانی شدن
۸- اعمال مدیریت واحد شهری

(۳): فرح بخش شامل ۵بعد ؛
۱- تقویت نگرشها و ارزشهای توحیدی در فرهنگ شهری
۲- استقرار نگرش شهروند مداری
۳- مدیریت شبکه ارزش شهروندی
۴- فضاهای فرهنگی، ورزشی و تفریحی مناسب و در دسترس
۵- زیبا سازی شهری

(۴): اقتصاد خدماتی ‌و صنایع بهتر شامل ۴بعد؛
۱- توسعه اقتصاد خدماتی وصنایع برتر
۲- آماده سازی زیر ساختهای اقتصادی شهر
۳- مبتنی بر دانایی
۴- افزایش بهره وری در اقتصاد شهری

(۵): مبتنی بر فن آوری شامل ۴بعد؛
۱- جهانی شدن
۲- توسعه درون زا و برون زای
فن آوری های شهری
۳- تجاری سازی فن آوری های جدید شهری
۴- فردی سازی فن آوری های شهری

(۶): امنیت مناسب شامل ۵بعد ؛
۱- جهانی شدن
۲- ایمنی سازی شهری
۳- امنیت انسانی و عدالت اجتماعی
۴- مقابله با معضلات و ناهنجاریهای شهری
۵- ایمن سازی حمل و نقل

اکنون با گذشت حدود ۱۴سال از این مصوبه و باقیماندن زمان کم تا افق ۱۴۰۴، این سئوال برای مردم عزیز بویژه متخصصان حوزه مدیریت شهری به وجود می آید که شهرداری مشهد در تحقق این چشم انداز چه اقداماتی انجام داده است؟

گرچه تعریف شاخصهای کمی برای سنجش میزان تحقق هریک از ابعاد محورهای شش گانه استراتژیک چشم انداز، ضروری به نظر می رسد اما با استناد به شاخصهای انجمن جهانی مترو پلیس در خصوص مقایسه عملکرد شهرها می توان به خوبی برخی از ابعاد این محورها را مورد سنجش قرارداد.
دکتر احمد سعید نیا در کتاب سبز جلد نخست برنامه ریزی را اینگونه تعریف کرده است: برنامه ریزی فرآیندی خردمندانه است یعنی قبل از اینکه فعالیتی را انجام دهیم تصمیم می گیریم که آن را چگونه و در چه زمانی و با چه منابعی انجام دهیم .

بنابراین برنامه ریزی تصویر روشنی از هدف، ابزارها و روشهای مناسب برای رسیدن به هدف است.

حال که در عرصه برنامه ریزی شهر مشهد، اسناد بالا دستی (براساس تعریف فوق) اهداف پیش روی توسعه همه جانبه مشهد مقدس را مشخص کرده است، وقت آن فرارسیده تا مسئولین شهرداری ‌و اعضای شورای اسلامی شهر براساس تکلیف و وظیفه قانونی مبنی بر پاسخگویی به افکار عمومی که جز حقوق اولیه شهروندی می باشد، به جای کوبیدن بر طبل سیاست زدگی در کنار مردم قرار گرفته و در خصوص میزان تحقق این اهداف پاسخگویی نمایند.

به نظر می رسد مسئولین شهری به جای انتشار شعار تبلیغاتی «یکسال پس از انتخاب شما» که نشان دهنده عدم دقت و غیر کارشناسی بودن تیم های مشاور در این زمینه می باشد به بیان شاخصهای تحقق اهداف براساس چشم انداز ۲۰ساله شهر مشهد بپردازند تا برداشت عوام فریبی از فضای حاکم بر تبلیغات آنها کاسته شود.

به عنوان مثال در مصاحبه یکی از اعضای شورای اسلامی شهر که در دفاع از عملکرد کمرنگ اولین شهردار منتخب شورای پنجم منعکس شد به جای بیان «تسویه بدهی های شهرداری» به عنوان بارزترین افتخار دوران تصدی ایشان!، بهتر بود به میزان تحقق اهداف چشم انداز اشاره می شد.

به هر حال آنچه به نظر می رسد، چشم انداز بیست ساله شهر مشهد مقدس که قانونی بوده و لازم الاجرا می باشد به فراموشی سپرده شد و از محافل دانشگاهی و نیز دستگاه های مافوق شهرداری توقع می رود، تحقق آن را مطالبه نمایند.

به امید روزهای پر افتخار و روشن برای شهرمان

علی حامد مقدم، مدرس دانشگاه

منبع: «مشهد تریبون»


آخرین ویرایش: شنبه 8 دی 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»


مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht