اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

اجلاس بین المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری خراسان رضوی
با حضور 200 سرمایه گذار خارجی و ایرانیان خارج از کشور - خرداد ماه 1399
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

شهری/ مقاله؛ میزان افتخار باید «تحقق اهداف چشم انداز شهر» با رویکرد «جهانی شدن» باشد نه «تسویه بدهی های شهرداری»!

   |  شنبه 8 دی 1397
align=bottom
دکتر علی حامد مقدم، مدرس دانشگاه و دانش آموخته ی رشته ی برنامه ریزی شهری و مدیرکل اسبق روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد در دوران خدمات پرافتخار مهندس محمد پژمان شهردار وقت مشهد، با نگارش یادداشتی با عنوان «فراموشی چشم انداز!»، از شورای اسلامی شهر به دلیل «فراموشی سند بالادستی چشم انداز شهر» انتقاد کرده است. ما نیز به این تذکر به چشم همراهی...

...  می نگریم که اگر محتوای این سند را با دقت رصد کنیم، پنج بار از «رویکرد جهانی شدن» شهر صحبت به میان آمده و ضرورت توجه به توسعه ی روابط خارجی و مناسبات بین المللی شهر تصریح و تأکید کرده است. سرفصل هایی همچون: زیارت با الهام بخشی در کلاس جهانی، آرامش در سایه هویت شهری مستقل با رویکرد جهانی، شهر روان با دسترسی مناسب با رویکرد رقابتی و برون گرا و جهانی شدن، توسعه فناوری های نوین و جهانی شدن و بالاخره امنیت شهری و جهانی شدن از جمله ی این محورها و مؤلفه های کانونی رویکرد بین المللی شهر است.

امید که از این پس، بیشتر شاهد تحقق و دستیابی به اهداف اسناد بالا دستی و منابع و مراجع هدایتگر سیاست های راهبردی و کلان شهر بوده و وجه همت مسئولان شهری اعم از نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر و نیز مسئولان مدیریت عالی شهری معطوف به تحقق این شاخص های تأثیرگذار در سبک زندگی و اقتصاد و معیشت جسمانی مردم و تمشیت روحانی زوار و مجاوران حضرت امام رضا علیه السلام، مصروف گردد.

یادداشت: علی حامد مقدم دکترای برنامه ریزی شهری: شورای اسلامی شهر مشهد طی اقدامی تخصصی، در جلسه علنی مورخ ۸۳/۱۰/۲۱چشم انداز شهر مقدس مشهد شامل محورهای شش گانه استراتژیک به شرح ذیل را در افق ۱۴۰۴تصویب نمود.

(۱): زیارتی، سیاحتی و مذهبی شامل ۴بعد؛
۱- الهام بخش در کلاس جهانی
۲- اعمال مدیریت زنجیره ای صنعت گردشگری
۳- ایجاد زیر ساختها و تأسیسات گردشگری
۴- بهره گیری از فن آوری اطلاعات

(۲): آرامش دهنده شامل۸بعد؛
۱- هویت شهری مستقل با رویکرد جهانی
۲- ایجاد محیط زیست سالم
۳- توسعه شهری متعادل و پایدار
۴- مشارکت مردمی وهوشیاری عمومی
۵- زندگی سالم
۶- شهر روان با دسترسی مناسب
۷- رویکرد رقابتی و برون گرا وجهانی شدن
۸- اعمال مدیریت واحد شهری

(۳): فرح بخش شامل ۵بعد ؛
۱- تقویت نگرشها و ارزشهای توحیدی در فرهنگ شهری
۲- استقرار نگرش شهروند مداری
۳- مدیریت شبکه ارزش شهروندی
۴- فضاهای فرهنگی، ورزشی و تفریحی مناسب و در دسترس
۵- زیبا سازی شهری

(۴): اقتصاد خدماتی ‌و صنایع بهتر شامل ۴بعد؛
۱- توسعه اقتصاد خدماتی وصنایع برتر
۲- آماده سازی زیر ساختهای اقتصادی شهر
۳- مبتنی بر دانایی
۴- افزایش بهره وری در اقتصاد شهری

(۵): مبتنی بر فن آوری شامل ۴بعد؛
۱- جهانی شدن
۲- توسعه درون زا و برون زای
فن آوری های شهری
۳- تجاری سازی فن آوری های جدید شهری
۴- فردی سازی فن آوری های شهری

(۶): امنیت مناسب شامل ۵بعد ؛
۱- جهانی شدن
۲- ایمنی سازی شهری
۳- امنیت انسانی و عدالت اجتماعی
۴- مقابله با معضلات و ناهنجاریهای شهری
۵- ایمن سازی حمل و نقل

اکنون با گذشت حدود ۱۴سال از این مصوبه و باقیماندن زمان کم تا افق ۱۴۰۴، این سئوال برای مردم عزیز بویژه متخصصان حوزه مدیریت شهری به وجود می آید که شهرداری مشهد در تحقق این چشم انداز چه اقداماتی انجام داده است؟

گرچه تعریف شاخصهای کمی برای سنجش میزان تحقق هریک از ابعاد محورهای شش گانه استراتژیک چشم انداز، ضروری به نظر می رسد اما با استناد به شاخصهای انجمن جهانی مترو پلیس در خصوص مقایسه عملکرد شهرها می توان به خوبی برخی از ابعاد این محورها را مورد سنجش قرارداد.
دکتر احمد سعید نیا در کتاب سبز جلد نخست برنامه ریزی را اینگونه تعریف کرده است: برنامه ریزی فرآیندی خردمندانه است یعنی قبل از اینکه فعالیتی را انجام دهیم تصمیم می گیریم که آن را چگونه و در چه زمانی و با چه منابعی انجام دهیم .

بنابراین برنامه ریزی تصویر روشنی از هدف، ابزارها و روشهای مناسب برای رسیدن به هدف است.

حال که در عرصه برنامه ریزی شهر مشهد، اسناد بالا دستی (براساس تعریف فوق) اهداف پیش روی توسعه همه جانبه مشهد مقدس را مشخص کرده است، وقت آن فرارسیده تا مسئولین شهرداری ‌و اعضای شورای اسلامی شهر براساس تکلیف و وظیفه قانونی مبنی بر پاسخگویی به افکار عمومی که جز حقوق اولیه شهروندی می باشد، به جای کوبیدن بر طبل سیاست زدگی در کنار مردم قرار گرفته و در خصوص میزان تحقق این اهداف پاسخگویی نمایند.

به نظر می رسد مسئولین شهری به جای انتشار شعار تبلیغاتی «یکسال پس از انتخاب شما» که نشان دهنده عدم دقت و غیر کارشناسی بودن تیم های مشاور در این زمینه می باشد به بیان شاخصهای تحقق اهداف براساس چشم انداز ۲۰ساله شهر مشهد بپردازند تا برداشت عوام فریبی از فضای حاکم بر تبلیغات آنها کاسته شود.

به عنوان مثال در مصاحبه یکی از اعضای شورای اسلامی شهر که در دفاع از عملکرد کمرنگ اولین شهردار منتخب شورای پنجم منعکس شد به جای بیان «تسویه بدهی های شهرداری» به عنوان بارزترین افتخار دوران تصدی ایشان!، بهتر بود به میزان تحقق اهداف چشم انداز اشاره می شد.

به هر حال آنچه به نظر می رسد، چشم انداز بیست ساله شهر مشهد مقدس که قانونی بوده و لازم الاجرا می باشد به فراموشی سپرده شد و از محافل دانشگاهی و نیز دستگاه های مافوق شهرداری توقع می رود، تحقق آن را مطالبه نمایند.

به امید روزهای پر افتخار و روشن برای شهرمان

علی حامد مقدم، مدرس دانشگاه

منبع: «مشهد تریبون»


آخرین ویرایش: شنبه 8 دی 1397
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic