دیپلماسی دینی، فعال ترین دیپلماسی هفته

برپایی همایش بین المللی   تکریم خادمان و موکب داران   اربعین حسینی در مشهد

تشرف   خادمین حرمین کربلای معلی   به حرم مطهر رضوی

استقبال از   میهمانان عراقی  همایش در فرودگاه بین المللی مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


امکان تهیه بلیت هوایی مشهد
از شصـت و چهـار کشور جهـان

آیا می دانستید که امکان تهیه بلیت هوایی مشهد از شصت و چهار کشور جهانبه مشهد وجود دارد
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

آب/ بررسی راه های مدیریت بحران آب درخراسان رضوی با حضور کارشناسان 15 کشور جهان

   |  چهارشنبه 21 آذر 1397
align=bottom
به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،کارشناسان داخلی و خارجی از 15 کشورآسیایی، اروپایی و آفریقایی با حضور دردومین جشنواره ملی فناوری های آب ، هشتمین نشست آسیایی G-WADI ودومین نشست بین المللی IDI راه های برون رفت و مدیریت بحران آب درخراسان رضوی و شرق کشور را بررسی کردند. شرکت کنندگان در این جشنواره دوروزه که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد،...
... همزمان با تشکیل نشست های تخصصی به بحث و تبادل نظر در باره نقش بیوتکنولوژی صنعتی در استفاده از آب های نامتعارف و تولید محصولات کم آب ، بازچرخانی پساب های شهری و صنعتی،اکولوژی صنعتی در سازگاری با کم آبی،زندگی با شوری،آینده زیست روستایی در شرق کشور، برنامه ارتقاء بهره وری آب کشاورزی،فرصت های فناوری و پژوهش در آستان قدس رضوی،آینده فضای سبز شهریدر سازگاری با کم آبی، بهره وری انرژیو کاهش خسارت های زیست محیطی در کاربرد پمپ های روتاری و نظام حمایت از فناوران در ساختارجدید معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری پرداختند.

ایران مبتکر برنامه بین المللی خشکسالی

در مراسم افتتاحیه این جشنواره که سرپرست شرکت آبفای خراسان رضوی، مدیران آبفای شهر مشهد و روستایی استان هم حضور داشتند مدیر مرکز منطقه ای آب شهری وزارت نیرو(تحت پوشش یونسکو)، حیطه وظایف این سازمان را فرهنگی، آموزشی و علمی دانست و افزود: آب شناسی از جمله برنامه های مهم بخش علمی یونسکو می باشد و مهمانان خارجی جشنواره نیز توسط این سازمان دعوت و ساپورت شده اند.

علی چاوشیان ابتکار برنامه بین المللی خشکسالی توسط وزارت نیروجمهوری اسلامی ایران در سال 2010 به سازمان یونسکو ارائه و در نهایت دبیرخانه مربوطه در ایران مستقر شد. 
وی اظهار امیدواری کرد: برنامه جهانی خشکسالی بتواند اقداماتی درخراسان رضوی و شرق کشور انجام دهد و پیش بینی می شود ظرف چندماه آینده خبرهای خوبی در این حوزه اعلام شود.


استفاده نامناسب از عناصر چهار گانه

سپس رئیس دانشگاه فردوسی در سخنانی شرط توسعه متوازن را وجود زیر ساخت های چهارگانه از جمله آب و خاک عنوان کرد و اظهار داشت: متاسفانه عملکرد چهار دهه گذشته در استفاده از این عناصر متناسب با طراز فرهنگی و میراث ایرانی نبوده است.

محمد کافی با تاکید بر نقش نظام دقیق بهره وری مراتع و اجرای حقابه ها ، از آمادگی این مرکز علمی برای کمک به مدیران ، بهره وران و بخش خصوصی خبر داد .

تصویب سند سازگاری با خشکسالی

در ادامه مدیرعامل آب منطقه ای خراسان رضوی از تصویب سند سازگاری با خشکسالی در این استان خبرداد و یاد آورشد:براساس این سند کسری مخازن آب استان از یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب در حال حاضر بیستی به عدد صفر درسال 1405 برسد.

محمد علائی از اقلیم خشک و نیمه خشک ، کاهش نزولات آسمانی ، افزایش دما و نیاز روزافزون به آب به عنوان چالش های بخش آب استان خراسان رضوی نام بردو بارش ها در این استان را دارای سیر نزولی دانست.

به گفته وی بارش ها در 10 سال اخیر به 198 میلیمتر رسیده ، در سال آبی (95-96) به 189 میلیمترو سال آبی(96-97) به 129.5میلیمتر تنزل کرده است.
وی از نبود تشکل های مردمی در فرآیند آب به عنوان یک نقیصه در استان نام برد و بر تبدیل شدن مساله آب به دغدغه عمومی و سازگاری با کم آبی و همچنین پی گیری طرح انتقال آب از دریای عمان به این استان تاکید کرد.

پیشنهاد برنامه ابتکاری ایران

سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران نیزگفت: شبکه جهانی آب سال 2005 میلادی با عضویت کشورهای ایران، چین، افغانستان و تاجیکستان با هدف همکاری برای تامین آب مناطق خشک ایجاد شد.

الکساندر لایشت گفت: برنامه بین المللی خشکسالی که با پیشنهاد ایران در سال 2010 میلادی تدوین شد بستری مناسب را برای به اشتراک گذاشتن دانش مقابله با خشکسالی فراهم آورده است.

وی از آب شیرین به عنوان عامل سلامت انسان و تامین رفاه و امنیت در جهان نام برد و افزود: بر اساس آخرین تحقیقات ، تقاضای سالانه جهانی آب با نرخی معدل یک درصد در حال افزایش است ، بنابراین اکنون زمان بسیار مناسبی است که تجارب خود را برای مدیریت منابع آب در کشورهای دارای چالش های مشابه به اشتراک گذاشته و با همکاری یکدیگر راه حل های پایداری برای مقابله با کم آبی بیابیم.

به گفته وی سه میلیارد و 600 میلیون نفر در دنیا حداقل سالی یک ماه با مشکل کم آبی روبرو هستند که این رقم می تواند تا سال 2050 به حدود پنج میلیارد نفر برسد.

 دراین جشنواره که با همکاری و حمایت 52 دستگاه، ارگان و شرکت دولتی، سازمان مردم نهاد و سازمان بین المللی برگزار شد56 مخترع از چهار استان، 47 شرکت دانش بنیان از 13 استان، شش شرکت رشد و توسعه دانش ، 11 شرکت خدمات فنی و مهندسی و 11 دستگاه اجرایی دستاوردهای خود را با تکیه بر سازگاری با کم آبی در معرض دید شرکت کنندگان قرار دادند.

 منبع:دفتر روابط عمومی و آموزش همگانی آبفای خراسان رضوی


خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

تقاضای رییس دانشگاه فردوسی از یونسکو برای رفع مشکل خشکسالی

رییس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: امیدواریم تمام سازمان‌های مردم نهاد و یونسکو به کمک ما بیایند تا معضل خشکسالی را مرتفع کنیم.

به گزارش ایسنا، محمد کافی در دومین نشست ملی فناوری های آب در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید بر اینکه استان در شرایط بحران آب قرار گرفته است، عنوان کرد: در حال حاضر باید به صورت ضربتی برای معضل کم‌آبی چاره اندیشی کنیم. امیدواریم تمام سازمان‌های مردم نهاد و یونسکو به کمک ما بیایند تا این مشکلات را مرتفع کنیم.

وی اضافه کرد: مهم ترین مشکل توسعه در کشور مساله کم آبی است. خراسان رضوی و شهر مشهد بیشترین معضل خشکسالی را دارد.

 کافی با تاکید بر اهمیت آب و حفظ محیط زیست، اظهار کرد: مهم ترین مشکل توسعه در کشور  مساله کم آبی است . خراسان رضوی و شهر مشهد بیشترین معظل خشکسالی را دارد. امیدواریم با همکاری مراکز ملی بتوانیم این مشکلات را حل کنیم.

وی با تاکید بر اینکه عملکرد ۵۰ ساله ما در برخورد با آب و محیط ریست به هیچ وجه با فرهنگ و میراث ایرانیان سازگار نبوده است، ادامه داد: ما به محیط زیست ظلم کرده‌ایم. ما باید به عناصر چهارگانه طبیعت توجه کنیم و تنها مسائل رو بنایی را اولویت قرار ندهیم.

رییس دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید بر زیرساخت‌های اصلی در کشور تصریح کرد: توسعه، تمدن، فرهنگ و اقتصاد همه در شرایطی معنا می شود که به زیر ساخت‌های اصلی در کشور توجه شود. ما باید به گذشته بازگردیم و از میراث خود استفاده کرده تا دین خود را به محیط زیست ادا کنیم.

منبع: ایسنا

آخرین ویرایش: چهارشنبه 21 آذر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»