مهمترین رویداد «دیپلماسی سیاسی» استان

دیدار استاندار با جابر انصار سرکنسول جدید افغانستان در مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

آب/ بررسی راه های مدیریت بحران آب درخراسان رضوی با حضور کارشناسان 15 کشور جهان

   |  چهارشنبه 21 آذر 1397
align=bottom
به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،کارشناسان داخلی و خارجی از 15 کشورآسیایی، اروپایی و آفریقایی با حضور دردومین جشنواره ملی فناوری های آب ، هشتمین نشست آسیایی G-WADI ودومین نشست بین المللی IDI راه های برون رفت و مدیریت بحران آب درخراسان رضوی و شرق کشور را بررسی کردند. شرکت کنندگان در این جشنواره دوروزه که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد،...
... همزمان با تشکیل نشست های تخصصی به بحث و تبادل نظر در باره نقش بیوتکنولوژی صنعتی در استفاده از آب های نامتعارف و تولید محصولات کم آب ، بازچرخانی پساب های شهری و صنعتی،اکولوژی صنعتی در سازگاری با کم آبی،زندگی با شوری،آینده زیست روستایی در شرق کشور، برنامه ارتقاء بهره وری آب کشاورزی،فرصت های فناوری و پژوهش در آستان قدس رضوی،آینده فضای سبز شهریدر سازگاری با کم آبی، بهره وری انرژیو کاهش خسارت های زیست محیطی در کاربرد پمپ های روتاری و نظام حمایت از فناوران در ساختارجدید معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری پرداختند.

ایران مبتکر برنامه بین المللی خشکسالی

در مراسم افتتاحیه این جشنواره که سرپرست شرکت آبفای خراسان رضوی، مدیران آبفای شهر مشهد و روستایی استان هم حضور داشتند مدیر مرکز منطقه ای آب شهری وزارت نیرو(تحت پوشش یونسکو)، حیطه وظایف این سازمان را فرهنگی، آموزشی و علمی دانست و افزود: آب شناسی از جمله برنامه های مهم بخش علمی یونسکو می باشد و مهمانان خارجی جشنواره نیز توسط این سازمان دعوت و ساپورت شده اند.

علی چاوشیان ابتکار برنامه بین المللی خشکسالی توسط وزارت نیروجمهوری اسلامی ایران در سال 2010 به سازمان یونسکو ارائه و در نهایت دبیرخانه مربوطه در ایران مستقر شد. 
وی اظهار امیدواری کرد: برنامه جهانی خشکسالی بتواند اقداماتی درخراسان رضوی و شرق کشور انجام دهد و پیش بینی می شود ظرف چندماه آینده خبرهای خوبی در این حوزه اعلام شود.


استفاده نامناسب از عناصر چهار گانه

سپس رئیس دانشگاه فردوسی در سخنانی شرط توسعه متوازن را وجود زیر ساخت های چهارگانه از جمله آب و خاک عنوان کرد و اظهار داشت: متاسفانه عملکرد چهار دهه گذشته در استفاده از این عناصر متناسب با طراز فرهنگی و میراث ایرانی نبوده است.

محمد کافی با تاکید بر نقش نظام دقیق بهره وری مراتع و اجرای حقابه ها ، از آمادگی این مرکز علمی برای کمک به مدیران ، بهره وران و بخش خصوصی خبر داد .

تصویب سند سازگاری با خشکسالی

در ادامه مدیرعامل آب منطقه ای خراسان رضوی از تصویب سند سازگاری با خشکسالی در این استان خبرداد و یاد آورشد:براساس این سند کسری مخازن آب استان از یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب در حال حاضر بیستی به عدد صفر درسال 1405 برسد.

محمد علائی از اقلیم خشک و نیمه خشک ، کاهش نزولات آسمانی ، افزایش دما و نیاز روزافزون به آب به عنوان چالش های بخش آب استان خراسان رضوی نام بردو بارش ها در این استان را دارای سیر نزولی دانست.

به گفته وی بارش ها در 10 سال اخیر به 198 میلیمتر رسیده ، در سال آبی (95-96) به 189 میلیمترو سال آبی(96-97) به 129.5میلیمتر تنزل کرده است.
وی از نبود تشکل های مردمی در فرآیند آب به عنوان یک نقیصه در استان نام برد و بر تبدیل شدن مساله آب به دغدغه عمومی و سازگاری با کم آبی و همچنین پی گیری طرح انتقال آب از دریای عمان به این استان تاکید کرد.

پیشنهاد برنامه ابتکاری ایران

سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران نیزگفت: شبکه جهانی آب سال 2005 میلادی با عضویت کشورهای ایران، چین، افغانستان و تاجیکستان با هدف همکاری برای تامین آب مناطق خشک ایجاد شد.

الکساندر لایشت گفت: برنامه بین المللی خشکسالی که با پیشنهاد ایران در سال 2010 میلادی تدوین شد بستری مناسب را برای به اشتراک گذاشتن دانش مقابله با خشکسالی فراهم آورده است.

وی از آب شیرین به عنوان عامل سلامت انسان و تامین رفاه و امنیت در جهان نام برد و افزود: بر اساس آخرین تحقیقات ، تقاضای سالانه جهانی آب با نرخی معدل یک درصد در حال افزایش است ، بنابراین اکنون زمان بسیار مناسبی است که تجارب خود را برای مدیریت منابع آب در کشورهای دارای چالش های مشابه به اشتراک گذاشته و با همکاری یکدیگر راه حل های پایداری برای مقابله با کم آبی بیابیم.

به گفته وی سه میلیارد و 600 میلیون نفر در دنیا حداقل سالی یک ماه با مشکل کم آبی روبرو هستند که این رقم می تواند تا سال 2050 به حدود پنج میلیارد نفر برسد.

 دراین جشنواره که با همکاری و حمایت 52 دستگاه، ارگان و شرکت دولتی، سازمان مردم نهاد و سازمان بین المللی برگزار شد56 مخترع از چهار استان، 47 شرکت دانش بنیان از 13 استان، شش شرکت رشد و توسعه دانش ، 11 شرکت خدمات فنی و مهندسی و 11 دستگاه اجرایی دستاوردهای خود را با تکیه بر سازگاری با کم آبی در معرض دید شرکت کنندگان قرار دادند.

 منبع:دفتر روابط عمومی و آموزش همگانی آبفای خراسان رضوی


خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

تقاضای رییس دانشگاه فردوسی از یونسکو برای رفع مشکل خشکسالی

رییس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: امیدواریم تمام سازمان‌های مردم نهاد و یونسکو به کمک ما بیایند تا معضل خشکسالی را مرتفع کنیم.

به گزارش ایسنا، محمد کافی در دومین نشست ملی فناوری های آب در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید بر اینکه استان در شرایط بحران آب قرار گرفته است، عنوان کرد: در حال حاضر باید به صورت ضربتی برای معضل کم‌آبی چاره اندیشی کنیم. امیدواریم تمام سازمان‌های مردم نهاد و یونسکو به کمک ما بیایند تا این مشکلات را مرتفع کنیم.

وی اضافه کرد: مهم ترین مشکل توسعه در کشور مساله کم آبی است. خراسان رضوی و شهر مشهد بیشترین معضل خشکسالی را دارد.

 کافی با تاکید بر اهمیت آب و حفظ محیط زیست، اظهار کرد: مهم ترین مشکل توسعه در کشور  مساله کم آبی است . خراسان رضوی و شهر مشهد بیشترین معظل خشکسالی را دارد. امیدواریم با همکاری مراکز ملی بتوانیم این مشکلات را حل کنیم.

وی با تاکید بر اینکه عملکرد ۵۰ ساله ما در برخورد با آب و محیط ریست به هیچ وجه با فرهنگ و میراث ایرانیان سازگار نبوده است، ادامه داد: ما به محیط زیست ظلم کرده‌ایم. ما باید به عناصر چهارگانه طبیعت توجه کنیم و تنها مسائل رو بنایی را اولویت قرار ندهیم.

رییس دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید بر زیرساخت‌های اصلی در کشور تصریح کرد: توسعه، تمدن، فرهنگ و اقتصاد همه در شرایطی معنا می شود که به زیر ساخت‌های اصلی در کشور توجه شود. ما باید به گذشته بازگردیم و از میراث خود استفاده کرده تا دین خود را به محیط زیست ادا کنیم.

منبع: ایسنا

آخرین ویرایش: چهارشنبه 21 آذر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht