اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
جهش تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان و افغانستان و در نهایت به دوحه قطر و بغداد
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

آب/هشتمین نشست بین‌المللی شبکه جهانی آب (G-WADI) و دومین نشست برنامه ابتکار بین‌المللی خشک‌سالی (IDI) در مشهد برگزار شد

   |  سه شنبه 20 آذر 1397
align=bottom
دومین جشنواره ملی فناوری‌های آب (آب‌های نامتعارف) و هشتمین نشست بین‌المللی شبکه جهانی آب و اطلاعات توسعه‌ای زمین‌های خشک (G-WADI) و دومین نشست تخصصی برنامه ابتکار بین‌المللی خشک‌سالی (IDI) با حضور مهمانان داخلی و خارجی روز دوشنبه 19 آذرماه در سالن همایش‌های دکتر رحیمی زاده دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد آغاز به کارکرد....

دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در این مراسم با اشاره به‌قرار گیری ایران در یک منطقه خشک و کم آب و همچنین تقسیم‌بندی استان خراسان رضوی جزء مناطق کم آب و خشک ایران، لزوم توجه گسترده به مسئله آب را بسیار مهم و حیاتی عنوان و ارزیابی کرد و اذعان داشت: همکاری و همیاری تمام دستگاه‌های علمی و آموزشی و برنامه‌ریزی در سطح کشور برای حل‌وفصل این معضل ضروری است و امیدواریم این جشنواره و نشست‌های تخصصی پیرامون آن بتواند در این عرصه راهگشا باشد و هر چه بیشتر و سریع‌تر این مشکل را که گریبان گیر کشور ایران و سایر کشورهای منطقه شده است را برطرف نماید.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه این مراسم به فرهنگ و تمدن ایران اشاره داشت و افزود: توسعه فرهنگ، تمدن و اقتصاد در شرایطی معنا پیدا می‌کنند که زیرساخت‌های اصلی حیات وجود داشته باشد. وی ادامه داد: از قرن‌ها پیش‌گفته‌اند که عناصر اربعه، زیرساخت و اصل حیات است و این زیرساخت‌ها نباید به‌هیچ‌عنوان فدای روبناها شوند.

دکتر محمد کافی عملکرد 40 ساله انقلاب اسلامی در بحث آب و مسائل زیست‌محیطی و فعالیت‌های صورت گرفته در این دو حوزه را ناسازگار بافرهنگ و تمدن ایرانیان که از دیرباز به مسئله زیست‌بوم و آب توجه داشته‌اند دانست و عنوان کرد: برنامه‌ریزی‌ها و فعالیت‌های ما و مردم در مسئله آب و محیط‌زیست به‌گونه‌ای بوده است که با تخریب مراتع و تبدیل آن به دیم‌زارها و حفر چاه‌های غیرمجاز و بی‌رویه در دشت‌ها به این عناصر اصلی حیات ظلم فراوانی کرده‌ایم که این اصلاً بافرهنگ و تمدن ما سازگار نیست و لازم است تا مسئولین و دستگاه‌های اجرایی، نهادهای علمی و آموزشی و مردم دست‌به‌دست هم دهیم و با برنامه‌ریزی صحیح و اصولی بر پایه مطالعات علمی و پژوهشی خسارت‌های وارد آمده به محیط‌زیست و زیست‌بوم خود را جبران نماییم.

دکتر کافی با اشاره به فرهنگ‌ها و فعالیت‌های تاریخی مردم ایران در زمان‌های گذشته، احداث قنات‌ها، کوچ‌نشینی و حفظ مراتع و ... را نشان از سختی و تلاش نیاکان ما در حفظ زیست‌بوم خود دانست و اشاره داشت: ما باید به خودمان بیاییم و بیدار شویم و بدانیم که ما در شرایطی هستیم که باید به‌صورت ضربتی این مشکل را حل‌وفصل نماییم و دانشگاه فردوسی مشهد این افتخار را دارد که در حوزه آب و مشکل خشک‌سالی در کنار مدیران و برنامه ریزان بوده است و این دانشگاه با تمام تلاش و بضاعت خود آماده حل این بحران در کشور است و امیدواریم که نهادهای داخلی و بین‌المللی به کمک همدیگر بتوانند این مشکل را حل نمایند و دوباره شاهد آن باشیم که به این عناصر حیات احترام گذاشته و در حفظ و پاسداشت آن‌ها تلاش گردد.

محمدرضا حیدری رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در مراسم افتتاحیه این جشنواره به هشدارهای دانشمندان و محققان درزمینهٔ آب و بحران خشک‌سالی از دیرباز اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه شرایط بارندگی و میزان آب‌های سطحی و زیرسطحی شرایط نامطلوبی را دارد، فرهنگ‌سازی در این زمینه را یکی از راه‌های مفید برای کاهش این معضل است و شورای اسلامی شهر مشهد مقدس درزمینهٔ مدیریت شهری با برنامه‌های مختلف سعی کرده است تا در این زمینه گام‌های مؤثری را بردارد و در این راستا از هیچ کمکی به سایر نهادهای متولی این کار و به‌خصوص شرکت آب و فاضلاب دریغ نخواهد کرد.

الکساندر لایشت نماینده دفتر منطقه‌ای یونسکو تهران در این مراسم ضمن تشکر از کشور ایران در راستای همکاری‌های بین‌المللی در حوزه آب و بحران خشک‌سالی در منطقه افزود: شبکه جهانی آب سال 2005 میلادی با عضویت کشورهای ایران، چین، افغانستان و تاجیکستان باهدف همکاری برای تأمین آب مناطق خشک پدید آمد و برنامه ابتکار بین‌المللی خشک‌سالی با پیشنهاد ایران در سال 2010 میلادی ایجاد شد که بستری را برای به اشتراک گذاشتن دانش درزمینهٔ مقابله با خشک‌سالی فراهم می‌سازد. وی هدف این دفتر را همکاری بین‌المللی برای فراهم آوردن آب سالم برای مردم جهان و کاهش خشک‌سالی دانست و عنوان کرد: آب سالم یکی از منابع مهم برای ایجاد رفاه اجتماعی در کشورها به شمار می‌رود و در دو دهه آینده تقاضا برای آب و چالش‌های پیرامون آن افزایش پیدا خواهد کرد و لازم است تا کشورهای مختلف با ارائه تجارب خود درزمینهٔ منابع آب و حل بحران‌های منطقه‌ای در این زمینه راهگشا باشند.

نماینده دفتر منطقه‌ای یونسکو تهران ادامه داد: خشک‌سالی می‌تواند به یکی از پرآسیب‌ترین مخاطرات طبیعی در جهان تبدیل شود. بااین‌وجود تاکنون به‌قدر کافی راه‌حل‌های علمی و کارشناسی این مشکل طبیعی موردتوجه قرار نگرفته مگر زمانی که موجب کمبود غذا یا کاهش سطح آب‌های زیرزمینی شود؛ و کار اصلی دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران حمایت و کمک به ترویج صلح و گفت‌وگوی فرهنگ‌ها در کشورهای عضو با همکاری بخش‌های برنامه‌ای یعنی آموزش، علوم، فرهنگ و ارتباطات است.

لازم به ذکر است همزمان با این جشنواره هشتمین نشست آسیایی G-WADI شبکه جهانی آب و اطلاعات توسعه‌ای زمین‌های خشک و کارگاه‌های بین‌المللی برای کارشناسان و مدیران آب منطقه‌ای کل کشور با موضوع سازگاری باکم آبی و ارتباط شهرها و حوضه آبریز نیز برپاشده است.

دردومین جشنواره ملی فناوری آب که در دانشگاه فردوسی مشهد در حال برگزاری است، 56 مخترع در 10 زمینۀ علمی مرتبط با آب از چهار استان، 47 شرکت دانش‌بنیان از 13 استان، شش شرکت رشد و توسعه دانش، 11 شرکت خدمات فنی و مهندسی و 11 دستگاه اجرایی حضور دارند.

دومین جشنواره ملی فناوری‌های آب (آب‌های نامتعارف) و هشتمین نشست بین‌المللی شبکه جهانی آب و اطلاعات توسعه‌ای زمین‌های خشک (G-WADI) و دومین نشست تخصصی برنامه ابتکار بین‌المللی خشک‌سالی (IDI)  با برگزاری جندین نشست و کارگاه آموزشی در خصوص سازگاری با کم آبی،  شوری آب و آینده فضای سبز و سازگاری آن با کم آبی همچنین ارائه مقالات و برگزاری استارتاپ در روزهای دوشنبه 19 و سه‌شنبه 20 آذرماه 1397 در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می‌شود و مراسم اختتامیه این جشنواره با تقدیر از پیشکسوتان وبرترین‌های جشنواره در ساعت 17 سه‌شنبه 20 آذرماه 1397 در تالار اجتماعات رحیمی زاده دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می‌شود.

ارسال کننده خبر: الهی نژاد


آخرین ویرایش: سه شنبه 20 آذر 1397
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها
15 تا تیر ماه 99
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات