مهمترین رویداد «دیپلماسی حمل و نقل» شهر

راه‌اندازی خطوط مسافربری جاده‌ای «مشهد– باكو» در آینده نزدیک


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

آب/هشتمین نشست بین‌المللی شبکه جهانی آب (G-WADI) و دومین نشست برنامه ابتکار بین‌المللی خشک‌سالی (IDI) در مشهد برگزار شد

   |  سه شنبه 20 آذر 1397
align=bottom
دومین جشنواره ملی فناوری‌های آب (آب‌های نامتعارف) و هشتمین نشست بین‌المللی شبکه جهانی آب و اطلاعات توسعه‌ای زمین‌های خشک (G-WADI) و دومین نشست تخصصی برنامه ابتکار بین‌المللی خشک‌سالی (IDI) با حضور مهمانان داخلی و خارجی روز دوشنبه 19 آذرماه در سالن همایش‌های دکتر رحیمی زاده دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد آغاز به کارکرد....

دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در این مراسم با اشاره به‌قرار گیری ایران در یک منطقه خشک و کم آب و همچنین تقسیم‌بندی استان خراسان رضوی جزء مناطق کم آب و خشک ایران، لزوم توجه گسترده به مسئله آب را بسیار مهم و حیاتی عنوان و ارزیابی کرد و اذعان داشت: همکاری و همیاری تمام دستگاه‌های علمی و آموزشی و برنامه‌ریزی در سطح کشور برای حل‌وفصل این معضل ضروری است و امیدواریم این جشنواره و نشست‌های تخصصی پیرامون آن بتواند در این عرصه راهگشا باشد و هر چه بیشتر و سریع‌تر این مشکل را که گریبان گیر کشور ایران و سایر کشورهای منطقه شده است را برطرف نماید.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه این مراسم به فرهنگ و تمدن ایران اشاره داشت و افزود: توسعه فرهنگ، تمدن و اقتصاد در شرایطی معنا پیدا می‌کنند که زیرساخت‌های اصلی حیات وجود داشته باشد. وی ادامه داد: از قرن‌ها پیش‌گفته‌اند که عناصر اربعه، زیرساخت و اصل حیات است و این زیرساخت‌ها نباید به‌هیچ‌عنوان فدای روبناها شوند.

دکتر محمد کافی عملکرد 40 ساله انقلاب اسلامی در بحث آب و مسائل زیست‌محیطی و فعالیت‌های صورت گرفته در این دو حوزه را ناسازگار بافرهنگ و تمدن ایرانیان که از دیرباز به مسئله زیست‌بوم و آب توجه داشته‌اند دانست و عنوان کرد: برنامه‌ریزی‌ها و فعالیت‌های ما و مردم در مسئله آب و محیط‌زیست به‌گونه‌ای بوده است که با تخریب مراتع و تبدیل آن به دیم‌زارها و حفر چاه‌های غیرمجاز و بی‌رویه در دشت‌ها به این عناصر اصلی حیات ظلم فراوانی کرده‌ایم که این اصلاً بافرهنگ و تمدن ما سازگار نیست و لازم است تا مسئولین و دستگاه‌های اجرایی، نهادهای علمی و آموزشی و مردم دست‌به‌دست هم دهیم و با برنامه‌ریزی صحیح و اصولی بر پایه مطالعات علمی و پژوهشی خسارت‌های وارد آمده به محیط‌زیست و زیست‌بوم خود را جبران نماییم.

دکتر کافی با اشاره به فرهنگ‌ها و فعالیت‌های تاریخی مردم ایران در زمان‌های گذشته، احداث قنات‌ها، کوچ‌نشینی و حفظ مراتع و ... را نشان از سختی و تلاش نیاکان ما در حفظ زیست‌بوم خود دانست و اشاره داشت: ما باید به خودمان بیاییم و بیدار شویم و بدانیم که ما در شرایطی هستیم که باید به‌صورت ضربتی این مشکل را حل‌وفصل نماییم و دانشگاه فردوسی مشهد این افتخار را دارد که در حوزه آب و مشکل خشک‌سالی در کنار مدیران و برنامه ریزان بوده است و این دانشگاه با تمام تلاش و بضاعت خود آماده حل این بحران در کشور است و امیدواریم که نهادهای داخلی و بین‌المللی به کمک همدیگر بتوانند این مشکل را حل نمایند و دوباره شاهد آن باشیم که به این عناصر حیات احترام گذاشته و در حفظ و پاسداشت آن‌ها تلاش گردد.

محمدرضا حیدری رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در مراسم افتتاحیه این جشنواره به هشدارهای دانشمندان و محققان درزمینهٔ آب و بحران خشک‌سالی از دیرباز اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه شرایط بارندگی و میزان آب‌های سطحی و زیرسطحی شرایط نامطلوبی را دارد، فرهنگ‌سازی در این زمینه را یکی از راه‌های مفید برای کاهش این معضل است و شورای اسلامی شهر مشهد مقدس درزمینهٔ مدیریت شهری با برنامه‌های مختلف سعی کرده است تا در این زمینه گام‌های مؤثری را بردارد و در این راستا از هیچ کمکی به سایر نهادهای متولی این کار و به‌خصوص شرکت آب و فاضلاب دریغ نخواهد کرد.

الکساندر لایشت نماینده دفتر منطقه‌ای یونسکو تهران در این مراسم ضمن تشکر از کشور ایران در راستای همکاری‌های بین‌المللی در حوزه آب و بحران خشک‌سالی در منطقه افزود: شبکه جهانی آب سال 2005 میلادی با عضویت کشورهای ایران، چین، افغانستان و تاجیکستان باهدف همکاری برای تأمین آب مناطق خشک پدید آمد و برنامه ابتکار بین‌المللی خشک‌سالی با پیشنهاد ایران در سال 2010 میلادی ایجاد شد که بستری را برای به اشتراک گذاشتن دانش درزمینهٔ مقابله با خشک‌سالی فراهم می‌سازد. وی هدف این دفتر را همکاری بین‌المللی برای فراهم آوردن آب سالم برای مردم جهان و کاهش خشک‌سالی دانست و عنوان کرد: آب سالم یکی از منابع مهم برای ایجاد رفاه اجتماعی در کشورها به شمار می‌رود و در دو دهه آینده تقاضا برای آب و چالش‌های پیرامون آن افزایش پیدا خواهد کرد و لازم است تا کشورهای مختلف با ارائه تجارب خود درزمینهٔ منابع آب و حل بحران‌های منطقه‌ای در این زمینه راهگشا باشند.

نماینده دفتر منطقه‌ای یونسکو تهران ادامه داد: خشک‌سالی می‌تواند به یکی از پرآسیب‌ترین مخاطرات طبیعی در جهان تبدیل شود. بااین‌وجود تاکنون به‌قدر کافی راه‌حل‌های علمی و کارشناسی این مشکل طبیعی موردتوجه قرار نگرفته مگر زمانی که موجب کمبود غذا یا کاهش سطح آب‌های زیرزمینی شود؛ و کار اصلی دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران حمایت و کمک به ترویج صلح و گفت‌وگوی فرهنگ‌ها در کشورهای عضو با همکاری بخش‌های برنامه‌ای یعنی آموزش، علوم، فرهنگ و ارتباطات است.

لازم به ذکر است همزمان با این جشنواره هشتمین نشست آسیایی G-WADI شبکه جهانی آب و اطلاعات توسعه‌ای زمین‌های خشک و کارگاه‌های بین‌المللی برای کارشناسان و مدیران آب منطقه‌ای کل کشور با موضوع سازگاری باکم آبی و ارتباط شهرها و حوضه آبریز نیز برپاشده است.

دردومین جشنواره ملی فناوری آب که در دانشگاه فردوسی مشهد در حال برگزاری است، 56 مخترع در 10 زمینۀ علمی مرتبط با آب از چهار استان، 47 شرکت دانش‌بنیان از 13 استان، شش شرکت رشد و توسعه دانش، 11 شرکت خدمات فنی و مهندسی و 11 دستگاه اجرایی حضور دارند.

دومین جشنواره ملی فناوری‌های آب (آب‌های نامتعارف) و هشتمین نشست بین‌المللی شبکه جهانی آب و اطلاعات توسعه‌ای زمین‌های خشک (G-WADI) و دومین نشست تخصصی برنامه ابتکار بین‌المللی خشک‌سالی (IDI)  با برگزاری جندین نشست و کارگاه آموزشی در خصوص سازگاری با کم آبی،  شوری آب و آینده فضای سبز و سازگاری آن با کم آبی همچنین ارائه مقالات و برگزاری استارتاپ در روزهای دوشنبه 19 و سه‌شنبه 20 آذرماه 1397 در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می‌شود و مراسم اختتامیه این جشنواره با تقدیر از پیشکسوتان وبرترین‌های جشنواره در ساعت 17 سه‌شنبه 20 آذرماه 1397 در تالار اجتماعات رحیمی زاده دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می‌شود.

ارسال کننده خبر: الهی نژاد


آخرین ویرایش: سه شنبه 20 آذر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht