گشایش نمایشگاه بین المللی گل و گیاه

از 23 تا 27 خرداد ماه جاری - نمایشگاه بین المللی مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

سیاسی/ با حضور دانشجویان عراقی محصل در ایران: نخستین جشن سالگرد پیروزی ملت عراق در برابر داعش در مشهد برگزار شد + گزارش تصویری

   |  سه شنبه 20 آذر 1397
align=bottom
یاسین شریف الصیف سرکنسول عراق در مشهد گفت: ملت ایران و عراق در یک صف و با هم برادر و امت واحد اسلامی هستند.یاسین شریف الصیف در ویژه برنامه نخستین جشن سالگرد پیروزی ملت عراق و جبهه مقاومت اسلامی در برابر شجره خبیثه داعش که شب گذشته به میزبانی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) و با حضور دانشجویان عراقی در ایران برگزار شد، با اشاره به شرایط سخت کشور عراق...
... در سال‌های گذشته بیان کرد: در شرایطی که کشور عراق مورد تهاجم و حمله همه جانبه دشمن قرار گرفته بود، مردم این کشور از پیر و جوان و مرد و زن همگی با همدیگر متحد شدند تا از کشورشان دفاع کنند.
به گفته این مقام عراقی، بیش از 30 هزار نفر از جوانان عراقی در مدت سه سال حضور داعش در خاک عراق به شهادت رسیدند، اما در تمام این مدت مردم عراق دست از حمایت جبهه مقاومت و مبارزه با داعش برنداشتند و با تمام وجود از حرم‌های اهل بیت(ع) و خاک عراق دفاع کردند. سرکنسول عراق در مشهد خاطرنشان کرد: ملت عراق با تمام وجود با داعش مبارزه کردند و در زمانی که بسیاری از مردم این سرزمین قصد حضور در راهپیمایی میلیونی اربعین را داشتند جوانان عراقی در جبهه‌های نبرد علیه داعش حضور داشتند تا از خاک عراق صیانت کنند.
وی با بیان اینکه عده‌ای بیان می‌کنند که داعش از منطقه غرب عراق شکل گرفته است، گفت: داعش نقشه شوم تروریست بود.
یاسین الشریف در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تفرقه افکنی دشمنان برای مخدوش کردن روابط و اتحاد بین دو ملت ایران و عراق به ویژه در ایام منتهی به اربعین حسینی تصریح کرد: با تدبیر آیت الله سیستانی مرجعیت دینی در عراق و رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، نقشه دشمنان نقش بر آب شد.
وی افزود: دشمنان این دو کشور در تلاش بودند تا مانع حضور ملت ایران در راهپیمایی اربعین شوند اما از دوم صفر تا اربعین بیش از دو میلیون ویزا توسط دفاتر کنسولگری عراق در شهرهای مختلف ایران صادر شد و در این مدت از ساعت 7 صبح تا حدود ساعت یک بامداد دفاتر کنسولگری فعالیت می‌کردند تا زائران حسینی از زیارت اربعین جا نمانند.
گفتنی است، اجرای سرود، شعرخوانی، مدیحه‌سرایی در منقبت امام رضا(ع)، سخنرانی، تهیه کیک بزرگ جشن پیروزی و تقدیر از خانواده شهدای مدافع حرم جواد جهانی و جواد کوهساری كه در عراق و در مبارزه با داعش به شهادت رسیدند از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

آستان نیوز

خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

سرکنسول عراق در مشهد: 30 هزار جوان عراقی توسط داعش به شهادت رسیدند

سرکنسول عراق در مشهد گفت: طی سه سال حضور داعش در عراق بیش از 30 هزار نفر از جوانان این کشور به شهادت رسیدند.
یاسین شریف الصیف دوشنبه شب در ویژه برنامه نخستین جشن سالگرد پیروزی ملت عراق و جبهه مقاومت اسلامی در برابر داعش در دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) مشهد که با حضور دانشجویان عراقی در ایران برگزار شد افزود: در شرایطی که کشور عراق مورد تهاجم و حمله همه جانبه دشمن و داعش قرار داشت، مردم این کشور با همدیگر متحد شدند تا از کشور خود دفاع کنند.
وی اظهار داشت: در تمام این مدت مردم عراق دست از حمایت جبهه مقاومت و مبارزه با داعش بر نداشتند و با تمام وجود از حرم های اهل بیت (ع) و خاک عراق دفاع کردند.
وی گفت: در زمانی که بسیاری از مردم عراق قصد حضور در راهپیمایی میلیونی اربعین را داشتند جوانان عراقی در جبهه های نبرد علیه داعش حضور داشتند تا از خاک عراق حفاظت کنند.
سرکنسول عراق در مشهد با اشاره به تفرقه افکنی دشمنان برای مخدوش کردن روابط و اتحاد ملت ایران و عراق به ویژه در ایام منتهی به اربعین حسینی افزود: با تدبیر آیت الله سیستانی مرجعیت دینی در عراق و آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران نقشه دشمنان نقش بر آب شد.
وی اظهار داشت: از دوم ماه صفر تا اربعین امسال بیش از 2 میلیون ویزا توسط دفاتر کنسولگری عراق در شهر های مختلف ایران صادر شد و در این مدت از ساعت هفت صبح تا حدود ساعت یک بامداد دفاتر کنسولگری فعالیت می کردند تا زائران حسینی از زیارت اربعین جا نمانند.
وی با تشکر از جمهوری اسلامی ایران گفت: ملت ایران و عراق در یک صف، برادر و امت واحد اسلامی هستند.
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: هم اکنون 320 هزار نفر اتباع خارجی در این استان زندگی می کنند که 150 نفر آنان دارای کارت آمایش هستند.
حسین احمدی افزود: ما در شرایطی این پناهجویان را پذیرفتیم که ایران درگیر مشکل تحریم و فشارهای سیاسی و اقتصادی بود.
وی اظهار داشت: در ابتدا تمرکز جمهوری اسلامی بر تامین غذا، مسکن و امنیت پناهجویان بود اما اینک این خدمات افزایش یافته و نیازهای آموزشی و فرهنگی پناهندگان نیز مورد توجه قرار گرفته است.
وی گفت: 73 هزار نفر از اتباع خارجی در مدارس خراسان رضوی و 6 هزار دانشجو از اتباع خارجی در دانشگاه های استان مشغول تحصیل هستند.
رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) نیز در این مراسم گفت: از چهار هزار دانشجوی عراقی در ایران، هزار و 500 دانشجو در دانشگاه های شهر مشهد تحصیل می کنند که حدود 200 نفر آنان در دانشگاه امام رضا (ع)
هستند.
مرتضی رجوعی افزود: سیاست آستان قدس رضوی توسعه روابط علمی و آموزشی با کشور عراق و آسان کردن تحصیل دانشجویان عراقی است.

علاوه بر یاسین شریف سرکنسول عراق در مشهد، غلام عباس ارباب خالص رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور  و رضایی نماینده کنسولی وزارت علوم در خراسان رضوی از جمله میهمانان این برنامه بودند. در این برنامه از خانواده شهدای مدافع حرم که در عراق و در مبارزه با داعش به شهادت رسیدند هم تجلیل شد.
آخرین ویرایش: سه شنبه 20 آذر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht