بازدید 15 تن از  روزنامه‌نگاران برجسته هندی   از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

دیدار  بزرگان طوایف کشور عراق   با حجت الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی

تقدیر از موکب داران حسینی از  11 کشور جهان   در دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی

پیوستن شرکت هواپیمایی  تاجیک ایر   به مسیر جدید پروازی مشهد - دوشنبه


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی

رونمایی از نشان بین المللــی
کرامت امام رضا علیه السلام

در حضور فعالان مذهبی از یازده کشور جهان در
حاشیه برپایی دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی ، مشهد

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

سیاسی/ با حضور دانشجویان عراقی محصل در ایران: نخستین جشن سالگرد پیروزی ملت عراق در برابر داعش در مشهد برگزار شد + گزارش تصویری

   |  سه شنبه 20 آذر 1397
align=bottom
یاسین شریف الصیف سرکنسول عراق در مشهد گفت: ملت ایران و عراق در یک صف و با هم برادر و امت واحد اسلامی هستند.یاسین شریف الصیف در ویژه برنامه نخستین جشن سالگرد پیروزی ملت عراق و جبهه مقاومت اسلامی در برابر شجره خبیثه داعش که شب گذشته به میزبانی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) و با حضور دانشجویان عراقی در ایران برگزار شد، با اشاره به شرایط سخت کشور عراق...
... در سال‌های گذشته بیان کرد: در شرایطی که کشور عراق مورد تهاجم و حمله همه جانبه دشمن قرار گرفته بود، مردم این کشور از پیر و جوان و مرد و زن همگی با همدیگر متحد شدند تا از کشورشان دفاع کنند.
به گفته این مقام عراقی، بیش از 30 هزار نفر از جوانان عراقی در مدت سه سال حضور داعش در خاک عراق به شهادت رسیدند، اما در تمام این مدت مردم عراق دست از حمایت جبهه مقاومت و مبارزه با داعش برنداشتند و با تمام وجود از حرم‌های اهل بیت(ع) و خاک عراق دفاع کردند. سرکنسول عراق در مشهد خاطرنشان کرد: ملت عراق با تمام وجود با داعش مبارزه کردند و در زمانی که بسیاری از مردم این سرزمین قصد حضور در راهپیمایی میلیونی اربعین را داشتند جوانان عراقی در جبهه‌های نبرد علیه داعش حضور داشتند تا از خاک عراق صیانت کنند.
وی با بیان اینکه عده‌ای بیان می‌کنند که داعش از منطقه غرب عراق شکل گرفته است، گفت: داعش نقشه شوم تروریست بود.
یاسین الشریف در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تفرقه افکنی دشمنان برای مخدوش کردن روابط و اتحاد بین دو ملت ایران و عراق به ویژه در ایام منتهی به اربعین حسینی تصریح کرد: با تدبیر آیت الله سیستانی مرجعیت دینی در عراق و رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، نقشه دشمنان نقش بر آب شد.
وی افزود: دشمنان این دو کشور در تلاش بودند تا مانع حضور ملت ایران در راهپیمایی اربعین شوند اما از دوم صفر تا اربعین بیش از دو میلیون ویزا توسط دفاتر کنسولگری عراق در شهرهای مختلف ایران صادر شد و در این مدت از ساعت 7 صبح تا حدود ساعت یک بامداد دفاتر کنسولگری فعالیت می‌کردند تا زائران حسینی از زیارت اربعین جا نمانند.
گفتنی است، اجرای سرود، شعرخوانی، مدیحه‌سرایی در منقبت امام رضا(ع)، سخنرانی، تهیه کیک بزرگ جشن پیروزی و تقدیر از خانواده شهدای مدافع حرم جواد جهانی و جواد کوهساری كه در عراق و در مبارزه با داعش به شهادت رسیدند از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

آستان نیوز

خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

سرکنسول عراق در مشهد: 30 هزار جوان عراقی توسط داعش به شهادت رسیدند

سرکنسول عراق در مشهد گفت: طی سه سال حضور داعش در عراق بیش از 30 هزار نفر از جوانان این کشور به شهادت رسیدند.
یاسین شریف الصیف دوشنبه شب در ویژه برنامه نخستین جشن سالگرد پیروزی ملت عراق و جبهه مقاومت اسلامی در برابر داعش در دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) مشهد که با حضور دانشجویان عراقی در ایران برگزار شد افزود: در شرایطی که کشور عراق مورد تهاجم و حمله همه جانبه دشمن و داعش قرار داشت، مردم این کشور با همدیگر متحد شدند تا از کشور خود دفاع کنند.
وی اظهار داشت: در تمام این مدت مردم عراق دست از حمایت جبهه مقاومت و مبارزه با داعش بر نداشتند و با تمام وجود از حرم های اهل بیت (ع) و خاک عراق دفاع کردند.
وی گفت: در زمانی که بسیاری از مردم عراق قصد حضور در راهپیمایی میلیونی اربعین را داشتند جوانان عراقی در جبهه های نبرد علیه داعش حضور داشتند تا از خاک عراق حفاظت کنند.
سرکنسول عراق در مشهد با اشاره به تفرقه افکنی دشمنان برای مخدوش کردن روابط و اتحاد ملت ایران و عراق به ویژه در ایام منتهی به اربعین حسینی افزود: با تدبیر آیت الله سیستانی مرجعیت دینی در عراق و آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران نقشه دشمنان نقش بر آب شد.
وی اظهار داشت: از دوم ماه صفر تا اربعین امسال بیش از 2 میلیون ویزا توسط دفاتر کنسولگری عراق در شهر های مختلف ایران صادر شد و در این مدت از ساعت هفت صبح تا حدود ساعت یک بامداد دفاتر کنسولگری فعالیت می کردند تا زائران حسینی از زیارت اربعین جا نمانند.
وی با تشکر از جمهوری اسلامی ایران گفت: ملت ایران و عراق در یک صف، برادر و امت واحد اسلامی هستند.
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: هم اکنون 320 هزار نفر اتباع خارجی در این استان زندگی می کنند که 150 نفر آنان دارای کارت آمایش هستند.
حسین احمدی افزود: ما در شرایطی این پناهجویان را پذیرفتیم که ایران درگیر مشکل تحریم و فشارهای سیاسی و اقتصادی بود.
وی اظهار داشت: در ابتدا تمرکز جمهوری اسلامی بر تامین غذا، مسکن و امنیت پناهجویان بود اما اینک این خدمات افزایش یافته و نیازهای آموزشی و فرهنگی پناهندگان نیز مورد توجه قرار گرفته است.
وی گفت: 73 هزار نفر از اتباع خارجی در مدارس خراسان رضوی و 6 هزار دانشجو از اتباع خارجی در دانشگاه های استان مشغول تحصیل هستند.
رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) نیز در این مراسم گفت: از چهار هزار دانشجوی عراقی در ایران، هزار و 500 دانشجو در دانشگاه های شهر مشهد تحصیل می کنند که حدود 200 نفر آنان در دانشگاه امام رضا (ع)
هستند.
مرتضی رجوعی افزود: سیاست آستان قدس رضوی توسعه روابط علمی و آموزشی با کشور عراق و آسان کردن تحصیل دانشجویان عراقی است.

علاوه بر یاسین شریف سرکنسول عراق در مشهد، غلام عباس ارباب خالص رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور  و رضایی نماینده کنسولی وزارت علوم در خراسان رضوی از جمله میهمانان این برنامه بودند. در این برنامه از خانواده شهدای مدافع حرم که در عراق و در مبارزه با داعش به شهادت رسیدند هم تجلیل شد.
آخرین ویرایش: سه شنبه 20 آذر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»