اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
جهش تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان و افغانستان و در نهایت به دوحه قطر
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دانشگاهی/ دکتر کافی: بخشی از هزینه های دانشگاه فردوسی توسط دانشجویان خارجی تامین می شود

   |  سه شنبه 20 آذر 1397
align=bottom
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: دانشجویان خارجی درآمد بسیار برای این دانشگاه به همراه آورده و بسیاری از هزینه های دانشگاه از طریق شهریه این دانشجویان تامین می شود. محمد کافی روز دوشنبه در جلسه تریبون آزاد دانشجویی با عنوان 'اگر من رئیس دانشگاه بودم' افزود: رئیس دانشگاه مجری برنامه های هیات امنای دانشگاه است و اثرگذاری اجتماعی دانشگاه، بین المللی سازی دانشگاه و...
... بهبود رتبه دانشگاه از جمله این رویکردها می باشد.
وی درآمد حاصل از تحصیل دانشجویان خارجی را به مراتب بیشتر از تحصیل دانشجویان ایرانی دانست و اظهار داشت: اگر دانشگاهی بخواهد مختص مردم خودش باشد نمی تواند پویا شده و در تراز جهانی عمل کند لذا جذب دانشجوی خارجی از اولویت این دانشگاه است.
وی دانشگاه فردوسی مشهد را دارای رتبه نخست کشور در حوزه دانشجویان خارجی عنوان کرد و گفت: خدمات دهی به دانشجویان خارجی نباید موجب فشار بر دانشجویان داخلی شود.
یکی از دانشجویان از کافی خواست برای درک بهتر مشکلات خوابگاهها یک هفته در خوابگاه دانشگاه زندگی کند که وی با اعلام اشراف خود بر مشکلات این بخش و تجربه زندگی خوابگاهی گفت: در خصوص افزایش قیمتها و تخلفات فروشگاههای پردیس دانشگاه فردوسی باید 70 ناظر شورای صنفی دانشجویی به ما گزارش دهند که تاکنون گزارشی وصول نشده است ، اسکان تعدادی از دانشجویان تازه وارد در نمازخانه نیز به دلیل پیش بینی نکردن رشد جمعیت دانشجویان ورودی بوده است که مشکل در حال رفع شدن می باشد.
حسینی یکی از اعضای شورای صنفی دانشجویان از تمدید قرارداد 9 ساله یک شرکت در دانشگاه فردوسی خبر داد و گفت: در حالی که این شرکت در ارزیابی انجمن صنفی نمره کمتر از نصف گرفته است اما بازهم شاهد فعالیت آن هستیم ، چرا نظر خدمات گیرندگان اصلی این قبیل مجموعه ها در رابطه با امضای قرارداد همکاریشان با دانشگاه در نظر گرفته نمی شود؟
یکی دیگر از دانشجویان از مطالبات جاری جامعه کارگری در جامعه سخن گفت و خواستار اظهارنظر و موضع رئیس دانشگاه در این خصوص شد که کافی در پاسخ اظهار داشت: این دغدغه ارزشمند است ، یعنی دانشجو به جز مشکلات خود به فکر مسائل و مشکلات جامعه نیز هست اما آنچه به مسئولیت ما درخصوص کارگران بازمی گردد این است که اجازه نداده ایم 500 کارگر شاغل در مجموعه دانشگاه فردوسی مشهد دچار مشکل شوند.
وی با بیان اینکه یک درصد بودجه دانشگاه فردوسی معادل 25 میلیارد ریال است افزود: در حالی که باید بر اساس تقویم سالانه 75 درصد بودجه سالانه دانشگاه را دریافت می کردیم اما تا کنون 40 درصد بودجه را گرفته ایم و بسیاری از استادان حق التدریس دانشگاه بابت حقوق از دانشگاه طلبکارند اما حقوق کارگران شاغل در این مجموعه را پرداخت کرده ایم.
کافی همچنین به افزایش شمار دانشجویان این دانشگاه بر خلاف برنامه ریزی ها و پیش بینی های سالانه اشاره کرد و گفت: ظرفیت فعلی دانشکده مهندسی این دانشگاه پنج هزار نفر است اما بیش از 6 هزار و 100 دانشجو در این دانشکده مشغول تحصیل هستند که با کمبود کلاس درس مواجه شده ایم لذا ناچاریم کلاسهای درس را تا بعد از ساعت 17 و 30 دقیقه نیز تشکیل دهیم. 
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد خاطر نشان کرد: سازمان سنجش بیش از ظرفیت اعلامی دانشجو به این دانشگاه دانشجو معرفی می کند و پس از معرفی دانشجویان که بر اساس سیاستهای بالادستی کشور صورت می گیرد ما نیز ناجار به پذیرش آنها هستیم.
وی در پاسخ به طرح مشکلی که دانشحویان از آن به 'استاد محوری' در دانشگاه فردوسی یاد می کردند گفت: رفتار استاد با دنشجویان ، نحوه تحصیل و دیگر مسائل در خصوص استادان ارزیابی می شود، اما قرارداد استادان در دانشگاه متفاوت است و تاکنون چندین استاد پیمانی که دارای رکود علمی بوده یا در ارزشیابی هایی که توسط دانشجویان انجام می شود نمرات خوبی نگرفته اند قطع پیمان شده اند.
کافی با بیان اینکه استادان باید پیش از آغاز نیمسال تحصیلی شرح درس مورد نظر را اعلام کند که البته 50 درصد اینگونه عمل کرده اند گفت: قبول دارم استادانی در دانشگاه فردوسی تدریس می کنند که در تراز این دانشگاه قرار ندارند و به آنان تذکر داده ایم.
25 هزار دانشجو در 13 دانشکده و 70 گروه آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد مشغول تحصیل هستند. 
این دانشگاه دارای 900 عضو هیات علمی تمام وقت و یکهزار و 500 عضو علمی پاره وقت است. حدود 1300 دانشجو و زبان آموز از 23 کشور جهان در این دانشگاه تحصیل می کنند.آخرین ویرایش: سه شنبه 20 آذر 1397
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها
15 تا تیر ماه 99
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات