دیپلماسی دینی، فعال ترین دیپلماسی هفته

برپایی همایش بین المللی   تکریم خادمان و موکب داران   اربعین حسینی در مشهد

تشرف   خادمین حرمین کربلای معلی   به حرم مطهر رضوی

استقبال از   میهمانان عراقی  همایش در فرودگاه بین المللی مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


امکان تهیه بلیت هوایی مشهد
از شصـت و چهـار کشور جهـان

آیا می دانستید که امکان تهیه بلیت هوایی مشهد از شصت و چهار کشور جهانبه مشهد وجود دارد
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

اقتصادی/ دیدار آیداجان آیداشف، سرکنسول جمهوری قزاقستان در ایران با عضو هیات رئیسه اتاق مشهد

   |  دوشنبه 19 آذر 1397
align=bottom
در دیدار سرکنسول جمهوری قزاقستان با عضو هیات رئیسه اتاق مشهد تاکید شد: ظرفیت توسعه تعاملات ایران و قزاقستان در بخش های شهرسازی و کشاورزی / آیداجان آیداشف، سرکنسول جمهوری قزاقستان در ایران با محمدرضا توکلی‌زاده عضو هیات رئیسه اتاق مشهد دیدار و پیرامون ظرفیت های موجود برای توسعه تعاملات اقتصادی با خطه خراسان رضوی، گفتگو کردند....

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ آیدجان آیداشف در این ملاقات گفت: من از گذشته با خراسان و شهر مشهد آشنایی داشته ام و به همین واسطه می دانم که این خطه در زمره مهم ترین استان های کشور قرار می گیرد و ظرفیت های اقتصادی فراوانی دارد.

وی آینده تعاملات دو کشور در بخش های مختلف و به ویژه در حوزه اقتصادی را «روبه رشد» توصیف کرد و یادآور شد: من برای تعاملات آتی تجاری دو کشور، افق مثبتی را متصورم. شرکت های خوبی از ایران در حال حاضر در کشور قزاقستان فعال هستند و مشتاقیم تا فعالان اقتصادی ایرانی به عرصه های سرمایه گذاری و توسعه ای در کشورمان ورود پیدا کنند.

وی حوزه های شهرسازی و راه سازی، کشاورزی و دامداری قزاقستان را دارای ظرفیت و نیاز کافی برای سرمایه گذاری و ورود نیروهای متخصص ایرانی دانست و اذعان کرد: هم در بحث مهارت و هم در حوزه فناوری و تکنولوژی، ظرفیت های مطلوبی در ایران فراهم است که می توان آن ها را در کشور قزاقستان نیز به کار گرفت.

وی ادامه داد: به طور مثال، زیرساخت های شهرسازی در استان جدیدالتاسیس ترکستان به منظور احداث شهر جدید ترکستان در حال توسعه است که می توانیم در این بخش از خدمات و دانش فنی شرکت های ایرانی در زمینه راه، ساختمان و شهرسازی برای کمک به پیشبرد این پروژه ها استفاده نماییم. در تدارک هستیم تا استاندار ترکستان، سفری به ایران داشته باشد و اگر پیش از آن پیشنهادات خود را در این رابطه ارائه کنید، می توانیم تفاهم نامه ای در این زمینه تدارک ببینیم که در این سفر به امضا برسد.

آیداشف در بخش دیگری از اظهارات خود، از روابط رو به رشد اقتصادی با ایران گفت و تاکید کرد: به رغم تحریم های موجود مسیر این روابط همچنان گشوده است. البته در حال حاضر با مشکلاتی نظیر انتقال پول مواجه هستیم که می توان برای آن چاره ای پیش بینی کرد.

این مقام قزاقستانی بار دیگر بر ظرفیت همکاری دو جانبه در بخش های مختلف تاکید کرد و گفت: یکی از ظرفیت های موجود در حوزه کشاورزی است. استان قزل اوردا قزاقستان پیش از این مرکز کشت برنج بود که به دلایلی این بحث در این استان کم رنگ شده است اما شرکت ها و فعالان بخش کشاورزی می توانند به این خطه بیایند و ظرفیت موجود را احیا کنند.

وی در ادامه شرحی از پتانسیل های سرمایه گذاری در کشورش را برشمرد و تاکید کرد که اطلاعات مربوط به این بخش را در اختیار اتاق مشهد قرار خواهند داد تا به فعالان اقتصادی منتقل نمایند.

آیداشف همچنین خاطر نشان کرد: برای تسهیل خدمات صدور ویزای تجاری، تفاهمی را تدوین کردیم که در آن مقرر است، روند صدور روادید برای فعالان اقتصادی با نامه و تایید اتاق های بازرگانی کوتاه تر شود و در انتظار دریافت نظر وزارت امور خارجه ایران در این خصوص هستیم.

محمدرضا توکلی‌زاده، عضو هیات رئیسه اتاق مشهد ضمن خوشامدگویی و ابراز خوشوقتی از این ملاقات، ابتدا اطلاعاتی در خصوص توانمندی ها و ظرفیت های اقتصادی استان توضیحاتی ارائه داد و در ادامه افزود: در کشور قزاقستان و ایران، در سنوات گذشته تعاملات و روابط همسایگی خوبی داشته اند که همان می تواند بستر رشد روابط اقتصادی را فراهم آورد. قزاقستان کشوری با منابع بسیار غنی و بسیار حاصلخیز و آباد است و حتی به لحاظ مساحت با قاره اروپا برابری می کند.

وی تاکید کرد: نظر به محدودیت منابع آبی در ایران، تلاشی در کشورمان آغاز شده تا طرح کشت فراسرزمینی را پیگیری و اجرایی شود. برای منظور از ظرفیت اراضی حاصلخیر کشور قزاقستان می توان بهره برد و شرکت های زیادی از خطه خراسان رضوی و کشور ایران مایل به سرمایه گذاری در این حوزه هستند.

عضو هیات رئیسه اتاق مشهد خاطر نشان کرد: ظرفیت همکاری های مشترک و سرمایه گذاری در هر دو کشور  فراهم است و برای ارتقای هرچه بیشتر تعاملات باید نقاط قوت همدیگر را به خوبی بشناسیم.

وی بر آمادگی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی برای کمک به توسعه این همکاری ها و ایجاد ارتباط با بخش خصوصی توانمند استان تاکید کرد و قول مساعد جهت پیگیری موارد و پیشنهادات مطرح شده توسط سرکنسول قزاقستان را داد.

 
آخرین ویرایش: دوشنبه 19 آذر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»