مهمترین رویداد «دیپلماسی سیاسی» استان

دیدار استاندار با جابر انصار سرکنسول جدید افغانستان در مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

اقتصادی/ دیدار آیداجان آیداشف، سرکنسول جمهوری قزاقستان در ایران با عضو هیات رئیسه اتاق مشهد

   |  دوشنبه 19 آذر 1397
align=bottom
در دیدار سرکنسول جمهوری قزاقستان با عضو هیات رئیسه اتاق مشهد تاکید شد: ظرفیت توسعه تعاملات ایران و قزاقستان در بخش های شهرسازی و کشاورزی / آیداجان آیداشف، سرکنسول جمهوری قزاقستان در ایران با محمدرضا توکلی‌زاده عضو هیات رئیسه اتاق مشهد دیدار و پیرامون ظرفیت های موجود برای توسعه تعاملات اقتصادی با خطه خراسان رضوی، گفتگو کردند....

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ آیدجان آیداشف در این ملاقات گفت: من از گذشته با خراسان و شهر مشهد آشنایی داشته ام و به همین واسطه می دانم که این خطه در زمره مهم ترین استان های کشور قرار می گیرد و ظرفیت های اقتصادی فراوانی دارد.

وی آینده تعاملات دو کشور در بخش های مختلف و به ویژه در حوزه اقتصادی را «روبه رشد» توصیف کرد و یادآور شد: من برای تعاملات آتی تجاری دو کشور، افق مثبتی را متصورم. شرکت های خوبی از ایران در حال حاضر در کشور قزاقستان فعال هستند و مشتاقیم تا فعالان اقتصادی ایرانی به عرصه های سرمایه گذاری و توسعه ای در کشورمان ورود پیدا کنند.

وی حوزه های شهرسازی و راه سازی، کشاورزی و دامداری قزاقستان را دارای ظرفیت و نیاز کافی برای سرمایه گذاری و ورود نیروهای متخصص ایرانی دانست و اذعان کرد: هم در بحث مهارت و هم در حوزه فناوری و تکنولوژی، ظرفیت های مطلوبی در ایران فراهم است که می توان آن ها را در کشور قزاقستان نیز به کار گرفت.

وی ادامه داد: به طور مثال، زیرساخت های شهرسازی در استان جدیدالتاسیس ترکستان به منظور احداث شهر جدید ترکستان در حال توسعه است که می توانیم در این بخش از خدمات و دانش فنی شرکت های ایرانی در زمینه راه، ساختمان و شهرسازی برای کمک به پیشبرد این پروژه ها استفاده نماییم. در تدارک هستیم تا استاندار ترکستان، سفری به ایران داشته باشد و اگر پیش از آن پیشنهادات خود را در این رابطه ارائه کنید، می توانیم تفاهم نامه ای در این زمینه تدارک ببینیم که در این سفر به امضا برسد.

آیداشف در بخش دیگری از اظهارات خود، از روابط رو به رشد اقتصادی با ایران گفت و تاکید کرد: به رغم تحریم های موجود مسیر این روابط همچنان گشوده است. البته در حال حاضر با مشکلاتی نظیر انتقال پول مواجه هستیم که می توان برای آن چاره ای پیش بینی کرد.

این مقام قزاقستانی بار دیگر بر ظرفیت همکاری دو جانبه در بخش های مختلف تاکید کرد و گفت: یکی از ظرفیت های موجود در حوزه کشاورزی است. استان قزل اوردا قزاقستان پیش از این مرکز کشت برنج بود که به دلایلی این بحث در این استان کم رنگ شده است اما شرکت ها و فعالان بخش کشاورزی می توانند به این خطه بیایند و ظرفیت موجود را احیا کنند.

وی در ادامه شرحی از پتانسیل های سرمایه گذاری در کشورش را برشمرد و تاکید کرد که اطلاعات مربوط به این بخش را در اختیار اتاق مشهد قرار خواهند داد تا به فعالان اقتصادی منتقل نمایند.

آیداشف همچنین خاطر نشان کرد: برای تسهیل خدمات صدور ویزای تجاری، تفاهمی را تدوین کردیم که در آن مقرر است، روند صدور روادید برای فعالان اقتصادی با نامه و تایید اتاق های بازرگانی کوتاه تر شود و در انتظار دریافت نظر وزارت امور خارجه ایران در این خصوص هستیم.

محمدرضا توکلی‌زاده، عضو هیات رئیسه اتاق مشهد ضمن خوشامدگویی و ابراز خوشوقتی از این ملاقات، ابتدا اطلاعاتی در خصوص توانمندی ها و ظرفیت های اقتصادی استان توضیحاتی ارائه داد و در ادامه افزود: در کشور قزاقستان و ایران، در سنوات گذشته تعاملات و روابط همسایگی خوبی داشته اند که همان می تواند بستر رشد روابط اقتصادی را فراهم آورد. قزاقستان کشوری با منابع بسیار غنی و بسیار حاصلخیز و آباد است و حتی به لحاظ مساحت با قاره اروپا برابری می کند.

وی تاکید کرد: نظر به محدودیت منابع آبی در ایران، تلاشی در کشورمان آغاز شده تا طرح کشت فراسرزمینی را پیگیری و اجرایی شود. برای منظور از ظرفیت اراضی حاصلخیر کشور قزاقستان می توان بهره برد و شرکت های زیادی از خطه خراسان رضوی و کشور ایران مایل به سرمایه گذاری در این حوزه هستند.

عضو هیات رئیسه اتاق مشهد خاطر نشان کرد: ظرفیت همکاری های مشترک و سرمایه گذاری در هر دو کشور  فراهم است و برای ارتقای هرچه بیشتر تعاملات باید نقاط قوت همدیگر را به خوبی بشناسیم.

وی بر آمادگی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی برای کمک به توسعه این همکاری ها و ایجاد ارتباط با بخش خصوصی توانمند استان تاکید کرد و قول مساعد جهت پیگیری موارد و پیشنهادات مطرح شده توسط سرکنسول قزاقستان را داد.

 
آخرین ویرایش: دوشنبه 19 آذر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...




اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht