اندیشکده بین المللی فرهیخت 
  دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
  www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی ...

اهدای ده قلب طلایی در
آیین اختتامیه دومین کنگره بین المللی
«پزشکان قلب ایران و اروپا»
متشکل از پانصد تن از متخصصان داخلی و خارجی
مشهد - 14 تا 17 آذر 97 - بیمارستان رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

هشتمین نشست بین‌المللی شبکه جهانی آب (G-WADI) و دومین نشست برنامه ابتکار بین‌المللی خشک‌سالی (IDI) در مشهد برگزار شد + گزارش تصویری

سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران گفت: کارشناسان دو برنامه بین المللی مهار خشکسالی و کم آبی در چارچوب همایش ملی فناوری های آب در مشهد گرد هم آمده اند تا نظرات علمی و کار شناسی را در این زمینه مهم به اشتراک بگذارند. الکساندر لیخت روز دوشنبه در همایش ملی فناوری های آب در دانشگاه فردوسی مشهد افزود: امروز در این نشست علمی از دانش کارشناسی در زمینه آب بهره مند می شویم و شاهد نشست علمی اعضای 'شبکه جهانی آب' و اطلاعات توسعه ای زمین های خشک (Gwaede) و نیز 'برنامه ابتکار بین المللی خشکسالی' در مشهد هستیم. | دوشنبه 19 آذر 1397

دیپلماسی ...

دانشگاهی/ دکتر قبول: تلاش می کنیم دانشجویان دانشگاه، دوره‌های ویژه زبان‌ روسی خود را در روسیه بگذرانند/ پروفسور گنادیونا: اشتیاق دانشجویان ایرانی ما را شگفت زده کرد!

   |  پنجشنبه 15 آذر 1397
align=bottom
مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در تلاش هستیم تا دانشجویان گروه زبان روسی دانشگاه فردوسی، مدرسه تابستانی زبان روسی خود را در دانشگاه فدرال کازان روسیه بگذرانند. دکتر احسان قبول در اختتامیه هفته زبان روسی که در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد  برگزار شد، تاکید کرد:...
... ارتباط چهره به چهره دانشجویان با اساتید زبان روسی و آموزش تحت روش‌های مدرن نه تنها سبب ارتقا سطح یادگیری بلکه سبب شناخت خصوصیات و فرهنگ روس زبانان نیز می گردد.

وی افزود: علاوه بر آن، برگزاری چنین دوره هایی فرصتی است برای اساتید فارسی زبان تا آخرین نگرش‌ها و برداشت‌های خود را نسبت به آموزش زبان و ادبیات روسی به آنان ارائه و جویای نظرات آن‌ها شوند.

 استادیار دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به همکاری‌های متعدد دانشگاه فردوسی با دانشگاه‌های ملی مسکو، سنت پطرزبورگ و سایر دانشگاه‌های آسیای میانه، گفت: روابط ما با دانشگاه فدرال کازان در سطح قابل اعتنایی است که روابط و همکاری‌های ما در 9 ماه گذشته با این دانشگاه خود گویای این امر است. 

قبول همچنین رسیدن به برنامه درسی مشترک در مقطع کارشناسی ارشد از اهداف مهم دانشگاه فردوسی دانست و تاکید کرد: استمرار کلاس‌های مجازی و الکترونیکی و بهره مندی از اساتید دانشگاه کازان از دیگر اهداف ما است.

 وی افزود: امیدواریم تابستان امسال دانشجویان زبان روسی بتوانند در سال جاری، مدرسه تابستانی را در دانشگاه کازان بگذرانند.

مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به برنامه مشترک بین دو طرف، گفت: در صدد هستیم تا اعضای هیات علمی بتوانند مجموعه ای از کتاب‌های آموزش زبان روسی به فارسی زبانان را با توجه به مختصات و نیازهای فرهنگی مردم ایران با همکاری دانشگاه فدرال کازان تدوین و تالیف کنند. 

پروفسور تاتیانا گنادیونا، رییس هیات سفرای زبان روسی از کشور روسیه در دانشگاه فردوسی مشهد،
گفت: شور و اشتیاق دانشجویان ایرانی برای یادگیری ما را شگفت زده کرد.

وی با بیان اینکه در تاریخ دانشگاه فدرال کازان این سفر بهترین و زیباترین سفری است که داشته ایم، ادامه داد: در همان ابتدای سفر ما متوجه شدیم که می توانیم تمام برنامه‌های خود را اجرا کنیم چرا که پایه و اساس یادگیری اشتیاق و ذوق است که این امر در دانشجویان ایرانی بسیار زیاد است.

پروفسور دانشگاه فدرال کازان روسیه با اشاره به برگزاری کلاس‌ها و سمینارهای فشرده در طول هفته افزود: سفرای زبان روسی حتی تا پاسی از شب به آماده سازی برنامه های آموزشی مختلف می پرداختند چراکه دانشجویان به‌ویژه ورودی‌های جدید بسیار با استعداد، مصمم و مشتاق یادگیری بودند.

وی در پایان تاکید کرد: ما سفرای زبان روسی از شما جدا نمی شویم بلکه تنها از شما خداحافظی می‌کنیم.

ایسنا
خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

حضور سفیران آموزش زبان روسی در دانشگاه فردوسی مشهد

هیات سفیران آموزش زبان روسی به منظور آشنایی دانشجویان با روش های جدید آموزشی این زبان در گروه زبان روسی دانشگاه فردوسی مشهد حضور دارند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیر گروه زبان و ادبیات روسی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری بین این دانشگاه با 10 دانشگاه برتر کشور روسیه از جمله دانشگاه دولتی مسکو، دانشگاه سن پترزبورگ و دانشگاه فدرال کازان گفت: در همین راستا سفرای زبان روسی از دانشگاه فدرال کازان برای آموزش روش‌های نوین یادگیری این زبان ‌به مدت یک هفته از اول تا 7 دسامبر در گروه زبان روسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی حضور دارند.

دکتر حسین مصطفوی تاکید کرد: سرپرست این گروه خانم «بوچینا تاتیانا گنادیونا» پروفسور دانشگاه فدرال کازان و چهار نفر هیات همراه وی نیز استادیاران و دانشجویان مقطع دکترا هستند. به گفته وی، این کارشناسان در غالب برنامه فشرده برگزاری سمینار و کلاس های آموزشی با گروه زبان روسی دانشگاه فردوسی همکاری می‌کنند.

مصطفوی همچنین از احتمال راه اندازی مقطع کارشناسی ارشد زبان روسی در دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری این دانشگاه در سال آینده خبر داد و گفت: هم اکنون در حال رایزنی با این دانشگاه و همچنین دانشگاه دولتی مسکو(МГУ)  جهت بهره مندی از استادان در ایران و یا اعزام دانشجو به روسیه هستیم که این برای هر دوطرف مهم و مفید خواهد بود.

 مدیر گروه زبان و ادبیات روسی دانشگاه فردوسی مشهد گفت، گروه زبان روسی دانشگاه فردوسی مشهد از جمله بهترین گروه‌های آموزش زبان روسی در بین دانشگاه‌های ایران است که تاکنون دانشجویان بسیاری را در مقطع کارشناسی تربیت کرده و هرساله این دانشجویان موفق به کسب بهترین رتبه ها در مقطع کارشناسی ارشد بوده اند.خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:


تبادل دانشجو بین دانشگاه‌های فردوسی مشهد و کازان روسیه

رییس اداره امور دانشجویان بین الملل دانشگاه فردوسی از تبادل دانشجو بین دو دانشگاه‌ فردوسی مشهد و کازان روسیه خبر داد.

به گزارش ایسنا، زینب موذن زاده در افتتاحیه هفته زبان روسی که در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی از حضور سفرای زبان روسی از کشور روسیه گروه زبان روسی این دانشگاه، گفت:  طی قراردادی که بین دانشگاه فردوسی و دانشگاه کازان روسیه امضا شده است به زودی تبادل دانشجو بین دو دانشگاه آغاز خواهد شد.

وی افزود: حدود۱۶۰۰ نفر دانشجوی خارجی در دانشگاه فردوسی مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هستند که از چندین کشور از جمله روسیه نیز در میان آنان حضور دارند.

رییس  اداره امور دانشجویان بین الملل دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: این دانشجویان نه تنها در رشته زبان و ادبیات فارسی بلکه در دیگر رشته ها نیز مشغول به تحصیل هستند.

موذن زاده خطاب به سفرای زبان روسی بیان کرد: دانشجویان ایرانی بسیار مستعد و خوب هستند؛ ازشما سفرای زبان روسی می خواهم تا در طول مدت حضور خود در ایران علاوه بر تدریس زبان روسی روح عظیم، غنی، گرم و صمیمی ملت روسیه را نیز به دانشجویان آموزش دهید.

در این مراسم همچنین دکتر حسین مصطفوی،مدیر گروه زبان و ادبیات روسی دانشگاه فردوسی، تاکید کرد: در طول 10 سال گذشته تلاش دانشگاه فردوسی همواره برقراری ارتباط با دانشگاه‌های کشورهای اسلامی از جمله روسیه بوده است  که در این امر موفق نیز عمل کرده است.

وی در ادامه ضمن معرفی دانشگاه فردوسی و جایگاه خوب ان در ایران ادامه داد: اشتیاق به یادگیری در بین دانشجویان ایرانی بسیار زیاد است که امیدواریم در این راستا نتایج خوبی را از این دوره کسب کنیم.

همچنین در پایان این نشست پروفسور گنادیونا، سرپرست سفرای زبان روسی کشور روسیه نیز طی سخنانی به معرفی گروه خود و مجموعه فعالیت ها در کشورهای مختلف در راستای اموزش زبان روسی پرداخت.

آخرین ویرایش: پنجشنبه 15 آذر 1397
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 22 آذر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.450
 اخبار   3183     بین الملل   2579     آسیا   2223     مراسم بین المللی / داخل و خارج   934     دیپلماسی اقتصادی    661     دیپلماسی دانشگاهی  608     دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)/ ،   587     افتخارات / مفاخر   555     دیپلماسی گردشگری    536     دیپلماسی علمی   476     جهان اسلام   454     اروپا   448     میهمان/میهمانان خارجی   435     دیپلماسی فرهنگی  420     دیپلماسی آموزشی   420     دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)   412     آیا می دانید که مشهد...   386     دانشگاه فردوسی مشهد   358     شهرداری مشهد   312     دیپلماسی نمایشگاهی  280     آستان قدس رضوی   250     سرمایه گذاری   248     استانداری خراسان رضوی   242     تصاویر / گزارش های تصویری   241     عراق   234     صادرات و واردات   208     پاکستان   205      دیپلماسی هنری   190     دیپلماسی شهری  187     افغانستان   184     دیپلماسی ورزشی   178     دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت/   176     استاندار   169     دیپلماسی سیاسی  166     حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی   148     دیپلماسی اجتماعی    147     آفریقا   144     مشهد 2017  مشهد 2017   139     نمایشگاه بین المللی مشهد   126     سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   123     سرمایه گذاری خارجی   110     پایتخت معنوی ایران   103     جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   93    فرودگاه بین المللی مشهد   88     آمریکا   88     شهردار مشهد   86     عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»