اندیشکده بین المللی فرهیخت 
  دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
  www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی ...

اهدای ده قلب طلایی در
آیین اختتامیه دومین کنگره بین المللی
«پزشکان قلب ایران و اروپا»
متشکل از پانصد تن از متخصصان داخلی و خارجی
مشهد - 14 تا 17 آذر 97 - بیمارستان رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

هشتمین نشست بین‌المللی شبکه جهانی آب (G-WADI) و دومین نشست برنامه ابتکار بین‌المللی خشک‌سالی (IDI) در مشهد برگزار شد + گزارش تصویری

سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران گفت: کارشناسان دو برنامه بین المللی مهار خشکسالی و کم آبی در چارچوب همایش ملی فناوری های آب در مشهد گرد هم آمده اند تا نظرات علمی و کار شناسی را در این زمینه مهم به اشتراک بگذارند. الکساندر لیخت روز دوشنبه در همایش ملی فناوری های آب در دانشگاه فردوسی مشهد افزود: امروز در این نشست علمی از دانش کارشناسی در زمینه آب بهره مند می شویم و شاهد نشست علمی اعضای 'شبکه جهانی آب' و اطلاعات توسعه ای زمین های خشک (Gwaede) و نیز 'برنامه ابتکار بین المللی خشکسالی' در مشهد هستیم. | دوشنبه 19 آذر 1397

دیپلماسی ...

دانشگاهی/ حضور سفرای زبان روسی از دانشگاه کازان روسیه در دانشگاه فردوسی مشهد + تصاویر

   |  دوشنبه 12 آذر 1397
align=bottom
مراسم شروع هفته زبان روسی با حضور هیئت آموزشی زبان روسی از دانشگاه کازان روسیه در دانشکده ادبیات و علوم انسانی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد. این مراسم در گروه زبـان روسـی دانشکده ادبیات و علوم انسانی با حضور سفرای زبان روسی از دانشگاه کازان روسیه، دکتر رادمرد، رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی، خانم دکتر مؤذن‌زاده رئیس اداره دانشجویان بین‌المللی دانشگاه و...
... مدیر گروه زبان روسی دکتر مصطفوی، استادان و دانشجویان دانشکده در تالار شریعتی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

خانم دکتر مؤذن‌زاده رئیس اداره دانشجویان بین‌المللی و مسئول میز روسیه در دانشگاه فردوسی مشهد در مراسم افتتاحیه‌ این مراسم که در روز شنبه 10 آذرماه 1397 برگزار شد به جایگاه ملی و بین المللی دانشگاه فردوسی مشهد اشاره نمود و از فرصتی که برای دانشجویان این دانشکده به وجود آمده ، تشکر کرد و ابراز امیدواری نمود که این هیئت در مدت اقامت خود بتواند علاوه بر آموزش زبان روسی، دانشجویان را با فرهنگ و ادبیات غنی روسی آشنا کند.

دکتر مصطفوی مدیر گروه زبان روسی دانشگاه فردوسی نیز در این مراسم تأکید کرد: در طول 10 سال گذشته تلاش دانشگاه فردوسی مشهد همواره برقراری ارتباط با دانشگاه‌های کشورهای همسایه و اسلامی ازجمله روسیه بوده است که در این امر موفق نیز عمل کرده است.

وی در ادامه ضمن معرفی دانشگاه فردوسی مشهد و جایگاه خوب آن در ایران ادامه داد: اشتیاق به یادگیری در بین دانشجویان ایرانی بسیار زیاد است که امیدواریم در این راستا نتایج خوبی را از این دوره کسب کنیم.

در پایان این نشست پروفسور تاتیانا گنادیونا، سرپرست هیئت سفرای زبان روسی کشور روسیه طی سخنانی به معرفی گروه خود و مجموعه فعالیت‌ها در کشورهای مختلف در راستای آموزش زبان روسی پرداخت.

شایان‌ذکر است هیئت آموزشی زبان روسی متشکل از گروه 5 نفره با سرپرستی پروفسور تاتیانا گنادیونا از دانشگاه کازان است و تا ۱4 آذرماه 97 در گروه زبان روسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد اقدام به برگزاری کلاس و سمینارهای آموزشی خواهند کرد.

خبر دیگر در همین زمینه از ایسنا حاکی است:


رییس  اداره امور دانشجویان بین الملل دانشگاه فردوسی مشهد خبر داد:  تبادل دانشجو بین دانشگاه‌های فردوسی مشهد و کازان روسیه

رییس  اداره امور دانشجویان بین الملل دانشگاه فردوسی  از تبادل دانشجو بین دو دانشگاه فردوسی مشهد و کازان روسیه  خبر داد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، زینب موذن زاده در  افتتاحیه  هفته زبان روسی که در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد،  ضمن ابراز خرسندی از حضور سفرای زبان روسی از کشور روسیه  در گروه زبان روسی این دانشگاه، گفت:  طی قرار دادی که بین دانشگاه فردوسی و دانشگاه کازان روسیه امضا شده است به زودی تبادل دانشجو بین دو دانشگاه آغاز خواهد شد.

وی افزود: حدود۱۶۰۰ نفر دانشجوی خارجی در دانشگاه فردوسی مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هستند که از چندین کشور از جمله روسیه نیز در میان آنان حضور دارند.

رییس  اداره امور دانشجویان بین الملل دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: این دانشجویان نه تنها در رشته زبان و ادبیات فارسی بلکه در دیگر رشته ها نیز مشغول به تحصیل هستند.

موذن زاده خطاب به سفرای زبان روسی بیان کرد: دانشجویان ایرانی بسیار مستعد و خوب هستند؛ ازشما سفرای زبان روسی می خواهم تا در طول مدت حضور خود در ایران علاوه بر تدریس زبان روسی روح عظیم، غنی، گرم و صمیمی ملت روسیه را نیز به دانشجویان امورش دهید.

در این مراسم همچنین  حسین مصطفوی، مدیر گروه زبان و ادبیات روسی دانشگاه فردوسی، تاکید کرد: در طول 10 سال گذشته تلاش دانشگاه فردوسی همواره برقراری ارتباط با دانشگاه‌های کشورهای اسلامی از جمله روسیه بوده است  که در این امر موفق نیز عمل کرده است.

 وی در ادامه ضمن معرفی دانشگاه فردوسی و جایگاه خوب ان در ایران ادامه داد: اشتیاق به یادگیری در بین دانشجویان ایرانی بسیار زیاد است که امیدواریم در این راستا نتایج خوبی را از این دوره کسب کنیم.

همچنین در پایان این نشست پروفسور گنادیونا، سرپرست سفرای زبان روسی کشور روسیه نیز طی سخنانی به معرفی گروه خود و مجموعه فعالیت ها در کشورهای مختلف در راستای امورش زبان روسی پرداخت.

آخرین ویرایش: دوشنبه 12 آذر 1397
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 22 آذر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.450
 اخبار   3183     بین الملل   2579     آسیا   2223     مراسم بین المللی / داخل و خارج   934     دیپلماسی اقتصادی    661     دیپلماسی دانشگاهی  608     دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)/ ،   587     افتخارات / مفاخر   555     دیپلماسی گردشگری    536     دیپلماسی علمی   476     جهان اسلام   454     اروپا   448     میهمان/میهمانان خارجی   435     دیپلماسی فرهنگی  420     دیپلماسی آموزشی   420     دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)   412     آیا می دانید که مشهد...   386     دانشگاه فردوسی مشهد   358     شهرداری مشهد   312     دیپلماسی نمایشگاهی  280     آستان قدس رضوی   250     سرمایه گذاری   248     استانداری خراسان رضوی   242     تصاویر / گزارش های تصویری   241     عراق   234     صادرات و واردات   208     پاکستان   205      دیپلماسی هنری   190     دیپلماسی شهری  187     افغانستان   184     دیپلماسی ورزشی   178     دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت/   176     استاندار   169     دیپلماسی سیاسی  166     حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی   148     دیپلماسی اجتماعی    147     آفریقا   144     مشهد 2017  مشهد 2017   139     نمایشگاه بین المللی مشهد   126     سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   123     سرمایه گذاری خارجی   110     پایتخت معنوی ایران   103     جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   93    فرودگاه بین المللی مشهد   88     آمریکا   88     شهردار مشهد   86     عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»