اندیشکده بین المللی فرهیخت 
  دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
  www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی ...

اهدای ده قلب طلایی در
آیین اختتامیه دومین کنگره بین المللی
«پزشکان قلب ایران و اروپا»
متشکل از پانصد تن از متخصصان داخلی و خارجی
مشهد - 14 تا 17 آذر 97 - بیمارستان رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

هشتمین نشست بین‌المللی شبکه جهانی آب (G-WADI) و دومین نشست برنامه ابتکار بین‌المللی خشک‌سالی (IDI) در مشهد برگزار شد + گزارش تصویری

سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران گفت: کارشناسان دو برنامه بین المللی مهار خشکسالی و کم آبی در چارچوب همایش ملی فناوری های آب در مشهد گرد هم آمده اند تا نظرات علمی و کار شناسی را در این زمینه مهم به اشتراک بگذارند. الکساندر لیخت روز دوشنبه در همایش ملی فناوری های آب در دانشگاه فردوسی مشهد افزود: امروز در این نشست علمی از دانش کارشناسی در زمینه آب بهره مند می شویم و شاهد نشست علمی اعضای 'شبکه جهانی آب' و اطلاعات توسعه ای زمین های خشک (Gwaede) و نیز 'برنامه ابتکار بین المللی خشکسالی' در مشهد هستیم. | دوشنبه 19 آذر 1397

دیپلماسی ...

شهری/ خواجه نائینی در نشست سفرا و فعالان اقتصادی خارجی: زمینه های بی نظیری برای سرمایه گذاری در مشهد مهیاست + گزارش تصویری دوم

   |  شنبه 10 آذر 1397
align=bottom
رویکرد مدیریت شهری و شورای شهر پنجم مشهد استفاده از پیشنهادات و نظریات فعالان و سرمایه گذاران اقتصادی داخلی و خارجی در زمینه بهره گیری بهتر از ظرفیت های موجود اقتصادی در مشهد است. معاون اقتصادی شهرداری مشهد با اشاره به حضور سالانه حدود دو میلیون زائر خارجی و 30 میلیون زائر داخلی گفت: زمینه های بی نظیری در بخش های مختلف حمل و نقل، تفریحی، گردشگری،...
... اقامتی و زیرساختی برای سرمایه گذاری در مشهد مهیا شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد مقدس، رضا خواجه نائینی امروز در نشست با جمعی از سفرا و فعالان اقتصادی خارجی که با حضور شهردار منتخب، اعضای شورای شهر مشهد و سفرا و فعالان اقتصادی افغانستان، پاکستان، قزاقستان، گرجستان، تاجیکستان، بنین، ترکیه، کویت ونماینده سازمان آیسسکو و سرمایه گذاران بخش خصوصی داخلی برگزار شد، افزود: اگر به طور میانگین هر زائر خارجی در سفر به مشهد یک میلیون دلار هزینه کند گردش مالی سالیانه حضور گردشگران خارجی در مشهد حدود 2-3 میلیون دلار است که رقم قابل توجه ای برای سرمایه گذاری است. 
وی با بیان اینکه شهرداری مشهد آمادگی کامل دارد که سرمایه گذاران خارجی و داخلی را در این گردش مالی مشارکت دهد، اظهار کرد: رویکرد مدیریت شهری و شورای شهر پنجم مشهد استفاده از پیشنهادات و نظریات فعالان وسرمایه گذاران اقتصادی داخلی و خارجی در زمینه بهره گیری بهتر از ظرفیت های موجود اقتصادی در مشهد است.
وی اضافه کرد: من و شهردار منتخب مشهد از کارشناسان حوزه اقتصاد هستیم و سالها در حوزه های اقتصادی شهر فعالیت داشته ایم و سوابق شهردار منتخب نیز بیشتر اقتصادی است که این موضوع گویای همین رویکرد است. 
خواجه نائینی تصریح کرد: شهرداری در حوزه های زیادی متولی است و قدرت تصمیم گیری بالایی دارد و با وجود شورای شهری که می تواند پیشنهادات ما را به قانون تبدیل کند شرایط فعالیت و مشارکت اقتصادی با شهرداری را حتر است.
معاون اقتصادی شهردای مشهد با اشاره به اینکه نگاه برخی به حوزه سرمایه گذاری تنها ساخت و ساز است، گفت: اما با وجود حضور سالانه حدود 30 میلیون زائر در شهر مشهد زمینه سرمایه گذاری در بخش های مختلف از ورود زائر به مشهد توسط ناوگان حمل ونقل برون شهری، ناوگان حمل ونقل درون شهری، تاکسی های هوشمند، مجتمع های رفاهی و اقامتی، زیارت، گردشگری وتجارت وجود دارد. 
وی ادامه داد: هدف ما افزایش ماندگاری زائر در مشهد است زیرا هر چقدر میزان ماندگاری زائر در شهر مشهد افزایش پیدا کند موقعیت های سرمایه گذاری نیز بیشتر می شود.
وی افزود: در بخش اقامتی که یکی از زمینه های خوب سرمایه گذاری در مشهد است طی یکسال گذشته در اطراف حرم حدود 100 میلیون دلار قرارداد سرمایه گذاری منعقد شده است. 
خواجه نائینی با بیان اینکه بودجه شهرداری مشهد در سال حدود 800 میلیون دلار است، اضافه کرد: از این مبلغ 500 میلیون دلار بودجه اقتصادی است که این موضوع نیز رویکرد شهرداری را به بحث سرمایه گذاری نشان می دهد.
معاونت اقتصادی شهرداری مشهد مقدس تصریح کرد: کی دیگر از بخش هایی که ظرفیت های خوبی برای سرمایه گذاری دارد، پروژه های تفریحی و گردشگری است به عنوان نمونه سال گذشته بیش از یک میلیون و 500 هزار نفر از تنها شهر بازی پر رونق مشهد استفاده و مجتمع های آبی از یک به 7 مجتمع افزایش پیدا کرده است که این نشان دهنده بازار مناسب برای سرمایه گذاری در این حوزه ها است. 
وی به حضور تعدادی از سرمایه گذاران بزرگی که قبل از این در منطقه آزاد کیش سرمایه گذاری می کردند در مشهد و سرمایه گذاری آنها در بخش های مختلف اقتصادی و گردشگری مشهد اشاره و اظهار کرد: اکنون پروژه های گردشگری و اقتصادی بزرگی توسط این سرمایه گذاران در مشهد در حال اجرا است. 
وی گفت: در مجموع اکنون فرصت های زیادی برای سرمایه گذاری در بخش های مختلفی از جمله تصفیه خانه های فاضلاب، اماکن تاریخی، حوزه غذا ورستوران، پلها، بزرگراه ها، حمل ونقل عمومی، تقاطع های غیرهمسطح و استفاده از ظرفیت پارک ها برای اجرای پروژه های تفریحی گردشگری در شهر مشهد وجود دارد که فعالان وسرمایه گذاران خارجی و داخلی می توانند از این ظرفیت ها استفاده کنند که شهرداری مشهد در این زمینه آمادگی کامل با قراردادهای مختلف ازجمله" بی او تی" و مشارکتی را دارد. 
لازم به ذکر است در این نشست تعدادی ازسفرا و فعالان اقتصادی افغانستان، پاکستان، قزاقستان، گرجستان، تاجیکستان، بنین، ترکیه و نماینده سازمان آیسسکو و سرمایه گذاران بخش خصوصی داخلی حضور داشتند.
مجید خبیری یادآور می شود گزارش تصویری  اول در اولین پست این رویداد درج شده است.
آخرین ویرایش: شنبه 10 آذر 1397
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 22 آذر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.450
 اخبار   3183     بین الملل   2579     آسیا   2223     مراسم بین المللی / داخل و خارج   934     دیپلماسی اقتصادی    661     دیپلماسی دانشگاهی  608     دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)/ ،   587     افتخارات / مفاخر   555     دیپلماسی گردشگری    536     دیپلماسی علمی   476     جهان اسلام   454     اروپا   448     میهمان/میهمانان خارجی   435     دیپلماسی فرهنگی  420     دیپلماسی آموزشی   420     دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)   412     آیا می دانید که مشهد...   386     دانشگاه فردوسی مشهد   358     شهرداری مشهد   312     دیپلماسی نمایشگاهی  280     آستان قدس رضوی   250     سرمایه گذاری   248     استانداری خراسان رضوی   242     تصاویر / گزارش های تصویری   241     عراق   234     صادرات و واردات   208     پاکستان   205      دیپلماسی هنری   190     دیپلماسی شهری  187     افغانستان   184     دیپلماسی ورزشی   178     دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت/   176     استاندار   169     دیپلماسی سیاسی  166     حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی   148     دیپلماسی اجتماعی    147     آفریقا   144     مشهد 2017  مشهد 2017   139     نمایشگاه بین المللی مشهد   126     سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   123     سرمایه گذاری خارجی   110     پایتخت معنوی ایران   103     جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   93    فرودگاه بین المللی مشهد   88     آمریکا   88     شهردار مشهد   86     عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»