مهمترین رویداد «دیپلماسی حمل و نقل» شهر

راه‌اندازی خطوط مسافربری جاده‌ای «مشهد– باكو» در آینده نزدیک


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

علمی/ برگزاری نشست عملی «افق های همسو؛ نقش میراث مشترک در توسعه پایدار روابط ایران و چین» در دانشگاه فردوسی مشهد

   |  پنجشنبه 1 آذر 1397
align=bottom
نشست عملی «افق های همسو: نقش میراث مشترک در توسعه پایدار روابط ایران و چین» توسط انجمن پارسه دوستداران میراث فرهنگی مستقر در مرکز رشد دانشگاه و دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی و مدیریت بین الملل شهرداری مشهد، صبح روز چهارشنبه 30 آبان 1397 در اتاق شورای شماره 2 دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد...
در چارچوب گسترش همکاری های بین المللی دانشگاه فردوسی مشهد، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی در آبان  ماه 1397 میزبان نشستی علمی با حضور شماری از مدیران استانی، شهری، دانشگاهی و دانشگاهیان ایرانی و هییت اعزامی از کشور چین بود.

این نشست تحت عنوان «افق های همسو؛ نقش میراث مشترک در توسعه پایدار روابط ایران و چین» توسط انجمن پارسه دوستداران میراث فرهنگی مستقر در مرکز رشد دانشگاه فردوسی مشهد و به میزبانی دفتر همکاری های بین المللی دانشگاه فردوسی مشهد و با همراهی شهرداری مشهد و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی برگزار گردید. این نشست به عنوان اولین ثمره همکاری میان «انجمن پارسه»، مستقر در مرکز رشد دانشگاه فردوسی مشهد، و «مرکز مطالعات غرب آسیا و شمال آفریقا»، دانشگاه آنخویی چین، به محفلی جهت ارایه نقطه نظرات حاکمیتی و ارایه مقالات علمی در حوزه جاده ابریشم و روابط ایران و چین تبدیل شد.

 در ابتدا نشستی در دفتر ریاست دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی برگزار شد و  دکتر کارشکی و دکتر مشهدی رئیس و معاون دانشکده ضمن خوشامد گویی به میهمانان ایرانی و اساتید و فارسی آموزان چینی ، به معرفی دانشکده و ظرفیتهای آن پرداختند. در ادامه غلامحسین نوعی مدیر دفتر ارتباط علمی دانشکده و مدیر عامل شرکت پارسه به معرفی میهمانان نشست و هدف از برگزاری آن با رویکرد توسعه مناسبات و مبادلات علمی فرهنگی پرداخت و همراه با میهمانان وارد محل برگزاری نشست اصلی افق های همسو شد.

دکتر احسان قبول، مدیر همکاری های علمی بین المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی مشهد، بر توسعه هر بیشتر روابط دانشگاهی ایران و چین تاکید کرد و در ادامه به ارایه مختصری از مقاله ای که به منظور درج در کتاب مجموعه مقالات این نشست با عنوان «دو سوی افق؛ جستاری در خصوص شاهراه فرهنگی، تاریخی و اقتصادی ابریشم» فراهم نموده بودند پرداخت. موضوع اصلی این مقاله حول محور تصویر پردازی ایرانیان از چینیان در ادبیات فارسی بود که دکتر قبول آن را حوزه مطالعاتی بسیار مستعد و کمتر کاوش شده ای دانسته و تاکید نمودند حدیث نبوی «در جستجوی علم باشید، ولو در چین باشد» باشد یکی از عوامل مهم این ابراز توجه ادبای زبان فارسی بوده. دکتر قبول با شعری از منطق الطیر عطار به سخنرانی خود پایان داد.

سخنران بعد این نشست مهندس ابوالفضل مکرمی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  خراسان رضوی بود که ضمن تشریح نقش ایران به عنوان پل ارتباط شرق جاده با غرب آن و تاکید بر تجربیات تاریخی ناموفق در حوزه تغییر مسیر جاده به شمال یا جنوب سرزمین اصلی ایران شمایی کاملا تاریخ گرایانه از اهمیت این مسیر در حیات تمدنی سرزمین های درگیر با جاده ابریشم را ارائه نمود و  در ادامه از آمادگی استان خراسان رضوی برای فراهم آوردن داده های لازم جهت تشکیل پرونده و ثبت مشترک جاده با کشور چین به عنوان میراث جهانی خبر داد.

پروفسور ژانگویی هان استاد دانشکده تاریخ و تمدن دانشگاه تربیت مدرس شانسی(Shaanxi Normal University)  سخنرانی خود را با عنوان «کاربست شیانژن درمیان جمعیت های مسلمان چین» (Xiaojing Usage among Some Muslim Chinese) ارائه نمود. بر این اساس مسلمانانی که در دوره های مختلف و عمدتا در دوره سلطنت مغولان (سلسله یوان 1250-1380 م.) وارد چین شده بودند در طی قرون با جامعه چین همسان گردیدند. یکی از عوارض متعدد این همسانی پذیرش زبان چینی توسط جوامع مسلمان بود. این پذیرش زبان اما با پذیرش خط الرسم پیچیده و سخت چینی همراه نشد. جوامع مسلمان چینی ترجیح دادند حروف عربی را برای نوشتار چینی اصلاح، اختراع یا حذف کنند. به این واسطه «نوشتار شیانژن» با 36 حرف به وجود آمد که کسی تا به امروز زمان دقیق یا فرد و قوم مسلمان مبدع آن را شناسایی نکرده. این نوشتار در نگارش انواع متون عربی از قرآن تا نامه نگاری های شخصی کاربرد داشته است.

سخنران بعدی این نشست دکتر سید علی مزینانی پژوهشگر پژوهشکده علوم و معارف دفاع مقدس دانشگاه عالی دفاع ملی و مدیر دپارتمان تاریخ شفاهی انجمن پارسه بود که به  معرفی مسیر جنوبی جاده ابریشم در حد فاصل ماوراالنهر متمرکز بود که سوای از مسیر اصلی بخارا به سمرقند به فرغانه در موازات جیحون از مرو به ختن می رفت. این جاده در روزگاران باستانی خود از ربع مرو، ربع بلخ، حوزه چغانیان و قبادیان، حوزه ختلان، حوزه بدخشان گذر می کرده تا به حوزه ختن برسد. وی به جزییات مسیر و کیفیت داد و ستد در هر شهر دقایق پایانی سخنرانی خود را جهت برشمردن منافع مترتب بر احیای چنین مسیری در سیاست بین المللی امروز ایران اختصاص داد.

دکتر ابوالفضل حسن آبادی ریاست مرکز اسناد و مطبوعات کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی سخنرانی بعدی  این نشست با عنوان «مولفه های تاثیر گذار در پژوهش های تاریخ محلی جاده ابریشم در خراسان بزرگ»بود که با توجه به پیشینه طولانی خود از حیث فعالیت در حوزه تاریخ شفاهی به بررسی کاربرد های این شاخه مطالعاتی برای مستند سازی میراث جاده ابریشم پرداخت.

موضوع بعدی نیز ماهیتی عمدتا اقتصادی توسط دکتر علی یحیایی استادیار دانشگاه حکیم سبزواری با عنوان «تجارت دریایی بین ایران  و چین در دوره آل بویه» مطرح شد. این محقق تاکید داشت تجارت دریایی توسط ایرانیان در خلیج فارس تا هندوستان و چین و تحت پشتیبانی امیران این سلسله در قرن چهارم ه.ق./ سوم م. توسعه یافته و در این میان به ویژه  شهرهای سیراف در ساحل شمالی خلیج فارس، و مناطق صخار و  مسقط  در کرانه دریای عمان در ساحل جنوبی که توسط آل بویه تصرف شد، در این تجارت دریایی نقش موثر و برجسته ای ایفا کردند.

بعد از دکتر یحیایی نوبت سخنرانی به دکتر علی عشقی رسید با مقاله ای تحت عنوان «در مسیر جاده ابریشم: بررسی کاروانسراهای تاریخی خراسان( رباط شرف و رباط ماهی».

با پایان سخنرانی های علمی  زبرجدیان از فعالان حوزه گردشگری در سطح ملی با تاکید بر پسوند عنوان اصلی نشست یعنی «نقش میراث مشترک در توسعه پایدار روابط ایران و چین» اظهار نمود که محققان و پژوهشگران حاضر در این نشست باید بینش ها و چشم انداز های تاریخی خود را حاملان قدرت سیاسی در هر دو کشور ارایه دهند و آنها را با نظرات خود ارایه دهند. به این واسطه پسوندی که برای عنوان نشست تعیین شده بود محقق خواهد گردید.

در انتهای جلسه استاد بازنشسته گروه تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد دکتر حسین الهی با جمع بندی ملاحظات دوستان نسبت به تعدیل، اصلاح و تذکر برخی نکات مطروحه توسط ارایه دهندگان مقاله اقدام نمود.

با پایان نشست هیئت مذکور از موزه دانشگاه فردوسی مشهد بازدید کردند که در این بازدید  پروفسور هان ژانگویی از برنامه بازدید موزه  ابراز رضایت کرد.

روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد


آخرین ویرایش: شنبه 10 آذر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht