اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

سلامت / 14 تا 17 آذرماه، برپایی کنگره بین‌المللی پزشکان قلب ایران و اروپا در بیمارستان فوق تخصصی رضوی

   |  پنجشنبه 8 آذر 1397
align=bottom
کنگره بین المللی پزشکان قلب ایران و اروپا از تاریخ 14 تا 17 آذر ماه جاری با حضور متخصصان و پزشکان متخصص مدعو از داخل و خارج از کشور به همت «بنیاد سلامت آستان قدس رضوی» در بیمارستان فوق تخصصی رضوی در مشهد برگزار می شود. یادآور می گردد در جهت ارتقاء سطح دانش پزشکی بیمارستان رضوی تا پایان سال 2015 بیش از 153 کنگره، همایش بین المللی، ملی و نیز کارگاه آموزشی برگزار نموده که ....
... یکی از شاخص ترین آنها کنگره بین المللی جراحی قلب است که از سال 2008 به صورت سالانه در حال برگزاری است. 

گفتنی است در جهت ارتقاء سطح دانش پزشکی بیمارستان رضوی تا پایان سال 2015 بیش از 153 کنگره، همایش بین المللی، ملی و نیز کارگاه آموزشی برگزار نموده که یکی از شاخص ترین آنها کنگره بین المللی جراحی قلب است که از سال 2008 به صورت سالانه در حال برگزاری است. کنگره بین المللی سالیانه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی، کنگره بین المللی تصادفات جاده‌ای، كنگره بین المللی اپی لپسی، کنگره بین المللی سرطان های دستگاه گوارش، سمپوزیوم بین المللی نروسرجری، كنگره بین المللی استروك، كنگره بین المللی نروترما، کنگره بین المللی پروکتولوژی، کنگره بین المللی اضطراب، کنگره بین المللی اکوکاردیوگرافی، كنگره بین المللی ارتباطات حرفه ای در مراكز بیمارستانی از جمله کنگره های دیگر برگزار شده در بیمارستان است.

وی به محدودیت‌های موجود برای برپایی چنین رویدادهای علمی بزرگی در کشور اشاره کرد و افزود: دانشمندان و متخصصان حاضر در این کنگره به ارائه آخرین دستاوردهای خود چه در زمینه پیشگیری و چه درمان بیماری‌های قلبی می‌پردازند، از این رو می‌توان آن را یک کنگره جامع دانست.
میربلوک ادامه داد: بی‌شک برگزاری کنگره‌ای در وسعت کنگره قلب بیمارستان رضوی نیاز به برنامه‌ریزی‌های بسیار دقیق و مفصلی دارد که تیم این بیمارستان به خوبی از عهده آن برآمده است.

خبر دیگری در همین زمینه حاکی است:

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: برگزاری کنگره بین‌المللی پزشکان قلب ایران و اروپا در بیمارستان فوق تخصصی رضوی، نشان‌دهنده موفقیت مدیریت کلان آستان قدس رضوی است. دکتر فردین میربلوک با تأکید بر حضور استادان مطرح بزرگترین مراکز اروپایی در کنگره‌های بین‌المللی CSI و CTO بیمارستان رضوی بیان کرد: برگزاری چنین کنگره‌ بین‌المللی توسط بنیاد سلامت آستان قدس رضوی، نشان‌دهنده موفقیت مدیریت کلان این مجموعه در ارائه خدمات بهداشتی است و می‌تواند الگویی بی‌بدیل در کشور شود.
وی به محدودیت‌های موجود برای برپایی چنین رویدادهای علمی بزرگی در کشور اشاره کرد و افزود: دانشمندان و متخصصان حاضر در این کنگره به ارائه آخرین دستاوردهای خود چه در زمینه پیشگیری و چه درمان بیماری‌های قلبی می‌پردازند، از این رو می‌توان آن را یک کنگره جامع دانست.
میربلوک ادامه داد: بی‌شک برگزاری کنگره‌ای در وسعت کنگره قلب بیمارستان رضوی نیاز به برنامه‌ریزی‌های بسیار دقیق و مفصلی دارد که تیم این بیمارستان به خوبی از عهده آن برآمده است.
وی ضمن تقدیر از مسئولان بنیاد سلامت آستان قدس رضوی بیان کرد: باید با معرفی خادمان سلامت رضوی و انعکاس بازخورد مثبت برگزاری این کنگره، سایر نهادهای موازی که مسئولیت بهداشت و درمان کشور را بر عهده دارند را تشویق کرد تا در این زمینه سرمایه‌گذاری لازم را کنند.

بیماری‌های قلبی؛ مهم‌ترین عامل مرگ و میر
این مدرس دانشگاه از ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی به‌عنوان نخستین عامل مرگ و میر در کشور نام برد و گفت: حتی میزان مرگ و میر آن از حوادث جاده‌ای هم بیشتر است.
وی با بیان اینکه با تغییر شیوه زندگی مردم و عدم تحرک آنان در دهه‌های اخیر، عوامل خطرآفرین شیوع بیماری‌های قلبی افزایش یافته است، افزود: شیوع فشار خون، دیابت، چاقی و مصرف سیگار، در مجموع موجب افزایش بروز بیماری‌های قلبی- عروقی در جامعه به‌ویژه در سنین پایین‌تر شده است.
میربلوک ادامه داد: مردم برای مقابله با گسترش روزافزون بیماری‌های قلبی- عروقی باید شیوه زندگی خود را تغییر دهند. در این مسیر ورزش با چاقی مقابله کرده، ابتلا به فشار خون را به تعویق می‌اندازد یا در درمان آن کمک می‌کند. همچنین ابتلا به دیابت را به تأخیر می‌اندازد.
وی با اشاره به اینکه امروزه ثابت شده ورزش حتی بیشتر از مصرف دارو در درمان دیابت مؤثر است، ابراز کرد: بالابردن سطح آگاهی والدین ارائه آموزش‌های جدی و جلوگیری از مصرف دخانیات در مجامع عمومی، نقش مهمی در کاهش مصرف دخانیات به‌عنوان یک عامل مستعدکننده در شیوع بیماری‌های قلبی- عروقی دارد.
این متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوپلاستی با بیان اینکه قرار دادن مالیات‌های مضاعف بر سیگار در کاهش مصرف آن اثرگذار است، افزود: با وجود سیاست‌های قابل توجه مسئولان در این خصوص، امروزه شاهد شیوع مصرف دخانیات در سنین نوجوانی هستیم و حتی امروزه تفاوت جنسیت مصرف‌کنندگان سیگار نیز کم‌رنگ‌تر شده است.
وی از افزایش چربی خون اشباع شده به‌عنوان یکی از عوامل ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی نام برد و گفت: روش‌های غیردارویی مانند داشتن رژیم‌ غذایی که شامل مصرف بیشتر سبزیجات، میوه و غذاهای دریایی می‌شود، می‌تواند شیوع این بیماری‌ها را کاهش دهد، از این رو مردم باید به مصرف آنها تشویق شوند. همچنین باید به مردم آموزش داد تا از مصرف چربی‌های دارای اسیدچرب ترانس پرهیز کنند.

نقش 150 دقیقه ورزش در هفته
میربلوک بیان کرد: سازمان بهداشت جهانی (WHO) به مردم توصیه کرده است تا 150 دقیقه در هفته ورزش کنند. همچنین افراد در طول هر دو سه ساعت کار روزانه باید 10 تا 15 دقیقه پیاده‌روی داشته باشند و از زندگی بی‌تحرک امروزه دوری کنند.
وی چاقی شکمی را یکی دیگر از عوامل مستعدکنننده بروز بیماری‌های قلبی- عروقی دانست و اضافه کرد: افزایش قطر شکم می‌تواند موجب تغییرات چربی‌ها، مقاومت به انسولین، ابتلا به دیابت و در نهایت این بیماری‌ها شود.
این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان ادامه داد: همچنین به توصیه سازمان بهداشت جهانی، مردم حتی افرادی که فشار خون نرمال دارند، باید مصرف نمک خود را تا دو گرم در روز کاهش دهند. رژیم غذایی کم نمک از ابتلای افراد به فشار خون جلوگیری کرده و پاسخ درمانی به درمان‌های کاهش فشار خون را نیز تشدید می‌کند.
وی به نقش ژنتیک در بروز بیماری فشار خون اشاره کرد و گفت: بیماران فشار خونی و افرادی که والدین فشار خونی دارند باید از مصرف نمک زیاد، غذاهای آماده و فوری(fast food)، غذاهای دارای مواد نگهدارنده یا افزودنی به شدت خودداری کنند.
میربلوک، بیماری عروق را یک بیماری خاموش دانست که از دهه اول زندگی آغاز می‌شود، افزود: ابتدا رگه‌های زرد رنگی بر روی رگ‌های قلب ایجاد می‌شود و با پیشرفت بیماری، این رگه‌ها تبدیل به پلاک شده و رگ‌ها را تنگ می‌کند و بیماری خودش را در دهه چهارم، پنجم و ششم زندگی به‌صورت بروز بالینی نشان می‌دهد.
وی به نقش آموزش برای جلوگیری از مصرف دخانیات توسط نوجوانان اشاره کرد و افزود: برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی- عروقی باید از سنین کودکی شروع کرد و دقت خاصی به نوع تغذیه دانش‌آموزان و میزان ورزش آنان داشت.

آستان نیوز 


آخرین ویرایش: جمعه 9 آذر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»


مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht