اندیشکده بین المللی فرهیخت 
  دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
  www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی ...

اهدای ده قلب طلایی در
آیین اختتامیه دومین کنگره بین المللی
«پزشکان قلب ایران و اروپا»
متشکل از پانصد تن از متخصصان داخلی و خارجی
مشهد - 14 تا 17 آذر 97 - بیمارستان رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

هشتمین نشست بین‌المللی شبکه جهانی آب (G-WADI) و دومین نشست برنامه ابتکار بین‌المللی خشک‌سالی (IDI) در مشهد برگزار شد + گزارش تصویری

سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران گفت: کارشناسان دو برنامه بین المللی مهار خشکسالی و کم آبی در چارچوب همایش ملی فناوری های آب در مشهد گرد هم آمده اند تا نظرات علمی و کار شناسی را در این زمینه مهم به اشتراک بگذارند. الکساندر لیخت روز دوشنبه در همایش ملی فناوری های آب در دانشگاه فردوسی مشهد افزود: امروز در این نشست علمی از دانش کارشناسی در زمینه آب بهره مند می شویم و شاهد نشست علمی اعضای 'شبکه جهانی آب' و اطلاعات توسعه ای زمین های خشک (Gwaede) و نیز 'برنامه ابتکار بین المللی خشکسالی' در مشهد هستیم. | دوشنبه 19 آذر 1397

دیپلماسی ...

فرهنگی / برگزاری نشست مشترک مدیران کتابخانه و موزه ملی ملک مشهد با دیپلمات‌ های وزارت امور خارجه در تهران

   |  چهارشنبه 7 آذر 1397
align=bottom
در جلسه مشترک مدیران کتابخانه و موزه ملی ملک با جمعی از دیپلمات‌های وزارت امور خارجه کشور در تهران، زمینه‌های توسعه فعالیت‌های این موقوفه فرهنگی آستان قدس رضوی در گستره جهانی با رویکرد دیپلماسی عمومی و فرهنگی بررسی شد. جمعی از سفیران پیشین ایران در کشورهای دیگر و دیپلمات‌های بازنشسته و کنونی وزارت امور خارجه کشور در حوزه‌های امور مجلس و دولت،...
... فرانسه و اتحادیه اروپا، حقوق دیپلماتیک و کنسولی، عربی و خلیج فارس، کشورهای آفریقایی، اقتصادی، اروپای شرقی، حوزه بین‌الملل و غرب آسیا عصر روز گذشته از کتابخانه و موزه ملی ملک بزرگترین موقوفه فرهنگی ایران در پایتخت دیدن کردند.
این گروه در کنار بازدید از آثار تاریخی و هنری تالارهایی مانند خوش‌نویسی و نگارگری موزه ملی ملک نخستین موزه وقفی- خصوصی کشور، با پیشینه و توانمندی‌های این مجموعه در حوزه فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی آشنا شدند.
نشست مشترکی با حضور غلامرضا خواجه‌ سروی مدیر عامل مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، دیگر مسئولان این مؤسسه و دیپلمات‌های وزارت امور خارجه برگزار شد و میهمانان حاضر به ارائه راهکارهایی برای گسترش فعالیت‌های این موقوفه در گستره فراملی و جهانی پرداختند.
در این راستا تشکیل کارگروهی مشترک با برپایی جلسات مرتبط به منظور طراحی و اجرای روش‌های عملیاتی در این مسیر پیش‌بینی شد.
مدیرعامل مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک ضمن اشاره به قدمت تاریخی و فعالیت‌ها و خدمات متنوع این موقوفه در هشت دهه گذشته گفت: کتابخانه و موزه ملی ملک با توجه به ظرفیت آثار موجود در گنجینه آن که به همت حاج حسین آقا ملک بنیان‌گذار و واقف این مجموعه گردآوری شده است، بازتابنده سرمایه بزرگ فرهنگی آستان قدس رضوی در تهران است.
غلامرضا خواجه‌سروی با تأکید بر اهمیت کتابخانه و موزه ملی ملک برای کشور افزود: همچنین این موقوفه با برخورداری از استانداردهای نوین و به‌روز در حوزه ارائه خدمات کتابخانه‌ای و موزه‌ای، یک سرمایه چشم‌گیر ملی به‌ویژه برای محققان و گردشگران غیرایرانی به‌شمار می‌رود.
وی تصریح کرد: وزارت امور خارجه به‌ویژه دیپلمات‌های بازنشسته و کنونی کشور می‌توانند در زمینه معرفی و بازشناسی این گنجینه بزرگ در دنیا و ارائه راهکارهای همکاری‌ در گستره جهانی، نقش اثرگذاری داشته باشند و مسیرهایی درست به‌ویژه در زمینه اشاعه دستاوردهای فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی و آیین دیرینه وقف در جهان خلق کنند.

دستاوردهایی ارزشمند
نتایج حاصل از این نشست مشترک و مشورت‌های کارشناسی آن در محورهایی مانند همکاری با کتابخانه‌ها و موزه‌های اروپایی به‌ویژه در زمینه‌های نسخه‌های خطی و مرمت، همکاری با موزه‌ها و کتابخانه‌های بزرگ کشورهای عربی، انتشار بروشور به زبان‌های گوناگون برای ارائه به نمایندگان ایران در دیگر کشورها و ارتباط با آنان برای میزبانی از میهمانان خارجی و معرفی کشورهای هدف مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک و برنامه‌ریزی در زمینه بازدیدهای دوجانبه تقسیم‌بندی شد.
گسترش جلسه‌های مشترک با دیپلمات‌های بازنشسته و کنونی وزارت امور خارجه و جدیت در بهره‌گیری از مشاوره‌های آنان و تشکیل کارگروهی در جایگاه بانیان دیپلماسی فرهنگی و عمومی مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برای فعالیت‌های جهانی در زمینه‌های فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی و ترویج فرهنگ وقف از دیگر دستاوردهای این نشست به‌شمار می‌رود.
وجود زمینه مناسب برای همکاری با کشورهای شرق اروپا، آسیای مرکزی و روسیه در زمینه نسخه‌های خطی و اسناد تاریخی به‌ویژه به‌دلیل وجود نسخه‌ها و سندهایی به زبان فارسی در آن کشورها، نیز مورد بررسی قرار گرفت.
همچنین قرار شد نامه‌نگاری‌ها و هماهنگی‌های کتابخانه و موزه ملی ملک با حراست وزارت امور خارجه به منظور کاهش و رفع محدودیت‌های فیزیکی و جغرافیایی در زمینه دسترسی مخاطبان به محوطه تاریخی باغ ملی ادامه یابد تا اهل هنر و تاریخ به ویژه گردشگران بتوانند به آسانی در این محوطه تاریخی حضور به هم برسانند و از خدمات مختلف فرهنگی کتابخانه و موزه ملی ملک استفاده کنند.
کتابخانه و موزه ملی ملک سال 1316 خورشیدی بر بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) وقف شده است و در حال حاضر به عنوان یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های خطی در محوطه تاریخی باغ ملی تهران در همسایگی وزارت امور خارجه قرار دارد و آماده میزبانی از عموم مراجعان است.
 
آستان نیوز
آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 آذر 1397
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 22 آذر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.450
 اخبار   3183     بین الملل   2579     آسیا   2223     مراسم بین المللی / داخل و خارج   934     دیپلماسی اقتصادی    661     دیپلماسی دانشگاهی  608     دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)/ ،   587     افتخارات / مفاخر   555     دیپلماسی گردشگری    536     دیپلماسی علمی   476     جهان اسلام   454     اروپا   448     میهمان/میهمانان خارجی   435     دیپلماسی فرهنگی  420     دیپلماسی آموزشی   420     دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)   412     آیا می دانید که مشهد...   386     دانشگاه فردوسی مشهد   358     شهرداری مشهد   312     دیپلماسی نمایشگاهی  280     آستان قدس رضوی   250     سرمایه گذاری   248     استانداری خراسان رضوی   242     تصاویر / گزارش های تصویری   241     عراق   234     صادرات و واردات   208     پاکستان   205      دیپلماسی هنری   190     دیپلماسی شهری  187     افغانستان   184     دیپلماسی ورزشی   178     دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت/   176     استاندار   169     دیپلماسی سیاسی  166     حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی   148     دیپلماسی اجتماعی    147     آفریقا   144     مشهد 2017  مشهد 2017   139     نمایشگاه بین المللی مشهد   126     سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   123     سرمایه گذاری خارجی   110     پایتخت معنوی ایران   103     جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   93    فرودگاه بین المللی مشهد   88     آمریکا   88     شهردار مشهد   86     عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»