مهمترین رویداد «دیپلماسی سیاسی» استان

دیدار استاندار با جابر انصار سرکنسول جدید افغانستان در مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

فرهنگی / برگزاری نشست مشترک مدیران کتابخانه و موزه ملی ملک مشهد با دیپلمات‌ های وزارت امور خارجه در تهران

   |  چهارشنبه 7 آذر 1397
align=bottom
در جلسه مشترک مدیران کتابخانه و موزه ملی ملک با جمعی از دیپلمات‌های وزارت امور خارجه کشور در تهران، زمینه‌های توسعه فعالیت‌های این موقوفه فرهنگی آستان قدس رضوی در گستره جهانی با رویکرد دیپلماسی عمومی و فرهنگی بررسی شد. جمعی از سفیران پیشین ایران در کشورهای دیگر و دیپلمات‌های بازنشسته و کنونی وزارت امور خارجه کشور در حوزه‌های امور مجلس و دولت،...
... فرانسه و اتحادیه اروپا، حقوق دیپلماتیک و کنسولی، عربی و خلیج فارس، کشورهای آفریقایی، اقتصادی، اروپای شرقی، حوزه بین‌الملل و غرب آسیا عصر روز گذشته از کتابخانه و موزه ملی ملک بزرگترین موقوفه فرهنگی ایران در پایتخت دیدن کردند.
این گروه در کنار بازدید از آثار تاریخی و هنری تالارهایی مانند خوش‌نویسی و نگارگری موزه ملی ملک نخستین موزه وقفی- خصوصی کشور، با پیشینه و توانمندی‌های این مجموعه در حوزه فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی آشنا شدند.
نشست مشترکی با حضور غلامرضا خواجه‌ سروی مدیر عامل مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، دیگر مسئولان این مؤسسه و دیپلمات‌های وزارت امور خارجه برگزار شد و میهمانان حاضر به ارائه راهکارهایی برای گسترش فعالیت‌های این موقوفه در گستره فراملی و جهانی پرداختند.
در این راستا تشکیل کارگروهی مشترک با برپایی جلسات مرتبط به منظور طراحی و اجرای روش‌های عملیاتی در این مسیر پیش‌بینی شد.
مدیرعامل مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک ضمن اشاره به قدمت تاریخی و فعالیت‌ها و خدمات متنوع این موقوفه در هشت دهه گذشته گفت: کتابخانه و موزه ملی ملک با توجه به ظرفیت آثار موجود در گنجینه آن که به همت حاج حسین آقا ملک بنیان‌گذار و واقف این مجموعه گردآوری شده است، بازتابنده سرمایه بزرگ فرهنگی آستان قدس رضوی در تهران است.
غلامرضا خواجه‌سروی با تأکید بر اهمیت کتابخانه و موزه ملی ملک برای کشور افزود: همچنین این موقوفه با برخورداری از استانداردهای نوین و به‌روز در حوزه ارائه خدمات کتابخانه‌ای و موزه‌ای، یک سرمایه چشم‌گیر ملی به‌ویژه برای محققان و گردشگران غیرایرانی به‌شمار می‌رود.
وی تصریح کرد: وزارت امور خارجه به‌ویژه دیپلمات‌های بازنشسته و کنونی کشور می‌توانند در زمینه معرفی و بازشناسی این گنجینه بزرگ در دنیا و ارائه راهکارهای همکاری‌ در گستره جهانی، نقش اثرگذاری داشته باشند و مسیرهایی درست به‌ویژه در زمینه اشاعه دستاوردهای فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی و آیین دیرینه وقف در جهان خلق کنند.

دستاوردهایی ارزشمند
نتایج حاصل از این نشست مشترک و مشورت‌های کارشناسی آن در محورهایی مانند همکاری با کتابخانه‌ها و موزه‌های اروپایی به‌ویژه در زمینه‌های نسخه‌های خطی و مرمت، همکاری با موزه‌ها و کتابخانه‌های بزرگ کشورهای عربی، انتشار بروشور به زبان‌های گوناگون برای ارائه به نمایندگان ایران در دیگر کشورها و ارتباط با آنان برای میزبانی از میهمانان خارجی و معرفی کشورهای هدف مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک و برنامه‌ریزی در زمینه بازدیدهای دوجانبه تقسیم‌بندی شد.
گسترش جلسه‌های مشترک با دیپلمات‌های بازنشسته و کنونی وزارت امور خارجه و جدیت در بهره‌گیری از مشاوره‌های آنان و تشکیل کارگروهی در جایگاه بانیان دیپلماسی فرهنگی و عمومی مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برای فعالیت‌های جهانی در زمینه‌های فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی و ترویج فرهنگ وقف از دیگر دستاوردهای این نشست به‌شمار می‌رود.
وجود زمینه مناسب برای همکاری با کشورهای شرق اروپا، آسیای مرکزی و روسیه در زمینه نسخه‌های خطی و اسناد تاریخی به‌ویژه به‌دلیل وجود نسخه‌ها و سندهایی به زبان فارسی در آن کشورها، نیز مورد بررسی قرار گرفت.
همچنین قرار شد نامه‌نگاری‌ها و هماهنگی‌های کتابخانه و موزه ملی ملک با حراست وزارت امور خارجه به منظور کاهش و رفع محدودیت‌های فیزیکی و جغرافیایی در زمینه دسترسی مخاطبان به محوطه تاریخی باغ ملی ادامه یابد تا اهل هنر و تاریخ به ویژه گردشگران بتوانند به آسانی در این محوطه تاریخی حضور به هم برسانند و از خدمات مختلف فرهنگی کتابخانه و موزه ملی ملک استفاده کنند.
کتابخانه و موزه ملی ملک سال 1316 خورشیدی بر بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) وقف شده است و در حال حاضر به عنوان یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های خطی در محوطه تاریخی باغ ملی تهران در همسایگی وزارت امور خارجه قرار دارد و آماده میزبانی از عموم مراجعان است.
 
آستان نیوز
آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 آذر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht