اندیشکده بین المللی فرهیخت 
  دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
  www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی ...

اهدای ده قلب طلایی در
آیین اختتامیه دومین کنگره بین المللی
«پزشکان قلب ایران و اروپا»
متشکل از پانصد تن از متخصصان داخلی و خارجی
مشهد - 14 تا 17 آذر 97 - بیمارستان رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

هشتمین نشست بین‌المللی شبکه جهانی آب (G-WADI) و دومین نشست برنامه ابتکار بین‌المللی خشک‌سالی (IDI) در مشهد برگزار شد + گزارش تصویری

سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران گفت: کارشناسان دو برنامه بین المللی مهار خشکسالی و کم آبی در چارچوب همایش ملی فناوری های آب در مشهد گرد هم آمده اند تا نظرات علمی و کار شناسی را در این زمینه مهم به اشتراک بگذارند. الکساندر لیخت روز دوشنبه در همایش ملی فناوری های آب در دانشگاه فردوسی مشهد افزود: امروز در این نشست علمی از دانش کارشناسی در زمینه آب بهره مند می شویم و شاهد نشست علمی اعضای 'شبکه جهانی آب' و اطلاعات توسعه ای زمین های خشک (Gwaede) و نیز 'برنامه ابتکار بین المللی خشکسالی' در مشهد هستیم. | دوشنبه 19 آذر 1397

دیپلماسی ...

فرهنگی / مروارید: ۲۰ ناشر بین المللی به صورت مستقیم و ۸۰ نمایندگی ناشر خارجی در بیستمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد حضور دارند

   |  چهارشنبه 7 آذر 1397
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه فرهنگ سازی کتابخوانی باید از خانواده شروع شود، گفت: توسعه فرهنگی جامعه از طریق کتابخوانی شکل می گیرد. جعفر مروارید شامگاه ۶ آذر در برنامه اینستاگرامی لایو مشهد که در محل بیستمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد برگزار شد با بیان اینه افتتاحیه این نمایشگاه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسئولین شهری و...
... مشارکت حداکثری نهادهای همکار برگزار شد و تا کنون استقبال مردم از این نمایشگاه کم نظیر بوده، گفت: دو بخش سرای اهل قلم و غرفه دوستداران کتاب از بخش های ویژه این نمایشگاه هستند که در سرای اهل قلم با حضور مهمان های ویژه نظریه پردازی و گفتگوی بین فرهنگی، جشن امضای کتاب و مفاهیم مرتبط با جهان اسلام شکل می گیرد همچنین در غرفه دوستداران کتاب هم آثار نویسنده ها با حضور دکتر یا حقی بررسی می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه در غرفه مکتب خانه که یک بخش نوستالژیک می باشد آثار کهن به زبان ساده برای جوانان گفته می شود، اظهار داشت: همزمان با برگزاری بیستمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد، پنجمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال هم با حضور بیش از ۳۰ شرکت برگزار می شود.

وی با تاکید بر اینکه رویدادهای فرهنگی که در حال رخ دادن است نمایشگاه را از یک فروشگاه کتاب تبدیل به یک کلان رویداد فرهنگی تبدیل کرده، افزود: بیستمین نمایشگاه بین المللی کتاب بهانه ای است تا در هفته های دیگر شهروندان مشهدی کتابگردی، خرید و مطالعه کتاب را توسعه بدهند، ما در طی این هفته فضا را برای یکسال آماده می کنیم.

مروارید با بیان اینکه استقبال خوب شهروندان از این نمایشگاه به ناشران و مولفان کمک می کند تا آثار خود را عرضه کنند، ادامه داد:کمبود سرانه مطالعه یکی از آسیب های موجود است و انتظار از یک کشور با سابقه کهن فرهنگی و به خصوص منطقه خراسان که نام آوران فرهنگ و هنر دارد بسیار زیاد است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه امیدواریم فرزندان و جامعه ما خرید و خواندن کتاب را جرء امور زندگی خود قرار دهند، گفت:امیدواریم با طرح های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جریان انتقال دانش و مفاهیم از طریق کتاب بتواند در جامعه توسعه پیدا کند و جریان کتاب به نقش بین المللی مشهد کمک نماید.

 وی با تاکید بر اینکه ما باید فرهنگ مقاله نوشتن، تحقیق و گفتگو کردن را از مقاطع دبیرستان به دانش آموزان آموزش بدهیم، اظهارداشت: امروزه در فرهنگ خانوادگی تلویزیون جزء فرهنگ شده اما کتاب خواندن اینگونه نشده و متاسفانه هنوز کتابخوانی را در کتابخانه ها و شب امتحانات انجام می دهیم که در این راستا باید فرهنگسازی کتابخوانی را از خانواده ها شروع کنیم.

مروارید با بیان اینکه رسانه ها باید در زمینه ترویج فرهنگ کتابخوانی فعال شوند و بخش هایی را به حوزه کتاب اختصاص دهند، گفت:برای ترویج فرهنگ کتابخوانی باید کتایخوانی های مدرن را مانند کافه کتاب توسعه بدهیم و تلاش کنیم تا مسئله کتاب را در کنار سایر ابزارهای فرهنگی قرار دهیم و در یک بستر سیاست های کلان را در حوزه فرهنگ کتابخوانی شکل بدهیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در مصاحبه با شبکه اینترنتی امام رضا(ع) هم، افزود:بیستمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد که همزمان شده با هفته وحدت در ۸۰۰ غرفه و با حضور ۷۰۰ ناشر برگزار می شود که ۲۰ ناشر بین المللی به صورت مستقیم و ۸۰ نمایندگی ناشر خارجی هم حضور دارند همچنین به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی کتاب های چاپ شده در این حوزه عرضه می شود.

وی با اشاره به اینکه حضرت رضا(ع) امام گفتگو هستند و به ما آموختن گفتگو با دیگر ادیان باید بر پایه اخلاق منطق باشد، ادامه داد: ما به عنوان پیروان امام رضا(ع)موظف هستیم در مقام بیان معارف اسلامی صورت بندی زیباشناسانه ای داشته باشم.

مروارید با تاکید بر اینکه زیارت از یک تجربه مذهبی به یک تجربه فرهنگی توسعه پیدا کرده، افزود:در کنار لذت معنوی زیارت رویدادهای فرهنگی را هم پیرامون مضجع منور امام رضا(ع) شاهد هستیم، چتر زیارت تمامی سلایق و تنوع فرهنگی مذاهب مختلف را پوشش می دهد و بیستمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد بستری است که می تواند این تنوع را زیر چتر امام رضا(ع) توسعه دهد.

خبرگزاری شبستان از مشهد
آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 آذر 1397
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 22 آذر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.450
 اخبار   3183     بین الملل   2579     آسیا   2223     مراسم بین المللی / داخل و خارج   934     دیپلماسی اقتصادی    661     دیپلماسی دانشگاهی  608     دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)/ ،   587     افتخارات / مفاخر   555     دیپلماسی گردشگری    536     دیپلماسی علمی   476     جهان اسلام   454     اروپا   448     میهمان/میهمانان خارجی   435     دیپلماسی فرهنگی  420     دیپلماسی آموزشی   420     دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)   412     آیا می دانید که مشهد...   386     دانشگاه فردوسی مشهد   358     شهرداری مشهد   312     دیپلماسی نمایشگاهی  280     آستان قدس رضوی   250     سرمایه گذاری   248     استانداری خراسان رضوی   242     تصاویر / گزارش های تصویری   241     عراق   234     صادرات و واردات   208     پاکستان   205      دیپلماسی هنری   190     دیپلماسی شهری  187     افغانستان   184     دیپلماسی ورزشی   178     دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت/   176     استاندار   169     دیپلماسی سیاسی  166     حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی   148     دیپلماسی اجتماعی    147     آفریقا   144     مشهد 2017  مشهد 2017   139     نمایشگاه بین المللی مشهد   126     سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   123     سرمایه گذاری خارجی   110     پایتخت معنوی ایران   103     جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   93    فرودگاه بین المللی مشهد   88     آمریکا   88     شهردار مشهد   86     عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»