اندیشکده بین المللی فرهیخت 
  دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
  www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی ...

اهدای ده قلب طلایی در
آیین اختتامیه دومین کنگره بین المللی
«پزشکان قلب ایران و اروپا»
متشکل از پانصد تن از متخصصان داخلی و خارجی
مشهد - 14 تا 17 آذر 97 - بیمارستان رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

هشتمین نشست بین‌المللی شبکه جهانی آب (G-WADI) و دومین نشست برنامه ابتکار بین‌المللی خشک‌سالی (IDI) در مشهد برگزار شد + گزارش تصویری

سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران گفت: کارشناسان دو برنامه بین المللی مهار خشکسالی و کم آبی در چارچوب همایش ملی فناوری های آب در مشهد گرد هم آمده اند تا نظرات علمی و کار شناسی را در این زمینه مهم به اشتراک بگذارند. الکساندر لیخت روز دوشنبه در همایش ملی فناوری های آب در دانشگاه فردوسی مشهد افزود: امروز در این نشست علمی از دانش کارشناسی در زمینه آب بهره مند می شویم و شاهد نشست علمی اعضای 'شبکه جهانی آب' و اطلاعات توسعه ای زمین های خشک (Gwaede) و نیز 'برنامه ابتکار بین المللی خشکسالی' در مشهد هستیم. | دوشنبه 19 آذر 1397

دیپلماسی ...

شهری / 25 اردیبهشت 98؛ برگزاری همایش بین‌المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم» در مشهد

   |  سه شنبه 6 آذر 1397
همزمان با 25 اردیبهشت ماه 98، روز بزرگداشت فردوسی و زبان پارسی، همایش بین‌المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم»، به همت مدیریت شهری مشهد برگزار می‌شود. شهرِ بهشت، همیشه مورد توجه خیل عظیمی از مردم ایران و جهان بوده است، چه بسیار آنها که برای زیارت حریم قدسی اما مهربانی‌ها به این شهر سفر می‌کنند و چه آنها که به عنوان توریست و مسافر، از اقصی نقاط جهان،...
... بار سفر بسته و برای دیدن جاذبه‌های گردشگری، تاریخی، مذهبی، فرهنگی و طبیعی به این شهر می‌آیند. دسته‌ای دیگر نیز که علاقمند زبان و ادبیات ما بوده، در شهر خود یا شهر ما، به آموختن زبان شیرین پارسی مشغولند و باز هم باید به مشهد سفر کنند تا زنده نگهدارنده‌ی این زبان، یعنی فردوسی توسی و آرامگاهش را به عنوان یک اثر فاخر تاریخی ببینند.
در این میان مدیران شهری و اعضای شورای شهر با همراهی اساتید زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی، میزبان تعدادی از ایران‌شناسان چینی بودند که برای توسعه همکاری‌ها و همچنین دیدن جاذبه‌های مشهد، به این شهر سفر کرده و در نشستی، به گفتگو و تبادل نظر پرداختند تا راه‌های توسعه همکاری‌های مشترک را بیابند.

مشهد تنها شهر دارای دو ظرفیت ملی و مذهبی

نرگس شالچیان، معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد در این نشست گفت: امیدوارم آرامش و تنوع جاذبه‌های مشهد را با خود به شهرتان به یادگار ببرید و سفیر خوبی برای معرفی مشهد باشید.
وی افزود: مشهد دو ظرفیت بزرگ ملی و مذهبی یعنی حرم مطهر و فردوسی را دارد که هیچ شهری در دنیا متناظر آن را ندارد. ما در این ظرفیت‌ها می‌توانیم فصل مشترک‌های زیادی با هم داشته باشیم. 
شالچیان ادامه داد: اولین گام از این فصل مشترک برای همکاری، برگزاری همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم است که به همت مدیریت شهری مشهد، 15 می سال 2019 میلادی مصادف با 25 اردیبهشت ماه 1398، یعنی روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی، خواهد بود.
وی گفت: این همایش به ریاست دکتر یاحقی، استاد زبان و ادبیات فارسی و مدیر قطب علمی فردوسی‌شناسی و ادبیات خراسان در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار خواهد شد.

همایشی برای توسعه ارتباطات با کشورهای در مسیر جاده ابریشم

محمدجعفر یاحقی، رییس این همایش نیز گفت: یکی از راه‌های ارتباطی ما از مسیر جاده ابریشم می‌باشد. چین در فرهنگ و ادبیات و هم در اقتصاد ما ایرانیان حضور بسیاری دارد. 
وی افزود: نام این همایش را شاهنامه در مسیر جاده ابریشم قرار داده‌ایم تا بتوانیم به واسطه آن، با کشورهایی که در مسیر این جاده قرار دارند ارتباط برقرار کنیم.
یاحقی ادامه داد: از دانشمندان چینی هم دعوت می‌کنیم تا در این همایش شرکت کنند. دانشگاه فردوسی از قدیم با چین و دانشگاه‌هایش ارتباط داشته است و بنده نیز خود دوبار به این کشور و دانشگاه‌هایش سفر کرده‌ام و در همایش‌های این کشور شرکت نموده‌ام.

برگزاری همایش با همکاری یونسکو و چند مرکز بین‌المللی

در ادامه این نشست، علیرضا قیامتی، استاد دانشگاه و عضو بنیاد توس، به عنوان دبیر این همایش نیز گفت: هیچ کشوری مثل چین در فرهنگ و ادبیات ایران حضور ندارد. هیچ کشوری مانند چین در شاهنامه مورد اشاره قرار نگرفته است. در شهریارنامه، کتاب دیگر حماسی ما نیز، چین در هر چند صفحه، یک بار تکرار شده است.
وی با اشاره به اینکه فراخوان این همایش به زودی منتشر خواهد شد، بیان کرد: تاثیر شاهنامه در مسیر جاده ابریشم ویژه و خاص است. در این مسیر، نام‌های شاهنامه‌ای به فراوانی دیده می‌شود از مشهد تا هرات، سمرقند، بخارا و چین، همه جا، نام‌های شاهنامه وجود دارد.
قیامتی عنوان کرد: این همایش به همت شهرداری و شورای شهر مشهد و خردسرای فردوسی برگزار خواهد شد و در آن، یونسکو و بنیاد مطالعات آسیای میانه و انجام اسناد آسیا و مرکز پژوهش‌های وزارت خارجه، انجمن دوستی ایران و تاجیکستان و انجمن دوستی ایران و افغانستان نیز در برگزاری این همایش همکاری می‌کنند.

اعلام آمادگی چینی‌ها برای بازسازی برخی بناهای بجا مانده در اطراف جاده ابریشم

غلامحسین نوعی، مدیرعامل شرکت پارسه نیز در این رابطه گفت: پیرو تفاهم نامه‌هایی که دانشگاه فردوسی با دانشگاه‌های چین منعقد کرده است، تبادلات علمی بین این دو صورت می‌گیرد لذا مقرر شد نشست ‌های مشترک برای دغدغه‌های مشرک مانند راه ابریشم که برای چینی‌ها هم مهم است برگزار کنیم.
وی افزود: کار دوم، انتشار نشریات مشترک است. موضوع سوم نیز، موضوع توسعه گردشکری و استفاده از ظرفیت‌های موجود در این راستا می‌باشد. با هماهنگی که با دانشگاه فردوسی و دانشگاه چین صورت گرفت به زودی اولین دستاورد این نشست‌ها با همکاری اداره کل روابط عمومی شهرداری منتشر می‌شود.
نوعی تصریح کرد: زمینه همکاری مشترک میراث فرهنگی استان با میراث فرهنگی شهر شی ان چین نیز فراهم شده است. امیدواریم با توجه به اینکه شهرداری در چند سال گذشته همایش‌هایی را برای جاده ابریشم به صورت بین‌المللی برگزار کرده و سال 98 هم می‌خواهد اینم همایش را برگزار کند، حضور وسیع محققان چینی را در این همایش داشته باشیم.
وی همچنین از اعلام آمادگی طرف چینی برای بازسازی برخی از بناهای بجای مانده در اطراف جاده ابریشم خبر داد.
لازم به ذکر است در این نشست که در طبیعت زیبای پایزی پارک کوهسنگی مشهد برگزار شد، جونگ یی هان، استاد ایران شناس دانشگاه تربیت مدرس شهر شی اَن استان شیاشی کشور چین، احسان اصولی، رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای شهر و محمدرضا فرهادی‌نیا، مدیر کل روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری مشهد و جمعی از اساتید زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی و ایران‌شناسان چینی حضور داشتند.

احمد پورمفردی / پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد
آخرین ویرایش: سه شنبه 6 آذر 1397
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 22 آذر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.450
 اخبار   3183     بین الملل   2579     آسیا   2223     مراسم بین المللی / داخل و خارج   934     دیپلماسی اقتصادی    661     دیپلماسی دانشگاهی  608     دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)/ ،   587     افتخارات / مفاخر   555     دیپلماسی گردشگری    536     دیپلماسی علمی   476     جهان اسلام   454     اروپا   448     میهمان/میهمانان خارجی   435     دیپلماسی فرهنگی  420     دیپلماسی آموزشی   420     دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)   412     آیا می دانید که مشهد...   386     دانشگاه فردوسی مشهد   358     شهرداری مشهد   312     دیپلماسی نمایشگاهی  280     آستان قدس رضوی   250     سرمایه گذاری   248     استانداری خراسان رضوی   242     تصاویر / گزارش های تصویری   241     عراق   234     صادرات و واردات   208     پاکستان   205      دیپلماسی هنری   190     دیپلماسی شهری  187     افغانستان   184     دیپلماسی ورزشی   178     دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت/   176     استاندار   169     دیپلماسی سیاسی  166     حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی   148     دیپلماسی اجتماعی    147     آفریقا   144     مشهد 2017  مشهد 2017   139     نمایشگاه بین المللی مشهد   126     سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   123     سرمایه گذاری خارجی   110     پایتخت معنوی ایران   103     جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   93    فرودگاه بین المللی مشهد   88     آمریکا   88     شهردار مشهد   86     عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»