اندیشکده بین المللی فرهیخت 
  دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
  www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی ...

اهدای ده قلب طلایی در
آیین اختتامیه دومین کنگره بین المللی
«پزشکان قلب ایران و اروپا»
متشکل از پانصد تن از متخصصان داخلی و خارجی
مشهد - 14 تا 17 آذر 97 - بیمارستان رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

هشتمین نشست بین‌المللی شبکه جهانی آب (G-WADI) و دومین نشست برنامه ابتکار بین‌المللی خشک‌سالی (IDI) در مشهد برگزار شد + گزارش تصویری

سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران گفت: کارشناسان دو برنامه بین المللی مهار خشکسالی و کم آبی در چارچوب همایش ملی فناوری های آب در مشهد گرد هم آمده اند تا نظرات علمی و کار شناسی را در این زمینه مهم به اشتراک بگذارند. الکساندر لیخت روز دوشنبه در همایش ملی فناوری های آب در دانشگاه فردوسی مشهد افزود: امروز در این نشست علمی از دانش کارشناسی در زمینه آب بهره مند می شویم و شاهد نشست علمی اعضای 'شبکه جهانی آب' و اطلاعات توسعه ای زمین های خشک (Gwaede) و نیز 'برنامه ابتکار بین المللی خشکسالی' در مشهد هستیم. | دوشنبه 19 آذر 1397

دیپلماسی ...

سلامت؛ دانشگاهی/ وزیر بهداشت در مشهد: دانشکده دندان‌پزشکی به‌ارتباطات بین‌المللی و اقتصاد توجه کند + گزارش تصویری

   |  یکشنبه 4 آذر 1397
align=bottom
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه سرانه بهداشت و درمان در مشهد منصفانه نیست، گفت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد باید از سرمایه گذاری بخش خصوصی درراستای ارتقای بهداشت و درمان استقبال کند. به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، بیمارستان و زایشگاه خصوصی«مادر» امروز با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افتتاح شد. دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی... 
...در این مراسم با اشاره به‌این نکته که مشهد دارای مشکلات بسیار مدیریتی است، گفت: به‌دلیل همین عقب افتادگی‌ها اداره این شهر کمی مشکل‌تر است.

وی  نگاه شورای شهر به بحث بهداشت و درمان را قابل تقدیر دانست و بیان کرد: این کمک‌های شورای شهر نشان‌دهنده نگاه عمیق آنان است، مردم ما را انتخاب کرده‌اند تا گره‌ای را باز کنیم که متاسفانه برخی عکس این امر عمل می‌کنند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه بخش خصوصی مشهد در امر بهداشت در حال جان گرفتن است، تصریح کرد: دانشگاه نیز باید از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی استقبال کند.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به‌این مطلب که جوانانی که پای کار آمده‌اند باید چشم و چراغ این بیمارستان باشند، ادامه داد: گرفتاری‌های بسیاری در بخش بهداشت و درمان مشهد وجود دارد که باید با کمک مسؤولان استان مرتفع شوند.

وی با اشاره به‌این نکته که البته باید صمیمانه از مسؤولان دانشگاه در خراسان رضوی تشکر کنیم، خاطرنشان کرد: اقدامات بسیاری انجام شده، اما ما مشکلات زیادی در بخش بهداشت و درمان داریم، به‌طوری که سرانه بهداشت و درمان در این شهر منصفانه نیست و در مقایسه با مابقی دانشگاه‌ها، سرانه‌ای که بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های این استان داده می‌شود، کم است.

قاضی‌زاده هاشمی یکی از وظایف نمایندگان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی را عادلانه کردن این سرانه دانست و متذکر شد: البته در کنار این افراد باید شهردار‌ها نیز باید پای کار بیایند و در بحث جان و سلامت مردم و زائران کمک کنند.

گفتنی است؛ این بیمارستان با اعتباری بالغ بر 50 میلیارد تومان توسط بخش خصوصی در زمینی به‌مساحت 6 هزار متر مربع ساخته شده و دارای 4 اتاق و 5 تخت زایمان بوده، همچنین، اورولوژی زنان و مامایی، چشم، داخلی، قلب، گوش و حلق و بینی و اطفال از جمله بخش های این بیمارستان است. 

افزوده شدن بیش از 5000 متر مربع به‌ظرفیت آموزشی دانشکده دندان‌پزشکی

در ادامه، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌دانشکده دندان پزشکی مشهد رفت و فضای جدیدی در قالب بیش از 5 هزار مترمربع را که به‌ظرفیت آموزشی این دانشکده اضافه شد، افتتاح کرد.

رئیس دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حاشیه مراسم افتتاح این فضای جدید به‌دانشکده دندان‌پزشکی با اشاره به‌این نکته که در سال 53 دانشکده دندان‌پزشکی در مشهد افتتاح شد، گفت: پس از انقلاب با توجه به‌افزایش تعداد دانشجویان و تغییرات ساختاری و افزایش زیربنای دانشگاه، حدود 70 یونیت به‌دانشکده دندان‌پزشکی افزوده شد.

حسن حسین‌پور جاجرم ادامه داد: از سال 92، بر ظرفیت دانشکده افزوده شد و در حال حاضر حدود 800 دانشجو داریم،  این افزایش ضرورت افزایش فضای فیزیکی را می‌طلبید که طبق پیگیری‌های انجام شده در سال 96 این افزایش فضا رخ داد.

وی بیان کرد: این ساختمان در خرداد 96 کلنگ آن زده شد و قبل از پایان سال عملیات سازه به‌پایان رسید.

رئیس دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این نکته که پس از 45 سال 5500 متر مربع به‌ظرفیت آموزشی دانشکده افزوده شد، تصریح کرد: در این فضا تمام ضرورت‌های یک فضای آموزشی در این محیط دیده شده است.

حسین‌پور تاکید کرد: هم ساخت و هم تعمیر را در دستور کار خود قرار دادیم، اما در طول ساخت نه کلاسی تعطیل شد و نه امتحانی به‌تعویق افتاد.

وی بیان کرد: برای ساخت و تجهیز این دانشکده حدود 11 میلیارد تومان هزینه شده است.

دانشکده دندان بر ارتباطات بین‌المللی و اقتصاد توجه کند

در ادامه این مراسم، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با بیان این نکته که این دانشکده می‌تواند نقش‌آفرینی بیشتری در ارتقای حرفه دندان‌پزشکی داشته باشد، گفت: متاسفانه دندان‌پزشکی در مراکز آموزشی ما آن میزان که در بخش خصوصی پیشرفت کرده، در بخش دانشگاهی پیشرفت نکرده است.

حسن قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: در پزشکی برخلاف دندان‌پزشکی، بیشترین نوآوری‌ها در بخش دانشگاهی رخ می‌دهد و این در حالی است که پزشکی به‌آزمایشگاه وابسته و به‌بخش‌های مختلف درمان، اتاق عمل و ژنتیک نیازمند است، بنابراین جا دارد دانشگاه علوم پزشکی مشهد رویکردی متفاوتی اتخاذ کند.

وی خطاب به‌مسؤولان دانشکده افزود: اقتصاد دانشگاه را اصلاح کنید، چراکه این امر شدنی است، باید این دانشکده را به‌عنوان یک بنگاه اقتصادی اداره کنید، البته تدریس و آموزش را مد نظر قرار دهید، اما نباید از ظرفیت اقتصادی غافل شوید.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به‌این نکته که شرکت‌ها باید پای کار بیایند، ادامه داد: چنانچه این‌گونه عمل کنیم، ارتقای خدمات رخ می‌دهد، بنابراین اول باید اقتصاد را در این مرکز مورد توجه قرار داد و پس از آن ارتباط گیری با بیرون نباید فراموش شود.

قاضی‌زاده هاشمی بر داشتن ارتباطات بین‌المللی تاکید و تصریح کرد: امروز دنیا تنها در آمریکا و اروپا خلاصه نمی‌شود، شما به‌قدری فرصت در اختیار دارید که نیاز نیست تنها به‌اروپا توجه کنید، ممکن است آنچه که در چین و ترکیه می‌آموزید در آمریکا و اروپا به‌دست نیاورید.

وی با تاکید بر اینکه مشهد استعداد بسیاری برای رفع نیاز آنچه که از خارج وارد می‌کنیم، دارد، افزود: اما راه رسیدن به‌این امر این است که بنگاه اقتصادی قوی ایجاد کنیم که این موضوع می‌تواند بهترین ضامن برای تولید کننده باشد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: اینکه نسبت دانشگاهی با بخش خصوصی در بخش دندان‌پزشکی رعایت نشده، خودمان مقصر هستیم.

انجام بیش از 13 هزار عمل جراحی در بیمارستان خاتم در سال جاری

در ادامه، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بیمارستان فوق تخصصی چشم خاتم الانبیا حضور یافت و به‌افتتاح اتاق‌های عمل جدید این مرکز پرداخت.

رئیس بیمارستان چشم پزشکی خاتم الانبیا گفت: در دو سال قبل بعید به‌نظر می‌رسید که بتوانیم 11 اتاق عمل چشم در این بیمارستان افتتاح کنیم، اما امروز این 11 اتاق عمل جراحی به‌صورت کامل فعال شده است.

اکبر درخشان با اشاره به‌اینکه در 6 ماهه اول سال 97، 13 هزار و 755 عمل جراحی در این بیمارستان انجام شد، ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون، بیش از 79 هزار نفر به‌این مرکز مراجعه کردند، همچنین مراجعین اورژانس 61 هزار نفر بوده‌اند.

وی ادامه داد: به‌طور متوسط روزانه 400 مراجع اورژانس داریم و درصد اشغال تخت در این بیمارستان 104 درصد است.

رئیس بیمارستان چشم پزشکی خاتم الانبیا اضافه کرد: میزان اعتبار هزینه شده برای تجهیز این ساختمان حدود 16 میلیارد تومان بوده است.

بخش درمان از بخش آموزش جدا شود

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در ادامه این مراسم، با اشاره به‌این نکته که متخصصین زیادی در گروه چشم فعالیت می‌کنند، گفت: بزرگ‌ترین تهدید این رشته مراجعات بیشماری است که از استان‌های مختلف انجام می‌شود.

حسن قاضی‌زاده هاشمی ضمن بیان این موضوع که بهتر است که آموزش از درمان جدا شود، ادامه داد: ادغام این دو به‌صلاح نیست و به‌طور کلی هر اندازه عیار اخلاقی گروه افزایش یابد، موثرتر عمل می‌کنند.

وی ضمن اشاره به‌این موضوع که نیاز نیست با مجموعه‌های خصوصی سطح شهر رقابت کنیم، ادامه داد: چنانچه آموزش را از درمان جدا کردید، می‌توانید ویزیت خود را از بیمارستان بیرون ببرید که این موضوع به‌ماندگاری بیشتر بیمارستان کمک می‌کند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: ارزش زیادی برای کسانی که در این مجموعه حضور دارند، قائل هستم، چراکه متخصصین حاضر در این بیمارستان و مرکز آموزشی از تراز علمی بالای ملی و منطقه‌ای برخوردارند و حیف است که زمان آنان تنها صرف درمان شود.


آخرین ویرایش: یکشنبه 4 آذر 1397
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 22 آذر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.450
 اخبار   3183     بین الملل   2579     آسیا   2223     مراسم بین المللی / داخل و خارج   934     دیپلماسی اقتصادی    661     دیپلماسی دانشگاهی  608     دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)/ ،   587     افتخارات / مفاخر   555     دیپلماسی گردشگری    536     دیپلماسی علمی   476     جهان اسلام   454     اروپا   448     میهمان/میهمانان خارجی   435     دیپلماسی فرهنگی  420     دیپلماسی آموزشی   420     دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)   412     آیا می دانید که مشهد...   386     دانشگاه فردوسی مشهد   358     شهرداری مشهد   312     دیپلماسی نمایشگاهی  280     آستان قدس رضوی   250     سرمایه گذاری   248     استانداری خراسان رضوی   242     تصاویر / گزارش های تصویری   241     عراق   234     صادرات و واردات   208     پاکستان   205      دیپلماسی هنری   190     دیپلماسی شهری  187     افغانستان   184     دیپلماسی ورزشی   178     دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت/   176     استاندار   169     دیپلماسی سیاسی  166     حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی   148     دیپلماسی اجتماعی    147     آفریقا   144     مشهد 2017  مشهد 2017   139     نمایشگاه بین المللی مشهد   126     سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   123     سرمایه گذاری خارجی   110     پایتخت معنوی ایران   103     جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   93    فرودگاه بین المللی مشهد   88     آمریکا   88     شهردار مشهد   86     عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»