گشایش نمایشگاه بین المللی گل و گیاه

از 23 تا 27 خرداد ماه جاری - نمایشگاه بین المللی مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

سلامت؛ دانشگاهی/ وزیر بهداشت در مشهد: دانشکده دندان‌پزشکی به‌ارتباطات بین‌المللی و اقتصاد توجه کند + گزارش تصویری

   |  یکشنبه 4 آذر 1397
align=bottom
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه سرانه بهداشت و درمان در مشهد منصفانه نیست، گفت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد باید از سرمایه گذاری بخش خصوصی درراستای ارتقای بهداشت و درمان استقبال کند. به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، بیمارستان و زایشگاه خصوصی«مادر» امروز با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افتتاح شد. دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی... 
...در این مراسم با اشاره به‌این نکته که مشهد دارای مشکلات بسیار مدیریتی است، گفت: به‌دلیل همین عقب افتادگی‌ها اداره این شهر کمی مشکل‌تر است.

وی  نگاه شورای شهر به بحث بهداشت و درمان را قابل تقدیر دانست و بیان کرد: این کمک‌های شورای شهر نشان‌دهنده نگاه عمیق آنان است، مردم ما را انتخاب کرده‌اند تا گره‌ای را باز کنیم که متاسفانه برخی عکس این امر عمل می‌کنند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه بخش خصوصی مشهد در امر بهداشت در حال جان گرفتن است، تصریح کرد: دانشگاه نیز باید از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی استقبال کند.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به‌این مطلب که جوانانی که پای کار آمده‌اند باید چشم و چراغ این بیمارستان باشند، ادامه داد: گرفتاری‌های بسیاری در بخش بهداشت و درمان مشهد وجود دارد که باید با کمک مسؤولان استان مرتفع شوند.

وی با اشاره به‌این نکته که البته باید صمیمانه از مسؤولان دانشگاه در خراسان رضوی تشکر کنیم، خاطرنشان کرد: اقدامات بسیاری انجام شده، اما ما مشکلات زیادی در بخش بهداشت و درمان داریم، به‌طوری که سرانه بهداشت و درمان در این شهر منصفانه نیست و در مقایسه با مابقی دانشگاه‌ها، سرانه‌ای که بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های این استان داده می‌شود، کم است.

قاضی‌زاده هاشمی یکی از وظایف نمایندگان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی را عادلانه کردن این سرانه دانست و متذکر شد: البته در کنار این افراد باید شهردار‌ها نیز باید پای کار بیایند و در بحث جان و سلامت مردم و زائران کمک کنند.

گفتنی است؛ این بیمارستان با اعتباری بالغ بر 50 میلیارد تومان توسط بخش خصوصی در زمینی به‌مساحت 6 هزار متر مربع ساخته شده و دارای 4 اتاق و 5 تخت زایمان بوده، همچنین، اورولوژی زنان و مامایی، چشم، داخلی، قلب، گوش و حلق و بینی و اطفال از جمله بخش های این بیمارستان است. 

افزوده شدن بیش از 5000 متر مربع به‌ظرفیت آموزشی دانشکده دندان‌پزشکی

در ادامه، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌دانشکده دندان پزشکی مشهد رفت و فضای جدیدی در قالب بیش از 5 هزار مترمربع را که به‌ظرفیت آموزشی این دانشکده اضافه شد، افتتاح کرد.

رئیس دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حاشیه مراسم افتتاح این فضای جدید به‌دانشکده دندان‌پزشکی با اشاره به‌این نکته که در سال 53 دانشکده دندان‌پزشکی در مشهد افتتاح شد، گفت: پس از انقلاب با توجه به‌افزایش تعداد دانشجویان و تغییرات ساختاری و افزایش زیربنای دانشگاه، حدود 70 یونیت به‌دانشکده دندان‌پزشکی افزوده شد.

حسن حسین‌پور جاجرم ادامه داد: از سال 92، بر ظرفیت دانشکده افزوده شد و در حال حاضر حدود 800 دانشجو داریم،  این افزایش ضرورت افزایش فضای فیزیکی را می‌طلبید که طبق پیگیری‌های انجام شده در سال 96 این افزایش فضا رخ داد.

وی بیان کرد: این ساختمان در خرداد 96 کلنگ آن زده شد و قبل از پایان سال عملیات سازه به‌پایان رسید.

رئیس دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این نکته که پس از 45 سال 5500 متر مربع به‌ظرفیت آموزشی دانشکده افزوده شد، تصریح کرد: در این فضا تمام ضرورت‌های یک فضای آموزشی در این محیط دیده شده است.

حسین‌پور تاکید کرد: هم ساخت و هم تعمیر را در دستور کار خود قرار دادیم، اما در طول ساخت نه کلاسی تعطیل شد و نه امتحانی به‌تعویق افتاد.

وی بیان کرد: برای ساخت و تجهیز این دانشکده حدود 11 میلیارد تومان هزینه شده است.

دانشکده دندان بر ارتباطات بین‌المللی و اقتصاد توجه کند

در ادامه این مراسم، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با بیان این نکته که این دانشکده می‌تواند نقش‌آفرینی بیشتری در ارتقای حرفه دندان‌پزشکی داشته باشد، گفت: متاسفانه دندان‌پزشکی در مراکز آموزشی ما آن میزان که در بخش خصوصی پیشرفت کرده، در بخش دانشگاهی پیشرفت نکرده است.

حسن قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: در پزشکی برخلاف دندان‌پزشکی، بیشترین نوآوری‌ها در بخش دانشگاهی رخ می‌دهد و این در حالی است که پزشکی به‌آزمایشگاه وابسته و به‌بخش‌های مختلف درمان، اتاق عمل و ژنتیک نیازمند است، بنابراین جا دارد دانشگاه علوم پزشکی مشهد رویکردی متفاوتی اتخاذ کند.

وی خطاب به‌مسؤولان دانشکده افزود: اقتصاد دانشگاه را اصلاح کنید، چراکه این امر شدنی است، باید این دانشکده را به‌عنوان یک بنگاه اقتصادی اداره کنید، البته تدریس و آموزش را مد نظر قرار دهید، اما نباید از ظرفیت اقتصادی غافل شوید.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به‌این نکته که شرکت‌ها باید پای کار بیایند، ادامه داد: چنانچه این‌گونه عمل کنیم، ارتقای خدمات رخ می‌دهد، بنابراین اول باید اقتصاد را در این مرکز مورد توجه قرار داد و پس از آن ارتباط گیری با بیرون نباید فراموش شود.

قاضی‌زاده هاشمی بر داشتن ارتباطات بین‌المللی تاکید و تصریح کرد: امروز دنیا تنها در آمریکا و اروپا خلاصه نمی‌شود، شما به‌قدری فرصت در اختیار دارید که نیاز نیست تنها به‌اروپا توجه کنید، ممکن است آنچه که در چین و ترکیه می‌آموزید در آمریکا و اروپا به‌دست نیاورید.

وی با تاکید بر اینکه مشهد استعداد بسیاری برای رفع نیاز آنچه که از خارج وارد می‌کنیم، دارد، افزود: اما راه رسیدن به‌این امر این است که بنگاه اقتصادی قوی ایجاد کنیم که این موضوع می‌تواند بهترین ضامن برای تولید کننده باشد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: اینکه نسبت دانشگاهی با بخش خصوصی در بخش دندان‌پزشکی رعایت نشده، خودمان مقصر هستیم.

انجام بیش از 13 هزار عمل جراحی در بیمارستان خاتم در سال جاری

در ادامه، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بیمارستان فوق تخصصی چشم خاتم الانبیا حضور یافت و به‌افتتاح اتاق‌های عمل جدید این مرکز پرداخت.

رئیس بیمارستان چشم پزشکی خاتم الانبیا گفت: در دو سال قبل بعید به‌نظر می‌رسید که بتوانیم 11 اتاق عمل چشم در این بیمارستان افتتاح کنیم، اما امروز این 11 اتاق عمل جراحی به‌صورت کامل فعال شده است.

اکبر درخشان با اشاره به‌اینکه در 6 ماهه اول سال 97، 13 هزار و 755 عمل جراحی در این بیمارستان انجام شد، ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون، بیش از 79 هزار نفر به‌این مرکز مراجعه کردند، همچنین مراجعین اورژانس 61 هزار نفر بوده‌اند.

وی ادامه داد: به‌طور متوسط روزانه 400 مراجع اورژانس داریم و درصد اشغال تخت در این بیمارستان 104 درصد است.

رئیس بیمارستان چشم پزشکی خاتم الانبیا اضافه کرد: میزان اعتبار هزینه شده برای تجهیز این ساختمان حدود 16 میلیارد تومان بوده است.

بخش درمان از بخش آموزش جدا شود

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در ادامه این مراسم، با اشاره به‌این نکته که متخصصین زیادی در گروه چشم فعالیت می‌کنند، گفت: بزرگ‌ترین تهدید این رشته مراجعات بیشماری است که از استان‌های مختلف انجام می‌شود.

حسن قاضی‌زاده هاشمی ضمن بیان این موضوع که بهتر است که آموزش از درمان جدا شود، ادامه داد: ادغام این دو به‌صلاح نیست و به‌طور کلی هر اندازه عیار اخلاقی گروه افزایش یابد، موثرتر عمل می‌کنند.

وی ضمن اشاره به‌این موضوع که نیاز نیست با مجموعه‌های خصوصی سطح شهر رقابت کنیم، ادامه داد: چنانچه آموزش را از درمان جدا کردید، می‌توانید ویزیت خود را از بیمارستان بیرون ببرید که این موضوع به‌ماندگاری بیشتر بیمارستان کمک می‌کند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: ارزش زیادی برای کسانی که در این مجموعه حضور دارند، قائل هستم، چراکه متخصصین حاضر در این بیمارستان و مرکز آموزشی از تراز علمی بالای ملی و منطقه‌ای برخوردارند و حیف است که زمان آنان تنها صرف درمان شود.


آخرین ویرایش: یکشنبه 4 آذر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht