مهمترین رویداد «دیپلماسی سیاسی» استان

دیدار استاندار با جابر انصار سرکنسول جدید افغانستان در مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

فرهنگی/ مروارید: حضور 700 ناشر داخلی و 20 ناشر خارجی در بیستمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد

   |  سه شنبه 29 آبان 1397
align=bottom
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، از حضور 700 ناشر داخلی و 20 ناشر خارجی در بیستمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد خبر داد. جعفر مروارید امروز در نشست خبری این نمایشگاه، با بیان اینکه این نمایشگاه از جمعه ۲ آذرماه به مدت یک هفته آغاز می‌شود، اظهار داشت: ساعت بازدید از نمایشگاه همه روزه از ساعت ۱۵ تا ۲۱ و در روزهای تعطیل از ساعت ۱۰ تا ۲۱ است.

مروارید با بیان اینکه این نمایشگاه به‌همت این اداره کل، استانداری، شهرداری مشهد، اتحادیه ناشران و موسسه نمایشگاه‌های بین‌المللی مشهد برگزار می‌شود، افزود: در این نمایشگاه بیش از ۷۰۰ ناشر ثبت‌نام کرده‌اند که در مجموع، ۷۰۰ غرفه در این نمایشگاه برپا می‌شود.

وی از جمله ویژگی‌های این دوره از نمایشگاه را حضور ناشران بین‌المللی دانست و اضافه کرد: بیش از ۲۰ ناشر بین‌المللی در قالب ۳۵ غرفه از کشورهایی همچون آلمان، فرانسه، مصر، لبنان، عراق، سوریه و افغانستان به‌ ارائه آثار خود می‌پردازند.

مروارید تصریح کرد: این نمایشگاه با وسعت ۲۰ هزار مترمربع و در فضایی مسقف و ۱۰ سالن نمایشگاهی دایر می‌شود که ۱۵۰ هزار عنوان کتاب توسط ناشران داخلی و ۲۹ هزار عنوان کتاب توسط ناشران خارجی در معرض دید عموم علاقمندان و دوستداران کتاب قرار می‌دهد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه در حاشیه این نمایشگاه مراسم تقدیر از برگزیدگان کتاب استانی و همایش‌های سواد رسانه‌ای و فضای مجازی نیز برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: دو بخش ویژه شامل سرای اهل قلم و غرفه دوستداران کتاب نیز در این نمایشگاه تدارک دیده شده است.

وی درخصوس برنامه‌های سرای اهل قلم خاطرنشان کرد: این فضا به‌دنبال نشان دادن جنبه نخبه‌پروری است،  برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری شامل جشن امضای کتاب نویسندگان برتر کشوری و آثار برگزیده، رونمایی کتاب، شب شعر، شب‌های فرهنگی شهرهای مختلف استان، نشست‌های تربیتی، علمی، تخصصی، کارگاه و ورکشاپ، مراسم ویژه میلاد رسول اکرم (ص)، مراسم آیینی و خوشنویسی و همزمان ۷ نشست تخصصی با حضور صاحب‌نظران و نظریه‌پردازان در این غرفه برگزار می‌شود.

مروارید خاطرنشان کرد: نگاهی که وجود دارد، این بوده که کتاب به‌عنوان کانال ارتباطی میان نخبگان و مردم در نظر گرفته شده و دیالوگ و گفت‌وگو میان مولفان، ناشران و مردم در این نمایشگاه محقق شود، نگاه ما به‌ نمایشگاه صرفا فروش نیست، به طوری که این نمایشگاه یک فرارویداد فرهنگی محسوب می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، با ابراز امیدوری نسبت به‌اینکه چنین برنامه‌هایی فضای مطالعه، تحقیق و گفت‌وگو را در کنار بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) توسعه بخشیده و به‌شهروندان انگیزه بخشد، یادآور شد: مشهد شهر امامِ گفت‌وگو و میراث‌دار فرهنگ غنی و جریان‌های فرهنگی، هنری و ادبی است، بنابراین، نمایشگاه کتاب به‌دنبال فراهم کردن بستری مناسب است که شهروندان مشهدی جریان کتابخوانی و آموزش‌های فرهنگی را توسعه دهند.

وی نمایشگاه کتاب را مکمل کتابخانه‌ها و کتابفروشی‌های شهر دانست و گفت: جریان کتابخوانی در کل سال باید توسط کتابخانه‌ها و کتابفروشی‌های سطح شهر دنبال شود.

مروارید ضمن دعوت از شهروندان برای حضور خانوادگی در بیستمین نمایشگاه کتاب مشهد، افزود: ما در این نمایشگاه به‌دنبال تحقق شعار «آگاهی را تماشا کن» هستیم که این جریان آگاهی از طریق کتاب، گفت‌وگو و برگزاری نشست‌های تخصصی محقق می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به‌اینکه در کنار سرای اهل قلم، غرفه ویژه دوستداران کتاب پیش‌بینی شده است، بیان کرد: این غرفه شامل بخش‌های متنوعی همچون ویژه برنامه چهلمین سال انقلاب، معرفی کتاب‌های مربوط به‌انقلاب اسلامی، تازه‌های نشر و استودیو مجموعه پژوهشی انقلاب اسلامی برای ضبط خاطرات پیش‌بینی شده است.

وی تصریح کرد: در این غرفه بحث خادمیار کتاب را داریم که دانش‌آموزانی به‌عنوان خادمیار نمایشگاه کتاب در مدارس فعالیت می‌کنند و به‌تبلیغ نمایشگاه و ترویج فرهنگ کتابخوانی می‌پردازند.

مروارید از طرح تعویض کتب کهنه با کتاب‌های جدید در غرفه دوست‌داران کتاب خبر داد و گفت: این حرکت در نوع خود کار جدیدی است  که در این دوره از نمایشگاه اجرا می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی درخصوص بخش مکتب‌خانه و کافه کتاب نیز افزود: در بخش مکتب‌خانه، خوانش متون کهن شیعی و فارسی به‌ بیان ساده و زیبا پرداخته می‌شود، بخش کافه کتاب نیز با توجه به‌ مطالبه نسل جوان در فضای کتابخوانی ایجاد شده است؛ اگر نگاهی به‌سطح شهر بیاندازیم، متوجه استقبال خوب جوانان از کافه کتاب‌ها می‌شویم، اگر یک کتاب خواندن سنتی با فضایی مفرح و جذاب همراه شود می‌تواند به‌بالا رفتن نرخ مطالعه، فرهنگ کتابخوانی و دانش در جامعه منجر شود.

خراسان رضوی رتبه دوم انتشارات از نظر تعداد تیراژ در کشور را دارد

معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه پانزدهمین دوره انتخاب کتاب برگزیده سال همزمان با آیین گشایش بیستمین نمایشگاه کتاب مشهد برگزار می‌شود، گفت: این مراسم همزمان با ۲ آذرماه ساعت ۱۷:۳۰ در سالن اجتماعات نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار  می‌شود.

افشین تحفه‌گر با اشاره به‌اینکه خراسان رضوی بعد از تهران بیشترین تعداد آثار منتشر شده را دارد، متذکر شد: این استان از لحاظ تعداد تیراژ با حدود ۴ هزار عنوان کتاب رتبه دوم را اختصاص داده، بنابراین باید توجه ویژه‌ای به‌آن شود.

وی با تاکید بر اینکه ۲ هزار و ۸۳۱ عنوان کتاب به‌دبیرخانه ارسال شد، اضافه کرد: پس از داوری ۸۴۰ کتاب به‌مرحله بعدی راه یافت و در مرحله دوم ۱۷۴ عنوان کتاب انتخاب شد، در نهایت ۶ عنوان کتاب به‌مرحله نهایی راه یافت که از این تعداد، ۳ عنوان برگزیده و ۳ عنوان شایسته تقدیر انتخاب شدند که همزمان با آیین گشایش نمایشگاه معرفی می‌شوند.

معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی درخصوص موضوعات ارسالی به‌دبیرخانه انتخاب کتاب سال گفت: دین، ادبیات شامل شعر و داستان، هنر، کودک و  نوجوان، اقتصاد مقاومتی، عفاف و حجاب، کلیات شامل علوم اجتماعی، تاریخ و  جغرافیا، ایثار و شهادت از جمله این موضوعات بود.

تحفه‌گر درخصوص بن‌های خرید کتاب نیز بیان کرد: امسال  ۲۰ درصد به‌کل مبلغ بن‌ها نسبت به‌سال گذشته افزوده شده و از ۱۰ تا ۲۰ درصد تخفیف توسط ناشران تخفیف ارائه می‌شود که در نهایت علاقمندان تا سقف ۴۰ درصد می‌توانند از تخفیف خرید کتاب بهره‌مند شوند.

وی ویژگی دیگر این نمایشگاه را تبلیغات و اطلاع‌رسانی عنوان کرد و متذکر شد: بعد از ایام دهه پایانی صفر در تلویزیون‌های شهری، بیلبوردها و آویزهای سطح شهر  تبلیفات صورت گرفت.

معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه این نمایشگاه در ۱۰ سالن پیش‌بینی شده که هر سالن دسته‌بندی خاص خود را دارد، اضافه کرد: سالن فردوسی کتاب‌های عمومی، سالن عطار کتب دانشگاهی و آموزشی، زبان ، هنر و بخش بین‌الملل، سالن بهار رسانه‌های دیجیتال، سالن ابوسعید دوستداران کتاب، رسانه‌ها و مطبوعات،سالن انوری و سالن c به کودک و نوجوان و هشت ضلعی مرکزی نیز به‌سرای اهل قلم اختصاص یافته است.

تحفه‌گر خاطرنشان کرد: برای  دریافت بن کتاب شهروندان می‌توانند با در دست داشتن کارت ملی خود در محل نمایشگاه نسبت به‌دریافت بن کتاب اقدام کنند.

آغاز به‌کار پنجمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال خرسان رضوی

مسؤول فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در ادامه این نشست خبری با بیان اینکه پنجمین دوره نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال در این استان در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد و در سالن بهار همزمان با بیستمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد آغاز به‌کار می‌کند، گفت: فضایی بالغ بر۶۰۰ مترمربع و ۳۰ غرفه برای این منظور پیش‌بینی شده که در میان این غرفه‌ها فعالین فضای مجازی، فعالیت تولید محتوا، رسانه‌های برتر و نشر دیجیتال حضور پیدا کرده‌اند.

اسماعیل هاشمی افزود: هر شب در محل نمایشگاه یک همایش تخصصی در حوزه سواد رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی، ارزهای دیجیتال، خانواده و فضای مجازی برگزار  می‌شود.

وی متذکر شد: طی این ۶ شب برگزاری نمایشگاه هر شب از دو تولید جدید در حوزه فضای وب رونمایی می‌شود. این نشست خبری در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برگزار شد.

انتهای پیام/ح
خبرگزاری فارس 


آخرین ویرایش: سه شنبه 29 آبان 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht