اندیشکده بین المللی فرهیخت 
  دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
  www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی ...

اهدای ده قلب طلایی در
آیین اختتامیه دومین کنگره بین المللی
«پزشکان قلب ایران و اروپا»
متشکل از پانصد تن از متخصصان داخلی و خارجی
مشهد - 14 تا 17 آذر 97 - بیمارستان رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

هشتمین نشست بین‌المللی شبکه جهانی آب (G-WADI) و دومین نشست برنامه ابتکار بین‌المللی خشک‌سالی (IDI) در مشهد برگزار شد + گزارش تصویری

سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران گفت: کارشناسان دو برنامه بین المللی مهار خشکسالی و کم آبی در چارچوب همایش ملی فناوری های آب در مشهد گرد هم آمده اند تا نظرات علمی و کار شناسی را در این زمینه مهم به اشتراک بگذارند. الکساندر لیخت روز دوشنبه در همایش ملی فناوری های آب در دانشگاه فردوسی مشهد افزود: امروز در این نشست علمی از دانش کارشناسی در زمینه آب بهره مند می شویم و شاهد نشست علمی اعضای 'شبکه جهانی آب' و اطلاعات توسعه ای زمین های خشک (Gwaede) و نیز 'برنامه ابتکار بین المللی خشکسالی' در مشهد هستیم. | دوشنبه 19 آذر 1397

دیپلماسی ...

دانشگاهی: برپایی مراسم افتتاح سال تحصیلی 500 دانشجوی عراقی در دانشگاه‌های مشهد در تالار قدس حرم رضوی + گزارش تصویری

   |  سه شنبه 22 آبان 1397
align=bottom
رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) در جمع دانشجویان عراقی محصل در ایران؛ دانشجویان عراقی سفیرانی برای استحکام روابط دو ملت / رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) با اشاره به تحصیل بیش از 4 هزار دانشجوی عراقی در 48 دانشگاه جمهوری اسلامی ایران، گفت: توسعه روابط علمی بین دو ملت ایران و عراق در دستور کار آستان قدس رضوی قرار دارد. مرتضی رجوعی در مراسم افتتاح...
... سال تحصیلی جدید دانشجویان عراقی محصل در ایران که با حضور مقامات عراق و بیش از 500 دانشجوی عراقی محصل در مراکز آموزشی و دانشگاه‌های مشهد در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد، از تحصیل بالغ بر ۴ هزار دانشجوی عراقی در ۴۸ دانشگاه ایران خبر داد و گفت: از این تعداد دانشجو بیش از ۱۵۰۰ دانشجو در دانشگاه‌های شهر مشهد مقدس مشغول به تحصیل هستند.
وی سیاست کلیدی آستان قدس رضوی را توسعه روابط علمی و آموزشی با کشور عراق و دانشجویان محصل عراقی در جمهوری اسلامی ذکر کرد و افزود: دانشگاه امام رضا (ع) در سال ۹۱ میزبان تنها ۶ دانشجو از آستان مقدس امامین جوادین(ع) در کاظمین بود اما اکنون حدود ۲۰۰ دانشجو عراقی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
 
ارائه خدمات رفاهی و فرهنگی برای دانشجویان عراقی
به گفته رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) آستان قدس رضوی تلاش دارد تا در کنار ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی، خدمات مختلف و رفاهی را به دانشجویان عراقی و خانواده‌های آن‌ها که میهمان ما در این شهر هستند، ارائه دهد.
وی به برگزاری دوره‌های آموزش زبان فارسی برای دانشجویان عراقی و آموزش زبان عربی برای اساتید و کارکنان دانشگاه امام رضا (ع) اشاره کرد و گفت: دوره اول آموزش زبان فارسی در اواخر سال گذشته شروع شد و اکنون دوره دوم این آموزش‌ها در حال برگزاری است که مورد استقبال و رضایت‌مندی بالای دانشجویان عراقی قرار گرفته است.
دکتر محمد مهدی‌نژاد معاون علمی آستان قدس رضوی همچنین در این مراسم با اشاره به دپلیماسی علمی و فناوری در دنیا، اظهار کرد: سند راهبردی دیپلماسی علمی در کشور به تصویب رسیده است و ارتباطات بیشتر ایران با سایر کشورها در دستور کار است. همچنین آستان قدس رضوی آماده برقراری روابط علمی با کشورهای مختلف به ویژه عراق است.

دانشجویان عراقی سفیرانی برای استحکام روابط دو ملت
وی دانشجویان عراقی محصل در ایران را سفیرانی برای استحکام روابط و دوستی دو ملت عراق و ایران معرفی کرد و گفت: خوشبختانه در این سال های اخیر روابط خوبی بین این دو کشور ایجاد شده است و این همکاری تنها منحصر به ارائه خدمات علمی برای دانشجویان نخواهد بود بلکه در حوزه‌های مختلف از جمله صنایع ، فنی و مهندسی، پزشکی و ... می تواند گسترش پیدا کند.
در ادامه مراسم افتتاح سال تحصیلی دانشجویان عراقی محصل در ایران، دکتر یاسر عبدالزهرا الحجاج  رایزن فرهنگی عراق در جمهوری اسلامی ایران با اشاره به ارتباط سیاسی و جغرافیایی بین دو کشور ایران و عراق اظهار کرد: محبت اهل‌بیت (علیهم‌السلام) محور اصلی ارتباط بین این دو کشور است و پذیرایی عراقی‌ها از ایرانی‌ها در ایام زیارت اربعین و همچنین میزبانی ایرانی‌ها از زائران عراقی که به زیارت حضرت رضا (ع) مشرف می‌شوند، حقیقت و اساس ارتباط بین دو ملت ایران و عراق است.
 
عراق هیچ گونه تحریمی علیه ایران را قبول نمی‌کند
وی به تفرقه‌افکنی دشمنان برای خدشه‌دار کردن روابط حسنه‌ای که بین دو کشور برادر، دوست و همسایه ایران و عراق پرداخت و تصریح کرد: طبق اعلام نخست وزیر کشور عراق این کشور، هیچ‌گونه تحریم‌هایی را علیه جمهوری اسلامی ایران قبول نمی‌کند و این کم‌ترین کاری است که عراق می‌تواند نسبت به جان‌فشانی جوانان ایرانی برای دفاع از حرم های اهل‌بیت(ع) انجام دهد.
رایزن فرهنگی کشور عراق در جمهوری اسلامی ایران با اشاره به حضور بیش از ۴ هزار دانشجو محصل عراقی در ایران گفت: حضور این دانشجویان در ایران یکی از نشانه‌های ارتباطات قوی بین دو کشور ایران و عراق است.
 
رایزنی‌های وزارت علوم عراق برای تحصیل دانشجویان در ایران
این مقام مسئول در ادامه به سیاست‌های جدید وزارت علوم کشور عراق برای تقویت روابط علمی و پژوهشی بین این کشور و جمهوری اسلامی ایران اشاره و تصریح کرد: وزارت علوم عراق تلاش دارد تا شرایط را برای حضور بیشتر دانشجویان این کشور در مراکز آموزش عالی ایران فراهم کند.
یاسین شریف الصیف سرکنسول عراق در مشهد سخنران دیگر مراسم افتتاح سال تحصیلی جدید دانشجویان عراقی محصل در ایران بود؛ وی با بیان اینکه حضور دانشجویان دختر و پسر عراقی در ایران برای فراگیری علم و دانش نوعی جهاد علمی است، گفت: همان‌گونه که خانواده ‍‌های شما در برابر داعش ایستادگی کردند و با جان‌فشانی و دادن خون جهاد کردند شما هم امروز که به دور از خانواده و وطن در حال فراگیری دانش هستید، جهاد علمی می‌کنید.
وی گفت: برخی حضور زائران اقصی نقاط دنیا در زیارت اربعین را به عنوان راهپیمایی معرفی می‌کنند در حالی‌که در راهپیمایی‌ها شرکت کننده محدود هستند ولی در زیارت اربعین شاهد حضور میلیونی زائران و عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) در کربلای معلی هستیم.
این مقام دیپلماتیک جمهوری عراق خاطرنشان کرد: امسال در ایام اربعین کنسولگری عراق در شهرهای مختلف ایران بیش از دو میلیون ویزا را برای زائران ایرانی که قصد حضور در مراسم اربعین حسینی را داشتند، صادر کرد.
 
فتنه‌انگیزی دشمن برای تفرقه بین دو ملت ایران و عراق
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فتنه‌های دشمنان برای ایجاد تفرقه و فاصله بین دو ملت ایران و عراق ابراز کرد: متأسفانه این فتنه انگیزی‌ها از ماه‌ها قبل از ایام اربعین شروع شد؛ به‌گونه‌ای که بسیاری از دوستان و خانواده‌ها از اوضاع عراقی‌ها و فرزندانشان در ایران احساس نگرانی کردند ولی من امروز به آن‌ها می‌گویم که وضعیت عراقی‌ها در جمهوری اسلامی ایران بسیار مناسب است و همان راحتی و آرامشی را که در شهرهای عراق داریم در شهر مشهد و سایر شهرهای ایران برای ما وجود دارد.
وی از دانشجویان عراقی درخواست کرد تا این محافل دوستانه بین مردم دو ملت ایران و عراق را از طریق شبکه های مجازی منتشر کنند تا همگان بدانند که این دو ملت روابط دوستانه و مستحکمی را دارند.
 
تسهیل تحصیل دانشجویان عراقی در ایران
یاسین شریف الصیف افزود: کنسولگری عراق در شهرهای مختلف جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای ارائه خدمات و رفع مشکلات دانشجویان محصل عراقی در ایران اعلام می‌کند. همچنین به درخواست دانشجویان عراقی رایزنی‌هایی با مسئولان دانشگاه‌ ایران برای تسهیل تحصیل دانشجویان عراقی در مراکز آموزش عالی ایران مذاکراتی صورت گرفته است.
بخش دوم این مراسم در مورد نقش راهپیمایی اربعین حسینی در توسعه روابط بین ایران و عراق بود که حجت الاسلام فرازی‌نیا مدیر ارتباطات حوزوی و امور فرهنگی حوزه تولیت آستان قدس رضوی در مورد چرایی پیاده‌روی اربعین در این مراسم گفت: عزاداری و زیارت از شاخصه‌های شناسایی شیعیان است لذا باید به زیارت اربعین باید به عنوان یک فرهنگ نگاه کرد.
فرازی‌نیا با اشاره به کارکردهای تربیتی پیاده‌روی اربعین اشاره کرد و افزود: حضور در صحنه زیارت به صورت پیاده‌روی، تقویت محبت اهل‌بیت(ع)، تقویت روحیه عشق و حماسه و ایثار، فراگیر شدن میدان مهرورزی و از خود گذشتگی، انفاق و خیرات گسترده، تواضع و فروتنی در احیای رسم میهمان نوازی، احیاء شعائر حسینی و برائت دسته جمعی از دشمنان برخی از کارکردهای تربیتی این زیارت است.
فرازی با بیان اینکه زیارت اربعین از شاخصه‌های شیعه‌شناسی است، اظهار کرد: سلام‌های توصیفی، شهادت دادن به عظمت و جایگاه امام حسین(ع) و بیان اهداف و قیام این امام معرفی قاتلان امام حسین(ع)، بیان عبرت‎های عاشورا برخی از فرازهای زیارت اربعین است.
در ادامه این مراسم از دانشجویان برگزیده عراقی که در دانشگاه‌های شهر مشهد مشغول به تحصیل هستند تقدیر شد.
آخرین ویرایش: شنبه 26 آبان 1397
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 22 آذر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.450
 اخبار   3183     بین الملل   2579     آسیا   2223     مراسم بین المللی / داخل و خارج   934     دیپلماسی اقتصادی    661     دیپلماسی دانشگاهی  608     دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)/ ،   587     افتخارات / مفاخر   555     دیپلماسی گردشگری    536     دیپلماسی علمی   476     جهان اسلام   454     اروپا   448     میهمان/میهمانان خارجی   435     دیپلماسی فرهنگی  420     دیپلماسی آموزشی   420     دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)   412     آیا می دانید که مشهد...   386     دانشگاه فردوسی مشهد   358     شهرداری مشهد   312     دیپلماسی نمایشگاهی  280     آستان قدس رضوی   250     سرمایه گذاری   248     استانداری خراسان رضوی   242     تصاویر / گزارش های تصویری   241     عراق   234     صادرات و واردات   208     پاکستان   205      دیپلماسی هنری   190     دیپلماسی شهری  187     افغانستان   184     دیپلماسی ورزشی   178     دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت/   176     استاندار   169     دیپلماسی سیاسی  166     حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی   148     دیپلماسی اجتماعی    147     آفریقا   144     مشهد 2017  مشهد 2017   139     نمایشگاه بین المللی مشهد   126     سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   123     سرمایه گذاری خارجی   110     پایتخت معنوی ایران   103     جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   93    فرودگاه بین المللی مشهد   88     آمریکا   88     شهردار مشهد   86     عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»