اندیشکده بین المللی فرهیخت
رصدگاه توسعه روابط خارجی مشهد
درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی مشهد
www.farhikhtt.ir

برترین های دیپلماسی در رصد فرهیخت

برای مشاهده توضیحات، موس را بر روی هر سطر نگاه دارید!

برپایی مراسم گشایش
«سال تحصیلی 500 دانشجوی عراقی»
در دانشگاه‌های مشهد در تالار قدس حرم رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

آیت‌الله علم‌الهدی: راهپیمایی اربعین یک دیپلماسی عمومی بی‌نظیر است

   |  یکشنبه 6 آبان 1397
امام جمعه مشهد گفت: مساله پیاده‌روی اربعین تنها یک زیارت و عشق نیست، این راهپیمایی در یک دیدگاه جهانی و بین‌المللی، یک دیپلماسی عمومی بی‌نظیر است. آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز، چهارم آبان ماه در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه مشهد در حرم مطهر رضوی، اظهار کرد: فردا روز ۱۷ صفر بر اساس برخی از روایات سالروز شهادت جانگداز امام هشتم علی ابن موسی الرضا(ع) است....
... بین هفدهم ماه صفر که به یک روایت شهادت امام رضا(ع) و آخر ماه صفر که به روایت دیگر شهادت بوده، این ۱۳ روز عزای خراسان و عزای مردم این سرزمین به خاطر مظلومیت جانگداز امام هشتم علی ابن موسی الرضا(ع) است.

وی افزود: شهادت امام رضا(ع) به یک جهت از نظر نوع شهادت بی‌نظیر و منحصر به فرد بوده و شهادتی بود که یک سال و نیم طول کشید. عاشورا کمتر از یک روز اما امام شهادت امام رضا(ع) یک سال و نیم بود. از لحظه‌ای که امام رضا(ع) در هنگام خروج از مدینه به زن و فرزندان خود فرمودند که برای غربت و مظلومیت من اشک بریزید، از آنجا شهادت امام رضا(ع) شروع شد.

علم‌الهدی با بیان اینکه خصوصیت این شهادت در دو نکته بود، عنوان کرد: نکته اول اینکه امام هشتم(ع) خط و جریان امامت را از دسیسه شیطانی مامون که می‌خواست منحرف کند، نجات دادند. نکته دوم این بود که از زمان امیرالمومنین(ع) به بعد، موجودیت اندیشه و نیز اجتماعی شیعه به وسیله امام رضا(ع) رقم خورد. تا قبل از این شیعه به عنوان یک اندیشه قوی در دل امت اسلام موجودیت اجتماعی نداشت و شیعیان افرادی بودند که مخالفین حکومت حاکم هستند، جریان حاکمیت را نمی‌پسندند و حاکمیت را حق دیگران و غصب می‌دانند. شیعه به این عنوان در جامعه و امت اسلامی شناخته شده بود.

امام جمعه مشهد ادامه داد: شیعه به عنوان جبهه اعتراضی ضد جریان حاکمی بود که از نظر امت پذیرفته شده است اما امام رضا(ع) موجودیت اجتماعی شیعه را در حاشیه یک اندیشه سیاسی و توحیدی تثبیت کرده و در حدیث سلسله‌الذهب ثابت کردند که معنای توحید خدا، حاکمیت الله و آن را مخصوص خدا دانستن است و تنها جریان فکری و دکترین سیاسی که در امت اسلام حاکمیت را مخصوص خدا می‌داند، منحصرا شیعه است. وجود اجتماعی شیعه به عنوان یک جریان فکری، سیاسی و اعتقادی توحیدی ناب در دل امت به وسیله وجود امام هشتم(ع) تثبیت شد.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی بیان کرد: آن روز امام رضا(ع) آغازگر حیات اجتماعی شیعه بودند و وجود اجتماعی شیعه را به صدر رساندند و از همان روز جریان شیعه توسعه پیدا کرد تا امروز که جریان شیعه در یک تمرکز و جلوه‌گاه دیپلماسی عمومی تشیع در دنیا نمایش داده می‌شود و آن راهپیمایی اربعین با بیش از ۲۰ میلیون انسان است.

وی با اشاره به اینکه مسئله پیاده‌روی اربعین تنها یک زیارت و عشق نیست، تصریح کرد: این راهپیمایی در یک دیدگاه جهانی و بین‌المللی، یک دیپلماسی عمومی بی‌نظیر است. دیپلماسی مربوط به برقراری ارتباط هر مردم و کشور در دنیا با دیگران بوده و دیپلماسی‌ها از طرف دولت‌ها اجرا می‌شوند، بدین صورت که نمایندگان این دولت در عرصه‌های بین‌المللی با سایر نمایندگان دولت‌ها در یک عرصه دیپلماسی تعامل و همکاری ارتباط برقرار می‌کنند که دیپلماسی عادی است.

علم‌الهدی اضافه کرد: دیپلماسی عمومی این است که نمایندگان دولت‌ها این ارتباط را برقرار نمی‌کنند بلکه خود ملت‌ها این کار را انجام می‌دهند. امروز دیپلماسی عمومی ایرانی در سوریه، یمن و عراق برقرار بوده و مظهر عمده دیپلماسی عمومی جهان شیعه در راهپیمایی اربعین است که تمام شیعیان دنیا در این مکان یکدیگر را پیدا کرده و با هم ارتباط برقرار می‌کنند. این نوع دیپلماسی عمومی با این مظهر در روی کره زمین بی‌نظیر است.

امام جمعه مشهد خاطرنشان کرد: مسئله تنها دیپلماسی عمومی شیعه نیست بلکه از این عرصه نیز تجاوز کرده و به دیپلماسی عمومی محبان اهل بیت(ع) رسیده است. عده‌ای از اهل سنت نیز شرکت می‌کنند زیرا حسین(ع) را دوست دارند. تمام دیپلماسی‌ها متکی بر یک جریان هماهنگ وحدت سیاسی، جغرافیایی و یا فرهنگی بوده اما دیپلماسی عمومی شیعه و محبان اهل بیت(ع) در راهپیمایی اربعین یک دیپلماسی مبتنی بر محوریت عشق است. دل‌های این ۲۰ میلیون نفر به یکدیگر گره خورده زیرا یک عامل این دل‌ها را به هم پیوند داده که عشق به حسین(ع) است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: وابستگی قلبی و روحی به ساحت مقدس سیدالشهدا(ع) این دیپلماسی عمومی را مدیریت می‌کند و مهم این است که در این دیپلماسی عمومی آنکه رهبری فکری را در دست دارد، انقلاب اسلامی ما است. آنجا که همه یکدیگر را پیدا می‌کنند، دم از نفرت از آمریکا، انزجار از استکبار، بیزاری از قدرت‌های کفر و الحاد جهانی، وابستگی به قدرت یکتا و جبهه ضد استکباری دنیا انقلاب اسلامی ما می‌زنند. رهبر این دیپلماسی عمومی و این اندیشه را از نظر تفکر سیاسی رهبری می‌کند. این مسئله مهم در راهپیمایی اربعین است.

وی با طرح این سوال که چرا انقلاب ما توانست این کار را انجام دهد، تصریح کرد: از تمام ملت‌ها و کشورها در این راهپیمایی شرکت می‌کنند. چرا آفریقایی نیز دم از امام(ع)، رهبر و انقلاب ایران می‎زند؟ آسیایی نیز همینگونه است. اروپایی و آمریکایی نیز به زیارت اربعین آمده و همه دم از انقلاب ما می‌زنند. این به خاطر وابستگی مردم ما به انقلاب است. شما مردم به این انقلاب وابسته هستید و همین امر سبب شده که این عظمت در یک دیپلماسی عمومی جهان شیعه و محبان اهل بیت(ع) به وجود آید. این به دلیل وابستگی شما مردم بوده و مهم، تداوم این وابستگی است.

علم‌الهدی با اشاره به سخن چند روز گذشته مقام معظم رهبری، عنوان کرد: ایشان فرمودند که باید مسائل نظام شفاف باشد و شفافیت در جریان نظام اجرا شود که این به دو دلیل است. یک دلیل این بوده که شفافیت در برنامه‌های نظام، اعتماد مردم را جلب می‌کند. زمانی که مردم ببینند همه راست می‌گویند و مردم از تمام واقعیت‎هایی که در کشور و جریان‌های مختلف اقتصادی و سیاسی مملکت است، با خبر و  همه چیز روشن باشد، در نتیجه اعتماد مردم به نظام و مسئولین زیادتر می‌شود.

امام جمعه مشهد افزود: دوم اینکه این مردم وابسته به نظام و انقلاب می‌شوند. زمانی که همه چیز شفاف و تمام نظام و انقلاب توسط مسئولین، حرکت‌ها، سیاست‌گذاری‌ها و اجرای برنامه‌هایشان شفاف و روشن باشد، مردم نیز وابسته می‌شوند و این وابستگی مردم به نظام ادامه پیدا می‌کند. تمام قدرت نظام که ۴۰ سال در مقابل تمام دشمنی‌ها روی پای خود ایستاده، وابستگی مردم است که این امر در سایه شفافیت امتداد پیدا می‌کند. شفافیت لازم است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی تاکید کرد: مشکلات معیشتی و اقتصادی در مملکت وجود دارد اما آن را روراست با مردم در میان بگذارند و بگویند که در برنامه، سیاست و اجراییات مشکلات وجود دارد و راست را به مردم بگویند که بعد از ۵ سال یکی از مسئولین بگوید که من اختیار انتخاب منشی خود را در دولت نداشتم. این روراست حرف زدن با مردم نیست. شما ۵ سال در این دولت به عنوان شخص دوم، برنامه‌ریز، سیاست‌گذار و مدیر هستید، اگر اختیار انتخاب منشی ندارید چرا از روز اول در دولت ماندید؟ چرا به مردم نگفتید که چه کسی اختیار دارد؟ کسی که مانع است را به مردم معرفی کنید.

وی ادامه داد: شما معتقدید این مردم عقل ندارند؟ این قدر مردم را نادیده گرفتن و اینقدر به مردم بی‌اعتنایی کردن که معتقدید مردم عقل ندارند و باور می‌کنند که مسئولی بعد از ۵ سال که همه کاره دولت بوده، بگوید بنده اختیار انتخاب منشی خود را ندارم. شفاف بگویید که مشکلات شما چیست. گرفتاری‌هایی که مردم دچار آن شده‌اند را شما و برنامه‌هایتان ایجاد کردید.

علم‌الهدی بیان کرد: ما کمبود نداریم و امروز همه چیز در کشور موجود است. این را شما ایجاد کردید. شما طلا و ارز را جلودار سبد غذا و زندگی مردم قرار دادید و مردم به این روز افتادند. اکنون که طلا و ارز در حال برگشت بوده اما گرانی‌ها سر جای خود و تمام فشارهای معیشتی برای مردم باقی است. روراست با مردم حرف بزنید و شفاف به مردم بگویید که مشکل چیست. جلوی گرانی را بگیرید و مردم هم با شما همراه هستند.

امام جمعه مشهد گفت: امروز در این کشور، هر کس در هر شرایط، مقام و شئونی بخواهد قدمی بردارد که مردم از نظام فاصله بگیرند و اعتمادشان به نظام سلب شود، این بزرگ‌ترین خائن به انقلاب است. هستی ما و قائمه نظام و انقلاب، مردم هستند، این مردم باید وابسته‌تر شوند و این وابستگی مردم بوده که این دیپلماسی عمومی عظیم را در اربعین به وجود آورده است.

انتهای پیام - ایکنا از خراسان رضوی
آخرین ویرایش: یکشنبه 6 آبان 1397
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 مهر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.212 اخبار 2.988   بین الملل 2.369   آسیا 2.083   برنامه های بین المللی/داخل و خارج 857   دیپلماسی اقتصادی 643   دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 546   دیپلماسی دانشگاهی 545   افتخارات 501   دیپلماسی گردشگری 490   دیپلماسی علمی 400   اروپا 391   دیپلماسی فرهنگی 391   میهمان/میهمانان خارجی 382   جهان اسلام 372   دیپلماسی آموزشی 361   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی) 356   آیا می دانید که مشهد... 337   دانشگاه فردوسی مشهد 309   شهرداری مشهد 288   دیپلماسی نمایشگاهی 270   سرمایه گذاری 244   استانداری خراسان رضوی 226   آستان قدس رضوی 207   عراق 205   صادرات و واردات 204   پاکستان 198   تصاویر / گزارش های تصویری 189   هنری 180   استاندار 168   افغانستان 166   دیپلماسی ورزشی 163   دیپلماسی سیاسی 157   دیپلماسی عمومی و شهری 156   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 155   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 146   مشهد 2017 139   آفریقا 137   اجتماعی 130   نمایشگاه بین المللی مشهد 120   سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 118   سرمایه گذاری خارجی 104   پایتخت معنوی ایران 100   فرودگاه بین المللی مشهد 86   آمریکا 84   شهردار مشهد 80   قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 77   جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 73   ایده های جدید 72   مقالات علمی 70   صنعتی 68   سازمان های بین المللی مرتبط 68   دانشگاه علوم پزشکی مشهد 68   چین 63   اداره کل روابط خارجی شهرداری مشهد 63   ملاقات و دیدارها و نشست ه 61   مصاحبه 60   سایر کشورها 59   عتبات عالیات، قبور ائمه 59   پیشنهادات 55   اتباع و مهاجران خارجی 48   ترکیه 48   اقیانوسیه 47   حوزوی 47   روسیه 47   ترکمنستان 46   فضای سبز و پارکه 44   شهری 43   بانوان 43   حمل و نقل درون شهری و ترافیک 40   رسانه ای 38   توافقنامه ها و تفاهم ه 37   خواهر خواندگی 37   آیا می دانید که در ایران/دنی 36   نقاط قوت شهری 36   گلایه ها و انتقادات 35   بازیافت و تبدیل مواد 35   زبان و ادبیات فارسی 34   فناوری های نوین و کارآفرین 34   هندوستان 33   قطار شهری و منوریل 31   شهرسازی و معماری 31   اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان 30   نقاط ضعف شهری 29   آلمان 27   وزارت امور خارجه یا دفتر شمال شرق 26   اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان 25   تاجیکستان 25   قرقیزستان 25   عمران، ساختمان و پلها و معابر 25   پایتخت فرهنگی جهان اسلام 24   شورای اسلامی شهر 24   شهرداریهای کشور 24   لبنان 23   محیط زیست 22   سوریه 22   متروپلیس 22   بیمارستان فوق تخصصی رضوی 20   گمرک مرزی، مناطق آزاد و بازارچه های استان 20   گزارش و تحلیل 19   دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 19   انرژی، گاز، آب، برق 19   تاریخی و تمدنی 18   جامعه المصطفی العالمیه 18   پژوهشی 16   موزه ها و گالری ها 16   دیپلماسی کشاورزی 16   مالزی 16   سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی 15   فرانسه 15   ژاپن 14   دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 13   اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 12   اداره کل ورزش و جوانان استان 11   انقلاب، شهدا و ایثارگران 11   راه آهن و قطار بین شهری 10   تشریفات بین الملل 9   عربستان 9   ازبکستان 9   خدمات و نظافت شهری 9   انتصاب 8   ادبی 8   مدیریت بحران 8   قزاقستان 8   معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی 7   کویت 7   بحرین 7   امارات، دبی 7   مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی 6   سوغات زائر و برند حلال 6   فیلم 5   مشهد 2018 5   استارتاپ ها و ایده های کارآفرینی 5   مطبوعاتی 4   دانشگاه علوم اسلامی رضوی 3   تشرف به اسلام 3   حقوقی و قضا 2
عضویت در اندیشکده ی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 30 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

  جایگاه «دیپلماسی فرهنگی» از آنجایی که مشهد مقدس، پس از رویداد «مشهد2017»، به عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام شهرت یافته، اصلا شایسته ی عظیم ترین کلان شهر مذهبی جهان (از نظر وسعت) نیست. ما در 112 روز از تصدی دکتر «جعفر مروارید» به عنوان مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی، متأسفانه نه تنها شاهد برگزاری یا طراحی یک رویداد فرهنگی با رویکرد بین المللی نبودیم، بلکه حتی در ماه مبارک رمضان گذشته، ارشاد استان در اقدامی تعجب برانگیز، رویکرد بین المللی را از سیزدهمین دوره از «نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت» نیز برداشت و آن را با رویکرد ملی برگزار کرد! امید است به زودی شاهد حرکتی جدید با رویکرد بین المللی در پرظرفیت ترین کلان شهر ایران اسلامی از نظر فرهنگی و هنری باشیم

اگر بنا را بر کلیدواژه ی رئیس جمهور محترم خطاب به استاندار خراسان رضوی مبنی بر این که «مشهد پیشانی نظام است!» بگذاریم که حق هم چنین است - چراکه بسیاری از گردشگران غیر ایرانی و حتی ایرانی حرم رضوی، چه بسا در طول سالیان سال، حتی یک بار هم به پایتخت کشور «تهران بزرگ» سفر نکنند، اما دست کم یک بار در طول سال (و به استناد آمار هر سه سال یک بار)، به مشهد مقدس مشرف می شوند - بنابراین، ارتقای شاخص «دیپلماسی عمومی» (حاکمیتی) و همچنین «دیپلماسی شهری» ، تلاش و همت مضاعف «استانداری خراسان رضوی» و «شهرداری مشهد» را می طلبد! آقای استاندار، آقای شهردار... همچنان منتظر اعلام و ابلاغ سیاست گذاری های شتاب بخش تان در این حوزه به دستگاه های اجرایی استان و شهر هستیم!

در کلان شهری که سالانه قریب به «سی میلیون زائر داخلی» و «سه میلیون زائر خارجی» تردد می کنند، وضعیت «دیپلماسی نمایشگاهی» ما، اصلاً زیبنده ی دومین کلان شهر ایران و قطب صنایع مولد کشور نیست! مگر نه این که بیش از شش هزار واحد صنعتی و تولیدی در استان داریم؟! چرا نمایشگاه های به ظاهر بین المللی ما با 120 شرکت ایرانی و فقط دو سه نماینده از کشورهای خارجی برگزار می شود؟! یعنی ما قدرت جذب همسایگان شرقی خود را نیز نداریم؟!

رسالت های «دفتر نمایندگی شمال و شرق وزارت امور خارجه در مشهد» در راستای گسترش مناسبات و روابط خارجی این کلان شهر مذهبی با جهان پیرامون در قالب «دیپلماسی سیاسی»تعهد و رسالت بزرگی است که این دفتر تاکنون به خوبی از عهده ی آن بر آمده است. همچنین توسعه ی شمار کشورهایی که می توان به گردشگر آنان در گیت فرودگاه بین المللی مشهد، مستقیماً ویزای توریستی داد، مورد تمناست! مضافاً تشویق و ترغیب هفت الی هشت سرکنسولگری کشورهای خارجی و نیز دفاتر نمایندگی های سازمان های بین المللی مستقر در مشهد به جضوری پررنگ تر در عرصه های اجتماعی مانند مشارکت در یک سری برنامه های فرهنگی، هنری و در کل مردمی شهر، اقدام شایسته ای است که در حال حاضر، تنها از سرکنسولگری جمهوری پاکستان و نیز جمهوری اسلامی افغانستان، این حضور فعالانه، محبت آمیز، مسئولیت پذیر و مشارکت جویانه را شاهد هستیم!