اندیشکده بین المللی فرهیخت
رصدگاه توسعه روابط خارجی مشهد
درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی مشهد
www.farhikhtt.ir

برترین های دیپلماسی در رصد فرهیخت

برای مشاهده توضیحات، موس را بر روی هر سطر نگاه دارید!

برپایی مراسم گشایش
«سال تحصیلی 500 دانشجوی عراقی»
در دانشگاه‌های مشهد در تالار قدس حرم رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

انتقاد عضو شورای شهر مشهد از هزینه‌کرد شهرداری در عراق

   |  دوشنبه 30 مهر 1397
رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به مقارن بودن ایام اربعین با شهادت امام رضا(ع) و ورود میلیون‌ها زائر به مشهد گفت: اعزام بخش قابل توجهی از نیروهای خدماتی و اتوبوسرانی و... به کشور عراق در این ایام با ارائه خدمات مورد انتظار و لزوم حفظ وضعیت آماده‌باش منافات دارد. محسن حسینی‌پویا امروز در نطق پیش از دستور سی و نهمین جلسه علنی ...
... شورای اسلامی شهر مشهد که در تالار شهر برگزار  شد، با اشاره به ایام اربعین شهات امام حسین(ع)، ایام وفات پیامبر (ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و حضرت رضا(ع) اظهار کرد: استقبال عموم مردم ایران و دیگر کشورها از آیین مردمی پیاده‌روی اربعین حسینی (ع) مایه مباهات و اعجاب انگیز است. یکی از بارزترین و مهمترین ویژگی‌های این آیین ماندگار که اکنون به آیینی جهانی بدل شده، مردمی بودن و مشارکت همه ملیت‌ها، قومیت‌ها، طبقات اجتماعی و فکری و اعتقادی در این آیین است.

وی ادامه داد: رمز و راز ماندگاری این آیین نیز همین مردمی بودن و برآمدن از متن جامعه است. با این وصف، هرچند از حیث فردی و اعتقادی همه ما به بایسته‌های برگزاری هرچه با شکوه‌تر این آیین ریشه دار و مشارکت در آن توجه داریم و باید چنین باشد، اما از جهت ورود یا عدم ورود شهرداری مشهد و هزینه کردن بودجه دریافتی از محل عوارض در این آیین ارزشمند، توجه به برخی نکات لازم است.

رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد یادآور شد: مطابق تبصره 1 ماده 68  قانون شهرداری، مصرف اعتبارات مصوب شهرداری باید منحصراً در حوزه همان شهرداری و با نظارت انجمن شهر باشد. همچنین مستفاد از ماده 56 همان قانون، شهرداری حق تعهد ارائه خدمات خارج از حدود مصوب شهر را ندارد. بنابراین هر ریالی که شهرداری در خارج از حوزه مجاز قانونی هزینه کند، بر خلاف قانون بوده و مراجع نظارتی از جمله شورای شهر باید به آن توجه نمایند و در تفریغ بودجه این نظارت اعمال خواهد شد.

حسینی‌پویا ادامه داد: اعضای شورای شهر و مدیران شهرداری از بودجه شخصی خود می‌توانند در این آیین مشارکت کنند ولی در وضعیت کنونی، مجوزی برای صرف بودجه شهرداری و وجوه و عوارض دریافتی از مردم مشهد در خارج از این شهر وجود ندارد و اگر چنین شود از مصادیق تصرف غیر قانونی در بودجه شهرداری است.

وی با بیان اینکه «ایام اربعین حسینی با ایام شهادت حضرت رضا (ع) قرین است و در این ایام تعداد بی‌شماری از  زائران داخل و خارج از کشور به صورت پیاده یا غیر پیاده عازم مشهد مقدس می شوند»، گفت: دهه آخر ماه صفر یکی از شلوغ‌ترین ایام و به عنوان پیک جمعیت حاضر در مشهد به شمار می‌رود. خدمت به زائران میلیونی حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) در مشهد از وظایف ذاتی شهرداری است که باید به بهترین وجه ممکن انجام شود. بنابراین از شهرداری انتظار می‌رود در حالی که شهر مشهد در این ایام میزبان میلیون‌ها زائر است، همت خود را صرف ارائه بهترین خدمت به زائران و مجاوران نماید حال آنکه اعزام بخش قابل توجهی از نیروهای خدماتی و اتوبوسرانی و غیره به کشور عراق در همین ایام، با ارائه خدمات مورد انتظار و لزوم حفظ وضعیت آماده باش در این ایام منافات دارد.

رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: آنهایی که همایش عظیم اربعین حسینی را از نزدیک دیده‌اند تصدیق می‌کنند که جوهره اصلی این همایش، مردمی بودن آن است و شاید یکی از آسیب‌های این همایش خیره کننده، مداخلات غیر مردمی در آن باشد. از این رو نیز مداخله شهرداری به عنوان شخصیتی عمومی می‌تواند با نقدی جدی همراه باشد.

حسینی‌پویا افزود: هرچند با همت قابل تقدیر شهردار، پرداخت دیون شهرداری نسبت به سال گذشته وضعیت به مراتب بهتری پیدا کرده، اما چنانکه می‌دانیم مشکل نقدینگی و تأخیر در پرداخت‌ها هنوز دامن‌گیر شهرداری است و بسیاری از پروژه‌های عمرانی تعطیل است و تأخیر در پرداخت دیون شهرداری به پیمانکاران نیز پابرجاست. پس در شرایطی که اجرای پروژه های ضروری شهر با مشکل مواجه است و شهرداری طلبکارانی دارد که ماه هاست در وصول حق خود معطل مانده‌اند، صرف هزینه خارج از محدوده مجاز قانونی؛ علاوه بر مغایرت با قانون، با تعالیم و احکام شرعی نیز همخوانی ندارد.

وی اضافه کرد: بنابراین شهرداری مشهد باید توجه داشته باشد در این خصوص از حدود مجاز قانونی فراتر نرود، بلکه همت خود را بر ارائه بهترین خدمات به زوار میلیونی حضرت رضا (ع) در همین ایام متمرکز کند.

این عضو شورای اسلامی شهر مشهد ضمن اشاره به اینکه «شهر ما همچنان با معظل ترافیک دست به گریبان است»، عنوان کرد: از طرفی با توجه به مشکل نقدینگی، باید با تفکر و برنامه‌ریزی عمل شود تا ضمن جلوگیری از انسداد نقدینگی و حیف و میل آن، گره‌های اصلی ترافیکی نیز باز شود. در این میان ترافیک بلوار شهید کلانتری، بلوار وکیل آباد و پل شهید پرتوی همچنان باقی است و این در حالی است که به رغم هزینه‌های چند صد میلیاردی در پروژه‌های کمربند جنوبی و بلوار نماز و تأثیر به سزای این دو پروژه در حل بخش عمده‌ای از گره ترافیکی، هر کدام از این دو پروژه بنا به علتی گره خورده و منابع هزینه شده از بودجه عمومی در این پروژه ها راکد و ساکن شده است و خسارات هنگفتی بر بودجه عمومی شهرداری وارد می‌شود.

در صورت حل‌نشدن مشکل «نماز» از رهبری کمک خواهیم گرفت

حسینی‌پویا در خصوص کمربند جنوبی خاطر نشان کرد:  زمانی که آخرین فاز اجرایی بلوار نماز پس از شش سال انتظار و صرف ده‌ها میلیارد تومان به اتمام رسید، درست در روزی که این پروژه آماده افتتاح شد، نیروهای ارتش با ماشین آلات سنگین این مسیر را مسدود کردند و با گماردن نگهبان به صورت شبانه روزی، مانع از افتتاح پروژه و تردد شهروندان در این بلوار تازه احداث شدند. آنها به توصیه‌ها و درخواست‌های هیچ مقام استانی و کشوری و حتی به مصوبه لازم الاجرای شورای تأمین شهرستان نیز توجهی نکردند. این اقدام ارتش به با هر ادعا و دلیلی که باشد، غیر قابل توجیه و تأسف آور است و مایه وهن ارتش جمهوری اسلامی است. لذا از امرای ارتش استدعای توجه به موضوع و صدور فرمان مبنی بر رفع این راهبندان را دارم و اگر این خواسته مردم ظرف روزهای آینده اجابت نشود، قطعاً از مقام معظم رهبری برای ورود به این موضوع و رفع این مشکل استمداد خواهیم جست.

وی ادامه داد: مردم میان اشخاص، نهادها و اشخاص حقوقی عمومی تفاوتی قائل نمی شوند. از دیدگاه آنان همه نهادها اعم از ارتش، آستان‌قدس، شهرداری، شورای شهر، سپاه، فرمانداری، استانداری و سایر نهادهای رسمی، ماهیتی واحد به نام دولت و حاکمیت دارند و صد البته که این دیدگاه کاملاً درست و منطقی است. بنابراین منطقی و قابل انتظار نیست که هر یک از این نهادهای عمومی، سازی مخالف با دیگری و مخالف با منافع ملی را بزند.

رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد اظهار کرد: باید از همه دستگاه‌های عمومی یک صدا آن هم در راستای منافع و مصالح عمومی به گوش برسد. در این صورت است که امنیت و اعتماد عمومی نیز برقرار می‌شود. با این وصف، انتظار نمی‌رود که یکی بسازد و دیگری آن را مسدود کند. یکی تصویب کند، دومی آن را با بودجه عمومی اجرا کند و سومی آن را متوقف کند. با این روش، سعادت، امنیت و آبادانی از این مملکت رخت برخواهد بست.

وی در خصوص استاد محمدرضا شجریان یادآور شد: صاحب ربنا اکنون در بستر بیماری است و امیدواریم با دعای خیر مردم ایران به سلامت برخیزد و دوباره صدای گرمش را با گوش جان بشنویم. بر ماست که قدر بزرگانمان و قدر قله‌های هنر و فرهنگ و ادب این مرز و بوم را بدانیم. در این میان حداقل کاری که شورای شهر مشهد برای قدرشناسی از این فرهیخته مشهدی می‌تواند انجام دهد، نامگذاری یکی از اماکن فرهنگی و هنری به نام این استاد مشهدی و همچنین ساخت تندیس این استاد آواز ایران است. ایشان افتخار مشهد و بلکه افتخار ایران و جهان است و سرمایه ملی و معنوی همه ماست و اگر به حفظ هویت و همبستگی ملی بیندیشیم، باید قدر سرمایه‌های انسانی و ملی مانند ایشان را بدانیم و از این گونه افراد کم داریم. 
ایسنا- منطقه خراسا
آخرین ویرایش: دوشنبه 30 مهر 1397
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 مهر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.212 اخبار 2.988   بین الملل 2.369   آسیا 2.083   برنامه های بین المللی/داخل و خارج 857   دیپلماسی اقتصادی 643   دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 546   دیپلماسی دانشگاهی 545   افتخارات 501   دیپلماسی گردشگری 490   دیپلماسی علمی 400   اروپا 391   دیپلماسی فرهنگی 391   میهمان/میهمانان خارجی 382   جهان اسلام 372   دیپلماسی آموزشی 361   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی) 356   آیا می دانید که مشهد... 337   دانشگاه فردوسی مشهد 309   شهرداری مشهد 288   دیپلماسی نمایشگاهی 270   سرمایه گذاری 244   استانداری خراسان رضوی 226   آستان قدس رضوی 207   عراق 205   صادرات و واردات 204   پاکستان 198   تصاویر / گزارش های تصویری 189   هنری 180   استاندار 168   افغانستان 166   دیپلماسی ورزشی 163   دیپلماسی سیاسی 157   دیپلماسی عمومی و شهری 156   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 155   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 146   مشهد 2017 139   آفریقا 137   اجتماعی 130   نمایشگاه بین المللی مشهد 120   سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 118   سرمایه گذاری خارجی 104   پایتخت معنوی ایران 100   فرودگاه بین المللی مشهد 86   آمریکا 84   شهردار مشهد 80   قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 77   جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 73   ایده های جدید 72   مقالات علمی 70   صنعتی 68   سازمان های بین المللی مرتبط 68   دانشگاه علوم پزشکی مشهد 68   چین 63   اداره کل روابط خارجی شهرداری مشهد 63   ملاقات و دیدارها و نشست ه 61   مصاحبه 60   سایر کشورها 59   عتبات عالیات، قبور ائمه 59   پیشنهادات 55   اتباع و مهاجران خارجی 48   ترکیه 48   اقیانوسیه 47   حوزوی 47   روسیه 47   ترکمنستان 46   فضای سبز و پارکه 44   شهری 43   بانوان 43   حمل و نقل درون شهری و ترافیک 40   رسانه ای 38   توافقنامه ها و تفاهم ه 37   خواهر خواندگی 37   آیا می دانید که در ایران/دنی 36   نقاط قوت شهری 36   گلایه ها و انتقادات 35   بازیافت و تبدیل مواد 35   زبان و ادبیات فارسی 34   فناوری های نوین و کارآفرین 34   هندوستان 33   قطار شهری و منوریل 31   شهرسازی و معماری 31   اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان 30   نقاط ضعف شهری 29   آلمان 27   وزارت امور خارجه یا دفتر شمال شرق 26   اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان 25   تاجیکستان 25   قرقیزستان 25   عمران، ساختمان و پلها و معابر 25   پایتخت فرهنگی جهان اسلام 24   شورای اسلامی شهر 24   شهرداریهای کشور 24   لبنان 23   محیط زیست 22   سوریه 22   متروپلیس 22   بیمارستان فوق تخصصی رضوی 20   گمرک مرزی، مناطق آزاد و بازارچه های استان 20   گزارش و تحلیل 19   دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 19   انرژی، گاز، آب، برق 19   تاریخی و تمدنی 18   جامعه المصطفی العالمیه 18   پژوهشی 16   موزه ها و گالری ها 16   دیپلماسی کشاورزی 16   مالزی 16   سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی 15   فرانسه 15   ژاپن 14   دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 13   اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 12   اداره کل ورزش و جوانان استان 11   انقلاب، شهدا و ایثارگران 11   راه آهن و قطار بین شهری 10   تشریفات بین الملل 9   عربستان 9   ازبکستان 9   خدمات و نظافت شهری 9   انتصاب 8   ادبی 8   مدیریت بحران 8   قزاقستان 8   معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی 7   کویت 7   بحرین 7   امارات، دبی 7   مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی 6   سوغات زائر و برند حلال 6   فیلم 5   مشهد 2018 5   استارتاپ ها و ایده های کارآفرینی 5   مطبوعاتی 4   دانشگاه علوم اسلامی رضوی 3   تشرف به اسلام 3   حقوقی و قضا 2
عضویت در اندیشکده ی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 30 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

  جایگاه «دیپلماسی فرهنگی» از آنجایی که مشهد مقدس، پس از رویداد «مشهد2017»، به عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام شهرت یافته، اصلا شایسته ی عظیم ترین کلان شهر مذهبی جهان (از نظر وسعت) نیست. ما در 112 روز از تصدی دکتر «جعفر مروارید» به عنوان مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی، متأسفانه نه تنها شاهد برگزاری یا طراحی یک رویداد فرهنگی با رویکرد بین المللی نبودیم، بلکه حتی در ماه مبارک رمضان گذشته، ارشاد استان در اقدامی تعجب برانگیز، رویکرد بین المللی را از سیزدهمین دوره از «نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت» نیز برداشت و آن را با رویکرد ملی برگزار کرد! امید است به زودی شاهد حرکتی جدید با رویکرد بین المللی در پرظرفیت ترین کلان شهر ایران اسلامی از نظر فرهنگی و هنری باشیم

اگر بنا را بر کلیدواژه ی رئیس جمهور محترم خطاب به استاندار خراسان رضوی مبنی بر این که «مشهد پیشانی نظام است!» بگذاریم که حق هم چنین است - چراکه بسیاری از گردشگران غیر ایرانی و حتی ایرانی حرم رضوی، چه بسا در طول سالیان سال، حتی یک بار هم به پایتخت کشور «تهران بزرگ» سفر نکنند، اما دست کم یک بار در طول سال (و به استناد آمار هر سه سال یک بار)، به مشهد مقدس مشرف می شوند - بنابراین، ارتقای شاخص «دیپلماسی عمومی» (حاکمیتی) و همچنین «دیپلماسی شهری» ، تلاش و همت مضاعف «استانداری خراسان رضوی» و «شهرداری مشهد» را می طلبد! آقای استاندار، آقای شهردار... همچنان منتظر اعلام و ابلاغ سیاست گذاری های شتاب بخش تان در این حوزه به دستگاه های اجرایی استان و شهر هستیم!

در کلان شهری که سالانه قریب به «سی میلیون زائر داخلی» و «سه میلیون زائر خارجی» تردد می کنند، وضعیت «دیپلماسی نمایشگاهی» ما، اصلاً زیبنده ی دومین کلان شهر ایران و قطب صنایع مولد کشور نیست! مگر نه این که بیش از شش هزار واحد صنعتی و تولیدی در استان داریم؟! چرا نمایشگاه های به ظاهر بین المللی ما با 120 شرکت ایرانی و فقط دو سه نماینده از کشورهای خارجی برگزار می شود؟! یعنی ما قدرت جذب همسایگان شرقی خود را نیز نداریم؟!

رسالت های «دفتر نمایندگی شمال و شرق وزارت امور خارجه در مشهد» در راستای گسترش مناسبات و روابط خارجی این کلان شهر مذهبی با جهان پیرامون در قالب «دیپلماسی سیاسی»تعهد و رسالت بزرگی است که این دفتر تاکنون به خوبی از عهده ی آن بر آمده است. همچنین توسعه ی شمار کشورهایی که می توان به گردشگر آنان در گیت فرودگاه بین المللی مشهد، مستقیماً ویزای توریستی داد، مورد تمناست! مضافاً تشویق و ترغیب هفت الی هشت سرکنسولگری کشورهای خارجی و نیز دفاتر نمایندگی های سازمان های بین المللی مستقر در مشهد به جضوری پررنگ تر در عرصه های اجتماعی مانند مشارکت در یک سری برنامه های فرهنگی، هنری و در کل مردمی شهر، اقدام شایسته ای است که در حال حاضر، تنها از سرکنسولگری جمهوری پاکستان و نیز جمهوری اسلامی افغانستان، این حضور فعالانه، محبت آمیز، مسئولیت پذیر و مشارکت جویانه را شاهد هستیم!