اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

رقابت «شورای شهر مشهد» با «بیمارستان رضوی» در زدن تیرهای خلاص به نهال تازه جان گرفته «زائر سلامت»! یکی با «دلار» و دیگری با «یورو»!  

برترین های دیپلماسی

جمعه 21 13 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

تحلیل فرهیخت: رقابت تنگاتنگ «شورای شهر مشهد» با «بیمارستان رضوی» در زدن تیرهای خلاص به نهال تازه جان گرفته «زوار غیرایرانی» و «زائر سلامت»! یکی با تبر «دلار» و دیگری با گیوتین «یورو»!

به قلم عبدالرضا زرگری | به نام خدایی که همه ی روزها، روزهای خوب اویند، اما نمی دانم چرا دوشنبه هایی که اتفاقاً مصادف با شانزدهم یا هفدهم هر ماه می شوند، برای دیده بانان رویکرد بین المللی و توسعه ی روابط خارجی مشهد، اینقدر پر اضطراب و پر دلهره می گذرند؟ دوشنبه هایی که یکی بخیر می گذرد، اما دیگری همچون این دوشنبه ی سیاه از اولین روز ماه جماد، نه! نه تنها بخیر نمی گذرد، که دو قبضه، مصداق اشد شرّ می شود! کمی رحم هم خوب چیزی است! بگذارید جای میخ اولی بر تابوت «زائر سلامت» مرهم بخورد، بعد مسمارهای دومی و سومی را به طور همزمان بکوبید! اینطوری مسلمانی تر است!... | دوشنبه 17 دی 1397

دیپلماسی ...

تاکید تولیت آستان قدس رضوی بر اهمیت «دیپلماسی زیارت»

   |  دوشنبه 25 مرداد 1395
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی با برشمردن راهبردهای «دیپلماسی زیارت» گفت: تغییرات سیاسی در دیپلماسی زیارت موثر نیست. به گزارش ایسنا، تولیت آستان قدس رضوی عصر یکشنبه در نخستین اجلاس آستان‌های مقدس جهان اسلام در تالار آیینه‌های حرم مطهر رضوی اظهار کرد: امامان هادیان انسان‌ها هستند که به مردم چگونه زندگی کردن را می‌آموزند و راه هدایت را به آنها نشان می‌دهند....

وی ادامه داد: امروز بیش از هر زمان دیگری جامعه‌ اسلامی و بشری نیازمند بعثت کرامات انسانی از طریق آموخته‌های ائمه اطهار (ع) است.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: با تکیه به این آموخته‌ها تمام اختلافات می‌تواند تبدیل به ائتلاف شود. امروز وجود امام رضا (ع) رمز ائتلاف جامعه دینی است و گمشده جامعه امروز سیره آن حضرت است.

رئیسی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص جایگاه امام رضا (ع) عنوان کرد: در پرتو این نعمتی که خداوند به ما ارزانی داشته جامعه بشری می‌تواند بسیاری از گره‌های خود را بگشاید.

رئیسی نقش تولیت‌های آستان‌های مقدس ائمه را بسیار تعیین‌کننده ارزیابی کرد و افزود: عتبات عالیات در چند نکته حائز وجوه مشترک هستند که معنویت‌محور بودن، تنوع جاذبه‌های معنوی، هدایت‌گری، مردمی‌بودن و برخورداری از امتداد تاریخی و باورهای عمیق از جمله این وجوه مشترک است.

وی اضافه کرد: همچنین انگیزه عمیق زوار نسبت به عرق به این آستان‌ها، فرامرزی‌بودن جایگاه این آستان‌ها و برخورداری آن از تنوع اقلیمی، فرهنگی و محیطی و همچنین برخورداری از روابط میان‌فرهنگی از دیگر وجوه مشترک عتبات عالیات است.

رئیسی با بیان اینکه ممکن است موانع اقلیمی، سیاسی و اجتماعی برای زیارت وجود داشته باشد، اظهار کرد: با این حال هیچ‌گاه نمی‌توان اصل دلدادگی را نفی کرد و به همین جهت ایجاد یک همگرایی و هم‌اندیشی بین مسئولین عتبات به عنوان دیپلماسی زیارت از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی با اشاره به وجوه افتراق دیپلماسی زیارت با دیپلماسی سیاسی خاطرنشان کرد: دیپلماسی زیارت می‌تواند با نهادهای مردمی و تشکل‌ها ارتباط داشته و الزامی در ارتباط با دولت‌ها ندارد. این دیپلماسی رویکردی عمیق داشته و از استحکام و ریشه برخوردار است و تغییرات سیاسی در دیپلماسی زیارت موثر نیست.

وی تصریح کرد: در دیپلماسی زیارت ارزش‌های والایی به ارزش کرامت انسانی مورد توجه قرار می‌گیرد و همین‌ جهان‌شمولی گفتمان زیارت است که می‌تواند گفتمان عتبات مقدس را مستحکم و شامل کند.

تولیت آستان مقدس رضوی با اشاره به راهبردهای دیپلماسی زیارت در معرفت‌افزایی زائران و مجاوران اظهار کرد: یکی از این راهبردها ترویج معارف دین و اهل‌بیت (ع) است که می‌تواند در پرتو تعامل بین آستان‌های مقدس و عتبات عالیات این معرفت‌افزایی‌ها بیشتر شود.

وی یادآور شد: زمینه‌سازی برای حضور دلدادگان و عاشقان در این عتبات مسئله‌ بسیار مهمی است. اعتاب مقدسه می‌توانند در حل بسیاری از مشکلات جامعه اسلامی موثر باشند و در خلق بهترین تجربه‌ها در جهت معرفت‌افزایی زائران کمک کنند.

وی تأکید کرد: این وجوه مشترک می‌تواند به سبک زندگی دینی مشترک بینجامد. تسهیل و ترغیب به زیارت، ترویج معارف دینی و قرآنی، توسعه عزت و قدرت و شعائر اسلامی در جهان اسلام، تشکیل جبهه‌ مشترک با اهداف مشترک در مقابل چالش‌های پیش رو و مشترک و ... از دیگر کارکردهای این هم‌افزایی است.

رئیسی با بیان اینکه می‌توان با همکاری و همفکری و تبادل تجربیات بین آستان‌های مقدس ائمه سعادت ملل مسلمان را رقم زد، گفت: اگر بخواهیم در مقابل تهاجم فرهنگی، جنگ نرم و شبیخون فرهنگی ایستادگی کنیم، زیارت بهترین مزیت برای مصون‌سازی جامعه اسلامی و حافظ جوانان ما در مقابل هجمه‌های فرهنگی است که میدان را خالی نکنند.

انتهای پیام
آخرین ویرایش: جمعه 27 مهر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 22 آذر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.450
 اخبار   3183     بین الملل   2579     آسیا   2223     مراسم بین المللی / داخل و خارج   934     دیپلماسی اقتصادی    661     دیپلماسی دانشگاهی  608     دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)/ ،   587     افتخارات / مفاخر   555     دیپلماسی گردشگری    536     دیپلماسی علمی   476     جهان اسلام   454     اروپا   448     میهمان/میهمانان خارجی   435     دیپلماسی فرهنگی  420     دیپلماسی آموزشی   420     دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)   412     آیا می دانید که مشهد...   386     دانشگاه فردوسی مشهد   358     شهرداری مشهد   312     دیپلماسی نمایشگاهی  280     آستان قدس رضوی   250     سرمایه گذاری   248     استانداری خراسان رضوی   242     تصاویر / گزارش های تصویری   241     عراق   234     صادرات و واردات   208     پاکستان   205      دیپلماسی هنری   190     دیپلماسی شهری  187     افغانستان   184     دیپلماسی ورزشی   178     دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت/   176     استاندار   169     دیپلماسی سیاسی  166     حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی   148     دیپلماسی اجتماعی    147     آفریقا   144     مشهد 2017  مشهد 2017   139     نمایشگاه بین المللی مشهد   126     سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   123     سرمایه گذاری خارجی   110     پایتخت معنوی ایران   103     جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   93    

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»