گشایش نمایشگاه بین المللی گل و گیاه

از 23 تا 27 خرداد ماه جاری - نمایشگاه بین المللی مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

سمینار پزشکان قلب ایران و اروپا در مشهد برگزار می‌شود/ راه‌اندازی رشته پزشکی در دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع)

   |  سه شنبه 17 مهر 1397
align=bottom
رئیس بنیاد سلامت آستان قدس رضوی گفت: سمینار پزشکان قلب ایران و اروپا همزمان با آذر ماه سال جاری با حضور 20 کشور اروپایی در بیمارستان رضوی مشهد برگزار می‌شود. محمود شبستری ظهر امروز در نشست خبری که در ساختمان بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد؛ گفت: معاونت علمی که یکی از جدیدترین معاونت هاست، براساس اهداف تعیین شده، در آستان قدس رضوی تشکیل شد....

رئیس بنیاد سلامت آستان قدس رضوی افزود: یکی از اهدافی که این معاونت دارد، کمک به‌مرجعیت علمی در خراسان رضوی است تا بتوان از همه نخبگانی که در عرصه پزشکی، مهندسی و سایر علوم که دارای طرح و برنامه‌ای هستند، حمایت صورت گیرد.

وی تصریح کرد: کمیته علمی بنیاد متشکل از دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه آزاد، دانشگاه علوم اسلامی رضوی و دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) است و از هر ایده نو که سبب ارتقای علمی کشور است، حمایت می‌شود.

شبستری درباره سمینار پزشکان قلب ایران و اروپا که در آذرماه سال جاری در بیمارستان رضوی برگزار می‌شود؛ بیان کرد: این سمینار با 20 کشور اروپایی اجرا می‌شود و از جهت شکوه و محتوی علمی نمونه این سمینار در منطقه وجود ندارد، همچنین آستان قدس رضوی سرمایه‌گذاری خاصی برای این برنامه انجام داده که بازخوردهای مطلوبی بعد از این سمینار برای متخصصین کشور ایجاد می‌شود. 

رئیس بنیاد سلامت آستان قدس رضوی با بیان اینکه دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) 6 هزار دانشجو دارد؛ اظهار کرد: سالیان گذشته این دانشگاه در حوزه پزشکی فعال نبوده که در تلاش هستیم، طی مدت یک سال آینده رشته پزشکی را در این دانشگاه راه‌اندازی کنیم. 

وی گفت: برای خدمت به‌زائرین و مجاورین راه‌اندازی 8 دارالشفا در مشهد و شهرهای دیگر جزو برنامه‌های امسال است، همچنین مجمع خیرین سلامت را در آستان قدس رضوی تشکیل دادیم و بنا شد که خیرین کمک‌های لازم برای راه‌اندازی این نو از اماکن سلامت‌محور انجام دهند. 

 شبستری متذکر شد: اورژانس 8 تخته در صحن هدایت مورد بهره‌برداری قرار گرفت که روزانه 40 بیمار اورژانسی به‌آن مراجعه می‌کنند و 24 ساعته فعال بوده، همه خدمات رایگان است. 

رئیس بنیاد سلامت آستان قدس رضوی درباره بیمارستان سیار توضیح داد: بودجه آن فراهم شده، راه‌اندازی این بیمارستان صحرایی از طریق اتوبوس‌های که در اختیار قرار می‌گیرد، انجام می‌شود، می‌توان از این بیمارستان صحرایی در بلایای طبیعی استفاده کرد. 

وی ادامه داد: یکی از اقدامات این بیمارستان صحرایی ارائه خدمات پزشکی در مناطق محروم بوده و در واقع دارالشفای سیاری است که بتواند خدمات را در طول سال به‌مردم ارائه دهد. 

شبستری با اشاره به‌اینکه حمایت از همه مبتکرین و مخترعین در دستور کار بنیاد است؛ بیان کرد: با توجه به‌تحریم‌ها صندوق ویژه‌ای با 150 میلیارد تومان اعتبار تدارک دیده شده که افراد دارای طرح و ایده می‌توانند طرح خود را به‌معاونت علمی یا اقتصادی آستان قدس ارائه دهند تا بعد از بررسی حمایت لازم صورت گیرد.

وجود 420 شفاجو در دارالشفا امام رضا(ع) 

در ادامه این نشست، مدیر توسعه امور سلامت بنیاد سلامت آستان قدس رضوی نیز گفت: بنیاد سلامت از سال 1396 کار خود را شروع کرد و از حدود 70 نخبه علمی از دانشگاه‌های مطرح کشور دعوت شد تا در تنظیم اساسنامه بنیاد سلامت رضوی همکاری کنند که هدف آن هم‌سویی فعالیت‌های بهداشتی، درمانی و آموزشی و پژوهشی در آستان قدس رضوی است. 

محمود ابراهیمی بیان کرد: سه مجموعه دارالشفا، بیمارستان رضوی و موسسه خدمات دارویی هر کدام هیات مدیره مجزا دارد که تصمیمات و سیاست‌گذاری هر کدام به‌صورت مستقل انجام می‌شود. 

وی با بیان اینکه بنیاد سلامت رضوی برای اینکه بتواند فعالیت این سه مجموعه را کم کرده و هم‌افزایی میان آنها را ایجاد کند، تاسیس شد؛ متذکر شد: یکی از فعالیت‌های بنیاد سلامت رضوی ارائه خدمات به‌محرومین و مستمندان است. 

مدیر توسعه امور سلامت بنیاد سلامت آستان قدس رضوی اظهار کرد: در دارالشفا امام رضا (ع) حدود 420 نفر کارت‌های شفاجویی دارند که به‌بیمارستان‌های همکار بنیاد سلامت رضوی این افراد معرفی می‌شوند و همه هزینه درمان این شفاجویان نیز توسط دارالشفا پرداخت می‌شود.  

ابراهیمی تصریح کرد: دارالشفاها از طریق خادم‌یاران سلامت که ثبت‌نام کرده‌اند پوشش داده می‌شود و چون داوطلب هستند، هزینه‌ای برای نیروی انسانی پرداخت نمی‌شود. 

وی عنوان کرد: اورژانس مرکزی صحن هدایت در اردیبهشت ماه افتتاح شد که خدمات اورژانسی تخصصی را ارائه می‌دهد، همچنین امکانات بستری در این اورژانس با 6 تخت بیمارستانی وجود دارد که به‌طور تقریبی روزانه 40 نفر مراجعه‌کننده دارد. 

مدیر توسعه امور سلامت بنیاد سلامت آستان قدس رضوی با بیان اینکه بنیاد سلامت با نخبگان وزارت علوم و بهداشت همکاری مناسبی دارد؛ گفت: حاصل هم‌افزایی بین بیمارستان رضوی، دارالشفاها و موسسه دارویی این بود که توانستیم مشکلات دارویی و درمانی را حل کنیم که در حال حاضر موسسه دارویی با حدود 12 مرکز خارج از آستان قدس رضوی برای تامین دارو قرارداد دارد.  

ابراهیمی با بیان اینکه بیشتر بودجه بنیاد سلامت توسط خیرین تامین می‌شود؛ اظهار کرد: برنامه ویژه‌ای برای زائرانی که مشهد را برای درمان انتخاب می‌کنند، داریم تا دغدغه درمان، اقامت و هزینه نداشته باشند.

ارائه خدمات سرپایی به 30 هزار زائر در بیمارستان صحرایی 

در ادامه این نشست، مسؤول بیمارستان صحرایی اربعین در مسیر نجف به‌کربلا نیز گفت: به‌دلیل احساس نیاز به‌خدمت‌رسانی برای زائرین امام حسین (ع) آستان قدس رضوی متولی راه‌اندازی بیمارستان صحرایی شد. 

احسان اکبری ادامه داد: اولین بیمارستان صحرایی با 12 اتوبوس شامل دو اتاق عمل مجزا، یونیت دندانپزشکی، آزمایشگاه، دستگاه سی‌اسکن و سونوگرافی راه‌اندازی شد که 20 پزشک متخصص و فوق تخصص قلب، داخلی، عفونی، اطفال و پزشک عمومی به‌صورت خادمیاران سلامت و داوطلبانه خدمات ارائه دادند.

وی تصریح کرد: در سال گذشته به 30 هزار زائر در این بیمارستان صحرایی خدمات سرپایی ارائه شد و 10 بیمار عمل جراحی شدند.

مسؤول بیمارستان صحرایی اربعین در مسیر نجف به‌کربلا با اشاره به‌اینکه در این خصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همکاری‌های خوبی با آستان قدس رضوی داشته است؛ بیان کرد: زمانی که بیمارستان صحرایی اجرا می‌شود بین زائران ایرانی و عرب تفاوتی وجود ندارد و به‌همه خدمات داده می‌شود و هیچ وجهی دریافت نمی‌شود.

خبرگزاری فارس از مشهد
آخرین ویرایش: سه شنبه 17 مهر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht