اندیشکده بین المللی فرهیخت
رصدگاه توسعه روابط خارجی مشهد
درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی مشهد
www.farhikhtt.ir

برترین های دیپلماسی در رصد فرهیخت - مهر 97

در راستای توسعه ی دیپلماسی دینی صورت گرفت:


آیین بدرقه خادمان و دست اندرکاران اربعین حسینی

24 مهرماه 97 - حرم مطهر رضوی

سمینار پزشکان قلب ایران و اروپا در مشهد برگزار می‌شود/ راه‌اندازی رشته پزشکی در دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع)

   |  سه شنبه 17 مهر 1397
align=bottom
رئیس بنیاد سلامت آستان قدس رضوی گفت: سمینار پزشکان قلب ایران و اروپا همزمان با آذر ماه سال جاری با حضور 20 کشور اروپایی در بیمارستان رضوی مشهد برگزار می‌شود. محمود شبستری ظهر امروز در نشست خبری که در ساختمان بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد؛ گفت: معاونت علمی که یکی از جدیدترین معاونت هاست، براساس اهداف تعیین شده، در آستان قدس رضوی تشکیل شد....

رئیس بنیاد سلامت آستان قدس رضوی افزود: یکی از اهدافی که این معاونت دارد، کمک به‌مرجعیت علمی در خراسان رضوی است تا بتوان از همه نخبگانی که در عرصه پزشکی، مهندسی و سایر علوم که دارای طرح و برنامه‌ای هستند، حمایت صورت گیرد.

وی تصریح کرد: کمیته علمی بنیاد متشکل از دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه آزاد، دانشگاه علوم اسلامی رضوی و دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) است و از هر ایده نو که سبب ارتقای علمی کشور است، حمایت می‌شود.

شبستری درباره سمینار پزشکان قلب ایران و اروپا که در آذرماه سال جاری در بیمارستان رضوی برگزار می‌شود؛ بیان کرد: این سمینار با 20 کشور اروپایی اجرا می‌شود و از جهت شکوه و محتوی علمی نمونه این سمینار در منطقه وجود ندارد، همچنین آستان قدس رضوی سرمایه‌گذاری خاصی برای این برنامه انجام داده که بازخوردهای مطلوبی بعد از این سمینار برای متخصصین کشور ایجاد می‌شود. 

رئیس بنیاد سلامت آستان قدس رضوی با بیان اینکه دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) 6 هزار دانشجو دارد؛ اظهار کرد: سالیان گذشته این دانشگاه در حوزه پزشکی فعال نبوده که در تلاش هستیم، طی مدت یک سال آینده رشته پزشکی را در این دانشگاه راه‌اندازی کنیم. 

وی گفت: برای خدمت به‌زائرین و مجاورین راه‌اندازی 8 دارالشفا در مشهد و شهرهای دیگر جزو برنامه‌های امسال است، همچنین مجمع خیرین سلامت را در آستان قدس رضوی تشکیل دادیم و بنا شد که خیرین کمک‌های لازم برای راه‌اندازی این نو از اماکن سلامت‌محور انجام دهند. 

 شبستری متذکر شد: اورژانس 8 تخته در صحن هدایت مورد بهره‌برداری قرار گرفت که روزانه 40 بیمار اورژانسی به‌آن مراجعه می‌کنند و 24 ساعته فعال بوده، همه خدمات رایگان است. 

رئیس بنیاد سلامت آستان قدس رضوی درباره بیمارستان سیار توضیح داد: بودجه آن فراهم شده، راه‌اندازی این بیمارستان صحرایی از طریق اتوبوس‌های که در اختیار قرار می‌گیرد، انجام می‌شود، می‌توان از این بیمارستان صحرایی در بلایای طبیعی استفاده کرد. 

وی ادامه داد: یکی از اقدامات این بیمارستان صحرایی ارائه خدمات پزشکی در مناطق محروم بوده و در واقع دارالشفای سیاری است که بتواند خدمات را در طول سال به‌مردم ارائه دهد. 

شبستری با اشاره به‌اینکه حمایت از همه مبتکرین و مخترعین در دستور کار بنیاد است؛ بیان کرد: با توجه به‌تحریم‌ها صندوق ویژه‌ای با 150 میلیارد تومان اعتبار تدارک دیده شده که افراد دارای طرح و ایده می‌توانند طرح خود را به‌معاونت علمی یا اقتصادی آستان قدس ارائه دهند تا بعد از بررسی حمایت لازم صورت گیرد.

وجود 420 شفاجو در دارالشفا امام رضا(ع) 

در ادامه این نشست، مدیر توسعه امور سلامت بنیاد سلامت آستان قدس رضوی نیز گفت: بنیاد سلامت از سال 1396 کار خود را شروع کرد و از حدود 70 نخبه علمی از دانشگاه‌های مطرح کشور دعوت شد تا در تنظیم اساسنامه بنیاد سلامت رضوی همکاری کنند که هدف آن هم‌سویی فعالیت‌های بهداشتی، درمانی و آموزشی و پژوهشی در آستان قدس رضوی است. 

محمود ابراهیمی بیان کرد: سه مجموعه دارالشفا، بیمارستان رضوی و موسسه خدمات دارویی هر کدام هیات مدیره مجزا دارد که تصمیمات و سیاست‌گذاری هر کدام به‌صورت مستقل انجام می‌شود. 

وی با بیان اینکه بنیاد سلامت رضوی برای اینکه بتواند فعالیت این سه مجموعه را کم کرده و هم‌افزایی میان آنها را ایجاد کند، تاسیس شد؛ متذکر شد: یکی از فعالیت‌های بنیاد سلامت رضوی ارائه خدمات به‌محرومین و مستمندان است. 

مدیر توسعه امور سلامت بنیاد سلامت آستان قدس رضوی اظهار کرد: در دارالشفا امام رضا (ع) حدود 420 نفر کارت‌های شفاجویی دارند که به‌بیمارستان‌های همکار بنیاد سلامت رضوی این افراد معرفی می‌شوند و همه هزینه درمان این شفاجویان نیز توسط دارالشفا پرداخت می‌شود.  

ابراهیمی تصریح کرد: دارالشفاها از طریق خادم‌یاران سلامت که ثبت‌نام کرده‌اند پوشش داده می‌شود و چون داوطلب هستند، هزینه‌ای برای نیروی انسانی پرداخت نمی‌شود. 

وی عنوان کرد: اورژانس مرکزی صحن هدایت در اردیبهشت ماه افتتاح شد که خدمات اورژانسی تخصصی را ارائه می‌دهد، همچنین امکانات بستری در این اورژانس با 6 تخت بیمارستانی وجود دارد که به‌طور تقریبی روزانه 40 نفر مراجعه‌کننده دارد. 

مدیر توسعه امور سلامت بنیاد سلامت آستان قدس رضوی با بیان اینکه بنیاد سلامت با نخبگان وزارت علوم و بهداشت همکاری مناسبی دارد؛ گفت: حاصل هم‌افزایی بین بیمارستان رضوی، دارالشفاها و موسسه دارویی این بود که توانستیم مشکلات دارویی و درمانی را حل کنیم که در حال حاضر موسسه دارویی با حدود 12 مرکز خارج از آستان قدس رضوی برای تامین دارو قرارداد دارد.  

ابراهیمی با بیان اینکه بیشتر بودجه بنیاد سلامت توسط خیرین تامین می‌شود؛ اظهار کرد: برنامه ویژه‌ای برای زائرانی که مشهد را برای درمان انتخاب می‌کنند، داریم تا دغدغه درمان، اقامت و هزینه نداشته باشند.

ارائه خدمات سرپایی به 30 هزار زائر در بیمارستان صحرایی 

در ادامه این نشست، مسؤول بیمارستان صحرایی اربعین در مسیر نجف به‌کربلا نیز گفت: به‌دلیل احساس نیاز به‌خدمت‌رسانی برای زائرین امام حسین (ع) آستان قدس رضوی متولی راه‌اندازی بیمارستان صحرایی شد. 

احسان اکبری ادامه داد: اولین بیمارستان صحرایی با 12 اتوبوس شامل دو اتاق عمل مجزا، یونیت دندانپزشکی، آزمایشگاه، دستگاه سی‌اسکن و سونوگرافی راه‌اندازی شد که 20 پزشک متخصص و فوق تخصص قلب، داخلی، عفونی، اطفال و پزشک عمومی به‌صورت خادمیاران سلامت و داوطلبانه خدمات ارائه دادند.

وی تصریح کرد: در سال گذشته به 30 هزار زائر در این بیمارستان صحرایی خدمات سرپایی ارائه شد و 10 بیمار عمل جراحی شدند.

مسؤول بیمارستان صحرایی اربعین در مسیر نجف به‌کربلا با اشاره به‌اینکه در این خصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همکاری‌های خوبی با آستان قدس رضوی داشته است؛ بیان کرد: زمانی که بیمارستان صحرایی اجرا می‌شود بین زائران ایرانی و عرب تفاوتی وجود ندارد و به‌همه خدمات داده می‌شود و هیچ وجهی دریافت نمی‌شود.

خبرگزاری فارس از مشهد
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

فراموشی «عدالت علوی» به بهانه ی رشد «دلار ربوی» در «بیمارستان رضوی»

نقدی بر یک خبر به قلم «عبدالرضا زرگری» | هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم موسوم به FATF، متأسفانه به حاشیه رانده شد و از خاطر و اذهان رفت! آن خبر کوتاه به نقل از «مدیرعامل بیمارستان فوق تخصصی رضوی» این بود: «تعرفه ی بیماران گردشگر سلامت در مراجعه به بیمارستان رضوی با «دلار» و برای بیماران داخلی با «ارز ثانوی» محاسبه می شود که به نفع کشور باشد!»... | دوشنبه 16 مهر 1397

  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 مهر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.212 اخبار 2.988   بین الملل 2.369   آسیا 2.083   برنامه های بین المللی/داخل و خارج 857   دیپلماسی اقتصادی 643   دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 546   دیپلماسی دانشگاهی 545   افتخارات 501   دیپلماسی گردشگری 490   دیپلماسی علمی 400   اروپا 391   دیپلماسی فرهنگی 391   میهمان/میهمانان خارجی 382   جهان اسلام 372   دیپلماسی آموزشی 361   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی) 356   آیا می دانید که مشهد... 337   دانشگاه فردوسی مشهد 309   شهرداری مشهد 288   دیپلماسی نمایشگاهی 270   سرمایه گذاری 244   استانداری خراسان رضوی 226   آستان قدس رضوی 207   عراق 205   صادرات و واردات 204   پاکستان 198   تصاویر / گزارش های تصویری 189   هنری 180   استاندار 168   افغانستان 166   دیپلماسی ورزشی 163   دیپلماسی سیاسی 157   دیپلماسی عمومی و شهری 156   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 155   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 146   مشهد 2017 139   آفریقا 137   اجتماعی 130   نمایشگاه بین المللی مشهد 120   سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 118   سرمایه گذاری خارجی 104   پایتخت معنوی ایران 100   فرودگاه بین المللی مشهد 86   آمریکا 84   شهردار مشهد 80   قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 77   جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 73   ایده های جدید 72   مقالات علمی 70   صنعتی 68   سازمان های بین المللی مرتبط 68   دانشگاه علوم پزشکی مشهد 68   چین 63   اداره کل روابط خارجی شهرداری مشهد 63   ملاقات و دیدارها و نشست ه 61   مصاحبه 60   سایر کشورها 59   عتبات عالیات، قبور ائمه 59   پیشنهادات 55   اتباع و مهاجران خارجی 48   ترکیه 48   اقیانوسیه 47   حوزوی 47   روسیه 47   ترکمنستان 46   فضای سبز و پارکه 44   شهری 43   بانوان 43   حمل و نقل درون شهری و ترافیک 40   رسانه ای 38   توافقنامه ها و تفاهم ه 37   خواهر خواندگی 37   آیا می دانید که در ایران/دنی 36   نقاط قوت شهری 36   گلایه ها و انتقادات 35   بازیافت و تبدیل مواد 35   زبان و ادبیات فارسی 34   فناوری های نوین و کارآفرین 34   هندوستان 33   قطار شهری و منوریل 31   شهرسازی و معماری 31   اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان 30   نقاط ضعف شهری 29   آلمان 27   وزارت امور خارجه یا دفتر شمال شرق 26   اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان 25   تاجیکستان 25   قرقیزستان 25   عمران، ساختمان و پلها و معابر 25   پایتخت فرهنگی جهان اسلام 24   شورای اسلامی شهر 24   شهرداریهای کشور 24   لبنان 23   محیط زیست 22   سوریه 22   متروپلیس 22   بیمارستان فوق تخصصی رضوی 20   گمرک مرزی، مناطق آزاد و بازارچه های استان 20   گزارش و تحلیل 19   دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 19   انرژی، گاز، آب، برق 19   تاریخی و تمدنی 18   جامعه المصطفی العالمیه 18   پژوهشی 16   موزه ها و گالری ها 16   دیپلماسی کشاورزی 16   مالزی 16   سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی 15   فرانسه 15   ژاپن 14   دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 13   اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 12   اداره کل ورزش و جوانان استان 11   انقلاب، شهدا و ایثارگران 11   راه آهن و قطار بین شهری 10   تشریفات بین الملل 9   عربستان 9   ازبکستان 9   خدمات و نظافت شهری 9   انتصاب 8   ادبی 8   مدیریت بحران 8   قزاقستان 8   معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی 7   کویت 7   بحرین 7   امارات، دبی 7   مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی 6   سوغات زائر و برند حلال 6   فیلم 5   مشهد 2018 5   استارتاپ ها و ایده های کارآفرینی 5   مطبوعاتی 4   دانشگاه علوم اسلامی رضوی 3   تشرف به اسلام 3   حقوقی و قضا 2
عضویت در اندیشکده ی فرهیخت

ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 30 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

  جایگاه «دیپلماسی فرهنگی» از آنجایی که مشهد مقدس، پس از رویداد «مشهد2017»، به عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام شهرت یافته، اصلا شایسته ی عظیم ترین کلان شهر مذهبی جهان (از نظر وسعت) نیست. ما در 112 روز از تصدی دکتر «جعفر مروارید» به عنوان مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی، متأسفانه نه تنها شاهد برگزاری یا طراحی یک رویداد فرهنگی با رویکرد بین المللی نبودیم، بلکه حتی در ماه مبارک رمضان گذشته، ارشاد استان در اقدامی تعجب برانگیز، رویکرد بین المللی را از سیزدهمین دوره از «نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت» نیز برداشت و آن را با رویکرد ملی برگزار کرد! امید است به زودی شاهد حرکتی جدید با رویکرد بین المللی در پرظرفیت ترین کلان شهر ایران اسلامی از نظر فرهنگی و هنری باشیم

اگر بنا را بر کلیدواژه ی رئیس جمهور محترم خطاب به استاندار خراسان رضوی مبنی بر این که «مشهد پیشانی نظام است!» بگذاریم که حق هم چنین است - چراکه بسیاری از گردشگران غیر ایرانی و حتی ایرانی حرم رضوی، چه بسا در طول سالیان سال، حتی یک بار هم به پایتخت کشور «تهران بزرگ» سفر نکنند، اما دست کم یک بار در طول سال (و به استناد آمار هر سه سال یک بار)، به مشهد مقدس مشرف می شوند - بنابراین، ارتقای شاخص «دیپلماسی عمومی» (حاکمیتی) و همچنین «دیپلماسی شهری» ، تلاش و همت مضاعف «استانداری خراسان رضوی» و «شهرداری مشهد» را می طلبد! آقای استاندار، آقای شهردار... همچنان منتظر اعلام و ابلاغ سیاست گذاری های شتاب بخش تان در این حوزه به دستگاه های اجرایی استان و شهر هستیم!

در کلان شهری که سالانه قریب به «سی میلیون زائر داخلی» و «سه میلیون زائر خارجی» تردد می کنند، وضعیت «دیپلماسی نمایشگاهی» ما، اصلاً زیبنده ی دومین کلان شهر ایران و قطب صنایع مولد کشور نیست! مگر نه این که بیش از شش هزار واحد صنعتی و تولیدی در استان داریم؟! چرا نمایشگاه های به ظاهر بین المللی ما با 120 شرکت ایرانی و فقط دو سه نماینده از کشورهای خارجی برگزار می شود؟! یعنی ما قدرت جذب همسایگان شرقی خود را نیز نداریم؟!

رسالت های «دفتر نمایندگی شمال و شرق وزارت امور خارجه در مشهد» در راستای گسترش مناسبات و روابط خارجی این کلان شهر مذهبی با جهان پیرامون در قالب «دیپلماسی سیاسی»تعهد و رسالت بزرگی است که این دفتر تاکنون به خوبی از عهده ی آن بر آمده است. همچنین توسعه ی شمار کشورهایی که می توان به گردشگر آنان در گیت فرودگاه بین المللی مشهد، مستقیماً ویزای توریستی داد، مورد تمناست! مضافاً تشویق و ترغیب هفت الی هشت سرکنسولگری کشورهای خارجی و نیز دفاتر نمایندگی های سازمان های بین المللی مستقر در مشهد به جضوری پررنگ تر در عرصه های اجتماعی مانند مشارکت در یک سری برنامه های فرهنگی، هنری و در کل مردمی شهر، اقدام شایسته ای است که در حال حاضر، تنها از سرکنسولگری جمهوری پاکستان و نیز جمهوری اسلامی افغانستان، این حضور فعالانه، محبت آمیز، مسئولیت پذیر و مشارکت جویانه را شاهد هستیم!