اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

تحلیل فرهیخت: فراموشی «عدالت علوی» به بهانه ی رشد «دلار ربوی» در «بیمارستان رضوی»

   |  دوشنبه 16 مهر 1397
align=bottom
نقدی بر یک خبر به قلم «عبدالرضا زرگری» | هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم موسوم به FATF، متأسفانه به حاشیه رانده شد و از خاطر و اذهان رفت! آن خبر کوتاه به نقل از «مدیرعامل بیمارستان فوق تخصصی رضوی» این بود: «تعرفه ی بیماران گردشگر سلامت در مراجعه به بیمارستان رضوی با «دلار» و برای بیماران داخلی با «ارز ثانوی» محاسبه می شود که به نفع کشور باشد!»...

حال در این وانفسای گرانی ها و در اوج فشارهای اقتصادی بر گرده ی ناتوان مردم و زوار داخلی و بلکه خارجی حضرت امام رضا علیه السلام که همه ساله به حج فقرا می آیند، چگونه می توان به ساحت قدسی آن امام همام، به محضر رهبر و یاران خراسانی اش بویژه تولیت آستان قدس رضوی که در تازه ترین سخنرانی خود، مؤکداً خواستار کاهش هزینه های سفر به مشهد مقدس شده است، جز با این زبان، مویه کرد:

از دارالشفایی که نه تنها منسوب به امام رئوف، بلکه مرتزق از سفره ی روزی پرنعمت حضرت ابالحسن الرضا(ع) است، این انتظار نبود... از شفاخانه ای که خشت خشت آجرهایش از ریال و دینار و افغانی و روپیه و تومان زوار داخلی و خارجی آن امام همام بنا شده و حالاً عنوان پرافتخار «بیمارستان فوق تخصصی رضوی» را بر سردر خود دارد، این گونه چرتکه انداختن برای ولی نعمت های خود، انتظار نبود... از بیت الدوایی که قسم نامه اش این بود که «مرهم بر زخم» ها باشد نه «نمک بر زخم» ها هم، این انتظار نبود...

بلکه از دار العجزة و مستشفی رضوی که چون وابسته به آستان ملک پاسبان معین الضعفاء و الفقراست، صدها و هزاران بیمار دردمند داخلی و خارجی با هزاران امید و التماس دعا و شفا به درگاهش قدم می گذارند، این گونه حسابرسی با مقراض مکاتب اقتصادی اقلیم غرب، واقعاً دور از انتظار بود...

از شهری که مردم ایران زمین «شهر بهشتش» می خوانند و بلدیه اش، نماهنگ بومی و ملی با عنوان «شهرخدا» برایش می سازد؛ زوارش، نان و نمک دیارش را به نیت شفا، با خود به سوغات می برند؛ شهری که تلاش دارد تا «آرمان شهر رضوی» شود، واقعاً نوبر است اگر آلام و دردها و رنج زوار بیمار ایرانی و غیر ایرانی خود را به ارزش عجوزه ی «دلار» این سکه ی سیاه بلاد کفر و عفریت «ارز ثانویه» - این کلاه هم شرعی و هم گشاد دولت فخیمه - محاسبه و دریافت کند! 

پس کجا رفت وعده ی عمل به آن فرمان هفت ماده ای «مقام معظم رهبری» خطاب به آستان قدس رضوی که حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در اولین مصاحبه ی رسمی خود پس از انتصاب به این سمت اظهار کرد: «منشور هفت گانه مقام معظم رهبری، مبنای کار آستان قدس رضوی است!» مگر بند دوم این منشور پس از تسهیل و عمق بخشی به امر مهم زیارت، «خدمت به زائران و ضعفا و نیازمندان» نبود و نیست؟! 

مگر در همین وبگاه خبری بیمارستان، همچنان این سخنرانی تولیت آستان قدس رضوی مورخ 96/05/05 به چشم نمی خورد که: «بیمارستان رضوی فرصتی برای محرومان و نیازمندان است تا آنان بتوانند از امکانات پیشرفته پزشکی بهره‌مند شوند و تلاش داریم شرایط استفاده مستضعفان از این بیمارستان را نیز فراهم آوریم!» یعنی به همین زودی، این تذکر مهم به اضافه ی دیگر کلیدواژه های این خط مشی ترسیمی مانند تبدیل شدن بیمارستان به «مرجعیت علمی» و «قطب سلامت» منطقه، استناد به «طب الرضا(ع)» و حتی توصیه ی ایشان به «تسهیل در رفت و آمد بیماران» با توجه به بعد مسافت بیمارستان از شهر، فراموشتان شد؟! 

پس آفرین و حبّذا و خداقوت به مدیران اطبا خانه ی «حج فقرای مسلمانان» در ام القرای جهان اسلام و قطب اول جهان تشیع که با خط کش ارز خارجی و بازار ثانویه، به استقبال درمان پاهای رنجوری می روند؛ آنانی که باید به پای «زوار عربستانی و بحرینی» - البته از نوع ثروتمند آن - بسوزند و پاسوز آنان شوند!

بگذارید این مویه نامه، در ادامه این گونه پرسشگری کند که: آهای زوار مظلوم پاکستانی و افغانستانی و یا عراقی که از مرزهای «میرجاوه» و «دوغارون» و یا «شلمچه» با هزاران مشقت و سختی، با پای پیاده و سواره، بعضاً از مناطق صعب العبور و یا بسیار دورافتاده، خود را به شهر حضرت ابا الجواد(ع) می رسانید! آگاه باشید و برحذر که مبادا در این دیار غربت، ناخوش و دردمند شوید که بی تعارف، دارالشفای بزرگ رضوی، نقره داغ تان خواهد کرد! حتی «روپیه» و «افغانی» و «دینار» شما هم مورد قبول نیست بلکه باید پول ملی خود را در کوچه پس کوچه ی خیابان ثبت و محله ی «ارگ» مشهد به «دلار سیاه» تبدیل کنید!

گویا نه تنها امر «رهبر»، دستور «تولیت»، عرف «قانون» و حکم «شرع»، بلکه فرمان 14 قرن پیش آن امام همام نیز فراموشمان شده که فرمودند: «یاری به ناتوان، از بهترین صدقه هاست!» اما چرا خادمیاران سلامت این پناهگاه محرومان، به عوض هدیه ی سلامت و عافیت به زوار دردمندش، حتی زیاده بر عرف کشور همسایه، دستمزد طلب می کنند؟! کاری که حتی این کشور لائیک با غیر مسلمان نمی کند تا چه رسد به مسلمان!

«جمهوری غیر اسلامی ترکیه» را می گوییم که به قول رئیس جمهورش، در جهان اسلام تنها کشوری است که دارای نظام دمکراتیک، «لائیک!!!» و معتقد به حاکمیت نظام حقوق و قانون است؛ در این کشور، تمام هزینه های درمانی برای توریست های سلامت و گردشگران خارجی بر مبنای پول ملی ترکیه یعنی «لیر» دریافت می شود، اما شرمنده ی مردمان خوب «جمهوری اسلامی پاکستان» و «جمهوری اسلامی افغانستان» و جمهوری اسلامی های دیگر مجاور و همسایه هستیم که در آستانه ی جشن «چهل سالگی» انقلاب شکوهمند محرومان و مستضعفان، باید هزینه ی درمان خود را به پول نظام سلطه پرداخت کنند!

آن چه که باعث تأسف و تعجب بیشتر می شود، استدلال این حکم ظالمانه و دور از انصاف و برابری در قاموس مسلمانی و اخوت دینی است که گفته شده: «چون بیشتر مراجعان این بیمارستان را زوار عربستانی و بحرینی تشکیل می دهند، بنابراین هزینه های درمانی با دلار محاسبه و مطالبه می شود تا به نفع کشور باشد!» 

اگر چنین است، پس تکلیف زائران شیعه و کم توان پاکستانی و افغانستانی و عراقی که سفر آنان به مشهد مقدس اخیراً 94 درصد رشد داشته، چه می شود؟ آیا این عدالت است که این جمعیت کثیر به پای آن اندک زائران ثروتمند عربستانی و بحرینی (که اگر چنین تقسیمی درست باشد که قطعاً نیست) بسوزند و بسازند؟!

گذشته از این ها، اگر زائری از جمع زوار کم بضاعت، شیعه و مظلوم عربستانی و بحرینی به شهر امام هشتم شیعیان جهان سفر کرد و به هر دلیل، نیاز به مراجعه و استفاده از خدمات این بیمارستان تخصصی پیدا نمود، حال چگونه باید اثبات کند که جزو «مرفهان بی درد» این دو کشور نیست؟ آیا پرسش از تمکن یا فقر زائر شیعه از میان زوار شیعه و سنی این ممالک جایز و اسلامی است؟ 

آیا قبل از رسانه ای کردن این خبر، به عواقب آن فکر کرده اید که حتی ثروتمندان عرب از این دو کشور، وقتی قرار به پرداخت هزینه های درمانی به معیار دلار باشد، چه بسا هم «عطای درمان» و هم «شوق زیارت» را به لقایش ببخشند و به جای انتخاب راه بس طولانی سفر به «شرقی ترین نقطه ی ایران»، توریست سلامت «امارات متحده ی عربی»، «ترکیه»، «روسیه» و دیگر بلاد منطقه شوند و باز سر «مشهد» از این نمد، بی کلاه بماند؟!

و از آن تأسف بارتر آنجاست که گفته شده علاوه بر دریافت هزینه های درمانی برای زوار غیرایرانی، حتی از زوار داخلی هم بر مبنای «بازار ثانویه» محاسبه و دریافت خواهد شد تا به تعبیر مدیران بیمارستان، به نفع کشور باشد؟! که به گمان ما، این اشتباه فاحش، قطعاً نتیجه ی غفلت خبرنگار تنظیم کننده ی این مصاحبه باید باشد و لا غیر!

اما از یک چیز مطمئنیم و آن این که اتخاذ چنین تصمیم عجولانه و سهوی از سوی مدیران بیمارستان رضوی در قبال زوار غیر ایرانی، حاصل شائبه ی ضعیف «گرفتن ماهی از آب گل آلوده» نیست، بلکه بیشتر مصداق یک اشتباه محاسباتی از شرایط بد اقتصادی کشور و کاهش فاحش برابری ارزش ریال در قبال دلار است که ان شاءالله با دستور عنقریب تولیت آستان قدس رضوی، کان لم یکن می شود؛ چراکه این وصله های ناجور، به دامن بیمارستانی که طی دو سال گذشته، بیش از چهار میلیارد تومان به بیماران محروم داخلی و خارجی کمک کرده، اصلاً نمی چسبد!

البته ناگفته نماند، آن چه که باعث گلایه است، نوع نگاه به مقوله ی «گردشگر سلامت» از منظر نوع نگاه مدیران این بیمارستان غیرانتفاعی و مردمی است که باید «گردشگر» را «زائر» بخواند و «درمان» را «شفا» و لذا این گونه نگرش های غیر الهی و دور از شریعت محمدی، معارف علوی و عنایات رضوی (علیهم السلام)، به هیچ عنوان شایسته و برازنده ی «زائر سلامت» و «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» و «حج فقرا» چه از نوع داخلی و چه خارجی اش نیست!

سخن پایانی با رؤسای تلاشگر «بنیاد سلامت آستان قدس رضوی» این که بگذارید این حساب کتاب های متکی به مکاتب اقتصادی شبه علم مغرب زمین مبتنی بر نظام سرمایه داری و اصالت سود را، مراکز درمانی ای غیر وابسته به نهاد «دین» داشته باشند؛ دست کم در شهرهایی باب شود که میراث دار فرهنگ طبابت اطبای والایی همچون امثال «دکتر شیخ» ها نیستند! 

حتماً به یاد دارید که این طبیب حاذق و پرآوازه، به هیچ عنوان، از دست مریض خود پولی بابت دستمزد دریافت نمی کرد، بلکه عمداً صندوق و شبه قلکی در بیرون مطب قرار داده بود تا هم زائر و هم مجاور به اندازه ی وسعت و توان مالی اش، بابت حق ویزیت و حتی دارویی که احیاناً خود می داد، مبلغی بپردازد و چه بسا اشیای بی قیمت دیگری هم به جای پول ریخته می شد، اما این مسأله، هیچ گاه باعث نشد تا در روش و منش سالها طبابت این پزشک مردمی، تغییری ایجاد شود!

کما این که خطیب توانای این شهر و روحانی مشهور و فقید جهان اسلام، «سید احمد کافی» رضوان الله تعالی علیه نیز در ازای سال ها تبلیغ معارف دین، حتی یک بار، پاکت هدایای خیران نیکوکار را، خود شخصاً باز نکرد، بلکه بدون استثناء همه را به پیشکارش می داد تا پاکت با پول و بعضاً خالی، به صندوق دار مهدیه تحویل شود و خرج دو هزار خانواده ی مستمند عضو خیریه شود.

کوتاه سخن، بهوش باشیم این همه هیاهوی هیچ برای هیچ، خدمات ارزشمند بزرگترین و مجهزترین بیمارستان فوق تخصصی شرق کشور را به زیر سئوال نبرد، چرا که طبق آمار منتشره توسط خود بیمارستان، فقط 4 درصد از مراجعان به این بیمارستان را، زوار غیرایرانی تشکیل می دهند؛ 4 درصدی که 90 درصد آنان، عرب‌زبان هستند و با دلار غریبه و با دینار و درهم آشنا! پس به تعبیر شاعر: دنیا همه هیچ و اهل دنیا همه هیچ ... ای هیچ، برای هیچ بر هیچ مپیچ! ... دانی که پس از عمر چه ماند باقی؟ .... مهر است و محبت است و باقی همه هیچ!


و اما به جهت تطبیق اصل خبر با گزارش و نقد ارائه شده، متن کامل خبر عیناً درج می گردد:

مدیرعامل بیمارستان رضوی مشهد گفت: تعرفه بیماران گردشگر سلامت در مراجعه به بیمارستان رضوی با دلار محاسبه می شود و برای بیماران داخلی با ارز ثانوی محاسبه می شود که به نفع کشور باشد. 

به گزارش جهان اقتصاد ،رضا سعیدی، مدیر عامل بیمارستان رضوی در نشست خبری دومین کنگره بین المللی قلب افزود: در برنامه جدید اتاق عمل‌های بین ۹ تا ۱۱ گانه بیمارستان رضوی که تا پایان سال ۹۷ اجرایی می‌شود و ظرفیت اعمال جراحی این بیمارستان به بیش از دو برابر افزایش می‌یابد.

وی غالب گردشگران سلامت را از اعراب عربستان و بحرین ذکر کرد و گفت: تعرفه بیماران گردشگران سلامت را در مراجعه به بیمارستان رضوی با دلار محاسبه می شود و برای بیماران داخلی با ارز ثانوی محاسبه می شود که به نفع کشور باشد.


خبری دیگر در همین زمینه به نقل از ایسنا:

تاثیر مثبت نوسانات ارزی بر افزایش تعداد بیماران خارجی
 
مدیرعامل بیمارستان رضوی با اشاره به افزایش مراجعه تعداد بیماران خارجی به این بیمارستان گفت: توریست‌ها با ارز می‌آیند و به دلیل گران شدن ارز خدمات ما برای آنها خیلی ارزان تمام می‌شود.

به گزارش ایسنا، رضا سعیدی امروز در نشستی خبری که در بیمارستان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: در سال گذشته  حدود ۴ درصد بیماران ما توریست خارجی بوده‌اند که در شش ماه گذشته در این زمینه افزایش داشته‌ایم. 

وی ادامه داد: توریست‌ها با ارز می‌آیند و با توجه به گران شدن ارز، خدمات ما برای آنها خیلی ارزان تمام می‌شود. البته برای اینکه این موضوع به ضرر کشور نباشد گفته‌ایم  تعرفه‌ها به دلار گرفته شود یا اگر هر نرخی گرفته می‌شود دلار دولتی نباشد و  نرخ‌ها با ارز ثانوی حساب شود. این موضوع تا حدودی به نفع کشور خواهد بود.

این فوق تخصص نوزادان بیان کرد: بیشترین مراجعان ما عرب هستند و بیش از 90 درصد توریست‌های ما را تشکیل می‌دهند. اغلب مراجعان ما از کشورهای عراق، عربستان و افغانستان هستند. آخرین ویرایش: دوشنبه 14 آبان 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»


مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht