اندیشکده بین المللی فرهیخت
رصدگاه توسعه روابط خارجی مشهد
درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی مشهد
www.farhikhtt.ir

برترین های دیپلماسی در رصد فرهیخت - مهر 97

در راستای توسعه ی دیپلماسی دینی صورت گرفت:


آیین بدرقه خادمان و دست اندرکاران اربعین حسینی

24 مهرماه 97 - حرم مطهر رضوی

تحلیل فرهیخت: فراموشی «عدالت علوی» به بهانه ی رشد «دلار ربوی» در «بیمارستان رضوی»

   |  دوشنبه 16 مهر 1397
align=bottom
نقدی بر یک خبر به قلم «عبدالرضا زرگری» | هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم موسوم به FATF، متأسفانه به حاشیه رانده شد و از خاطر و اذهان رفت! آن خبر کوتاه به نقل از «مدیرعامل بیمارستان فوق تخصصی رضوی» این بود: «تعرفه ی بیماران گردشگر سلامت در مراجعه به بیمارستان رضوی با «دلار» و برای بیماران داخلی با «ارز ثانوی» محاسبه می شود که به نفع کشور باشد!»...

حال در این وانفسای گرانی ها و در اوج فشارهای اقتصادی بر گرده ی ناتوان مردم و زوار داخلی و بلکه خارجی حضرت امام رضا علیه السلام که همه ساله به حج فقرا می آیند، چگونه می توان به ساحت قدسی آن امام همام، به محضر رهبر و یاران خراسانی اش بویژه تولیت آستان قدس رضوی که در تازه ترین سخنرانی خود، مؤکداً خواستار کاهش هزینه های سفر به مشهد مقدس شده است، جز با این زبان، مویه کرد:

از دارالشفایی که نه تنها منسوب به امام رئوف، بلکه مرتزق از سفره ی روزی پرنعمت حضرت ابالحسن الرضا(ع) است، این انتظار نبود... از شفاخانه ای که خشت خشت آجرهایش از ریال و دینار و افغانی و روپیه و تومان زوار داخلی و خارجی آن امام همام بنا شده و حالاً عنوان پرافتخار «بیمارستان فوق تخصصی رضوی» را بر سردر خود دارد، این گونه چرتکه انداختن برای ولی نعمت های خود، انتظار نبود... از بیت الدوایی که قسم نامه اش این بود که «مرهم بر زخم» ها باشد نه «نمک بر زخم» ها هم، این انتظار نبود...

بلکه از دار العجزة و مستشفی رضوی که چون وابسته به آستان ملک پاسبان معین الضعفاء و الفقراست، صدها و هزاران بیمار دردمند داخلی و خارجی با هزاران امید و التماس دعا و شفا به درگاهش قدم می گذارند، این گونه حسابرسی با مقراض مکاتب اقتصادی اقلیم غرب، واقعاً دور از انتظار بود...

از شهری که مردم ایران زمین «شهر بهشتش» می خوانند و بلدیه اش، نماهنگ بومی و ملی با عنوان «شهرخدا» برایش می سازد؛ زوارش، نان و نمک دیارش را به نیت شفا، با خود به سوغات می برند؛ شهری که تلاش دارد تا «آرمان شهر رضوی» شود، واقعاً نوبر است اگر آلام و دردها و رنج زوار بیمار ایرانی و غیر ایرانی خود را به ارزش عجوزه ی «دلار» این سکه ی سیاه بلاد کفر و عفریت «ارز ثانویه» - این کلاه هم شرعی و هم گشاد دولت فخیمه - محاسبه و دریافت کند! 

پس کجا رفت وعده ی عمل به آن فرمان هفت ماده ای «مقام معظم رهبری» خطاب به آستان قدس رضوی که حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در اولین مصاحبه ی رسمی خود پس از انتصاب به این سمت اظهار کرد: «منشور هفت گانه مقام معظم رهبری، مبنای کار آستان قدس رضوی است!» مگر بند دوم این منشور پس از تسهیل و عمق بخشی به امر مهم زیارت، «خدمت به زائران و ضعفا و نیازمندان» نبود و نیست؟! 

مگر در همین وبگاه خبری بیمارستان، همچنان این سخنرانی تولیت آستان قدس رضوی مورخ 96/05/05 به چشم نمی خورد که: «بیمارستان رضوی فرصتی برای محرومان و نیازمندان است تا آنان بتوانند از امکانات پیشرفته پزشکی بهره‌مند شوند و تلاش داریم شرایط استفاده مستضعفان از این بیمارستان را نیز فراهم آوریم!» یعنی به همین زودی، این تذکر مهم به اضافه ی دیگر کلیدواژه های این خط مشی ترسیمی مانند تبدیل شدن بیمارستان به «مرجعیت علمی» و «قطب سلامت» منطقه، استناد به «طب الرضا(ع)» و حتی توصیه ی ایشان به «تسهیل در رفت و آمد بیماران» با توجه به بعد مسافت بیمارستان از شهر، فراموشتان شد؟! 

پس آفرین و حبّذا و خداقوت به مدیران اطبا خانه ی «حج فقرای مسلمانان» در ام القرای جهان اسلام و قطب اول جهان تشیع که با خط کش ارز خارجی و بازار ثانویه، به استقبال درمان پاهای رنجوری می روند؛ آنانی که باید به پای «زوار عربستانی و بحرینی» - البته از نوع ثروتمند آن - بسوزند و پاسوز آنان شوند!

بگذارید این مویه نامه، در ادامه این گونه پرسشگری کند که: آهای زوار مظلوم پاکستانی و افغانستانی و یا عراقی که از مرزهای «میرجاوه» و «دوغارون» و یا «شلمچه» با هزاران مشقت و سختی، با پای پیاده و سواره، بعضاً از مناطق صعب العبور و یا بسیار دورافتاده، خود را به شهر حضرت ابا الجواد(ع) می رسانید! آگاه باشید و برحذر که مبادا در این دیار غربت، ناخوش و دردمند شوید که بی تعارف، دارالشفای بزرگ رضوی، نقره داغ تان خواهد کرد! حتی «روپیه» و «افغانی» و «دینار» شما هم مورد قبول نیست بلکه باید پول ملی خود را در کوچه پس کوچه ی خیابان ثبت و محله ی «ارگ» مشهد به «دلار سیاه» تبدیل کنید!

گویا نه تنها امر «رهبر»، دستور «تولیت»، عرف «قانون» و حکم «شرع»، بلکه فرمان 14 قرن پیش آن امام همام نیز فراموشمان شده که فرمودند: «یاری به ناتوان، از بهترین صدقه هاست!» اما چرا خادمیاران سلامت این پناهگاه محرومان، به عوض هدیه ی سلامت و عافیت به زوار دردمندش، حتی زیاده بر عرف کشور همسایه، دستمزد طلب می کنند؟! کاری که حتی این کشور لائیک با غیر مسلمان نمی کند تا چه رسد به مسلمان!

«جمهوری غیر اسلامی ترکیه» را می گوییم که به قول رئیس جمهورش، در جهان اسلام تنها کشوری است که دارای نظام دمکراتیک، «لائیک!!!» و معتقد به حاکمیت نظام حقوق و قانون است؛ در این کشور، تمام هزینه های درمانی برای توریست های سلامت و گردشگران خارجی بر مبنای پول ملی ترکیه یعنی «لیر» دریافت می شود، اما شرمنده ی مردمان خوب «جمهوری اسلامی پاکستان» و «جمهوری اسلامی افغانستان» و جمهوری اسلامی های دیگر مجاور و همسایه هستیم که در آستانه ی جشن «چهل سالگی» انقلاب شکوهمند محرومان و مستضعفان، باید هزینه ی درمان خود را به پول نظام سلطه پرداخت کنند!

آن چه که باعث تأسف و تعجب بیشتر می شود، استدلال این حکم ظالمانه و دور از انصاف و برابری در قاموس مسلمانی و اخوت دینی است که گفته شده: «چون بیشتر مراجعان این بیمارستان را زوار عربستانی و بحرینی تشکیل می دهند، بنابراین هزینه های درمانی با دلار محاسبه و مطالبه می شود تا به نفع کشور باشد!» 

اگر چنین است، پس تکلیف زائران شیعه و کم توان پاکستانی و افغانستانی و عراقی که سفر آنان به مشهد مقدس اخیراً 94 درصد رشد داشته، چه می شود؟ آیا این عدالت است که این جمعیت کثیر به پای آن اندک زائران ثروتمند عربستانی و بحرینی (که اگر چنین تقسیمی درست باشد که قطعاً نیست) بسوزند و بسازند؟!

گذشته از این ها، اگر زائری از جمع زوار کم بضاعت، شیعه و مظلوم عربستانی و بحرینی به شهر امام هشتم شیعیان جهان سفر کرد و به هر دلیل، نیاز به مراجعه و استفاده از خدمات این بیمارستان تخصصی پیدا نمود، حال چگونه باید اثبات کند که جزو «مرفهان بی درد» این دو کشور نیست؟ آیا پرسش از تمکن یا فقر زائر شیعه از میان زوار شیعه و سنی این ممالک جایز و اسلامی است؟ 

آیا قبل از رسانه ای کردن این خبر، به عواقب آن فکر کرده اید که حتی ثروتمندان عرب از این دو کشور، وقتی قرار به پرداخت هزینه های درمانی به معیار دلار باشد، چه بسا هم «عطای درمان» و هم «شوق زیارت» را به لقایش ببخشند و به جای انتخاب راه بس طولانی سفر به «شرقی ترین نقطه ی ایران»، توریست سلامت «امارات متحده ی عربی»، «ترکیه»، «روسیه» و دیگر بلاد منطقه شوند و باز سر «مشهد» از این نمد، بی کلاه بماند؟!

و از آن تأسف بارتر آنجاست که گفته شده علاوه بر دریافت هزینه های درمانی برای زوار غیرایرانی، حتی از زوار داخلی هم بر مبنای «بازار ثانویه» محاسبه و دریافت خواهد شد تا به تعبیر مدیران بیمارستان، به نفع کشور باشد؟! که به گمان ما، این اشتباه فاحش، قطعاً نتیجه ی غفلت خبرنگار تنظیم کننده ی این مصاحبه باید باشد و لا غیر!

اما از یک چیز مطمئنیم و آن این که اتخاذ چنین تصمیم عجولانه و سهوی از سوی مدیران بیمارستان رضوی در قبال زوار غیر ایرانی، حاصل شائبه ی ضعیف «گرفتن ماهی از آب گل آلوده» نیست، بلکه بیشتر مصداق یک اشتباه محاسباتی از شرایط بد اقتصادی کشور و کاهش فاحش برابری ارزش ریال در قبال دلار است که ان شاءالله با دستور عنقریب تولیت آستان قدس رضوی، کان لم یکن می شود؛ چراکه این وصله های ناجور، به دامن بیمارستانی که طی دو سال گذشته، بیش از چهار میلیارد تومان به بیماران محروم داخلی و خارجی کمک کرده، اصلاً نمی چسبد!

البته ناگفته نماند، آن چه که باعث گلایه است، نوع نگاه به مقوله ی «گردشگر سلامت» از منظر نوع نگاه مدیران این بیمارستان غیرانتفاعی و مردمی است که باید «گردشگر» را «زائر» بخواند و «درمان» را «شفا» و لذا این گونه نگرش های غیر الهی و دور از شریعت محمدی، معارف علوی و عنایات رضوی (علیهم السلام)، به هیچ عنوان شایسته و برازنده ی «زائر سلامت» و «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» و «حج فقرا» چه از نوع داخلی و چه خارجی اش نیست!

سخن پایانی با رؤسای تلاشگر «بنیاد سلامت آستان قدس رضوی» این که بگذارید این حساب کتاب های متکی به مکاتب اقتصادی شبه علم مغرب زمین مبتنی بر نظام سرمایه داری و اصالت سود را، مراکز درمانی ای غیر وابسته به نهاد «دین» داشته باشند؛ دست کم در شهرهایی باب شود که میراث دار فرهنگ طبابت اطبای والایی همچون امثال «دکتر شیخ» ها نیستند! 

حتماً به یاد دارید که این طبیب حاذق و پرآوازه، به هیچ عنوان، از دست مریض خود پولی بابت دستمزد دریافت نمی کرد، بلکه عمداً صندوق و شبه قلکی در بیرون مطب قرار داده بود تا هم زائر و هم مجاور به اندازه ی وسعت و توان مالی اش، بابت حق ویزیت و حتی دارویی که احیاناً خود می داد، مبلغی بپردازد و چه بسا اشیای بی قیمت دیگری هم به جای پول ریخته می شد، اما این مسأله، هیچ گاه باعث نشد تا در روش و منش سالها طبابت این پزشک مردمی، تغییری ایجاد شود!

کما این که خطیب توانای این شهر و روحانی مشهور و فقید جهان اسلام، «سید احمد کافی» رضوان الله تعالی علیه نیز در ازای سال ها تبلیغ معارف دین، حتی یک بار، پاکت هدایای خیران نیکوکار را، خود شخصاً باز نکرد، بلکه بدون استثناء همه را به پیشکارش می داد تا پاکت با پول و بعضاً خالی، به صندوق دار مهدیه تحویل شود و خرج دو هزار خانواده ی مستمند عضو خیریه شود.

کوتاه سخن، بهوش باشیم این همه هیاهوی هیچ برای هیچ، خدمات ارزشمند بزرگترین و مجهزترین بیمارستان فوق تخصصی شرق کشور را به زیر سئوال نبرد، چرا که طبق آمار منتشره توسط خود بیمارستان، فقط 4 درصد از مراجعان به این بیمارستان را، زوار غیرایرانی تشکیل می دهند؛ 4 درصدی که 90 درصد آنان، عرب‌زبان هستند و با دلار غریبه و با دینار و درهم آشنا! پس به تعبیر شاعر: دنیا همه هیچ و اهل دنیا همه هیچ ... ای هیچ، برای هیچ بر هیچ مپیچ! ... دانی که پس از عمر چه ماند باقی؟ .... مهر است و محبت است و باقی همه هیچ!


و اما به جهت تطبیق اصل خبر با گزارش و نقد ارائه شده، متن کامل خبر عیناً درج می گردد:

مدیرعامل بیمارستان رضوی مشهد گفت: تعرفه بیماران گردشگر سلامت در مراجعه به بیمارستان رضوی با دلار محاسبه می شود و برای بیماران داخلی با ارز ثانوی محاسبه می شود که به نفع کشور باشد. 

به گزارش جهان اقتصاد ،رضا سعیدی، مدیر عامل بیمارستان رضوی در نشست خبری دومین کنگره بین المللی قلب افزود: در برنامه جدید اتاق عمل‌های بین ۹ تا ۱۱ گانه بیمارستان رضوی که تا پایان سال ۹۷ اجرایی می‌شود و ظرفیت اعمال جراحی این بیمارستان به بیش از دو برابر افزایش می‌یابد.

وی غالب گردشگران سلامت را از اعراب عربستان و بحرین ذکر کرد و گفت: تعرفه بیماران گردشگران سلامت را در مراجعه به بیمارستان رضوی با دلار محاسبه می شود و برای بیماران داخلی با ارز ثانوی محاسبه می شود که به نفع کشور باشد.


خبری دیگر در همین زمینه به نقل از ایسنا:

تاثیر مثبت نوسانات ارزی بر افزایش تعداد بیماران خارجی
 
مدیرعامل بیمارستان رضوی با اشاره به افزایش مراجعه تعداد بیماران خارجی به این بیمارستان گفت: توریست‌ها با ارز می‌آیند و به دلیل گران شدن ارز خدمات ما برای آنها خیلی ارزان تمام می‌شود.

به گزارش ایسنا، رضا سعیدی امروز در نشستی خبری که در بیمارستان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: در سال گذشته  حدود ۴ درصد بیماران ما توریست خارجی بوده‌اند که در شش ماه گذشته در این زمینه افزایش داشته‌ایم. 

وی ادامه داد: توریست‌ها با ارز می‌آیند و با توجه به گران شدن ارز، خدمات ما برای آنها خیلی ارزان تمام می‌شود. البته برای اینکه این موضوع به ضرر کشور نباشد گفته‌ایم  تعرفه‌ها به دلار گرفته شود یا اگر هر نرخی گرفته می‌شود دلار دولتی نباشد و  نرخ‌ها با ارز ثانوی حساب شود. این موضوع تا حدودی به نفع کشور خواهد بود.

این فوق تخصص نوزادان بیان کرد: بیشترین مراجعان ما عرب هستند و بیش از 90 درصد توریست‌های ما را تشکیل می‌دهند. اغلب مراجعان ما از کشورهای عراق، عربستان و افغانستان هستند.  
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

فراموشی «عدالت علوی» به بهانه ی رشد «دلار ربوی» در «بیمارستان رضوی»

نقدی بر یک خبر به قلم «عبدالرضا زرگری» | هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم موسوم به FATF، متأسفانه به حاشیه رانده شد و از خاطر و اذهان رفت! آن خبر کوتاه به نقل از «مدیرعامل بیمارستان فوق تخصصی رضوی» این بود: «تعرفه ی بیماران گردشگر سلامت در مراجعه به بیمارستان رضوی با «دلار» و برای بیماران داخلی با «ارز ثانوی» محاسبه می شود که به نفع کشور باشد!»... | دوشنبه 16 مهر 1397

  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 مهر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.212 اخبار 2.988   بین الملل 2.369   آسیا 2.083   برنامه های بین المللی/داخل و خارج 857   دیپلماسی اقتصادی 643   دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 546   دیپلماسی دانشگاهی 545   افتخارات 501   دیپلماسی گردشگری 490   دیپلماسی علمی 400   اروپا 391   دیپلماسی فرهنگی 391   میهمان/میهمانان خارجی 382   جهان اسلام 372   دیپلماسی آموزشی 361   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی) 356   آیا می دانید که مشهد... 337   دانشگاه فردوسی مشهد 309   شهرداری مشهد 288   دیپلماسی نمایشگاهی 270   سرمایه گذاری 244   استانداری خراسان رضوی 226   آستان قدس رضوی 207   عراق 205   صادرات و واردات 204   پاکستان 198   تصاویر / گزارش های تصویری 189   هنری 180   استاندار 168   افغانستان 166   دیپلماسی ورزشی 163   دیپلماسی سیاسی 157   دیپلماسی عمومی و شهری 156   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 155   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 146   مشهد 2017 139   آفریقا 137   اجتماعی 130   نمایشگاه بین المللی مشهد 120   سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 118   سرمایه گذاری خارجی 104   پایتخت معنوی ایران 100   فرودگاه بین المللی مشهد 86   آمریکا 84   شهردار مشهد 80   قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 77   جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 73   ایده های جدید 72   مقالات علمی 70   صنعتی 68   سازمان های بین المللی مرتبط 68   دانشگاه علوم پزشکی مشهد 68   چین 63   اداره کل روابط خارجی شهرداری مشهد 63   ملاقات و دیدارها و نشست ه 61   مصاحبه 60   سایر کشورها 59   عتبات عالیات، قبور ائمه 59   پیشنهادات 55   اتباع و مهاجران خارجی 48   ترکیه 48   اقیانوسیه 47   حوزوی 47   روسیه 47   ترکمنستان 46   فضای سبز و پارکه 44   شهری 43   بانوان 43   حمل و نقل درون شهری و ترافیک 40   رسانه ای 38   توافقنامه ها و تفاهم ه 37   خواهر خواندگی 37   آیا می دانید که در ایران/دنی 36   نقاط قوت شهری 36   گلایه ها و انتقادات 35   بازیافت و تبدیل مواد 35   زبان و ادبیات فارسی 34   فناوری های نوین و کارآفرین 34   هندوستان 33   قطار شهری و منوریل 31   شهرسازی و معماری 31   اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان 30   نقاط ضعف شهری 29   آلمان 27   وزارت امور خارجه یا دفتر شمال شرق 26   اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان 25   تاجیکستان 25   قرقیزستان 25   عمران، ساختمان و پلها و معابر 25   پایتخت فرهنگی جهان اسلام 24   شورای اسلامی شهر 24   شهرداریهای کشور 24   لبنان 23   محیط زیست 22   سوریه 22   متروپلیس 22   بیمارستان فوق تخصصی رضوی 20   گمرک مرزی، مناطق آزاد و بازارچه های استان 20   گزارش و تحلیل 19   دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 19   انرژی، گاز، آب، برق 19   تاریخی و تمدنی 18   جامعه المصطفی العالمیه 18   پژوهشی 16   موزه ها و گالری ها 16   دیپلماسی کشاورزی 16   مالزی 16   سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی 15   فرانسه 15   ژاپن 14   دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 13   اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 12   اداره کل ورزش و جوانان استان 11   انقلاب، شهدا و ایثارگران 11   راه آهن و قطار بین شهری 10   تشریفات بین الملل 9   عربستان 9   ازبکستان 9   خدمات و نظافت شهری 9   انتصاب 8   ادبی 8   مدیریت بحران 8   قزاقستان 8   معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی 7   کویت 7   بحرین 7   امارات، دبی 7   مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی 6   سوغات زائر و برند حلال 6   فیلم 5   مشهد 2018 5   استارتاپ ها و ایده های کارآفرینی 5   مطبوعاتی 4   دانشگاه علوم اسلامی رضوی 3   تشرف به اسلام 3   حقوقی و قضا 2
عضویت در اندیشکده ی فرهیخت

ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 30 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

  جایگاه «دیپلماسی فرهنگی» از آنجایی که مشهد مقدس، پس از رویداد «مشهد2017»، به عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام شهرت یافته، اصلا شایسته ی عظیم ترین کلان شهر مذهبی جهان (از نظر وسعت) نیست. ما در 112 روز از تصدی دکتر «جعفر مروارید» به عنوان مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی، متأسفانه نه تنها شاهد برگزاری یا طراحی یک رویداد فرهنگی با رویکرد بین المللی نبودیم، بلکه حتی در ماه مبارک رمضان گذشته، ارشاد استان در اقدامی تعجب برانگیز، رویکرد بین المللی را از سیزدهمین دوره از «نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت» نیز برداشت و آن را با رویکرد ملی برگزار کرد! امید است به زودی شاهد حرکتی جدید با رویکرد بین المللی در پرظرفیت ترین کلان شهر ایران اسلامی از نظر فرهنگی و هنری باشیم

اگر بنا را بر کلیدواژه ی رئیس جمهور محترم خطاب به استاندار خراسان رضوی مبنی بر این که «مشهد پیشانی نظام است!» بگذاریم که حق هم چنین است - چراکه بسیاری از گردشگران غیر ایرانی و حتی ایرانی حرم رضوی، چه بسا در طول سالیان سال، حتی یک بار هم به پایتخت کشور «تهران بزرگ» سفر نکنند، اما دست کم یک بار در طول سال (و به استناد آمار هر سه سال یک بار)، به مشهد مقدس مشرف می شوند - بنابراین، ارتقای شاخص «دیپلماسی عمومی» (حاکمیتی) و همچنین «دیپلماسی شهری» ، تلاش و همت مضاعف «استانداری خراسان رضوی» و «شهرداری مشهد» را می طلبد! آقای استاندار، آقای شهردار... همچنان منتظر اعلام و ابلاغ سیاست گذاری های شتاب بخش تان در این حوزه به دستگاه های اجرایی استان و شهر هستیم!

در کلان شهری که سالانه قریب به «سی میلیون زائر داخلی» و «سه میلیون زائر خارجی» تردد می کنند، وضعیت «دیپلماسی نمایشگاهی» ما، اصلاً زیبنده ی دومین کلان شهر ایران و قطب صنایع مولد کشور نیست! مگر نه این که بیش از شش هزار واحد صنعتی و تولیدی در استان داریم؟! چرا نمایشگاه های به ظاهر بین المللی ما با 120 شرکت ایرانی و فقط دو سه نماینده از کشورهای خارجی برگزار می شود؟! یعنی ما قدرت جذب همسایگان شرقی خود را نیز نداریم؟!

رسالت های «دفتر نمایندگی شمال و شرق وزارت امور خارجه در مشهد» در راستای گسترش مناسبات و روابط خارجی این کلان شهر مذهبی با جهان پیرامون در قالب «دیپلماسی سیاسی»تعهد و رسالت بزرگی است که این دفتر تاکنون به خوبی از عهده ی آن بر آمده است. همچنین توسعه ی شمار کشورهایی که می توان به گردشگر آنان در گیت فرودگاه بین المللی مشهد، مستقیماً ویزای توریستی داد، مورد تمناست! مضافاً تشویق و ترغیب هفت الی هشت سرکنسولگری کشورهای خارجی و نیز دفاتر نمایندگی های سازمان های بین المللی مستقر در مشهد به جضوری پررنگ تر در عرصه های اجتماعی مانند مشارکت در یک سری برنامه های فرهنگی، هنری و در کل مردمی شهر، اقدام شایسته ای است که در حال حاضر، تنها از سرکنسولگری جمهوری پاکستان و نیز جمهوری اسلامی افغانستان، این حضور فعالانه، محبت آمیز، مسئولیت پذیر و مشارکت جویانه را شاهد هستیم!