اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی

پنجشنبه25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی هنری/ آغاز به کار کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با همکاری 100 نهاد فعال از داخل و خارج از کشور در مشهد

کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با همکاری 100 نهاد فعال از داخل و خارج از کشور در مشهد آغاز به کار کرد  این کنفرانس بین‌المللی که طی دو روز در تاریخ 13 و 14 اسفندماه سال جاری به همت معاونت علمی آستان قدس رضوی در حال برگزاری است، 8 نشست تخصصی و 5 تجربه تربیتی ارائه خواهد شد. همچنین 8 سخنرانی کوتاه از شخصیت‌هایی که دارای تجربه در حوزه تعلیم و تربیت دینی هستند از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده این رویداد بزرگ است .....

دیپلماسی ...

سفر بیش از ۷ میلیون زائر از طریق خطوط ریلی به مشهد / ورود واگن‌های ایرانی به کشور ترکمنستان و کشورهای CIS، امکان صادرات و ترانزیت را افزایش می دهد

   |  پنجشنبه 12 مهر 1397
مدیرکل راه آهن خراسان رضوی از سفر بیش از ۷ میلیون زائر و مسافر از طریق خطوط ریلی به مشهدمقدس خبر داد. محمدحسین ضیایی‌مهر اظهار داشت: طبق برنامه‌ریزی صورت‌گرفته از سوی مدیران کشوری شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران 50 درصد سفرهای ریلی کشور در 6 ماهه نخست سال 97  از 28 شهر و مرکز استان سطح کشور به مسیر خراسان رضوی و مقصد مشهد اختصاص یافت و...
... در این مدت بیش از 7 میلیون و 450 هزار مسافر با 14 هزار و 294 رام قطار به‌صورت ورودی و خروجی جابه‌جا شدند.

وی افزود: در 6 ماهه نخست امسال، 95 درصد از قطارهای مسافری اعزامی از مبدأ مشهد بدون تأخیر اعزام شدند و 5 درصد مابقی با کمترین تأخیر ممکن به سمت مقاصدشان حرکت کردند و متوسط میزان تأخیر از مبدأ مشهد به ازای هر قطار کمتر از 30 ثانیه بوده است و در این رابطه کاهش 30 درصدی تأخیر در مسیر قطارهای مسافری در حوزه ریلی راه‌آهن خراسان را به نسبت مدت مشابه سال قبل شاهد بوده‌ایم.

مدیرکل راه‌آهن خراسان از کسب رتبه نخست استان در کشور در بحث جابه‌جایی مسافر در نیمه نخست امسال توسط راه‌آهن خراسان در شبکه ریلی کشور خبر داد و گفت: در 6 ماهه نخست امسال شاهد رشد 16 درصدی جابه‌جایی مسافر از مبدأ مشهد و به مقصد مشهد به نسبت مدت مشابه سال قبل بوده‌ایم.

ضیایی‌مهر با بیان اینکه رشد 3 درصدی جابه‌جایی مسافر و زائر از طریق قطارهای حومه‌ای مشهد–سرخس 1و2 و مشهد–آزادور و بالعکس را در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته‌ایم، تصریح کرد: در نیمه نخست امسال 135 هزار و 441 نفر توسط این قطارها جابه‌جا شده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل سه درصد رشد داشته است.

وی تأکید کرد: میزان جابه‌جایی مسافران و زائران امام هشتم(ع) در شهرستان‌های سرخس، نیشابور، فیروزه، خوشاب، جوین، جغتای و بخش‌ها و توابع شهرستان‌های مذکور از طریق ریلی و قطارهای حومه‌ای در شهریور ماه امسال به تعداد 25 هزار و 707 نفر بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 10 درصد رشد داشته است و در حال حاضر قطار حومه‌ای مسیر مشهد-سرخس به‌صورت 2 بار رفت‌ و برگشت در شبانه‌روز در حال ارائه خدمت به مردم است.

ضیایی‌مهر با بیان اینکه در نیمه نخست سال 97 کاهش 14 درصدی مدت زمان ماندگاری واگن‌های CIS را در شبکه ریلی کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته‌ایم، بیان کرد:  در این مدت 12 هزار و 400 دستگاه واگن، از طریق مرز بین‌المللی سرخس وارد کشور شده و پس از تخلیه بار و یا بارگیری مجدد از این مرز خارج شده‌اند که میانگین زمان ماندگاری آن‌ها در ایران نسبت به مدت مشابه سال قبل، 14 درصد کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: سرمایه‌گذاری‌های خوبی در بخش توسعه زیرساخت‌ها شامل توسعه ایستگاه سرخس، افزایش خطوط مبادله، ارتقاء ظرفیت تعویض بوژی و تقویت خطوط پارکینگ بوژی‌ها، احداث چندین سایت تخلیه و بارگیری، بهبود نسبی شرایط در مبادی تخلیه به‌ویژه بندرعباس و همچنین راه‌اندازی قطارهای برنامه‌ای و مستقیم ترانزیتی سرخس-بندرعباس و بالعکس، موجب کاهش میانگین زمان ماندگاری واگن‌های CIS در ایران از 21 روز به 18 روز شده است.

مدیرکل راه‌آهن خراسان خاطرنشان کرد: 50 درصد از واگن‌های ورودی و خروجی از مرز سرخس واگن‌های لبه بلند بوده که عمدتاً حامل گوگرد ترانزیتی بوده و میانگین ماندگاری آن 17 روز است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 19 درصد کاهش یافته است، همچنین 33 درصد هم مربوط به واگن‌های مسقف بوده که میانگین مدت زمان ماندگاری آن 20 روز است.

ضیایی‌مهر بهره‌وری را یکی از مهمترین کلید واژه‌های مدیریت نوین دانست و گفت: از همین رو در چند سال اخیر افزایش بهره‌وری یکی از مهمترین اهداف راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران تعیین شده و لذا همواره به دنبال افزایش درآمد همراه با کاهش هزینه‌ها در راستای افزایش بهره‌وری هستیم تا کاهش ماندگاری واگن‌های CIS در ایران را به عنوان یکی از مهمترین اقدامات در راستای افزایش بهره‌وری شاهد باشیم.

وی افزود: در 6 ماهه نخست سال 97، 322 هزار تن کالای صادراتی غیرنفتی به مقاصد کشورهای آسیای میانه بارگیری و از طریق مرز ریلی سرخس حمل شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 57 درصد رشد داشته است و این مهم در راستای حمایت از کالای ایرانی، رونق اشتغال، توجه به اقتصاد مقاومتی مورد تأکید مقام معظم رهبری و نیز توجه به مزایای حمل و نقل ریلی از جمله کاهش مصرف سوخت و افزایش ضریب ایمنی مورد توجه و اهمیت ویژه قرار گرفت.

مدیرکل راه آهن خراسان در رابطه با عمده کالاهای صادراتی استان در 6 ماهه نخست سال 97 و مقاصد آن‌ها، بیان کرد: عمده کالاهای صادراتی حمل شده در این مدت، انواع سیمان با  193 هزار تن بوده که 60 درصد سهم کالاهای صادرای را به خود اختصاص داده و نسبت به مدت مشابه سال قبل 191 درصد رشد داشته است و پس از آن مصالح ساختمانی با 45 هزار تن با 14 درصد سهم و 45 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل و نیز سایر کالاهای صادراتی حمل شده همچون انواع مواد شیمیایی، مواد غذایی و غیره بوده و عمده مقاصد کالاهای صادراتی هم کشورهای ازبکستان با 70 درصد، تاجیکستان با 11 درصد و ترکمنستان با 8 درصد سهم بوده است؛ در این مدت 80 درصد از کالاهای صادراتی از مرز ریلی سرخس، از مبادی خراسان رضوی بارگیری گردیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 76 درصد افزایش داشته است.

مدیرکل راه‌آهن خراسان با بیان اینکه فراهم نمودن شرایط فنی سیر واگن‌های ایرانی در شبکه ریلی ترکمنستان یکی دیگر از اقدامات شاخص استان در حوزه ریلی در 6 ماهه نخست سال 97 بوده است، خاطرنشان کرد: شرایط فنی سیر واگن‌های با قابلیت سیر با مالکیت جمهوری اسلامی ایران در راه‌آهن‌های آسیای میانه با آماده‌سازی تعداد 150 دستگاه بوژی کامل عریض پس از عملیات بازسازی، تعمیر، تأمین و سرویس چرخ و محورها ظرف مدت 2 ماه در سایت تعویض بوژی ایستگاه راه‌آهن سرخس تهیه و آماده به سرویس در شبکه ریلی ترکمنستان شده است تا در بخش ترانزیت و صادرات سیر نماید و مقرر گردیده که دو کشور نسبت به تأمین بوژی‌های عریض (مجموعه چرخ و محور و آلات ناقله) مورد نیاز، جهت سیر 300 دستگاه واگن لبه بلند راه‌آهن ایران در شبکه ریلی کشور ترکمنستان اقدام نمایند.

ضیایی‌‍مهر تصریح کرد: محمولات گوگرد بارگیری شده در کشور ترکمنستان  تاکنون فقط با واگن‌های متعلق به کشورهای  CIS انجام می‌گرفت و از خاک ایران به مقصد بندرعباس ترانزیت می‌شد که با پیگیری‌های به عمل آمده امکان استفاده از واگن‌های لبه بلند ایرانی نیز بدین منظور مهیا شده که به دلیل عریض بودن خط آهن ترکمنستان بایستی واگن‌های مذکور قبل از ورود به بوژی عریض مجهز شوند.

وی تأکید کرد: با توجه به سهم تأمین 300 دستگاه بوژی عریض توسط راه‌آهن ایران، با تلاش مسئولان مربوطه عملیات بازسازی، تعمیر، تأمین قطعه، سرویس چرخ و محورها و فریم‌های مذکور انجام و در فاز نخست تعداد 150 دستگاه بوژی کامل عریض ظرف مدت 2 ماه تهیه و آماده به سرویس شد که بدین ترتیب تاکنون نیمی از تعهد فوق انجام شده و تلاش و پیگیری جهت آماده‌سازی مابقی بوژی‌ها نیز ادامه دارد.

مدیرکل راه آهن خراسان با تأکید بر اینکه استفاده از واگنهای ایرانی جهت ترانزیت کالا ضمن کاهش تشریفات مبادله، حق استفاده واگن هم به نفع راه‌آهن ایران شده است، گفت: این اقدام صورت گرفته  گامی مهم در راستای افزایش حمل و نقل بین‌الملل به‌ویژه در بخش ترانزیت و درآمد راه‌آهن و شرکت‌های مالک واگن داخلی به شمار می‌رود؛ همچنین با توجه به بحث توسعه ورود واگن‌های ایرانی به کشور ترکمنستان و سایر کشورهای CIS امکان صادرات داخلی و انتقال سایر بارهای تجاری و ترانزیتی از مسیر کشورمان فراهم می‌شود و این امر موجب افزایش درآمد و پویایی برای راه‌آهن و شرکت‌های مالک واگن خواهد شد.

تابناک به نقل از نسیم

آخرین ویرایش: یکشنبه 15 مهر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 9 اسفند ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.660
 اخبار  3352   بین الملل  2758    آسیا  2319   مراسم بین المللی / داخل و خارج  976   دیپلماسی اقتصادی    673    دیپلماسی دانشگاهی  669   دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)   638   افتخارات/خبرخوش/مفاخر  599   دیپلماسی گردشگری    561    دیپلماسی علمی  538   جهان اسلام  522    اروپا  494   میهمان/میهمانان خارجی  480    دیپلماسی آموزشی  458   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)  456   دیپلماسی فرهنگی  453   آیا می دانید که مشهد...  421    دانشگاه فردوسی مشهد  395    شهرداری مشهد  331    تصاویر / گزارش های تصویری  288    آستان قدس رضوی  286    دیپلماسی نمایشگاهی  283   استانداری خراسان رضوی  258    سرمایه گذاری  253    عراق  253   پاکستان  221   دیپلماسی شهری  210   صادرات و واردات  210    دیپلماسی هنری    205    افغانستان  199   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت  193   دیپلماسی سیاسی  191   دیپلماسی ورزشی  191   استاندار  173   دیپلماسی اجتماعی   163    آفریقا  163   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی  150   مشهد 2017  139    سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  137   جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج  136   نمایشگاه بین المللی مشهد  127    سرمایه گذاری خارجی  115    دیپلماسی عمومی (حاکمیتی)  112   پایتخت معنوی ایران  103    آمریکا  92   فرودگاه بین المللی مشهد  90    دانشگاه علوم پزشکی مشهد  89    شهردار مشهد  89


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»