اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی

پنجشنبه25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی هنری/ آغاز به کار کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با همکاری 100 نهاد فعال از داخل و خارج از کشور در مشهد

کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با همکاری 100 نهاد فعال از داخل و خارج از کشور در مشهد آغاز به کار کرد  این کنفرانس بین‌المللی که طی دو روز در تاریخ 13 و 14 اسفندماه سال جاری به همت معاونت علمی آستان قدس رضوی در حال برگزاری است، 8 نشست تخصصی و 5 تجربه تربیتی ارائه خواهد شد. همچنین 8 سخنرانی کوتاه از شخصیت‌هایی که دارای تجربه در حوزه تعلیم و تربیت دینی هستند از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده این رویداد بزرگ است .....

دیپلماسی ...

گزارش کاملی از نتیجه ی مذاکرات مقامات استان با الحمدانی رئیس اتحادیه اتاق های بازرگانی عراق / تقاضا برای حضور عراقی ها در نمایشگاه بین المللی مشهد

   |  یکشنبه 8 مهر 1397
align=bottom
ضرورت تلاش بخش‌های دولتی و خصوصی برای افزایش سطح مبادلات تجاری ایران و عراق؛ رئیس اتحادیه اتاق های بازرگانی عراق و رئیس اتاق بازرگانی بغداد، بصره، کربلا، صلاح الدین، دیوانیه و اتاق مشترک عراق و ایران با رئیس اتاق بازرگانی ایران و اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی و برخی از مسئولان استانی در مشهد دیدار کردند. غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران در ابتدای این جلسه ...
... به سفر اسفندماه سال گذشته خود به عراق اشاره و اظهار کرد: در دیدار با اعضای اتاق بازرگانی عراق مذاکرات بسیار مفیدی انجام شد و امروز در پاسخ به آن سفر، شاهد حضور برادران عراقی در شهر مشهد هستیم. دو روز گذشته در اتاق ایران پذیرای مهمانان کشور عراق بودیم؛ مذاکراتی خوبی در آن دیدارها انجام شد و به تصمیمات خوبی نیز دست یافتیم.

وی افزود: کشور دوست و برادر عراق از مهم ترین شرکای تجاری ما در منطقه و جهان هستند و خوشبختانه در شش ماهه امسال، با رشد بالای 30درصدی در مناسبات اقتصادی بین دو کشور مواجه بودیم؛ اما آنچه مسلم است ظرفیت های بین دو کشور می تواند بسیار فراتر از حجم مبادلات اقتصادی امروز باشد. ما نیازمند این هستیم که مناسبات اقتصادی را تنها به مبادله کالا منحصر نکنیم و می توانیم در توسعه زیرساخت های عراق، چه در بخش عمران و چه در بخش صنعتی اقدامات قابل توجهی صورت دهیم.

شافعی تاکید کرد: کشورهای عراق و ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی، موقعیت کاملا ویژه ای در اقتصاد منطقه دارند؛ بنابراین ما و کشور عراق علاوه بر بازارهای داخلی می توانیم به همکاری در اقتصاد منطقه فکر کنیم که در این ارتباط مذاکرات خوبی انجام شده و اقدامات خوبی در پیش داریم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران خطاب به میهمانان عراقی حاضر در این جلسه گفت: خراسان رضوی و مشهد موقعیت های منحصر به‌فردی دارند؛ به خصوص در حوزه توریست مذهبی و توریست سلامت، مشهد موقعیت بسیار ویژه ای برای برادران عراقی دارد. در زمینه توریست زیارت وجود مرقد امام رضا(ع) در شهر مشهد ظرفیت ارزشمندی را در کشور ایجاد کرده است و می دانیم همان‌طور که اماکن متبرکه در عراق برای مردم ایران یک قبله آمال است، وجود بارگاه رضوی نیز برای بسیاری از مردم عراق چنین موقعیتی دارد. بنابراین این پتانسیلی است که هر دو کشور باید از آن استفاده کنند.

وی ادامه داد: درباره توریست سلامت نیز مشهد چنین موقعیت ممتازی دارد؛ این شهر از نظر سلامت منطقه ای توسعه یافته است و علاوه بر این بسیاری از کسانی که برای سلامت به این شهر سفر می کنند، هم به دنبال دوا هستند و هم به دنبال شفا و این بسترها، موقعیت منحصربفردی را برای مشهد ایجاد می کند.

شافعی درباره مسائل و مشکلات احتمالی بر سر راه مناسبات دو کشور به چند نکته اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات موجود، روابط بانکی و بیمه ای بین دو کشور است که به خصوص پیمانکاران ما را با چالش هایی جدی روبه رو کرده است. در زیرساخت های گمرکات مرزی نیز با توجه به حجم روابط اقتصادی دو کشور، دغدغه‌های جدی وجود دارد. در این راستا باید با همکاری یکدیگر در جهت توسعه زیرساخت های مرزی و گمرکی اقداماتی جدی صورت دهیم. یکی از ساده ترین اقداماتی که در گام نخست می توان پیگیری کرد، افزایش ساعات کار گمرکات مرزی دو کشور است.

وی تصریح کرد: موضوع مشکلات شرکت های خدمات فنی و مهندسی و پیمانکاران ما نیز مسئله ای است که در آینده ای نزدیک برای حل آن باید چاره ای بیاندیشیم. همچنین قوانین و مقررات در مرزهای مختلف عراق، متفاوت بوده که البته تدابیری برای حل این مشکل اندیشیده شده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران از تفاوت استانداردهای ملی دو کشور به عنوان یکی دیگر از چالش های موجود در مسیر مناسبات تجاری ایران و عراق نام برد و اظهار کرد: در برخی از شهرهای عراق، تایید استاندارد کالاها از سوی شرکت های غیرمسئول انجام می شود که باید در این زمینه هم راه تدبیری اندیشیده شود.

*ضرورت تسهیل مسیر سرمایه گذاری عراقی ها در مشهد

در ادامه تریبون در اختیار جعفر رسول الحمدانی، رئیس اتحادیه اتاق های بازرگانی عراق و رئیس اتاق بازرگانی بغداد قرار گرفت. او گفت: این دیدار در موقعیت کنونی، مهم به شمار می آید و به ویژه در شرایطی که ایران با تحریم های اقتصادی مواجه است؛ از طرفی، تقویت و رشد مناسبات و همکاری اقتصادی بین دو کشور مسئله ای مهم است که در این زمینه نشست های خوبی در تهران داشتیم و تصمیمات مهمی در زمینه پیمانکاری برای هر دو کشور اتخاذ شد. همچنین نشست های مشترکی در بغداد داشتیم که نتایج خوبی برای اتاق های هر دو کشور به دنبال داشت.

وی افزود: دیدار امروز پیام خوبی دارد و نشان دهنده روابط مطلوب بین دو کشور است؛ ما مفتخریم که مشهد در بسیاری موارد به ویژه در زمینه ساخت و ساز و زیرساخت ها این چنین پیشرفت داشته و آنچه اهمیت دارد؛ تسهیل راه برای سرمایه گذاران در این شهر است که در این زمینه جلسات مهمی در بغداد و بانک های ملی عراق و بانک های داخلی ایران داشتیم و انشاا... در آینده ای نزدیک نشست هایی بین بانک های داخلی دو کشور برگزار می شود؛ امیدواریم این تعاملات راه را برای تسهیل سرمایه گذاری های بین دو طرف آسان کند.

الحمدانی به اهمیت مقابله با توطئه ها و دشمنی هایی اشاره کرد که مردم هر دو کشور با آن مواجه اند و مراقبت از استانداردهای موجود را در زمره مسائلی دانست که در توسعه مناسبات تجاری دو کشور باید مدنظر قرار بگیرند.

وی گفت: یکی از موضوعات مطرح شده در نشست با اتاق ایران در تهران این بود که عراق محل ترانزیت کالاهای ایرانی برای کشورهای منطقه بشود. در این زمینه لازم است حمایت و پشتیبانی سرمایه گذاران ایرانی و عراقی را داشته باشیم تا  شاهد نتایج آن در مناسبات دو کشور باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی بغداد با بیان اینکه علی‌رغم اعمال تحریم ها علیه ایران، همکاری های تجاری عراق با این کشور افزایش یافته است، افزود: در شش ماه اخیر این مناسبات بیش از یک و نیم میلیارد دلار افزایش داشته است.

وی با اشاره به اهمیت مشارکت دو کشور در صنایع یکدیگر، اظهار کرد: ما ظرفیت توسعه صنایع خود با همکاری ایرانیها را داریم و امیدواریم این دیدارها نتایج خوبی برای مبادلات تجاری دو کشور داشته باشد. نکته دیگر، همراهی ما با ایران در مقابل تحریمهایی است که این کشور با آن مواجه است و امیدواریم این مذاکرات در بغداد ادامه داشته باشد.

*تقاضا برای حضور شرکت های عراقی در رویدادهای نمایشگاه های بین المللی مشهد

علی رسولیان، مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی نیز با اشاره به جلسه شب گذشته استاندار با رئیس اتحادیه اتاق های بازرگانی عراق، گفت: ظرفیت استان ما در حوزه های تولید، صنعت، کشاورزی و سایر بخش های اقتصادی بسیار بالاست؛ خراسان رضوی با حدود شش و نیم میلیون نفر جمعیت دارای بیش از شش هزار واحد صنعتی است و سالانه 31 میلیون زائر و گردشگر از شهر مشهد دیدن می‌کنند. اشتراکات تاریخی و فرهنگی و دینی بین مشهد و کشور عراق بی بدیل است و در چند سال گذشته حجم مبادلات تجاری استان و عراق افزایش یافته اما هنوز کافی نیست.

وی با اشاره به برگزاری سالانه 37 نمایشگاه بین المللی تخصصی در مشهد اظهار کرد: تقاضای ما این است که با محوریت اتاق بازرگانی عراق، هیات های تجاری این کشور با هزینه ایران در نمایشگاه ها و رویدادهای مختلف آن شرکت کنند که البته لازمه این امر معرفی هیات های تجاری از سوی اتاق بازرگانی عراق است. در زمینه توریست درمانی هم شرکت های بزرگ بخش خصوصی باید جایگزین دلالان و شرکت های فعلی شوند. همچنین در حوزه پذیرش استانداردها پیشنهاد مشخص ما این است که به استانداردهای ملی دو کشور اعتماد کنیم و با همین استانداردها مبادلات انجام شود.

رسولیان یکی از بهترین زمینه ها برای افزایش مراودات اقتصادی بین دو کشور را سرمایه گذاری مشترک و صادرات کالاهای نیمه ساخته به کشور عراق دانست و گفت: این کالاها می تواند در عراق تکمیل و سپس از آنجا به دیگر کشورها صادر شوند.

وی همچنین متذکر شد: در سال های گذشته توافقات زیادی بین خراسان رضوی با استان های عراق انجام شده اما در مرحله اجرا با کاستی هایی مواجه شدیم؛ بنابراین پیشنهاد می کنم کمیته ویژه پیگیری و مبادله تجاری بین اتاق بازرگانی خراسان رضوی با اتحادیه اتاق های بازرگانی عراق ایجاد شود.

منبع: روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی


آخرین ویرایش: یکشنبه 8 مهر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 9 اسفند ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.660
 اخبار  3352   بین الملل  2758    آسیا  2319   مراسم بین المللی / داخل و خارج  976   دیپلماسی اقتصادی    673    دیپلماسی دانشگاهی  669   دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)   638   افتخارات/خبرخوش/مفاخر  599   دیپلماسی گردشگری    561    دیپلماسی علمی  538   جهان اسلام  522    اروپا  494   میهمان/میهمانان خارجی  480    دیپلماسی آموزشی  458   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)  456   دیپلماسی فرهنگی  453   آیا می دانید که مشهد...  421    دانشگاه فردوسی مشهد  395    شهرداری مشهد  331    تصاویر / گزارش های تصویری  288    آستان قدس رضوی  286    دیپلماسی نمایشگاهی  283   استانداری خراسان رضوی  258    سرمایه گذاری  253    عراق  253   پاکستان  221   دیپلماسی شهری  210   صادرات و واردات  210    دیپلماسی هنری    205    افغانستان  199   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت  193   دیپلماسی سیاسی  191   دیپلماسی ورزشی  191   استاندار  173   دیپلماسی اجتماعی   163    آفریقا  163   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی  150   مشهد 2017  139    سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  137   جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج  136   نمایشگاه بین المللی مشهد  127    سرمایه گذاری خارجی  115    دیپلماسی عمومی (حاکمیتی)  112   پایتخت معنوی ایران  103    آمریکا  92   فرودگاه بین المللی مشهد  90    دانشگاه علوم پزشکی مشهد  89    شهردار مشهد  89


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»