اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی

پنجشنبه25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی هنری/ آغاز به کار کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با همکاری 100 نهاد فعال از داخل و خارج از کشور در مشهد

کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با همکاری 100 نهاد فعال از داخل و خارج از کشور در مشهد آغاز به کار کرد  این کنفرانس بین‌المللی که طی دو روز در تاریخ 13 و 14 اسفندماه سال جاری به همت معاونت علمی آستان قدس رضوی در حال برگزاری است، 8 نشست تخصصی و 5 تجربه تربیتی ارائه خواهد شد. همچنین 8 سخنرانی کوتاه از شخصیت‌هایی که دارای تجربه در حوزه تعلیم و تربیت دینی هستند از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده این رویداد بزرگ است .....

دیپلماسی ...

مکرمی‌فر: گردشگران عرب‌زبان موجب رونق اقتصادی مشهد هستند

   |  جمعه 6 مهر 1397
align=bottom
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: با توجه به نوسانات ارز، حضور گردشگران عرب‌زبا
ن و به‌ویژه عراقی‌ها در مشهد به سود ما بوده و ما در این زمینه ضرری نداشته‌ایم. ابوالفضل مکرمی‌فر اظهار داشت: افزایش نرخ ارز مشکلاتی را در حوزه‌های مختلف به وجود آورده اما در حوزه گردشگری، با توجه به ارزان بودن سفر برای گردشگران خارجی، شاهد رشد حضور این افراد در مشهد هستیم....
در میان ۲۰ کشوری که گردشگران بیشتری از آن به این استان سفر می کرده‌اند، کشور عراق بیشترین مسافران را نسبت به سایر کشورهای همسایه و عرب زبان داشته است. با توجه به نوسانات ارزی که امروز شاهد آن هستیم، این سفرها به ضرر ما نبوده است.

وی به مناسبت هفته گردشگری  افزود: از ابتدای امسال تا پایان مرداد ماه ۱۶ میلیون و ۵۲۶ هزار و ۵۳۴ نفر گردشگر داخلی و ۷۳۰ هزار گردشگر خارجی از مبادی ورودی استان وارد شده‌اند. فرودگاه هاشمی نژاد، مرزهای دوغارون، ترکمنستان، باجگیران و سرخس از جمله مرزهایی است که گردشگران از آن وارد استان شده‌اند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی تاکید کرد: میزان اقامت گردشگران طی ۶ ماه نخست سال جاری تاکنون در واحدهای اقامتی استان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، از رشد ۱۴ درصدی برخوردار بوده است.

مکرمی فر بیان کرد: آمار گردشگران خارجی در خراسان رضوی صرفا آمار ورود این گروه از مبادی رسمی به استان است؛ همچنین آمار سایر گردشگران خارجی وارد شده به خراسان رضوی از سایر استان‌های کشور افزایش چشمگیری داشته است.

وی میزان ارز آوری هر گردشگر در حوزه گردشگری سلامت را در مقایسه با سایر حوزه‌های گردشگری حایز رشد سه برابری دانست و خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های فراوانی در حوزه گردشگری سلامت در کلانشهر مشهد وجود دارد. طی ۶ ماهه نخست امسال ۳۶۷۲ بیمار غیرایرانی به منظور بهره مندی از خدمات پزشکی و درمانی به مشهد سفر کرده‌اند؛ به گونه‌ای که در این مدت ۱۰۰ هزار بیمار غیرایرانی به صورت سرپایی از خدمات درمانی در مشهد استفاده کرده‌اند.

*درمان ۷۰۰۰ گردشگر غیرایرانی در مشهد طی سال ۹۶
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی اضافه کرد: طی سال گذشته نیز ۷۰۰۰ گردشگر بیمار غیرایرانی وارد مشهد شدند که نشان دهنده ظرفیت بزرگ گردشگری سلامت این کلانشهر در زمینه جذب گردشگر سلامت است.

مکرمی فر با اشاره به تاثیری که نوسانات نرخ ارزی بر فعالیت‌های دفاتر خدمات مسافرتی می‌تواند داشته باشد، تاکید کرد: فعالیت ۳۸۶ دفتر خدمات مسافرتی در استان به واسطه این نوسانات دچار مشکل شده؛ بنابراین حمایت از آن‌ها ضروری است و باید اقداماتی در این راستا صورت گیرد.

وی به برنامه‌های این اداره کل برای هفته گردشگری اشاره و خاطرنشان کرد: از جمله برنامه‌هایی که برای این هفته بناست صورت گیرد، نواختن نمادین زنگ گردشگری با حضور استاندار، تقدیر از خادمان و برگزیدگان حوزه گردشگری استان، آشناسازی با ظرفیت‌های گردشگری خراسان رضوی و آغاز پروژه احیای برج باروی توس است.

مکرمی فر ادامه داد: همچنین برپایی نمایشگاه جاذبه‌های گردشگری در موزه بزرگ خراسان، کارگاه و دوره‌های آموزشی در هفته جهانگردی، ارائه تخفیف ویژه ۱۵ تا ۳۰ درصدی در حوزه واحدهای اقامتی، برگزاری تریبون آزاد گردشگری در مشهد و آغاز عملیات اجرایی ۶ موزه در شهرستان‌های خراسان رضوی مانند تایباد، بجستان گناباد و فردوسی از دیگر برنامه‌های این هفته خواهد بود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: خراسان رضوی نیز با میزبانی سالانه ۲۷ میلیون زائر و گردشگر داخلی و خارجی، دارای جاذبه‌هایی در حوزه های زیارتی، طبیعی، ورزشی، تاریخی، فرهنگی و غذایی است که در این میان نیز مشهد هم به عنوان دومین کلانشهر کشور پس از تهران، از ۲۵۰ هزار نفر ظرفیت اقامت موقت و دائم برخوردار است.

تاکنون ۱۵۰۰ اثر تاریخی فرهنگی خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است
وی با بیان اینکه تاکنون ۱۵۰۰ اثر تاریخی فرهنگی خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است، خاطرنشان کرد: این تعداد اثر شامل ۹۳۰ بنای تاریخی، ۴۷۱ تپه و محوطه تاریخی، ۵۸ مورد میراث معنوی، ۲۸ مکان رویداد انقلاب اسلامی، ۴ اثر طبیعی و ۲ اثر منقول است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به پروژه‌های نیمه تمام اقامتی که در سطح شهر مشهد وجود دارد خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۲۸۰ پروژه نیمه تمام اقامتی و ۶۵ پروژه توسعه‌ای در این شهر وجود دارد که به طور میانگین از رشد فیزیکی ۴۶,۷ درصدی با اعتباری بالغ بر ۷۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه در گردش برخوردار است.

مکرمی فر عنوان کرد: در مشهد باید امکان سنجی در خصوص اینکه این شهر به چه امکاناتی نیاز دارد و این امکانات که بناست ایجاد شود، در چه مناطقی باید باشد صورت گیرد. باید در همه زمینه‌ها نیازسنجی شود که تا چه میزان این شهر به امکانات تفریحی، اقامتگاه‌ها، موزه‌ها و... نیاز دارد.

وی در خصوص واگذاری زائرسراها اظهار کرد: سیاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر این مبنا استوار است که زائرسراها را واگذار کند؛ هم اکنون ۳۵۰ زائرسرا در حال فعالیت است اما باید همه دستگاه‌ها این موضوع را در نظر داشته باشند که باید تنها مسافران حوزه خود را بپذیرند. در این میان آموزش و پرورش یکی از دستگاه‌هایی است که تنها باید مسافران فرهنگی را جذب کند و از جذب مسافران غیرایرانی خودداری کند.

*امضای تفاهم‌نامه میان مشهد و کشور ترکیه برای جذب گردشگر
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید کرد: برنامه ریزی‌هایی برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری استان با هدف جذب گردشگر از کشور ترکیه انجام شده است.

وی با اشاره به نشست مشترکی که با سرکنسول جمهوری ترکیه در مشهد داشته، اضافه کرد: محور بحث‌های این نشست توسعه روابط گردشگری و فرهنگی خراسان رضوی و ترکیه بود که با توجه به این موضوع، تفاهماتی فی ما بین صورت گرفت و بنا شد تفاهم نامه‌ای را نوشته و به امضا برسانیم. همچنین مقرر شد در راستای معرفی جاذبه‌های گردشگری خراسان رضوی به مردم ترکیه، مجموعه تورساپ که حدود ۱۰۰۰ آژانس مسافرتی را تحت پوشش دارد، به خراسان رضوی بیاید و با جاذبه‌های گردشگری این استان آشنا شود که امیدواریم معرفی بخشی از قابلیت‌های گردشگری به ویژه حرم مطهر رضوی و جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی دیگر استان توسط تورساپ صورت گیرد و زمینه جذب گردشگر از ترکیه نیز فراهم شود.

مدیرمیراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان اینکه از دیگر محورهای موضوعی که در این نشست به آن اشاره شد، حضور رسانه‌های ترکیه برای معرفی جاذبه‌ها، ظرفیت‌ها و قابلیت‌های گردشگری استان در ترکیه دانست و اضافه کرد: در واقع رسانه‌های ترکیه برای معرفی ظرفیت‌ها و قابلیت‌های گردشگری خراسان رضوی به مشهد خواهند آمد که از ظرفیت آن‌ها برای معرفی استان در ترکیه استفاده خواهد شد.

مکرمی فر با اشاره به جذب سرمایه گذاران ترکیه‌ای در حوزه گردشگری استان اظهار کرد: مشکلات و موانعی که برای سرمایه گذاران ترکیه در حوزه‌های ساخت و راه‌اندازی هتل، رستوران، ژئوتوریسم و مجموعه‌های اقتصادی صنایع دستی وجود دارد، از طریق سرکنسول به ما اعلام خواهد شد تا برای رفع آن اقدام کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در واقع برخی مشترکات فرهنگی میان خراسان رضوی و ترکیه وجود دارد، از جمله این مشترکات می‌توان به برگزاری جشن نوروزگاه اشاره کرد که پس از بررسی‌های حقوقی تفاهم نامه آن امضا خواهد شد و برای اجرایی شدن آن گام برخواهیم داشت تا شاهد شکوفایی صنعت گردشگری و توسعه توریسم در مشهد باشیم.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی عنوان کرد: طی هفته‌های آینده جلسه‌ای مشترک با سرکنسول ترکیه در مشهد و انجمن دفاتر خدمات مسافرتی استان برگزار خواهیم کرد تا مشکلات و موانعی که از سوی دفاتر خدمات مسافرتی مطرح است، برطرف شود تا از این طریق نیز جذب گردشگر از ترکیه تسهیل گردد.

مکرمی فر با اشاره به سه چالشی که مشهد با آن‌ رو به رو است، تصریح کرد: زائرسرای دولتی باید تعیین تکلیف شود؛ همچنین لازم است قوانین سرمایه گذاری خارجی تسهیل شود چرا که فرآیند آن در کشور کند است. علاوه بر این نوسانات ارزی به ویژه در حوزه دفاتر مشکلی جدی است. ضروری است از موازی کاری دستگاه ها در حوزه گردشگری جلوگیری شود.

منبع: ایکنا
قدس آنلاین


آخرین ویرایش: جمعه 6 مهر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 9 اسفند ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.660
 اخبار  3352   بین الملل  2758    آسیا  2319   مراسم بین المللی / داخل و خارج  976   دیپلماسی اقتصادی    673    دیپلماسی دانشگاهی  669   دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)   638   افتخارات/خبرخوش/مفاخر  599   دیپلماسی گردشگری    561    دیپلماسی علمی  538   جهان اسلام  522    اروپا  494   میهمان/میهمانان خارجی  480    دیپلماسی آموزشی  458   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)  456   دیپلماسی فرهنگی  453   آیا می دانید که مشهد...  421    دانشگاه فردوسی مشهد  395    شهرداری مشهد  331    تصاویر / گزارش های تصویری  288    آستان قدس رضوی  286    دیپلماسی نمایشگاهی  283   استانداری خراسان رضوی  258    سرمایه گذاری  253    عراق  253   پاکستان  221   دیپلماسی شهری  210   صادرات و واردات  210    دیپلماسی هنری    205    افغانستان  199   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت  193   دیپلماسی سیاسی  191   دیپلماسی ورزشی  191   استاندار  173   دیپلماسی اجتماعی   163    آفریقا  163   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی  150   مشهد 2017  139    سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  137   جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج  136   نمایشگاه بین المللی مشهد  127    سرمایه گذاری خارجی  115    دیپلماسی عمومی (حاکمیتی)  112   پایتخت معنوی ایران  103    آمریکا  92   فرودگاه بین المللی مشهد  90    دانشگاه علوم پزشکی مشهد  89    شهردار مشهد  89


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»