اندیشکده بین المللی فرهیخت
رصدگاه توسعه روابط خارجی مشهد
درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی مشهد
www.farhikhtt.ir

برترین های دیپلماسی در رصد فرهیخت - مهر 97

در راستای توسعه ی دیپلماسی دینی صورت گرفت:


آیین بدرقه خادمان و دست اندرکاران اربعین حسینی

24 مهرماه 97 - حرم مطهر رضوی

مکرمی‌فر: گردشگران عرب‌زبان موجب رونق اقتصادی مشهد هستند

   |  جمعه 6 مهر 1397
align=bottom
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: با توجه به نوسانات ارز، حضور گردشگران عرب‌زبا
ن و به‌ویژه عراقی‌ها در مشهد به سود ما بوده و ما در این زمینه ضرری نداشته‌ایم. ابوالفضل مکرمی‌فر اظهار داشت: افزایش نرخ ارز مشکلاتی را در حوزه‌های مختلف به وجود آورده اما در حوزه گردشگری، با توجه به ارزان بودن سفر برای گردشگران خارجی، شاهد رشد حضور این افراد در مشهد هستیم....
در میان ۲۰ کشوری که گردشگران بیشتری از آن به این استان سفر می کرده‌اند، کشور عراق بیشترین مسافران را نسبت به سایر کشورهای همسایه و عرب زبان داشته است. با توجه به نوسانات ارزی که امروز شاهد آن هستیم، این سفرها به ضرر ما نبوده است.

وی به مناسبت هفته گردشگری  افزود: از ابتدای امسال تا پایان مرداد ماه ۱۶ میلیون و ۵۲۶ هزار و ۵۳۴ نفر گردشگر داخلی و ۷۳۰ هزار گردشگر خارجی از مبادی ورودی استان وارد شده‌اند. فرودگاه هاشمی نژاد، مرزهای دوغارون، ترکمنستان، باجگیران و سرخس از جمله مرزهایی است که گردشگران از آن وارد استان شده‌اند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی تاکید کرد: میزان اقامت گردشگران طی ۶ ماه نخست سال جاری تاکنون در واحدهای اقامتی استان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، از رشد ۱۴ درصدی برخوردار بوده است.

مکرمی فر بیان کرد: آمار گردشگران خارجی در خراسان رضوی صرفا آمار ورود این گروه از مبادی رسمی به استان است؛ همچنین آمار سایر گردشگران خارجی وارد شده به خراسان رضوی از سایر استان‌های کشور افزایش چشمگیری داشته است.

وی میزان ارز آوری هر گردشگر در حوزه گردشگری سلامت را در مقایسه با سایر حوزه‌های گردشگری حایز رشد سه برابری دانست و خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های فراوانی در حوزه گردشگری سلامت در کلانشهر مشهد وجود دارد. طی ۶ ماهه نخست امسال ۳۶۷۲ بیمار غیرایرانی به منظور بهره مندی از خدمات پزشکی و درمانی به مشهد سفر کرده‌اند؛ به گونه‌ای که در این مدت ۱۰۰ هزار بیمار غیرایرانی به صورت سرپایی از خدمات درمانی در مشهد استفاده کرده‌اند.

*درمان ۷۰۰۰ گردشگر غیرایرانی در مشهد طی سال ۹۶
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی اضافه کرد: طی سال گذشته نیز ۷۰۰۰ گردشگر بیمار غیرایرانی وارد مشهد شدند که نشان دهنده ظرفیت بزرگ گردشگری سلامت این کلانشهر در زمینه جذب گردشگر سلامت است.

مکرمی فر با اشاره به تاثیری که نوسانات نرخ ارزی بر فعالیت‌های دفاتر خدمات مسافرتی می‌تواند داشته باشد، تاکید کرد: فعالیت ۳۸۶ دفتر خدمات مسافرتی در استان به واسطه این نوسانات دچار مشکل شده؛ بنابراین حمایت از آن‌ها ضروری است و باید اقداماتی در این راستا صورت گیرد.

وی به برنامه‌های این اداره کل برای هفته گردشگری اشاره و خاطرنشان کرد: از جمله برنامه‌هایی که برای این هفته بناست صورت گیرد، نواختن نمادین زنگ گردشگری با حضور استاندار، تقدیر از خادمان و برگزیدگان حوزه گردشگری استان، آشناسازی با ظرفیت‌های گردشگری خراسان رضوی و آغاز پروژه احیای برج باروی توس است.

مکرمی فر ادامه داد: همچنین برپایی نمایشگاه جاذبه‌های گردشگری در موزه بزرگ خراسان، کارگاه و دوره‌های آموزشی در هفته جهانگردی، ارائه تخفیف ویژه ۱۵ تا ۳۰ درصدی در حوزه واحدهای اقامتی، برگزاری تریبون آزاد گردشگری در مشهد و آغاز عملیات اجرایی ۶ موزه در شهرستان‌های خراسان رضوی مانند تایباد، بجستان گناباد و فردوسی از دیگر برنامه‌های این هفته خواهد بود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: خراسان رضوی نیز با میزبانی سالانه ۲۷ میلیون زائر و گردشگر داخلی و خارجی، دارای جاذبه‌هایی در حوزه های زیارتی، طبیعی، ورزشی، تاریخی، فرهنگی و غذایی است که در این میان نیز مشهد هم به عنوان دومین کلانشهر کشور پس از تهران، از ۲۵۰ هزار نفر ظرفیت اقامت موقت و دائم برخوردار است.

تاکنون ۱۵۰۰ اثر تاریخی فرهنگی خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است
وی با بیان اینکه تاکنون ۱۵۰۰ اثر تاریخی فرهنگی خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است، خاطرنشان کرد: این تعداد اثر شامل ۹۳۰ بنای تاریخی، ۴۷۱ تپه و محوطه تاریخی، ۵۸ مورد میراث معنوی، ۲۸ مکان رویداد انقلاب اسلامی، ۴ اثر طبیعی و ۲ اثر منقول است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به پروژه‌های نیمه تمام اقامتی که در سطح شهر مشهد وجود دارد خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۲۸۰ پروژه نیمه تمام اقامتی و ۶۵ پروژه توسعه‌ای در این شهر وجود دارد که به طور میانگین از رشد فیزیکی ۴۶,۷ درصدی با اعتباری بالغ بر ۷۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه در گردش برخوردار است.

مکرمی فر عنوان کرد: در مشهد باید امکان سنجی در خصوص اینکه این شهر به چه امکاناتی نیاز دارد و این امکانات که بناست ایجاد شود، در چه مناطقی باید باشد صورت گیرد. باید در همه زمینه‌ها نیازسنجی شود که تا چه میزان این شهر به امکانات تفریحی، اقامتگاه‌ها، موزه‌ها و... نیاز دارد.

وی در خصوص واگذاری زائرسراها اظهار کرد: سیاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر این مبنا استوار است که زائرسراها را واگذار کند؛ هم اکنون ۳۵۰ زائرسرا در حال فعالیت است اما باید همه دستگاه‌ها این موضوع را در نظر داشته باشند که باید تنها مسافران حوزه خود را بپذیرند. در این میان آموزش و پرورش یکی از دستگاه‌هایی است که تنها باید مسافران فرهنگی را جذب کند و از جذب مسافران غیرایرانی خودداری کند.

*امضای تفاهم‌نامه میان مشهد و کشور ترکیه برای جذب گردشگر
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید کرد: برنامه ریزی‌هایی برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری استان با هدف جذب گردشگر از کشور ترکیه انجام شده است.

وی با اشاره به نشست مشترکی که با سرکنسول جمهوری ترکیه در مشهد داشته، اضافه کرد: محور بحث‌های این نشست توسعه روابط گردشگری و فرهنگی خراسان رضوی و ترکیه بود که با توجه به این موضوع، تفاهماتی فی ما بین صورت گرفت و بنا شد تفاهم نامه‌ای را نوشته و به امضا برسانیم. همچنین مقرر شد در راستای معرفی جاذبه‌های گردشگری خراسان رضوی به مردم ترکیه، مجموعه تورساپ که حدود ۱۰۰۰ آژانس مسافرتی را تحت پوشش دارد، به خراسان رضوی بیاید و با جاذبه‌های گردشگری این استان آشنا شود که امیدواریم معرفی بخشی از قابلیت‌های گردشگری به ویژه حرم مطهر رضوی و جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی دیگر استان توسط تورساپ صورت گیرد و زمینه جذب گردشگر از ترکیه نیز فراهم شود.

مدیرمیراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان اینکه از دیگر محورهای موضوعی که در این نشست به آن اشاره شد، حضور رسانه‌های ترکیه برای معرفی جاذبه‌ها، ظرفیت‌ها و قابلیت‌های گردشگری استان در ترکیه دانست و اضافه کرد: در واقع رسانه‌های ترکیه برای معرفی ظرفیت‌ها و قابلیت‌های گردشگری خراسان رضوی به مشهد خواهند آمد که از ظرفیت آن‌ها برای معرفی استان در ترکیه استفاده خواهد شد.

مکرمی فر با اشاره به جذب سرمایه گذاران ترکیه‌ای در حوزه گردشگری استان اظهار کرد: مشکلات و موانعی که برای سرمایه گذاران ترکیه در حوزه‌های ساخت و راه‌اندازی هتل، رستوران، ژئوتوریسم و مجموعه‌های اقتصادی صنایع دستی وجود دارد، از طریق سرکنسول به ما اعلام خواهد شد تا برای رفع آن اقدام کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در واقع برخی مشترکات فرهنگی میان خراسان رضوی و ترکیه وجود دارد، از جمله این مشترکات می‌توان به برگزاری جشن نوروزگاه اشاره کرد که پس از بررسی‌های حقوقی تفاهم نامه آن امضا خواهد شد و برای اجرایی شدن آن گام برخواهیم داشت تا شاهد شکوفایی صنعت گردشگری و توسعه توریسم در مشهد باشیم.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی عنوان کرد: طی هفته‌های آینده جلسه‌ای مشترک با سرکنسول ترکیه در مشهد و انجمن دفاتر خدمات مسافرتی استان برگزار خواهیم کرد تا مشکلات و موانعی که از سوی دفاتر خدمات مسافرتی مطرح است، برطرف شود تا از این طریق نیز جذب گردشگر از ترکیه تسهیل گردد.

مکرمی فر با اشاره به سه چالشی که مشهد با آن‌ رو به رو است، تصریح کرد: زائرسرای دولتی باید تعیین تکلیف شود؛ همچنین لازم است قوانین سرمایه گذاری خارجی تسهیل شود چرا که فرآیند آن در کشور کند است. علاوه بر این نوسانات ارزی به ویژه در حوزه دفاتر مشکلی جدی است. ضروری است از موازی کاری دستگاه ها در حوزه گردشگری جلوگیری شود.

منبع: ایکنا
قدس آنلاین


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

فراموشی «عدالت علوی» به بهانه ی رشد «دلار ربوی» در «بیمارستان رضوی»

نقدی بر یک خبر به قلم «عبدالرضا زرگری» | هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم موسوم به FATF، متأسفانه به حاشیه رانده شد و از خاطر و اذهان رفت! آن خبر کوتاه به نقل از «مدیرعامل بیمارستان فوق تخصصی رضوی» این بود: «تعرفه ی بیماران گردشگر سلامت در مراجعه به بیمارستان رضوی با «دلار» و برای بیماران داخلی با «ارز ثانوی» محاسبه می شود که به نفع کشور باشد!»... | دوشنبه 16 مهر 1397

  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 مهر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.212 اخبار 2.988   بین الملل 2.369   آسیا 2.083   برنامه های بین المللی/داخل و خارج 857   دیپلماسی اقتصادی 643   دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 546   دیپلماسی دانشگاهی 545   افتخارات 501   دیپلماسی گردشگری 490   دیپلماسی علمی 400   اروپا 391   دیپلماسی فرهنگی 391   میهمان/میهمانان خارجی 382   جهان اسلام 372   دیپلماسی آموزشی 361   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی) 356   آیا می دانید که مشهد... 337   دانشگاه فردوسی مشهد 309   شهرداری مشهد 288   دیپلماسی نمایشگاهی 270   سرمایه گذاری 244   استانداری خراسان رضوی 226   آستان قدس رضوی 207   عراق 205   صادرات و واردات 204   پاکستان 198   تصاویر / گزارش های تصویری 189   هنری 180   استاندار 168   افغانستان 166   دیپلماسی ورزشی 163   دیپلماسی سیاسی 157   دیپلماسی عمومی و شهری 156   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 155   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 146   مشهد 2017 139   آفریقا 137   اجتماعی 130   نمایشگاه بین المللی مشهد 120   سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 118   سرمایه گذاری خارجی 104   پایتخت معنوی ایران 100   فرودگاه بین المللی مشهد 86   آمریکا 84   شهردار مشهد 80   قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 77   جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 73   ایده های جدید 72   مقالات علمی 70   صنعتی 68   سازمان های بین المللی مرتبط 68   دانشگاه علوم پزشکی مشهد 68   چین 63   اداره کل روابط خارجی شهرداری مشهد 63   ملاقات و دیدارها و نشست ه 61   مصاحبه 60   سایر کشورها 59   عتبات عالیات، قبور ائمه 59   پیشنهادات 55   اتباع و مهاجران خارجی 48   ترکیه 48   اقیانوسیه 47   حوزوی 47   روسیه 47   ترکمنستان 46   فضای سبز و پارکه 44   شهری 43   بانوان 43   حمل و نقل درون شهری و ترافیک 40   رسانه ای 38   توافقنامه ها و تفاهم ه 37   خواهر خواندگی 37   آیا می دانید که در ایران/دنی 36   نقاط قوت شهری 36   گلایه ها و انتقادات 35   بازیافت و تبدیل مواد 35   زبان و ادبیات فارسی 34   فناوری های نوین و کارآفرین 34   هندوستان 33   قطار شهری و منوریل 31   شهرسازی و معماری 31   اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان 30   نقاط ضعف شهری 29   آلمان 27   وزارت امور خارجه یا دفتر شمال شرق 26   اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان 25   تاجیکستان 25   قرقیزستان 25   عمران، ساختمان و پلها و معابر 25   پایتخت فرهنگی جهان اسلام 24   شورای اسلامی شهر 24   شهرداریهای کشور 24   لبنان 23   محیط زیست 22   سوریه 22   متروپلیس 22   بیمارستان فوق تخصصی رضوی 20   گمرک مرزی، مناطق آزاد و بازارچه های استان 20   گزارش و تحلیل 19   دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 19   انرژی، گاز، آب، برق 19   تاریخی و تمدنی 18   جامعه المصطفی العالمیه 18   پژوهشی 16   موزه ها و گالری ها 16   دیپلماسی کشاورزی 16   مالزی 16   سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی 15   فرانسه 15   ژاپن 14   دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 13   اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 12   اداره کل ورزش و جوانان استان 11   انقلاب، شهدا و ایثارگران 11   راه آهن و قطار بین شهری 10   تشریفات بین الملل 9   عربستان 9   ازبکستان 9   خدمات و نظافت شهری 9   انتصاب 8   ادبی 8   مدیریت بحران 8   قزاقستان 8   معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی 7   کویت 7   بحرین 7   امارات، دبی 7   مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی 6   سوغات زائر و برند حلال 6   فیلم 5   مشهد 2018 5   استارتاپ ها و ایده های کارآفرینی 5   مطبوعاتی 4   دانشگاه علوم اسلامی رضوی 3   تشرف به اسلام 3   حقوقی و قضا 2
عضویت در اندیشکده ی فرهیخت

ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 30 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

  جایگاه «دیپلماسی فرهنگی» از آنجایی که مشهد مقدس، پس از رویداد «مشهد2017»، به عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام شهرت یافته، اصلا شایسته ی عظیم ترین کلان شهر مذهبی جهان (از نظر وسعت) نیست. ما در 112 روز از تصدی دکتر «جعفر مروارید» به عنوان مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی، متأسفانه نه تنها شاهد برگزاری یا طراحی یک رویداد فرهنگی با رویکرد بین المللی نبودیم، بلکه حتی در ماه مبارک رمضان گذشته، ارشاد استان در اقدامی تعجب برانگیز، رویکرد بین المللی را از سیزدهمین دوره از «نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت» نیز برداشت و آن را با رویکرد ملی برگزار کرد! امید است به زودی شاهد حرکتی جدید با رویکرد بین المللی در پرظرفیت ترین کلان شهر ایران اسلامی از نظر فرهنگی و هنری باشیم

اگر بنا را بر کلیدواژه ی رئیس جمهور محترم خطاب به استاندار خراسان رضوی مبنی بر این که «مشهد پیشانی نظام است!» بگذاریم که حق هم چنین است - چراکه بسیاری از گردشگران غیر ایرانی و حتی ایرانی حرم رضوی، چه بسا در طول سالیان سال، حتی یک بار هم به پایتخت کشور «تهران بزرگ» سفر نکنند، اما دست کم یک بار در طول سال (و به استناد آمار هر سه سال یک بار)، به مشهد مقدس مشرف می شوند - بنابراین، ارتقای شاخص «دیپلماسی عمومی» (حاکمیتی) و همچنین «دیپلماسی شهری» ، تلاش و همت مضاعف «استانداری خراسان رضوی» و «شهرداری مشهد» را می طلبد! آقای استاندار، آقای شهردار... همچنان منتظر اعلام و ابلاغ سیاست گذاری های شتاب بخش تان در این حوزه به دستگاه های اجرایی استان و شهر هستیم!

در کلان شهری که سالانه قریب به «سی میلیون زائر داخلی» و «سه میلیون زائر خارجی» تردد می کنند، وضعیت «دیپلماسی نمایشگاهی» ما، اصلاً زیبنده ی دومین کلان شهر ایران و قطب صنایع مولد کشور نیست! مگر نه این که بیش از شش هزار واحد صنعتی و تولیدی در استان داریم؟! چرا نمایشگاه های به ظاهر بین المللی ما با 120 شرکت ایرانی و فقط دو سه نماینده از کشورهای خارجی برگزار می شود؟! یعنی ما قدرت جذب همسایگان شرقی خود را نیز نداریم؟!

رسالت های «دفتر نمایندگی شمال و شرق وزارت امور خارجه در مشهد» در راستای گسترش مناسبات و روابط خارجی این کلان شهر مذهبی با جهان پیرامون در قالب «دیپلماسی سیاسی»تعهد و رسالت بزرگی است که این دفتر تاکنون به خوبی از عهده ی آن بر آمده است. همچنین توسعه ی شمار کشورهایی که می توان به گردشگر آنان در گیت فرودگاه بین المللی مشهد، مستقیماً ویزای توریستی داد، مورد تمناست! مضافاً تشویق و ترغیب هفت الی هشت سرکنسولگری کشورهای خارجی و نیز دفاتر نمایندگی های سازمان های بین المللی مستقر در مشهد به جضوری پررنگ تر در عرصه های اجتماعی مانند مشارکت در یک سری برنامه های فرهنگی، هنری و در کل مردمی شهر، اقدام شایسته ای است که در حال حاضر، تنها از سرکنسولگری جمهوری پاکستان و نیز جمهوری اسلامی افغانستان، این حضور فعالانه، محبت آمیز، مسئولیت پذیر و مشارکت جویانه را شاهد هستیم!