اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی

پنجشنبه25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی هنری/ آغاز به کار کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با همکاری 100 نهاد فعال از داخل و خارج از کشور در مشهد

کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با همکاری 100 نهاد فعال از داخل و خارج از کشور در مشهد آغاز به کار کرد  این کنفرانس بین‌المللی که طی دو روز در تاریخ 13 و 14 اسفندماه سال جاری به همت معاونت علمی آستان قدس رضوی در حال برگزاری است، 8 نشست تخصصی و 5 تجربه تربیتی ارائه خواهد شد. همچنین 8 سخنرانی کوتاه از شخصیت‌هایی که دارای تجربه در حوزه تعلیم و تربیت دینی هستند از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده این رویداد بزرگ است .....

دیپلماسی ...

دیدار رئیس اتحادیه اتاق های بازرگانی عراق و رئیس اتاق بازرگانی بغداد با استاندار خراسان رضوی + تصاویر

   |  پنجشنبه 5 مهر 1397

رئیس اتحادیه اتاق های بازرگانی عراق و رئیس اتاق بازرگانی بغداد در راس هیاتی به مشهد سفر و با استاندار خراسان رضوی دیدار کرد.  به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در این دیدار با اشاره به شرایط حساس و خاص دو کشور ایران و عراق، گفت: ریشه اتفاقات تلخ بصره و برخی شهرهای عراق را در راهبرد دشمن مبنی بر ایجاد نارضایتی در مردم و اختلاف در مسئولان دانست....
 وی با بیان این که دشمنان از موضوعات اقتصادی به عنوان حربه ای برای اختلاف افکنی استفاده می کنند؛ افزود: در چنین شرایطی وظیفه مسئولان دولتی ظرفیت سازی برای حضور موثر بخش خصوصی و به فعلیت رساندن توانمندی های بالقوه توسط این بخش است.  
استاندار خراسان رضوی، عراق را شریک دیرینه جمهوری اسلامی ایران در حوزه ی تجارت خارجی دانست و با اشاره به اشتراکات فراوان دو کشور در زمینه های مختلف فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی خواهان برنامه ریزی جهت توسعه ی این مناسبات شد.
رشیدیان گفت: ظرفیت های بسیار خوبی در دو طرف وجود دارد که با تقویت بخش خصوصی می توان از آن ها برای افزایش سطح مبادلات استفاده کرد. 
وی افزایش تعرفه گمرکی از سوی کشور عراق را یکی از چالش های صادرکنندگان استان برای صدور کالا دانست و تصریح کرد: علی رغم پیگیری برای کاهش آن و توافقات صورت گرفته در گذشته، هنوز این امر محقق نشده است. 
استاندار خراسان رضوی به توانمندی های استان در زمینه ی صدور خدمات فنی و مهندسی اشاره و خاطر نشان کرد: ظرفیت اجرا و مشاور در این حوزه، وجود دارد.  
رشیدیان، موقعیت خراسان رضوی و مشهد مقدس را به عنوان دروازه ورود به آسیای میانه منحصر به فرد دانست و گفت: آماده صادرات کالاهای عراقی از استان هستیم. 
وی همچنین از آمادگی استان برای تولید محصول مشترک صنعتی، تولیدی و ... با کشور عراق شد و افزود: تولید کنندگان خراسانی آماده همکاری با سرمایه گذاران عراقی هستند. 
رشیدیان خواستار تشکیل کمیته ای مشترک بین عراق و ایران با محوریت خراسان رضوی به منظور بررسی راهکارهای اجرایی توسعه مناسبات شد. 
استاندار خراسان رضوی برگزاری نمایشگاه های توانمندی های دو طرف و تبادل هیات های تجاری و اقتصادی بین عراق و ایران را از جمله راهکارهای ارتقا مناسبات تجاری دانست. 
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به جو سازی رسانه ای دشمن و شایعه پراکنی علیه زائران ایرانی و عراقی، گفت: این توطئه ها در راستای اختلاف افکنی و ایجاد تفرقه بین دو ملت بزرگ ایران و عراق است که باید از سوی دو طرف مدیریت و پاسخ مناسب داده شود. 
رشیدیان یکی از نمادهای وحدت ملت ایران و عراق را راهپیمایی بزرگ اربعین دانست و تاکید کرد: حضور پر شور و شعور مردم در این همایش دینی، توطئه های دشمنان را خنثی می کند. 
رئیس اتحادیه اتاق های بازرگانی عراق نیز در این دیدار، پیام حضور این هیات عراقی در ایران را " نَه به تحریم های آمریکا " اعلام کرد و افزود: کشورش در این خصوص آمریکا را همراهی نخواهد کرد. 
جعفر الحمدانی بر اهتمام کشور عراق بر توسعه مناسبات با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد و گفت: کمیسیون مشترک اتاق های بازرگانی ایران و عراق در تهران تشکیل و راهکارهای ارتقا سطح مبادلات اقتصادی بررسی شد. 
وی با بیان این که سال گذشته حجم مبادلات تجاری ایران و عراق پنج میلیارد و 250 میلیون دلار بوده؛ تصریح کرد: این رقم در 6 ماهه نخست امسال به هفت میلیارد دلار رسیده که نشان از اراده دو طرف بر افزایش تعاملات اقتصادی است. 
رئیس اتاق بازرگانی بغداد با بیان این که عراق تحت تاثیر تحریم های آمریکا و دولت های غربی قرار نگرفته است، خاطر نشان کرد: موضوع تسهیل صادرات کالاهای ایرانی به عراق را دنبال می کند. 
جعفر الحمدانی گفت: جمهوری اسلامی ایران می تواند از عراق به عنوان دریچه ای برای صدور کالاهای خود به سایر کشورها استفاده کند کما این که این ظرفیت برای صادرات تولیداتمان به آسیای میانه از طریق خراسان رضوی فراهم می شود. 
رئیس اتحادیه اتاق های بازرگانی عراق، ملت ایران و عراق را ملت واحد توصیف و از حمایت های کشورمان در نابودی داعش قدر دانی کرد.
شایان ذکر است: روسای اتاق های بازرگانی دیوانیه و کربلا نیز در این دیدار ضمن بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود، آمادگی خود را برای پذیرش سرمایه گذاران و تولید کنندگان خراسانی اعلام کردند. 
آخرین ویرایش: پنجشنبه 5 مهر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 9 اسفند ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.660
 اخبار  3352   بین الملل  2758    آسیا  2319   مراسم بین المللی / داخل و خارج  976   دیپلماسی اقتصادی    673    دیپلماسی دانشگاهی  669   دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)   638   افتخارات/خبرخوش/مفاخر  599   دیپلماسی گردشگری    561    دیپلماسی علمی  538   جهان اسلام  522    اروپا  494   میهمان/میهمانان خارجی  480    دیپلماسی آموزشی  458   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)  456   دیپلماسی فرهنگی  453   آیا می دانید که مشهد...  421    دانشگاه فردوسی مشهد  395    شهرداری مشهد  331    تصاویر / گزارش های تصویری  288    آستان قدس رضوی  286    دیپلماسی نمایشگاهی  283   استانداری خراسان رضوی  258    سرمایه گذاری  253    عراق  253   پاکستان  221   دیپلماسی شهری  210   صادرات و واردات  210    دیپلماسی هنری    205    افغانستان  199   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت  193   دیپلماسی سیاسی  191   دیپلماسی ورزشی  191   استاندار  173   دیپلماسی اجتماعی   163    آفریقا  163   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی  150   مشهد 2017  139    سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  137   جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج  136   نمایشگاه بین المللی مشهد  127    سرمایه گذاری خارجی  115    دیپلماسی عمومی (حاکمیتی)  112   پایتخت معنوی ایران  103    آمریکا  92   فرودگاه بین المللی مشهد  90    دانشگاه علوم پزشکی مشهد  89    شهردار مشهد  89


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»