اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  12 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

اجلاس بین المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری خراسان رضوی
با حضور 200 سرمایه گذار خارجی و ایرانیان خارج از کشور - خرداد ماه 1399
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

قابل توجه فعالان فرهنگی خراسانی: ایران و افغانستان در مشهد و هرات مرکز فرهنگی تاسیس می کنند

   |  دوشنبه 2 مهر 1397
align=bottomوزیر اطلاعات و فرهنگ کشورمان و سفیر فوق العاده ایران در کابل روز یکشنبه در مورد تاسیس مراکز فرهنگی وابسته به کنسولگری های دو کشور در شهرهای هرات و مشهد یادداشت تفاهم امضاء کردند. «محمد رضا بهرامی» سفیر ایران در آیین امضای این تفاهمنامه گفت: حوزه فرهنگ حوزه ملت هاست و دولت ها در این حوزه تنها تسهیل کننده روابط فرهنگی ملت ها هستند....

وی نفس امضاء تفاهم نامه همکاری در دنیای امروز را رویکردی متعالی در روابط ملت ها دانست و افزود: در جهان کنونی حتی کشورهایی که مانند ایران و افغانستان پیشینه فرهنگی هم ندارند، سعی می کنند با امضاء تفاهمنامه ای زمینه ارتقای داد و ستد فرهنگی ملت هایشان را فراهم کنند.

«حسیبه صافی» وزیر فرهنگ کشورمان نیز در این مراسم گفت، این تفاهمنامه به رفع مشکلات پناهجویان و مهاجران افغانستانی ساکن در ولایت خراسان رضوی ایران کمک می کند و چارچوب برنامه ریزی و اجرای کارهای مشترک دو کشور را فراهم می سازد.

وی به نقش تفاهمنامه در قانونمند شدن روند همکاری ها اشاره کرد و خواستار شفاف شدن سهم بانوان در همکاری ها در چارچوب این تفاهمنامه یا تدوین تفاهمنامه مکمل ویژه بانوان شد.

بهرامی نیز در پاسخ به این درخواست حسیبه صافی وزیر اطلاعات و فرهنگ کشورمان گفت، برجسته سازی امور فرهنگی در حوزه بانوان و اختصاص بخش معینی از برنامه های همکاری به این قشر ملاحظه ای درست است و امکان تدوین تفاهم نامه مستقل یا تهیه متمم برنامه ها برای تعیین اولویت همکاری در مورد بانوان نیز وجود دارد.

بر اساس این یادداشت تفاهم دو کشور می توانند به منظور تحکیم مبانی دوستی و توسعه روابط فرهنگی مراکز وابسته به کنسولگری هایشان در شهرهای مشهد مرکز ولایت خراسان رضوی در ایران و هرات مرکز شهر به همین نام در شمال غرب ولایت تاسیس کنند. حوزه فعالیت این مراکز به همان ولایت ها محدود است.

در این مراکز تلاش خواهد شد که مناسبات فرهنگی میان دو کشور بر اساس چهارچوب و مقررات دو طرف توسعه یابد و هر دو کشور تسهیلات لازم را برای تبادل تجارب میان علما، دانشمندان، پژوهشگران و اعضای انجمن های فرهنگی، سازمان های جوانان فراهم و امکان بازدید از اماکن و نهادهای فرهنگی دو کشور را نیز برای اتباع کشور مقابل فراهم کنند.

همچنین دو طرف توافق کردند که نمایشگاه های کتاب، آثار هنری، نمایه های مشخص برای میراث فرهنگی دو کشور و محصولات فرهنگی مورد نظر خود را که برای نمایش آنها توافق دارند را در کشور طرف دوم برگزار کنند.

در این تفاهم نامه 9 بندی آمده است که انجام فعالیت های فرهنگی با در نظر گرفتن مفاد کنوانسیون 1963 میلادی «وین» و مطابق با روابط کنسولی و قوانین جاری دو کشور با هماهنگی ادارات دو طرف اجرا می شود.

خرید ملک برای تأسیس این مراکز بر اساس قوانین دو کشور و هزینه های آن برعهده کنسولگری هر کشور است و هر دو طرف موظف اند بافت های اجتماعی و مذهبی دو کشور را در نظر گرفته و مطابق با آن از دامن زدن به مسائل مذهبی، سیاسی، قومی و نژادی خودداری کنند.

دو طرف سه سال را برای مدت همکاری در چارچوب این تفاهم نامه در نظر گرفته اند و امکان تمدید هر دوره برای سه سال دیگر نیز پیش بینی شده است.

اجرایی شدن این تفاهم نامه که مذاکرات اولیه آن در سال 1394 آغاز و امروز به نتیجه نهایی رسیده است منوط به آن است که هر طرف بعد از طی مراحل اداری در ساختار نظام اداری خود به شکل کتبی وصول تفاهم نامه را اعلام کند.

ایران و افغانستان دارای تاریخ، فرهنگ و زبان مشترک هستند و کمیت و کیفیت نزدیکی فرهنگی این دو کشور مشابه دیگری ندارد و هر دو ملت خاستگاه یگانه ای در حوزه تمدن پارسی دارند و مرز مشترک آنها بیش از 940 کیلومتر است.

بر اثر چهار دهه جنگ و ناامنی در افغانستان، بیش از سه میلیون مهاجر و پناهجوی افغانستانی در ایران به سر می برند.

آخرین ویرایش: دوشنبه 2 مهر 1397
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic