مهمترین رویداد «دیپلماسی حمل و نقل» شهر

راه‌اندازی خطوط مسافربری جاده‌ای «مشهد– باكو» در آینده نزدیک


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

مشهد، نیازمند دیپلماسی آب؛ آینده خطرناک آب شرب مشهد با سد‌سازی‌های افغانستان

   |  پنجشنبه 25 مرداد 1397
هریرود خشکیده است همان‌طور که دوستی رنگ و لعاب دیروزش را ندارد. رودخانه‌ای که روزگاری فصل مشترک رفاقت دو ملت بود این روزها به آوردگاهی نامأنوس برای کش‌مکش‎های غیردوستانه تبدیل شده و تاریخی شیرین را به کام تلخ مرگ کشانده است. ظاهرا دیپلماسی آب با کشور دوست و همسایه، افغانستان، برای احیای این رودخانه تاریخی هم هنوز جواب نداده است و افغانستانی‌ها ...
... بدون حتی نیم‌نگاهی به روابط چند دهه اخیر ایران با کشورشان، چشمشان را به روی خیلی از رفاقت‌های قدیمی بسته‌اند و با احداث سه سد بزرگ در مسیر هریرود خراسان، مانع جریان یافتن این مایع حیاتی به محدوده غربی خود شده‌اند. موضوع به اندازه‌ای بغرنج است که کار به کمیسیون امنیت ملی مجلس کشیده شده و رئیس کمیته آب این کمیسیون نیز با اعلام خطر درباره این مسئله فراملی، بر لزوم پایبندی افغانستان به معاهدات قدیمی درباره حق‌آبه هریرود تأکید کرده است.

به گفته ابوالفضل حسن‌بیکی، کشور افغانستان به معاهدات امضاشده درباره حق‌آبه هیرمند پایبند بوده اما درباره هریرود هنوز این اتفاق نیفتاده است.

وی درباره سرانجام مذاکرات ایران و افغانستان درباره حق‌آبه‌های رودهای منتهی به ایران گفت: در بحث حق‌آبه رودهایی که از افغانستان سرچشمه می‌گیرد و به ایران می‌ریزد حق و حقوقی بین‌المللی و تاریخی داریم و این حق باید احقاق شود.

حسن‌بیکی ادامه داد: در مقطعی که آمریکایی‌ها بر افغانستان حاکم شدند، با همدستی طالبان، بعضی از رودخانه‌های ما مانند هیرمند و رودخانه‌ای را که به زابل منتهی می‌شد منحرف کردند. جمهوری اسلامی به این کار اعتراض کرد و آن‌ها با فشارهای بین‌المللی، آب را رها کردند. به عبارتی، درباره هیرمند، افغانستان به تعهد خود در معاهده‌ای که بین جمهوری اسلامی و افغانستان در این زمینه امضا شده بود عمل کرده و حق‌آبه ایران را رها کرده است.

سد سوم در مسیر هریرود

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی با هشدار درباره وضعیت وخیم آب در مرزهای شرقی کشور اظهار کرد: در بحث هریرود، متأسفانه افغانستان دو سد بزرگ در مسیر این رود احداث و حق‌آبه ایران را قطع کرده است. اکنون نیز در حال احداث سد سوم است، اقدامی که می‌تواند آینده‌ای خطرناک برای استان خراسان به‌ویژه آب شرب مشهد رقم بزند.

وی با اشاره به اینکه سران قوا جلساتی درباره سدسازی‌های افغانستان برگزار کردند و گروهی از وزارت کشور، وزارت خارجه و وزارت نیرو تعیین شد که با پشتوانه شورای عالی امنیت ملی برای مذاکره به افغانستان رفت افزود: در این مذاکرات، با اینکه گروه مذاکره‌کننده به دلیل حاکمیت محدود افغانستان بر مناطق خود و حکومت‌های قبیله‌ای و پراکنده در مراحل اول با دشواری‌هایی روبه‌رو بود، در نهایت، این حق به ایران داده شد که هرجا خود کشور افغانستان توانایی تأمین منافع ما را ندارد از جمهوری اسلامی کمک بگیرد و با متجاوزان و متخلفان برخوردکند.

حسن‌بیکی تأکید کرد: در این راستا، کمیسیون‌ها و کمیته‌هایی تشکیل شده‌اند و حق و حقوق جمهوری اسلامی کاملا مشخص است. حق‌آبه و سهم جمهوری اسلامی باید تحت هر شرایطی در این مسیر تأمین شود. این موضوع را آقای اشرف غنی و دولت افغانستان در قالب معاهده‌ای پذیرفتند و طبق قراردادی که بین دو کشور به امضا رسید، حق و سهم جمهوری اسلامی کاملا مشهود است.

بازی پدربزرگ‌ها

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی نیز چندی قبل در واکنش به سؤال خبرنگار شهرآرا مبنی‌بر آخرین وضعیت منازعه آبی بین ایران و افغانستان درباره رودخانه تاریخی هریرود گفته بود: هریرود و هیرمند دو رودخانه‌ای هستند که با سرچشمه گرفتن از کشور افغانستان، حیات‌بخش قسمتی از شرق کشور در استان‌های خراسان و سیستان و بلوچستان به شمار می‌آیند. بی‌شک یکی از مسائلی که ‌انگیزه ‌انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور را پررنگ‌تر می‌کند تغییراتی است که در حوزه منابع آبی در کشور افغانستان رخ می‌دهد.

با این حال، محمد علایی‌ تصمیم‌گیری درباره رودخانه هریرود را از حیطه اختیارات استان بسیار فراتر دانست و از آن به «بازی پدربزرگ‌ها» تعبیر کرد که باید میان مقامات بلندپایه دو کشور حل‌و‌فصل شود.

علایی این موضوع را نیز یادآور شد که جبهه بازی نه‌‌تنها در سطح آب منطقه‌ای نیست بلکه رده تصمیم‌گیری آن از وزارت نیرو نیز بالاتر است.

ز حق‌آبه خود نمی‌گذریم ا

وی با این حال تأکید کرد: ایران به هیچ‌وجه از حق‌آبه‌های قانونی و قدیمی خود به‌ویژه در حوزه هریرود کوتاه نمی‌آید و در این زمینه مذاکرات بین دو کشور در حال انجام است.

فعال‌تر از گذشته عمل می‌کنیم

‌چند روز پیش، سخن‌گوی وزارت امور خارجه کشور در گفت‌وگو با پانا این را گفته بود که این وزارتخانه در حوزه آب، فعال‌تر از گذشته عمل می‌کند و به‌زودی موافقت‌نامه‌ای راهبردی بین ایران و افغانستان برای حل مسئله آب دو کشور امضا می‌شود.

بهرام قاسمی با بیان اینکه وزارت امور خارجه روی موضوع آب و مباحث مربوط به آن به‌ویژه در مناطق مرزی کار می‌کند افزود: در مناطق مرزی، مانند ایران و افغانستان، ایران و ترکیه و حتی درباره عراق، مباحثی درباره موضوع آب مطرح است و نقطه‌نظرهایی از سوی طرفین وجود دارد.

با این حال، غلامعباس ارباب خالص، رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور، پرسش خبرنگار شهرآرا درباره این موضوع مهم را بی‌پاسخ گذاشت و با بیان اینکه این‌گونه موضوعات بار حقوقی و فنی دارد افزود: مسائلی از این دست را نباید به روزنامه‌ها بکشانیم. باید به صورت تخصصی از سوی متولیان مورد بحث و بررسی قرارگیرند.

بنیامین یوسف زاده - شهرآرا آنلاین
آخرین ویرایش: چهارشنبه 31 مرداد 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht