مشهد در آئینه ی دیپلماسی های فعال هفته

  دیپلماسی دانشگاهی:   برپایی پنجمین   جشنواره بین المللی فرهنگ ملل با مشارکت 2100 دانشجو از 30 کشور جهان

  دیپلماسی اقتصادی:   برپایی نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و اقتصاد شهری   با حضور ۲۷ سفیر جدید ایران    اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


برپایی آیین پایانی تورنمنت بین المللی فوتسال مشـهد
با حضور تیم های فوتسال کشورهای اسلواکی، بلاروس و تیم ملی کشورمان
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

مشهد، نیازمند دیپلماسی آب؛ آینده خطرناک آب شرب مشهد با سد‌سازی‌های افغانستان

   |  پنجشنبه 25 مرداد 1397
هریرود خشکیده است همان‌طور که دوستی رنگ و لعاب دیروزش را ندارد. رودخانه‌ای که روزگاری فصل مشترک رفاقت دو ملت بود این روزها به آوردگاهی نامأنوس برای کش‌مکش‎های غیردوستانه تبدیل شده و تاریخی شیرین را به کام تلخ مرگ کشانده است. ظاهرا دیپلماسی آب با کشور دوست و همسایه، افغانستان، برای احیای این رودخانه تاریخی هم هنوز جواب نداده است و افغانستانی‌ها ...
... بدون حتی نیم‌نگاهی به روابط چند دهه اخیر ایران با کشورشان، چشمشان را به روی خیلی از رفاقت‌های قدیمی بسته‌اند و با احداث سه سد بزرگ در مسیر هریرود خراسان، مانع جریان یافتن این مایع حیاتی به محدوده غربی خود شده‌اند. موضوع به اندازه‌ای بغرنج است که کار به کمیسیون امنیت ملی مجلس کشیده شده و رئیس کمیته آب این کمیسیون نیز با اعلام خطر درباره این مسئله فراملی، بر لزوم پایبندی افغانستان به معاهدات قدیمی درباره حق‌آبه هریرود تأکید کرده است.

به گفته ابوالفضل حسن‌بیکی، کشور افغانستان به معاهدات امضاشده درباره حق‌آبه هیرمند پایبند بوده اما درباره هریرود هنوز این اتفاق نیفتاده است.

وی درباره سرانجام مذاکرات ایران و افغانستان درباره حق‌آبه‌های رودهای منتهی به ایران گفت: در بحث حق‌آبه رودهایی که از افغانستان سرچشمه می‌گیرد و به ایران می‌ریزد حق و حقوقی بین‌المللی و تاریخی داریم و این حق باید احقاق شود.

حسن‌بیکی ادامه داد: در مقطعی که آمریکایی‌ها بر افغانستان حاکم شدند، با همدستی طالبان، بعضی از رودخانه‌های ما مانند هیرمند و رودخانه‌ای را که به زابل منتهی می‌شد منحرف کردند. جمهوری اسلامی به این کار اعتراض کرد و آن‌ها با فشارهای بین‌المللی، آب را رها کردند. به عبارتی، درباره هیرمند، افغانستان به تعهد خود در معاهده‌ای که بین جمهوری اسلامی و افغانستان در این زمینه امضا شده بود عمل کرده و حق‌آبه ایران را رها کرده است.

سد سوم در مسیر هریرود

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی با هشدار درباره وضعیت وخیم آب در مرزهای شرقی کشور اظهار کرد: در بحث هریرود، متأسفانه افغانستان دو سد بزرگ در مسیر این رود احداث و حق‌آبه ایران را قطع کرده است. اکنون نیز در حال احداث سد سوم است، اقدامی که می‌تواند آینده‌ای خطرناک برای استان خراسان به‌ویژه آب شرب مشهد رقم بزند.

وی با اشاره به اینکه سران قوا جلساتی درباره سدسازی‌های افغانستان برگزار کردند و گروهی از وزارت کشور، وزارت خارجه و وزارت نیرو تعیین شد که با پشتوانه شورای عالی امنیت ملی برای مذاکره به افغانستان رفت افزود: در این مذاکرات، با اینکه گروه مذاکره‌کننده به دلیل حاکمیت محدود افغانستان بر مناطق خود و حکومت‌های قبیله‌ای و پراکنده در مراحل اول با دشواری‌هایی روبه‌رو بود، در نهایت، این حق به ایران داده شد که هرجا خود کشور افغانستان توانایی تأمین منافع ما را ندارد از جمهوری اسلامی کمک بگیرد و با متجاوزان و متخلفان برخوردکند.

حسن‌بیکی تأکید کرد: در این راستا، کمیسیون‌ها و کمیته‌هایی تشکیل شده‌اند و حق و حقوق جمهوری اسلامی کاملا مشخص است. حق‌آبه و سهم جمهوری اسلامی باید تحت هر شرایطی در این مسیر تأمین شود. این موضوع را آقای اشرف غنی و دولت افغانستان در قالب معاهده‌ای پذیرفتند و طبق قراردادی که بین دو کشور به امضا رسید، حق و سهم جمهوری اسلامی کاملا مشهود است.

بازی پدربزرگ‌ها

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی نیز چندی قبل در واکنش به سؤال خبرنگار شهرآرا مبنی‌بر آخرین وضعیت منازعه آبی بین ایران و افغانستان درباره رودخانه تاریخی هریرود گفته بود: هریرود و هیرمند دو رودخانه‌ای هستند که با سرچشمه گرفتن از کشور افغانستان، حیات‌بخش قسمتی از شرق کشور در استان‌های خراسان و سیستان و بلوچستان به شمار می‌آیند. بی‌شک یکی از مسائلی که ‌انگیزه ‌انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور را پررنگ‌تر می‌کند تغییراتی است که در حوزه منابع آبی در کشور افغانستان رخ می‌دهد.

با این حال، محمد علایی‌ تصمیم‌گیری درباره رودخانه هریرود را از حیطه اختیارات استان بسیار فراتر دانست و از آن به «بازی پدربزرگ‌ها» تعبیر کرد که باید میان مقامات بلندپایه دو کشور حل‌و‌فصل شود.

علایی این موضوع را نیز یادآور شد که جبهه بازی نه‌‌تنها در سطح آب منطقه‌ای نیست بلکه رده تصمیم‌گیری آن از وزارت نیرو نیز بالاتر است.

ز حق‌آبه خود نمی‌گذریم ا

وی با این حال تأکید کرد: ایران به هیچ‌وجه از حق‌آبه‌های قانونی و قدیمی خود به‌ویژه در حوزه هریرود کوتاه نمی‌آید و در این زمینه مذاکرات بین دو کشور در حال انجام است.

فعال‌تر از گذشته عمل می‌کنیم

‌چند روز پیش، سخن‌گوی وزارت امور خارجه کشور در گفت‌وگو با پانا این را گفته بود که این وزارتخانه در حوزه آب، فعال‌تر از گذشته عمل می‌کند و به‌زودی موافقت‌نامه‌ای راهبردی بین ایران و افغانستان برای حل مسئله آب دو کشور امضا می‌شود.

بهرام قاسمی با بیان اینکه وزارت امور خارجه روی موضوع آب و مباحث مربوط به آن به‌ویژه در مناطق مرزی کار می‌کند افزود: در مناطق مرزی، مانند ایران و افغانستان، ایران و ترکیه و حتی درباره عراق، مباحثی درباره موضوع آب مطرح است و نقطه‌نظرهایی از سوی طرفین وجود دارد.

با این حال، غلامعباس ارباب خالص، رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور، پرسش خبرنگار شهرآرا درباره این موضوع مهم را بی‌پاسخ گذاشت و با بیان اینکه این‌گونه موضوعات بار حقوقی و فنی دارد افزود: مسائلی از این دست را نباید به روزنامه‌ها بکشانیم. باید به صورت تخصصی از سوی متولیان مورد بحث و بررسی قرارگیرند.

بنیامین یوسف زاده - شهرآرا آنلاین
آخرین ویرایش: چهارشنبه 31 مرداد 1397
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»