برترین های دیپلماسی

پنجشنبه25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

مشهد، نیازمند دیپلماسی آب؛ آینده خطرناک آب شرب مشهد با سد‌سازی‌های افغانستان

   |  پنجشنبه 25 مرداد 1397
هریرود خشکیده است همان‌طور که دوستی رنگ و لعاب دیروزش را ندارد. رودخانه‌ای که روزگاری فصل مشترک رفاقت دو ملت بود این روزها به آوردگاهی نامأنوس برای کش‌مکش‎های غیردوستانه تبدیل شده و تاریخی شیرین را به کام تلخ مرگ کشانده است. ظاهرا دیپلماسی آب با کشور دوست و همسایه، افغانستان، برای احیای این رودخانه تاریخی هم هنوز جواب نداده است و افغانستانی‌ها ...
... بدون حتی نیم‌نگاهی به روابط چند دهه اخیر ایران با کشورشان، چشمشان را به روی خیلی از رفاقت‌های قدیمی بسته‌اند و با احداث سه سد بزرگ در مسیر هریرود خراسان، مانع جریان یافتن این مایع حیاتی به محدوده غربی خود شده‌اند. موضوع به اندازه‌ای بغرنج است که کار به کمیسیون امنیت ملی مجلس کشیده شده و رئیس کمیته آب این کمیسیون نیز با اعلام خطر درباره این مسئله فراملی، بر لزوم پایبندی افغانستان به معاهدات قدیمی درباره حق‌آبه هریرود تأکید کرده است.

به گفته ابوالفضل حسن‌بیکی، کشور افغانستان به معاهدات امضاشده درباره حق‌آبه هیرمند پایبند بوده اما درباره هریرود هنوز این اتفاق نیفتاده است.

وی درباره سرانجام مذاکرات ایران و افغانستان درباره حق‌آبه‌های رودهای منتهی به ایران گفت: در بحث حق‌آبه رودهایی که از افغانستان سرچشمه می‌گیرد و به ایران می‌ریزد حق و حقوقی بین‌المللی و تاریخی داریم و این حق باید احقاق شود.

حسن‌بیکی ادامه داد: در مقطعی که آمریکایی‌ها بر افغانستان حاکم شدند، با همدستی طالبان، بعضی از رودخانه‌های ما مانند هیرمند و رودخانه‌ای را که به زابل منتهی می‌شد منحرف کردند. جمهوری اسلامی به این کار اعتراض کرد و آن‌ها با فشارهای بین‌المللی، آب را رها کردند. به عبارتی، درباره هیرمند، افغانستان به تعهد خود در معاهده‌ای که بین جمهوری اسلامی و افغانستان در این زمینه امضا شده بود عمل کرده و حق‌آبه ایران را رها کرده است.

سد سوم در مسیر هریرود

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی با هشدار درباره وضعیت وخیم آب در مرزهای شرقی کشور اظهار کرد: در بحث هریرود، متأسفانه افغانستان دو سد بزرگ در مسیر این رود احداث و حق‌آبه ایران را قطع کرده است. اکنون نیز در حال احداث سد سوم است، اقدامی که می‌تواند آینده‌ای خطرناک برای استان خراسان به‌ویژه آب شرب مشهد رقم بزند.

وی با اشاره به اینکه سران قوا جلساتی درباره سدسازی‌های افغانستان برگزار کردند و گروهی از وزارت کشور، وزارت خارجه و وزارت نیرو تعیین شد که با پشتوانه شورای عالی امنیت ملی برای مذاکره به افغانستان رفت افزود: در این مذاکرات، با اینکه گروه مذاکره‌کننده به دلیل حاکمیت محدود افغانستان بر مناطق خود و حکومت‌های قبیله‌ای و پراکنده در مراحل اول با دشواری‌هایی روبه‌رو بود، در نهایت، این حق به ایران داده شد که هرجا خود کشور افغانستان توانایی تأمین منافع ما را ندارد از جمهوری اسلامی کمک بگیرد و با متجاوزان و متخلفان برخوردکند.

حسن‌بیکی تأکید کرد: در این راستا، کمیسیون‌ها و کمیته‌هایی تشکیل شده‌اند و حق و حقوق جمهوری اسلامی کاملا مشخص است. حق‌آبه و سهم جمهوری اسلامی باید تحت هر شرایطی در این مسیر تأمین شود. این موضوع را آقای اشرف غنی و دولت افغانستان در قالب معاهده‌ای پذیرفتند و طبق قراردادی که بین دو کشور به امضا رسید، حق و سهم جمهوری اسلامی کاملا مشهود است.

بازی پدربزرگ‌ها

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی نیز چندی قبل در واکنش به سؤال خبرنگار شهرآرا مبنی‌بر آخرین وضعیت منازعه آبی بین ایران و افغانستان درباره رودخانه تاریخی هریرود گفته بود: هریرود و هیرمند دو رودخانه‌ای هستند که با سرچشمه گرفتن از کشور افغانستان، حیات‌بخش قسمتی از شرق کشور در استان‌های خراسان و سیستان و بلوچستان به شمار می‌آیند. بی‌شک یکی از مسائلی که ‌انگیزه ‌انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور را پررنگ‌تر می‌کند تغییراتی است که در حوزه منابع آبی در کشور افغانستان رخ می‌دهد.

با این حال، محمد علایی‌ تصمیم‌گیری درباره رودخانه هریرود را از حیطه اختیارات استان بسیار فراتر دانست و از آن به «بازی پدربزرگ‌ها» تعبیر کرد که باید میان مقامات بلندپایه دو کشور حل‌و‌فصل شود.

علایی این موضوع را نیز یادآور شد که جبهه بازی نه‌‌تنها در سطح آب منطقه‌ای نیست بلکه رده تصمیم‌گیری آن از وزارت نیرو نیز بالاتر است.

ز حق‌آبه خود نمی‌گذریم ا

وی با این حال تأکید کرد: ایران به هیچ‌وجه از حق‌آبه‌های قانونی و قدیمی خود به‌ویژه در حوزه هریرود کوتاه نمی‌آید و در این زمینه مذاکرات بین دو کشور در حال انجام است.

فعال‌تر از گذشته عمل می‌کنیم

‌چند روز پیش، سخن‌گوی وزارت امور خارجه کشور در گفت‌وگو با پانا این را گفته بود که این وزارتخانه در حوزه آب، فعال‌تر از گذشته عمل می‌کند و به‌زودی موافقت‌نامه‌ای راهبردی بین ایران و افغانستان برای حل مسئله آب دو کشور امضا می‌شود.

بهرام قاسمی با بیان اینکه وزارت امور خارجه روی موضوع آب و مباحث مربوط به آن به‌ویژه در مناطق مرزی کار می‌کند افزود: در مناطق مرزی، مانند ایران و افغانستان، ایران و ترکیه و حتی درباره عراق، مباحثی درباره موضوع آب مطرح است و نقطه‌نظرهایی از سوی طرفین وجود دارد.

با این حال، غلامعباس ارباب خالص، رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور، پرسش خبرنگار شهرآرا درباره این موضوع مهم را بی‌پاسخ گذاشت و با بیان اینکه این‌گونه موضوعات بار حقوقی و فنی دارد افزود: مسائلی از این دست را نباید به روزنامه‌ها بکشانیم. باید به صورت تخصصی از سوی متولیان مورد بحث و بررسی قرارگیرند.

بنیامین یوسف زاده - شهرآرا آنلاین
آخرین ویرایش: چهارشنبه 31 مرداد 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 22 آذر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.450
 اخبار   3183     بین الملل   2579     آسیا   2223     مراسم بین المللی / داخل و خارج   934     دیپلماسی اقتصادی    661     دیپلماسی دانشگاهی  608     دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)/ ،   587     افتخارات / مفاخر   555     دیپلماسی گردشگری    536     دیپلماسی علمی   476     جهان اسلام   454     اروپا   448     میهمان/میهمانان خارجی   435     دیپلماسی فرهنگی  420     دیپلماسی آموزشی   420     دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)   412     آیا می دانید که مشهد...   386     دانشگاه فردوسی مشهد   358     شهرداری مشهد   312     دیپلماسی نمایشگاهی  280     آستان قدس رضوی   250     سرمایه گذاری   248     استانداری خراسان رضوی   242     تصاویر / گزارش های تصویری   241     عراق   234     صادرات و واردات   208     پاکستان   205      دیپلماسی هنری   190     دیپلماسی شهری  187     افغانستان   184     دیپلماسی ورزشی   178     دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت/   176     استاندار   169     دیپلماسی سیاسی  166     حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی   148     دیپلماسی اجتماعی    147     آفریقا   144     مشهد 2017  مشهد 2017   139     نمایشگاه بین المللی مشهد   126     سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   123     سرمایه گذاری خارجی   110     پایتخت معنوی ایران   103     جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   93    


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»